Zasnova ogrevanja - vasa mnenja

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Sklepam, da še v življenju nisi imel najemnikov. Sicer se z zgoraj napisanim strinjam - dokler sem landlord. V vlogi najemnika pa ti bo danes vsak zadeve zelo hitro zakompliciral na mrtvo.

Nisem, sem pa najemnik :). In če bi bil najemodajalec: my way (to je: cenejši way) or... the highway.

Kar nekaj let sem živel v (novem) stanovanju, katerega plinske etažne peči so projektirale opice - moč peči je bila enaka za vsa stanovanja (od garsonjere do 4-sobnih), sama peč pa ni imela nič bojlerja za sanitarno vodo pač pa samo pretočni grelec. Vsako jutro si odprl pipo, dobil prvo minuto ledeno vodo in preklinjal vse svetnike. Zato zagovarjam, da je povratni vod nujen, tudi če gre za 3 litre. Na tak komfort smo v 21. stoletju enostavno navajeni.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Sicer nisem iz te stroke, ampak še nisem srečal plinske peči, ki bi imela boljer za sanitarno vodo + cirkulacijo. Ker je to enostavno nesmiselno. Namen peči je v tem, da ti pripravi sanitarno vodo točno takrat in točno toliko, kot jo potrebuješ. Si popolnoma zgrešil bistvo pretočnih boljerjev.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Sicer nisem iz te stroke, ampak še nisem srečal plinske peči, ki bi imela boljer za sanitarno vodo + cirkulacijo. Ker je to enostavno nesmiselno. Namen peči je v tem, da ti pripravi sanitarno vodo točno takrat in točno toliko, kot jo potrebuješ. Si popolnoma zgrešil bistvo pretočnih boljerjev.
Pomoje mores upostevat da more voda prit do pipe...

Pa ce je pretocni in napaja dva tuda hkrati....mu verjetno na neki tocki lahko zmanjka... samo to naceloma preracunajo projektanti strojnih instalacij...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Sploh ne govorim o cirkulaciji pri etažnih pečeh, hotel sem plastično pokazati, da bi bilo živeti v bajti brez cirkulacije (tj. s čakanjem, da priteče topla voda) podobno kot je bilo v fletu z etažno plinsko pečjo s pretočnim bojlerjem. Oboje je za en krščen duš.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
tony :

Zdaj mi je kapnilo. Ti bi rad imel kombinacijo
- zalogovnika tople vode s cirkulacijo, kjer bi imel toplo vodo TAKOJ, ko odpreš pipo
- neomejene količine te dobrine

Sicer je zadeva po mojem mnenju tehnično čisto izvedljiva, ampak ne vem, če bi se strinjal s stroški.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
V primerjavi z ropom pri belem dnevu, ki ga plačaš, če imaš samostojen plinski priključek, je to drobiž.

Vzemi kdaj račun za plin v roke, po možnosti sredi poletja. (Slišalo se te bo ven iz bajte.)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Pa še en argument za cirkulacijo sanitarne vode: slepe veje, ki se ne praznijo redno, so potencialno gojišče legionele :D
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V primerjavi z ropom pri belem dnevu, ki ga plačaš, če imaš samostojen plinski priključek, je to drobiž.

Vzemi kdaj račun za plin v roke, po možnosti sredi poletja. (Slišalo se te bo ven iz bajte.)
No daj ne pretiravaj - 5,5€ imam fiksnega stroška brez porabe! Če pa plačuješ pavšal pa ti razporedijo na 12 mesecev.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
a) Koliko kubikov vode pa bi segrel s plinom za isti denar denar?

b) To je 60+ EUR na leto za "zdravje". Delitev na 4 dele bi se splačala, tudi, če bi moral vzeti večjo "plinsko pipo", z višjim fiksnim stroškom.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Temu argumentu ne nasprotujem. Ampak kako to, da vsi mi, ki v bajti nimamo cirkulacije (in takih je verjetno 99.99% novogradenj starejših od 20 let), še kar nismo pocrkali ?

Ker nimate pretočnih bojlerjev in klinčevih etažnih plinskih peči, ki ti ropotajo v glavo za pičkin dim? Ker imaš obični bojler v kopalnici, ali pa direktno pod njo (in ne 10 m stran)?

No, da na detektor CO v kopalnici ne pozabim (se lahko tudi pohvalim, da je prišel prav in da deluje pravilno - izmerila gasilska intervencija).
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Sicer se v izračunih razlikujeva za cca faktor 10. V 10 m 3/4" cevi že po občutku ne gre 20 vode. Ampak... pustmo stat
Am... ti si napisal, da ce vzameva da je premer cevi 10mm... jaz pa sem napisal da je 3/4” torej da je cca 20mm ... jaz nisem nic racunal...
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Ker nimate pretočnih bojlerjev in klinčevih etažnih plinskih peči, ki ti ropotajo v glavo za pičkin dim? Ker imaš obični bojler v kopalnici, ali pa direktno pod njo (in ne 10 m stran)?

No, da na detektor CO v kopalnici ne pozabim (se lahko tudi pohvalim, da je prišel prav in da deluje pravilno - izmerila gasilska intervencija).
imam pretočno plinsko peč. na toplo vodo pod tušem, ki je najdaljša veja se čaka točno 5 sekund, razdalja je 5m vstran, peč ne ropota, stara je 10 let in detektor še enkrat ni zapiskal( pa dela test ). tak, da pojma nimam kaj te boli okoli plinske peči.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.242
113
Jaz bom mel plinsko pec in bo v kurilnici tko da to me ne skrbi... se pa spomnim brutalnih racunov ko sem kot najemnik v eni hisi zivel... enkrat decembra smo dobili poloznico za 400 eur plina... se je pa ogrevalo ene 130m2 od tega 50 m2 slabo izoliranega podstresja....
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Jaz bom mel plinsko pec in bo v kurilnici tko da to me ne skrbi... se pa spomnim brutalnih racunov ko sem kot najemnik v eni hisi zivel... enkrat decembra smo dobili poloznico za 400 eur plina... se je pa ogrevalo ene 130m2 od tega 50 m2 slabo izoliranega podstresja....
jaz imam decembra plina 90, poleti pa 15, 4 članska družina. največji plin je bil 115€. imam pa za ogrevat 120m2.
se mi ne zdi veliko, po moje tam-tam kot bi bila toplotna.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če urediš bypass tople vode, ga pač prišteješ k fiksnim stroškom najemnine. Na odcepu tople vode v stanovanja pa števce energije.

To je višji standard ampak za današnje čase že kar nujen. Danes so izolacije cevovodov že zelo kvalitetne, zato temp. izgube - sicer so, toda sprejemljive. Te izgube so dokaj neodvisne od letnega časa, saj so vgrajene v tlakih ... bajti. Torej so skozi celo leto enake, ugotovi se jih pa pri poizkusnem obratovanju ob zagonu. (Teoretično imaš samo približek)

Mislim da je tako še najbolj pravično. Zadeva spada pod fiksni strošek, tako kot npr. omrežnina pri elektriki. Tudi za najemnike je bolj ugodno, saj je za njih ena skrb manj, pa tudi za najemodajalca, saj skrbi tako za samo en sistem, sicer bi pa moral za vsako stanovanje posebej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in gr69

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Apollo : če je premer cevi 10mm, vsebuje 10m dolga linija cca 0.8 litra vode. Jaz o cirkulaciji sploh ne bi razmišljal.
Se popolnoma strinjam. Ne kompliciraj pri 10m dolžine. A lahko postaviš bojler nekam bolj v;sredino objekta?
Vsakemu stanovanju števec za toplo vodo, strošek priprave tople vode razdelis po porabljeni vodi. Če bo najbolj oddaljen najemnik od bojlerja siten zaradi oddaljenosti, se lahko odseli,ali pa ti sprejmes drugačen "sklep"(s katerim pa bi se "morali" strinjati ostali najemniki) da najbližji najemnik plača nekaj % več za toplo vodo najbolj oddaljen pa nekaj manj. O takem sklepu je najbolje da ga sprejmes pred vselitvijo prvega najemnika.
Moraš pa računat da je to na mesečni ravni razlike okoli evra. (Izgube zaradi vode pa manj kot evro)
Vsako kipnjeno okno v času ogrevalne sezone je večje metanje denarja stran kot pa liter vode iz pipe "2x" dnevno.
Še glede STC.
Priprava tople vode v času ogrevalne sezone ni smiselna z njo. Takrat ogrevaj s plinom! Ker sicer moraš s plinom ogrevati prostor kjer bo STC, da bo potem STC črpala toploto iz prostora.
Jaz bi dal prednost ogrevanju vode s plinom celo leto. Vsaj dokler bo taka cena plina.
Če bo v štirih enotah veliko ljudi ki bodo potratni s toplo vodo, pozabi da bo toplotna uspela segrevati vodo dovolj hitro. 300l zaloga pa tudi ni veliko za 4 stanovanja. Problem bodo večeri ko bo najbrž največja poraba tople vode. Sploh če boš imel banje. Čeprav tudi pod tušem lahko precej vode steče v pol ure.
Ne moreš pa dvigniti T v TC da bi na račun višje T dobil večjo količino tople vode (večjo količino dodane mrzle vode k topli).
Midva bi se morala dobiti na "kavi", ker imam podobne fantazije kot ti....
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony