1000l cisterne (IBC)

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem.. Imel bi nekaj vprašanj glede IBC cistern... Doma bi povezal 2 cisterni in jih lociral na najvišji točki, da bi lahko imel vodo preko prostega pada na vrtu in na dvorišču.. na spodnji strani hiše že imamo vkopana 2 betonska kanala fi100cm (en na drugem), tako da zajemamo nekje 1400l vode in trenutno jo s hidroforjem preko pipe črpamo v zalivalke. Potem bi to vodo prečrpal v IBC cisterni in koristil vodo iz cistern, ta vkopana kanala pa bi imel kot "zalogovnik", ker so v ta kanal že speljane odtočne cevi iz strehe.. Vglavnem, zanima me naslednje:

1. Polni kdo te cisterne s hidroforjem? Cisterne bi bile pozicionirane nekje 4m višje od hidroforja in oddaljene nekje 15m. Če hidrofor pretoči dobre 3800l vode na uro, bi imel naš zalogovnik prazen v slabe pol ure.. Tast podobno dela že leta in vse štima...
2. Kako je s pritiskom vode iz prostega pada? Tast trdi, da 1m višine pomeni 1 bar... Torej če bi bile IBC cisterne nekje 4m višje, bi naj bilo na tej pipi 4 bare pritiska? Sam sicer malo dvomim... Ima pri pritisku kaj veze tudi pod kakim naklonom voda priteče do pipe?
3. Vse skupaj mislim povezat z 25mm alkatenom. Če bo na pipah gardena nastavek, ima smisel dajat večji alkaten?
4. Kupil sem beli cisterni. V črnih se naj nebi nabirale alge. Ima kdo bele cisterne zagrajene, da ne pride dosti svetlobe zraven in lahko to potrdi? Ker bi cisterni stali ob hiši, sem razmišljal, da bi okoli njih naredil okvir iz stirodura (da bi ga lahko tudi odstranil) in na stirodur zaključni sloj od fasade (imam doma ves material, ki mi je ostal še od fasade)... Torej ima kdo zagrajene (ali pokrite) cisterne in so po koncu sezone bolj čiste?
5. Pred zimo je verjetno vredu, da se cisterne spraznijo, kajne?

Hvaležen bom za vsak odgovor.. ;)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Pozimi je nujno spraviti vodo iz cisterne in iz cevi, ki so plitvo v zemlji ali zunaj. Nekaj vode v cisterni verjento ne bi naredilo škode, ker se ima led kam širiti, če ni ravno prepolno. V ceveh se nima kam in bodo popustile.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Še nekaj bi vas vprašal glede povezave vseh zgoraj naštetih elementov... In sicer imam naslednjo situacijo: slika spodaj prikazuje (s klikom nanjo se poveča), kako imam trenutno povezan zalogovnik s hidroforjem na pipo in vrt. Temno modre cevi še ni, ampak bo zagotovo morala biti položena za povezavo z IBC cisternama... Ampak zanalašč sem jo narisal nepovezano s pipo (pod sliko napišem dalje)...
ibc_povezava1.png


Ampak vodo iz zalogovnika spodaj bi moral spravit s hidroforjem iz zalogovnika do IBC cistern... Kako bi to naredil čimbolj preprosto in s čimmanj cevi in dodatnih elementov?

Najbolj ziher je verjetno povezava, narisana na spodnji sliki, ampak ta povezava zahteva več kot enkrat več alkaten cevi (rdeča cev) in se mi ne zdi optimalna... Nekak se mi zdi, da bi lahko to rešil elegantneje in z manj materiala ter prebijanja sten zaradi dveh cevi... Nekak imam občutek, da bi lahko z dodatnimi ventili in kolenami rešil to samo s temno modro cevjo...
ibc_povezava2.png

Fajn bi bilo tudi, da bi lahko npr.: samo preklopil 2 ventila in bi imel vodo iz hidrofora na pipi (na drugi skici to ne bi bilo možno)...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Ehh, včasih si je treba problem samo skicirat in se rešitev vidi takoj.. (včasih prehitro objavim vprašanje tu na alter... ;))

Verjetno je najenostavnejša implementacija tako, kot je skicirano na spodnji skici: samo ventile dodam in jih zapiram po potrebi... Če bi rad koristil vodo iz IBC na pipi in vrtu, samo zaprem ventil2 in "izklopim" delovanje hidroforja. Če polnim IBC, zaprem ventil1 in ventil3 ter odprem ventil2 ter ventil4. Če bi rad izklopil IBC, samo zaprem ventila 3 in 4.
ibc_povezava3.png

Na tej skici bi me samo še zanimalo, če sploh rabim rdečo vejo in ventil4? Da bi IBC preko hidroforja polnil kar od spodaj (tam ko drugače ven teče)? Nevem, če bi bil kakšen problem zaradi pritiska ali česa podobnega...
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Rdeče ne rabiš, če slučajno hidrofor ne bo zmogel, boš pa še rdečo naredil, do takrat ne rabiš nič.
Ventil 1 - verjetno imaš itak na vrtu pipo - potem ga ne rabiš.
Ventil 2 in 3 bi jaz dal levo - desno od obstoječe pipe, čeprav dvojke po moje sploh ne rabiš, raje nepovratni ventil za izhodom hidrofora.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Samo Izoliranc , na vrtu sicer imamo pipe,ki smo jih lani na roko odpirali zaradi zalivalnega sistema, ker tudi hidrofor vklapljamo na stikalo (ker drugače včasih začne ružit ponoči), ampak letos pride gor stikalna ura za zalivanje in sedaj ko bo voda vedno na razpolago iz IBC, bi pač pustil tiste pipe vedno odprte... Ampak ja, sedaj mi je jasno, da je tak tudi stikalna ura nek ventil in verjetno res nebi rabil ventila1.

ventil2 se mi zdi obvezen, da preklapljam med vodo iz hidrofora in vodo iz IBC - drugače bi vodo vleklo tudi iz hidroforja - če bo spodnji zalogovnik prazen, to ne bo vredu... Ampak ja, saj če tudi hidrofor ugašamo preko stikala, tudi to ne bi smel bit problem...

ventil3 se mi tudi zdi obvezen, da lahko na hitro odklopim IBC (v primeru, da so IBC prazne in rabim vodo iz zalogovnika), ampak ga bom dal doli takoj za pipo...

Glede ventila4 in dodatne rdeče cevi pa tudi sicer mislim, da je ne bi rabil, ampak moram sprobat, ker verjetno je pritisk vode spodaj na izhodu cisterne vseeno kar velik in če bi hidrofor tam not potiskal vodo, bi mogoče rabil večji pritisk... Saj ne vem, mogoče še bo kdo drug kaj povedal.... ;) Mogoče že ima kdo narejeno podobno in bo lahko povedal iz prve roke.. ;)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Še ena teorija:
Poraba se fila iz kanistrov. Po isti cevi hidrofor fila kanister.
Vklop hidroforja je poljuben: ročni - zdele, ura od-do, tlačno/plovec stikalo v kanistrih.
Ko se kanistri nafilajo do ene višine, se filanje ustavi.
Ventil, ki povezije hidrofor z sistemom (modra cev!) je protipovratni in pri delovanju hidroforja se tak odpre, da je pretok v smeri kanistrov - modra cev..

1680170150257.png
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Počasi prihaja zmrzal in me zanima, če izpraznite IBC cisterne? Pusti kdo vodo not?