Termosifonsko kroženje tople vode

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Hej vsem..

Spet me nekaj zanima in na to se ne spoznam najbolje - termosifonsko kroženje tople vode ;) Kot mi je razložil en majster, je to samodejno kroženje tople vode navzgor po ceveh (ker je topla voda lažja).

No, in sedaj me mojem primeru zanima, kaj to pomeni v praksi. Kot sem že v eni izmed sosednjih tem povedal, nevem točno, če bi ob vgradnji TČ dal vgradit tudi večji bojler, ki bi ga moral postavit v klet. Sedaj imam bojler na drugi strani kopalniške pipe in topla voda res hitro priteče iz kopalniške pipe (KAR MI JE ZELO POMEMBNO), kot lahko vidite na naslednji sliki:
bojler2.png


Če bi vgradil bojler za TČ v klet, bi zadeva izgledala približno tako:
bojler1.png

Ali pa tako:
bojler3.png


V kleti mi je najmanj pomembno, če priteče topla voda hitro ali počasi, je pa mi pomembno, da mi topla voda čimhitreje priteče iz kopalniške pipe (in kuhinjske). Tudi cevi bom na novo potegnil, tako da glede tega ni omejitev...

Sedaj me zanima naslednje:
1.) Ali termosifonsko kroženje vedno deluje (če ravno ne daš nekega ventila, ki bi to preprečevalo)? Je možno, da zaradi katerega vzroka "ne dela"?
2.) Bi termosifonsko kroženje "potisnilo" toplo vodo skoraj do pip (v kopalnici in kuhinji)?
3.) Katera vezava cevi je boljša (druga ali tretja), če bi rad imel toplo vodo čim bližje kopalniški pipi?
4.) Ima termosifonsko kroženje tople vode tudi kakšne slabosti? Mogoče kaj takega, na katero večina ljudi sploh ne pomisli...
 

Krop

Pripravnik
15. avg 2019
95
22
8
Temu se reče cirkulacija. Moraš met narejen krog kot na sliki 1. problem je, da se pri cirkulaciji voda ohlaja in izgubljaš energijo, kolk bo to v tvojem primeru ne vem. Naredi po sliki 1 in če boš imel probleme lahko še vedno vgradiš nepovratni ventil.
Jz mam problem, ker je moja linija izredno dolga in bom imel črpalko, ki bo regulirana prek flow switcha (stikalo, ki vklopi pumpo na podlagi pretoka), da nebo prevelikih izgub
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Krop, mislim da ne govorima o isti stvari... Cirkulacija ni isto kot termosifonsko kroženje. Pri cirkulaciji imaš še eno dodatno cev (kjer voda cirkulira), pri termosifonskem kroženju pa se v bistvu topla voda dviga samodejno (brez pretoka)...

Pač na sejmu Dom mi je en svetovalec rekel, da za tako male razdalje cirkulacija nima smisla (in tudi nekaj v tem smislu, da če je premala cirkulacija, da ni vredu za nekaj...)...

Pa na sliki 1 je 80l električni boljer (montiran na steno pod stopnicami, kjer je max višina 1m). Če dam novi bojler (priklopljen na TČ), ga moram dat v klet, kot kaže druga in tretja slika. ;)
 

Krop

Pripravnik
15. avg 2019
95
22
8
Sm spregledal. Potem slika 2. Ista stvar krog rabiš. Napelji krog do vseh uporabnikov iz kleti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Za termosifonsko kroženje rabiš velike preseke cevi in odprte "ventile" (na radiatorjih)
Pri sanitarni vodi to ne dela, ker imas pipo zaprto. Tako da pozabi.
Lahko se zajebavaš s tretjo linijo za cirkulacijo in črpalko, ali pa enostavno zjutraj počakaš 10 sekund na toplo vodo. Sicer pa ima zjutraj voda "sobno" temperaturo (20C) in ne običajno temperaturo mrzle vode (med 5 in 15C)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
In razdalja 5 metrov ni noben razlog za nujno cirkulacijo.
Poznam.objekt kjer je do kopalnice 20m+ cevi, celo cirkulacija je narejena, pa je izklopljena.
Kar izračunaj koliko vode je v 5m 12mm alumplast!
Moj izračun pravi da pol litra.....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Mam jaz tudi velike razdalje pa brez cirkulacije. Dela... Ampak mi je včasih žal...
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
mi je ravno en vodovodar razlagal, da je danes sistem kjer vgrajujejo "pametne črpalke" in se te glede na naš način uporabe "naučijo" kdaj naj zakrožijo vodo, da bo topla ko jo rabimo (seveda v tem primeru rabiš svoj krog - tretjo cev kot je bilo zgoraj povedano) in na ta način ni izgub - ko ne rabijo biti..
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
mi je ravno en vodovodar razlagal, da je danes sistem kjer vgrajujejo "pametne črpalke" in se te glede na naš način uporabe "naučijo" kdaj naj zakrožijo vodo, da bo topla ko jo rabimo (seveda v tem primeru rabiš svoj krog - tretjo cev kot je bilo zgoraj povedano) in na ta način ni izgub - ko ne rabijo biti..
V polovici primerov boš zagotovo zgrešil timer, pa boš imel mrzlo vodo. Precej časa pa bo cirkulacija delala v prazno. Namesto nekih pametnih črpalk narediš senzor. Se dobi danes že vse wifi.
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
V polovici primerov boš zagotovo zgrešil timer, pa boš imel mrzlo vodo. Precej časa pa bo cirkulacija delala v prazno. Namesto nekih pametnih črpalk narediš senzor. Se dobi danes že vse wifi.

in ta funkcionira kako? Greš proti pipi in sproži črpalko? Po mojih izkušnjah smo kar 80-90% po nekih ustaljenih urnikih (zjutraj pred službo, pred šolo, tuširanje ob nekih dnevih, v kuhinji popoldne...) - kar pa je ostallih 10% pa pač počakaš da zaokroži...
ampak ok, če obstaja boljša varianta kar na plano z njo.. vsekakor je potem to smiselneje.. ampak mi ni najbolj jasno kako bi naj delovala?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Pa vse sort imaš to lahko zvezano. Lahko tako kot si rekel, ponavadi ima folk res neko rutino, ali pa ko luč v kopalnici prižgeš. Kar se spomniš, lahko narediš.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
in ta funkcionira kako? Greš proti pipi in sproži črpalko? Po mojih izkušnjah smo kar 80-90% po nekih ustaljenih urnikih (zjutraj pred službo, pred šolo, tuširanje ob nekih dnevih, v kuhinji popoldne...) - kar pa je ostallih 10% pa pač počakaš da zaokroži...
ampak ok, če obstaja boljša varianta kar na plano z njo.. vsekakor je potem to smiselneje.. ampak mi ni najbolj jasno kako bi naj delovala?
Jaz imam na senzor lučke nad umivalnikom, na isti senzor je vezana črpalka. Za bano ne uporabljam vklopa cirkulacije, za tuškabino pa z roko zamahnem nad umivalnikom, da se vklopi (če se mi da - ponavadi se mi niti ne da, ker prvi liter pod tušem itak gre v prazno ...).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Eva2

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Ravno glede tega sma se menla z majstrom... Rekel sem mu, če bi bila smiselna cirkulacija (da mi je sedaj super, ko imam toplo vodo v bistvu na kopalniški pipi) in mi je rekel, da bi v mojem primeru tako ali tako že samo termosifonsko dviganje poskrbelo, da bi se topla voda dvigala proti kuhinji in kopalnici...

In mi razložil, da če bi bil bojler v kleti, termosifonsko dviganje tople vode dela, če pa imaš bojler in pipe v isti etaži (horizontalno gledano približno na isti višini), pa to termosifonsko kroženje ne dela (ker se topla voda dviga)... Tak mi je razložil... ;)
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Kako hitro pa se topla voda dviga po ceveh? Po moje se hitreje ohlaja v cevi, kot pa se toplota dviga.
Če bi se hitro dvigala bi itak šlo za toplotne izgube (oziroma če je s TČ greto, toplota itak ostaja v objektu).
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Eee, dobro vprašanje... Tudi sam podobno študiram... Da se voda hitreje ohlaja kot dviga...

No, saj zato sem postavil vprašanje na forum, da malo podebatiramo ravno take reči...

Mogoče me je majster samo hotel prepričat v nekaj, kar se v praksi izkaže, da ne dela tako... ;)
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
Ravno glede tega sma se menla z majstrom... Rekel sem mu, če bi bila smiselna cirkulacija (da mi je sedaj super, ko imam toplo vodo v bistvu na kopalniški pipi) in mi je rekel, da bi v mojem primeru tako ali tako že samo termosifonsko dviganje poskrbelo, da bi se topla voda dvigala proti kuhinji in kopalnici...

In mi razložil, da če bi bil bojler v kleti, termosifonsko dviganje tople vode dela, če pa imaš bojler in pipe v isti etaži (horizontalno gledano približno na isti višini), pa to termosifonsko kroženje ne dela (ker se topla voda dviga)... Tak mi je razložil... ;)

Eh krščen duš dela.
Imam tako pa vedno čakam na vodo.
Mi je žal da nisem cirkulacije naredil, pa bi danes lahko nadgradil z kakšnim senzorjem gibanja.
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
jah, tudi po mojih izkušnjah je v prvem nadstropju kvečjemu "malo manj mrzla" kot "mrzla".. še blizu pa ne topla ki priteče čez čas..
tole termosifonsko je neuporabno če čakaš toplo vodo!
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
A to je kakšen joke al kaj? Pri petih dolžinskih metrih kompliciraš? Odpreš pipo in malo počakaš. Če bi si rad pa vsakič roke umival s toplo vodo dobro izoliraj cevi in naredi obtok s črpalko.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Kot sem napisal
Po isti cevi težko hkrati teče topla voda navzgor in navzdol. Zato tega pri klasični Vodovnik instalaciji kjer so pipe zaprte in krog ni sklenjen ne morete pričakovati.
To bi bilo eventualno možno če bi imeli cirkulacijo brez črpalke in brez preveč očitnih "sifonov" ki bi omejevali gibanje tople vode navzgor.
Poleg tega termosifonsko dobro dela, če imate veliko razliko v temperaturi.
Jaz se v teh dneh igram s tem na radiatorjih ( in z nepovratnimi ventilom ki ga lahko odpreš, blokirals v obe smeri ali pa samo zapreš v eno smer.
In mi greje celo mansardo, razen kopalnice kjer očitno nekje nek sifon ali nekaj drugega naredi zavoro da je potegne skozi....
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
53
28
Sam imam v kuhinji pod pultom tlačni bojler vezan na toplo vodo. Ko odprem vodo, je takoj vroča. Če porabim malo vode je vedno topla, če pa veliko, se pa vroča voda iz bojlerja porabi in pride po ceveh že topla iz kotlovnice iz velikega bojlerja. Ta bojler pod pultom se redko prižge...je v bistvu mini zalogovnik tople vode. Ta bojler je 10 l.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi