(Potopna) črpalka za vodo

19. jul 2007
2.768
1.495
113
Iščem črpalko za čisto vodo, ki je:
- poceni (Hofer/Lidl/BauBau varianta)
- ima dobro regulacijo pretoka
- je varčna

Imamo meteorno kanalizacijo, in na moji parceli je jašek za to meteorno kanalizacijo (vertikalna cev, v katere gre pritok/odtok). Tudi sedaj, ko je suša je zmeren pretok vode (recimo 10 L/min). Ideja je, da bi to vodo s (potopno) črpalko črpal za zalivanje iz jaška, kjer je 40 cm visok nivo vode, in konstanten pritok. Višina črpanja je okoli 2 m.
Niti ne bi urejal nobenega profi zalivanja, ampak bi cev vrgel na eno mesto za 5-10 min, da tam dobro namoči in potem bi cel premaknil na nekaj metrov naprej in tisto precej namočil (se pravi, ne rabim pritiska).

To bi delovalo samo, če se da črpalko dobro regulirati, da načrpa toliko kot priteče (in tukaj ne bi rad imel intervalnega on/off delovanja), pa da je črpalka varčna, ker bom dal drugače več za elektriko kot bi dal za vodo (nekaj sicer tudi šteje, da porabim odpadno vodo)

Kakšen nasvet ?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.411
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Za črpanje podtalnice za zalivanje in pranje avtomobila imam Metabo pretočno črpalko P 3300 G.
Spredaj imam montiran še filter za droben pesek/mivko.

Tehnične podrobnosti:

Moč motorja: 900 W
Omrežna napetost: 220–240 V
Največji pretok vode: 3.300 l/h
Najvišja sesalna višina: 8 m
Najvišja potisna višina: 45 m
Najvišji pritisk: 4,5 bar
Odsesovalni priklop: 1” notranji navoj
Izhod za praznjenje: 1” notranji navoj
Ohišje črpalke sivo lito železo
Pogonska gred: visoko kakovostno nerjaveče jeklo
Število kolesc. 1
Teža: 11,1 kg
Dolžina kabla: 1,5 m


Sicer si pred črpanju pomagam z vrtno ročno batno črpalko, ker je tesnilo na batu že načeto in mi vleče zrak. Tako pa ročno napolnim cev in potem gasa. Je pa cev zabita po moje ene 5-7m globoko, da pride do podtalnice. Nima pa regulacie pretoka. Verjetno bi s kakšnim ventilom pri pumpi zmanjšal pretok vendar do sedaj nisem imel potrebe po tem...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ugodno in regulacija pretoka pozabi. Sploh... regulacija pretoka. Dobra regulacija rabi frekvenčnik = drago. Kar da, da.

Potopna črpalka za v jašek bo imela plovec za izklop v primeru nizkega vodostaja in to je to. Glede na potrebo, išči nekaj ranga 400-600W, kar bo več, ti bo (očitno) prehudo teklo. Za enakomerno zalivanje kupi en šprinkler in si zmagal, da ne boš s curkom namakal. Cenovno, te pride 500W pumpa ranga 5centov/uro + amortizacija investicije. Če se splača, ne vem, je pa zelo lepo od tebe do okolja
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
Med gradnjo sem imel poceni potopno črpalko. Ko je crknila, sem jo razdrl. Motor, spodaj vetrnica, stikalo v plovcu. Meni je takrat ta sistem žrl živce, ker seveda to nima pritiska in nisem mogel črpati iz vodnjaka na zgornjo ploščo hiše brez "vmesne" postaje. Za tvoj namen pa bi taka primitivna črpalka zadoščala, ker imaš majhno višino. Pritiska na koncu ne bo veliko, ampak ga tudi ne rabiš. Za zalivanje bi na koncu po želji lahko uporabil tudi kapljično s trakovi (npr), če bi hotel bolj enakomerno razporeditev vode. Ali pa doma naluknjana cev.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
Imaš velik problem..omenjanih 10 l/minuto pretoka vode.



Tu bi kvečjemu šlo da na nekem delu poglobiš da dobiš neko litražo in si nato urediš vklapljanje/ izklapljanje črpalke glede na nivo tega jaška/ poglobljenega dela.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
točno tako.
Pritok vode v jašku je veliko premajhen, kolko je pretok potopne črpalke. To pomeni, da bi se ti na nekaj sekund potop. črpalka vklapljala- izklapljala....