Zasnova ogrevanja - vasa mnenja

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.088
113
to, da zame ne pride v poštev mi je jasno. mene zanima koliko porabi ena nova bajta cca 120m2, ki ima toplotno?
po moje enih 50-70 ma mesec...?

Ja, ampak na mesec v hudi zimi. Za cca 140m2 v pritličju in 100m2 v kleti smo pridelali v najhujsi zimi 90€ za stv in ogrevanje (razlika med poloznicama poleti in tisti najhujsi mesec pozimi). Plin bi rekel na ocke da je se vedno nekje 50% drazji.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Am... ti si napisal, da ce vzameva da je premer cevi 10mm... jaz pa sem napisal da je 3/4” torej da je cca 20mm ... jaz nisem nic racunal...
Bom pa jaz namesto tebe, ker tudi ti namesto mene kdaj kaj narediš. ;) In si fejst desc.
Pi x r² (dm)x 100dm(10m) = 3.14 x 0.1² x100 = 3.14litra. Če ne verjameš izračunu vzemi 10m cevi, pa nalij vodo v njo. Dve plastenki pa bo polna ;) . Lahko pa v meter dolg konc poskusas naliti malo pivo. Veliko sreče, malo ti ga bo ostalo za zobe poplaknit :)

Racunaj da imaš pri izoliranih ceveh samo po več urni odsotnosti mlačno vodo. Se pravi 2-3x dnevno. Hladno pa praktično nikoli. Ker cevi potekajo po toplem delu hiše. Se pravi vsaj 25C. Za tuširanje pa rabiš 40C, pomivanje posode 45. 50 ne boš dolgo držal roke pod pipo.
3/4 colski vod tople vode do vsake enote bo bogatija. Sploh zato ker bo na tak način 1" priklop na bojlerju presvoh.
16 izoliran alumplast polna kapa. V vsaki enoti boš imel koliko toplih priključkov? 3? Tuš, kuhinja in kopalniški umivalnik. Mogoče se kak bide? Koliko od teh pip bo hkrati odprtih? Jaz pravim da maximalno dva. Kuhinja pa en v kopalnici.

Še ena rešitev: v najbolj oddaljeno stanovanje montiras 10l el bojler na dovod tople vode, ki bo zagotovil takoj toplo vodo hkrati pa poskrbel za kompenzacijo 3l.mlačne vode ki bo pritekla iz kurilnice. Racunaj da bo bojler imel.nekaj toplotnih izgub. Pozimi ni tak problem, poleti pa niso ravno zaželjene.
Moja izkušnja: Dvostanovanjjska hiša ima 3/4 colski priključek hladne vode(vodomer) , pa v 8 letih nisem opazil težav s pretokom na pipah. Razen tisto noč, ko na dva slavfa polnim 10m3 bazen na dvorišču! Takrat pa zna biti kriza. Ampak racunaj da sta slavfa pol colska brez petlatorjev in podobnih "zaviralcev" pretokov.

Še nekaj okoli cirkulacije?
Kako boš zagotovil da bo ob odprtju pipe topla voda na pipi.
Temperaturna tipala na pipah?
Timer?
Stikala s katerim bo lastnik pognal cirkulacijo npr ob luči kopalnice?
Pod kaj boš zapakiral stroške energije črpalke? Najbrž bo to skupni strošek elektrike, tako kot kakšna razsvetljava hodnikov, dvorišča...
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Ne poznam tlorisa hiše, stanovanj in lokacije bojlerja. A lahko od bojlerja do nekega razvoda v (skupnem) jedru hiše potegneš 3/4 dovod tople vode, pa tam potem zadevo razdelis na 16mm in kalorimetre.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Ne saj jaz ne dvomim v te izracune, jaz sem samo napisalnda bo 3/4 priklop. Predvsem zaradi tusa kjer lahko kak “pacient” ornk izkoristi pretok. Dovod v tehnicni prostor je 1”

Najelegantnejsa resitev je gotovo vse na plin...sam pol raj vidim da dam srednji rang plinske peci in zalogovnike vmes kokr pa da dam 10k za “industrijsko” pec ki bo tok mocna da bo pretocno ogrevala 4 kopalnice.

Cirkulacijo sem mislil na timer... na luc nisem pomislil pa tudi mal je smotano ce bi en luc prizgal in pozabil...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Ne poznam tlorisa hiše, stanovanj in lokacije bojlerja. A lahko od bojlerja do nekega razvoda v (skupnem) jedru hiše potegneš 3/4 dovod tople vode, pa tam potem zadevo razdelis na 16mm in kalorimetre.
Ja lahko delim npr dva spodaj in dva zgoraj

Ne za toplo vodo mava sam stevce...kalorimetri bodo na ogrevalnih vejah
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Ja, ampak na mesec v hudi zimi. Za cca 140m2 v pritličju in 100m2 v kleti smo pridelali v najhujsi zimi 90€ za stv in ogrevanje (razlika med poloznicama poleti in tisti najhujsi mesec pozimi). Plin bi rekel na ocke da je se vedno nekje 50% drazji.
a, če je pa 50% razlike, potem pa vsakemu svojo plinsko peč ni več najboljša opcija, čeprav je pa še vedno najenostavnejša in najbolj pravična za vsakega posebej.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
a, če je pa 50% razlike, potem pa vsakemu svojo plinsko peč ni več najboljša opcija, čeprav je pa še vedno najenostavnejša in najbolj pravična za vsakega posebej.
Sam upostevaj da jaz kot lastnik se vzdrzujem 4 peci namesto 1. Mislim je kar nekaj vidikkv zakaj 1 namesto 4
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
vzdrževanja na moji 10 let stari peči še ni bilo nobenega, Buderus, samo kontrolni pregledi.
prednosti 4 je, da ima vsako stanovanje toplo vodo takoj, plina pa plača točno toliko kot ga porabi
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Glede posameznih plinskih peči, vidim da je tu nek bav-bav. Imel sem jo v stanovanju - navaden pretočni Junkers montiran 3m od pipe - v petih letih razen dimnikarskega pregleda sploh nisem vedel, da jo imam.
V hiši smo dobili Imergas pretočno z vgrajenim mislim da 8L zalogovnikom, realno je bila topla voda na pipi po 5 sekundah. Deset let nič od nič, potem je počasi začela elektronika crkovat (200€) pa predlani po 15 letih je sredi kurilne sezone začela spet zajebavat - sem jo po hitrem postopku ven vrgel in preko Plinarne Maribor vzel Vaillanta brez zalogovnika, oz. ima neke 3l v izmenjevalcu - no sedaj pri povsem mrzli peči čakam 6 sekund na toplo vodo, če pa peč laufa za kurjavo pa 2-3s. Z vrnjeno eko subvencijo me je peč z montažo stala okoli 1.500€!
Hči ima v hiši enakega Vaillanta (eno starejši model brez wifi nadzora) že 6 let in prav tako brez težav.
Glede porabe plina za ogrevanje in toplo vodo sva midva na 60-80€ pozimi - ogrevava še s peletnim kaminom + cca 40€ na mesec - vsaj letos ko sva skoz doma, prejšnja leta je bilo pa cca 100€ na sezono zraven. Poleti imava nekih 20€ za toplo vodo v neomejenih količinah - žena to obilno izkorišča.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
De Dietrich etažna plinska peč, stara 8 let, še noben letni servis ni bil pod 100 EUR. Pa se je s kao vpoklicem vgrajevalo raztezno posodo, in vsako leto se kak kos menja. (Menjava serviserja ni spremenila ničesar.) Je pa res, da ima vgrajen ene 10 litrski bojler, in toplo sanitarno vodo iz nje dobim takoj.

Ko jam(b)ram, da je glasna pa: to ne pomeni, da je glasna ko štemarca. Me je pa že zbudila ob 6ih zjutraj (gretje radiatorjev je glasnejše kot gretje sanitarne vode, in tudi dela z višjim tlakom, kar se vidi na skali na peči), ker ima kopalnica skupno steno s spalnico - teh problemov v normalno narejeni bajti (in ne knauf steni v za trg zgrajenem bloku, kjer so šparali z materialom na četrti decimalki) verjetno ne bi videl.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Torej je problem v nekvalitetni peči. Moja je eno knauf steno od moje glave, pa je ne slišim, niti zjutraj ko na polno zalaufa kurjavo. Kolikor je meni poznano sta zakon zgolj Vaillant in Buderus/Junkers. Vse ostalo so približki.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Ok eno je strosek peci, pol mas pa se prikljucne stroske ob priklopu na plinovod itd...

Sicer pa vsem hvala za debato
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
Ne saj jaz ne dvomim v te izracune, jaz sem samo napisalnda bo 3/4 priklop. Predvsem zaradi tusa kjer lahko kak “pacient” ornk izkoristi pretok. Dovod v tehnicni prostor je 1”

Najelegantnejsa resitev je gotovo vse na plin...sam pol raj vidim da dam srednji rang plinske peci in zalogovnike vmes kokr pa da dam 10k za “industrijsko” pec ki bo tok mocna da bo pretocno ogrevala 4 kopalnice.

Cirkulacijo sem mislil na timer... na luc nisem pomislil pa tudi mal je smotano ce bi en luc prizgal in pozabil...
Saj plinska peč je dovolj močna da ogreva sproti 300l bojler, ker imaš dovolj visoko temperaturo vode v peči. (Če le imaš dovolj velik izmenjevalec v njem in da ni ves obložen s plastjo kamna.
Problem je 300l TC. Pozanimaj se v kolikšnem času ti segreje 300l vode iz recimo poletnih 15 na 45.
Dve gospodinjstvi, 8 oseb, porabimo 100m3 tople vode letno. Med vikendom kubik, med tednom kubik. Tako preko prsta.;) Nimam ločenih števcev, ker nimam ločene instalacije.
Pa se mi zdi da smo varčni.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Koliko pa je fiksnih stroškov na mesec pri plinu in koliko stane 1kWh toplote iz plina. Za približno primerjavo s TČ...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
1kWh pri genijih 0,01999
Strošek distribucije in izvajanja meritev cca 5,5€, vse ostalo vezano na porabo.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Torej je problem v nekvalitetni peči. Moja je eno knauf steno od moje glave, pa je ne slišim, niti zjutraj ko na polno zalaufa kurjavo. Kolikor je meni poznano sta zakon zgolj Vaillant in Buderus/Junkers. Vse ostalo so približki.

To je to. Pri gradnji za trg se vgrajuje tisto, kar je poceni / tisto robo za katero ima investitor veze, in bo dobil dovolj "porabatov", če se da v kešu v žep. Takle mamo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.843
113
pri taščici
To je to. Pri gradnji za trg se vgrajuje tisto, kar je poceni / tisto robo za katero ima investitor veze, in bo dobil dovolj "porabatov", če se da v kešu v žep. Takle mamo.
Me zanima koliko imaš ti volne v Knauf steni. Pa tudi če je, koliko se je posedlaglede na to da se delajo mansarde brez parne zapore (a je treba napisat kaj naredi kondenz na ostrešje) se ne bi čudil če bi tudi Knauf stene bile brez izolacije..
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony