Vožnja s spremljevalcem pri 16ih

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
kot ze receno, to morjo sami pridit do tega.

mi smo odpikal ure v avtosoli, "pridige" starejsih in sli na zur, izlet ali pa samo en krog. kaksen obisk soce... dej nehej.... k bi te peljal v klavni..... ne, ne bom naprej pisal.... a mislite, da so najstniki danes kaj drugacni?

kilometrina ti da izkusnje. vec ko jo je, vec izkusenj prodobijo.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Jaz se za večjo glede tega ne sekiram preveč, za fanta pa. Ta nima meje, moram še naštudirat, kako mu dokazat, da ni Schumacher, preden bo sranje naredil. A je možno peljati na obisk v Sočo. Recimo, da volontira kakšen dan, dva. Po moje bi moralo dati mislit tudi pubertetniškemu umu. kalbo: evo predlog.
Hja ... Moja ne misli, da je dirkač, daleč od tega. Ampak neizkušenost lahko naredi svoje in s pravilnim načinom vožnje lahko to, da bo prej ali slej narobe ocenila ovinek, iz nesreče spremeni v samo malo neprijetnem moment z nekaj strahu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in sad

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
No točno to je zdej mojga neslo.... študiram kje sm falil v teh dveh letih. Mogoče bo pa to tud šola še za mlajša dva.

Dokler nimaš izkušnje kako avto odnese ko si 100% da ga ne bo, misliš da je stvar vlak in se drži ceste. Ko sem jst naredil izpit sem tudi vozil "umirjeno" samo s starši, drugače pa poln gas dokler gre, pa avto na blokadi ves čas (časi ko si bil s 60 konji vseeno car). 160 km/h po števcu po regionalki pa take bedarije. Da je v ovinkih malo zaplesalo je itak bilo bistvo vožnje. Enkrat (v prvem letu vozniške kariere) me je zaj... moker in en dan prej sveže položen (masten) asfalt, avto brez ABS in sem šel samo naravnost. Na srečo po dokaj lepi izletni coni, na avtu nekaj škode predvsem na podvozju, ampak drugače nič hujšega. Od takrat sem gas božal, pa se bal vsakega ovinka, sploh pa mokre ceste. Tudi kot sopotnik sem postal malo "prestrašen" in opozarjal tako starše kot tudi kolege da naj pazijo. Bi rekel da od takrat nisem nikoli več tako nespametno divjal! ;)

Pa sem potem kot sopotnik še 2x letel v grmovje, pa enkrat na streho ampak nič od tega nisem tako absorbiral kot lastne izkušnje.

Vmes sem bil (že kot izkušen voznik) tudi na tečaju varne vožnje kjer je bilo dokaj BZ oz. pač tudi za začetnika ni to to, da bi ti dalo tist občutek resne situacije oz. spoštovanja do ceste.

Torej kje si zgrešil vzgojo? Najbrž nikjer, bi rekel da se je mulc naučil najboljše možne lekcije na najboljši možni način. (lahko bi mu pa kupil mustanga, potem bi ovinek mogoče zdelal lepo pošrek):D
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
To je pa čisto odvisno od posameznika. Ne moreš sebe projicirat na vse. Je pa res, da je precejšen delež takšnih.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.088
113
www.adriamedia.si
Dokler nimaš izkušnje kako avto odnese ko si 100% da ga ne bo, misliš da je stvar vlak in se drži ceste. Ko sem jst naredil izpit sem tudi vozil "umirjeno" samo s starši, drugače pa poln gas dokler gre, pa avto na blokadi ves čas (časi ko si bil s 60 konji vseeno car). 160 km/h po števcu po regionalki pa take bedarije. Da je v ovinkih malo zaplesalo je itak bilo bistvo vožnje. Enkrat (v prvem letu vozniške kariere) me je zaj... moker in en dan prej sveže položen (masten) asfalt, avto brez ABS in sem šel samo naravnost. Na srečo po dokaj lepi izletni coni, na avtu nekaj škode predvsem na podvozju, ampak drugače nič hujšega. Od takrat sem gas božal, pa se bal vsakega ovinka, sploh pa mokre ceste. Tudi kot sopotnik sem postal malo "prestrašen" in opozarjal tako starše kot tudi kolege da naj pazijo. Bi rekel da od takrat nisem nikoli več tako nespametno divjal! ;)

Pa sem potem kot sopotnik še 2x letel v grmovje, pa enkrat na streho ampak nič od tega nisem tako absorbiral kot lastne izkušnje.

Vmes sem bil (že kot izkušen voznik) tudi na tečaju varne vožnje kjer je bilo dokaj BZ oz. pač tudi za začetnika ni to to, da bi ti dalo tist občutek resne situacije oz. spoštovanja do ceste.

Torej kje si zgrešil vzgojo? Najbrž nikjer, bi rekel da se je mulc naučil najboljše možne lekcije na najboljši možni način. (lahko bi mu pa kupil mustanga, potem bi ovinek mogoče zdelal lepo pošrek):D
Vidiš, jaz sem pa stopnjeval pa se probal naučit. Pa probel sprobavat v nadzorovanih okoliščinah. Sem se potem še leta in leta brez težav vozil res hitro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey, naliM in sad

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.293
1.061
113
tako tako.... dvigovat hitrost skozi znani ovinek in proti koncu še malo zategnit volan da vidiš če še ima kaj rezerve ali zdrsne.....
 
  • Haha
Reactions: msenjur in sad

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Najbolje da mu kupis stara neregistrirana jajca za 100 €, pa naj se zaletava nekam ( v grmovje in store. )
Mogoce ga bo streznil ko bo nekajkrat AB dobil v nos in kako busko kam..
Bolje pri 20-50 kmh kot pri 100-150.
Ko bo sneg (zled) pa kak prazen parking ( ce ga se ni izkusil).
Mene ni. Pred 18 sem imel tri stara jajca za po hosti se ganjat
 
  • Wow
Reactions: sad

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Vidiš, jaz sem pa stopnjeval pa se probal naučit. Pa probel sprobavat v nadzorovanih okoliščinah. Sem se potem še leta in leta brez težav vozil res hitro.
To delam jst še sedaj z vsakim novim avtom, pa z vsakim novim kompletom gum. Torej začnem vozit kot da sem na ledu in potem stopnjujem oz. bolj rečeno pridobivam zaupanje v tehniko. Par standardnih odprtih ovinkov pa grem potem bližje limiti da vem kaj sploh imam na oprijemu. Samo da prideš do tega nivoja moraš biti vseeno že precej izkušen (niti ne s tehniko vožnje, bolj pomagajo izkušnje v smislu zrelosti). Vseeno tole stopnjevanje ni enako kot tisti nenadni zdrs, ki se ti zgodi ko se ti zgodi, recimo olje na mokri cesti ali pa poledica za ovinkom, večina povprečnih voznikov v tem primeru zamrzne.

Tudi po bobstezah pokljuke/jelovice/mežakle smo se dosti preganjali in delali piz... ko smo bili mladi pa od tistega nismo odnesli nič pametnega za v reden promet. Prej nasprotno, se naučiš da gre poln gas po snegu čisto ok in dobiš zaupanje v snežno vožnjo ker itak več kot 50km/h ne gre, okoli tebe pa kupi snega ki te uspešno varujejo pred čim hujšim.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Tudi po bobstezah pokljuke/jelovice/mežakle smo se dosti preganjali in delali piz... ko smo bili mladi pa od tistega nismo odnesli nič pametnega za v reden promet. Prej nasprotno, se naučiš da gre poln gas po snegu čisto ok in dobiš zaupanje v snežno vožnjo ker itak več kot 50km/h ne gre, okoli tebe pa kupi snega ki te uspešno varujejo pred čim hujšim.
Jaz sicer ne vem, kako ste se vi preganjali in kaj ste delali, ampak točno to, kar si napisal, ti ozavesti podzavestno reagiranje v nenadnih situacijah (npr. olje na cesti), saj s tako vožnjo ravno to treniraš. Tako da, mene je to že rešilo, da sem ustrezno reagiral v ''zapleteni'' situaciji.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
kot ze receno, to morjo sami pridit do tega.

mi smo odpikal ure v avtosoli, "pridige" starejsih in sli na zur, izlet ali pa samo en krog. kaksen obisk soce... dej nehej.... k bi te peljal v klavni..... ne, ne bom naprej pisal.... a mislite, da so najstniki danes kaj drugacni?

kilometrina ti da izkusnje. vec ko jo je, vec izkusenj prodobijo.
Najstniki niso kej dost drugačni, avti so. Dons praktično ne dobiš mal večjega avta, ki bi imel pod 90 konjev. Avto imajo ABS ASR in podobno, ki daje lažen občutek varnosti in potem je izlet s ceste pri bistveno višji hitrosti in to direkt. Ta avto sem peljal domov z zanič gumami in se neverjetno lepo pelje skozi ovinke, z novimi se je zihr še lepše (no zdaj ne več). Tko da trening pri zdrsu, al pa ko si mal prehitr v ovinkih ni več mogoč tako kot v naših časih. Sicer sem mu to trobezljal, sam se očitno ni prijelo.
Včeraj sva šla z mojo še enkrat pogledat kraj neumnosti. Dečko je peljal zjutri sestro na šiht v Ljubljano, šel k babici na zajtrk, pol pa nazaj domov, pač uživancija zadnji dan počitnic s svojim avtom in se odločil, da z AC ne bo zavil domov, ampak na eno cesto, ki ima baje dobre ovinke. Mal ravnince z dvema blagima ovinkoma, kle je v tretji pritisnil, šaltal v četrto in imel notri 110 na uro zelo hitro in je bil zaradi tega bistveno hitreje pri ovinku, kot je pričakoval, zbremzal kolikor je lahko, obrnil volan v levo, ker je šel avto naravnost je pohodil še bremzo in zadel ter podrl ograjo, ki ga je rešila, da ni letel 3m globoko v potok in se ustavil na treh grmih, ki so preprečli, da ni šel dol v potok. Če se je imelo to zgodit, se je na najboljši možen način, ker lahko bi bil desni ovinek, avto poln mulcev in nasproti kamion, kolesar, motorist...
No včeraj smo imel pol pogovor, kjer sem mu izbil iz glave vse izgovore, da ni vedu, da je bil asvalt nevem kakšen in sva zaključla, da je bil enostavno prehiter tko za tisto cesto, za nepregleden ovinek, kot za dejstvo, da pač še nima pojma o vožnji. Da ni bil sam mal prehiter, ampak fejst. Žal je na hard doživel šok, namesto na mehkega, na treningu varne vožnje. Pol je čist po moje snel očala in se prijel za čelo, pol sm pa še reku, no vidiš, časa ne moreš zavrtet nazaj pa če bi še tako rad. Predstavljaj si šele željo po tem, če bi pod tvojim avtom nekdo umrl. Tko je bla lekcija zaključena in smo šli spat.
Dons zjutri se v tišini peljeva v Ljubljano, pol pa kle na Dolenjki rečem, kaj sine, dons si mel pa mal drugačne plane. Pa prav, ja sm mislu it z avtom v šolo, da je bla pa tist res kapitalna neumnost. Pol sm mu pa sam reku, da ni prvi k je to naredu, da zdej je pa čas, da najde način kako iz tiste razbitine potegnit največ in da upam, da bo mel to vse v mislih, ko se naslednjič vsede v avto.

PS: Pišem pa tole samo zato, da mogoče kdo od vas prepreči take neumnosti, men več kot očitno ni ratal, pa sem se trudil.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Jaz sicer ne vem, kako ste se vi preganjali in kaj ste delali, ampak točno to, kar si napisal, ti ozavesti podzavestno reagiranje v nenadnih situacijah (npr. olje na cesti), saj s tako vožnjo ravno to treniraš. Tako da, mene je to že rešilo, da sem ustrezno reagiral v ''zapleteni'' situaciji.
Probem je samo to ker ti da preveč samozavesti, in premalo spoštovanja do razmer (sneg), to pa je glavni problem potem takih nesreč pri najstnikih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Najstniki niso kej dost drugačni, avti so. Dons praktično ne dobiš mal večjega avta, ki bi imel pod 90 konjev. Avto imajo ABS ASR in podobno, ki daje lažen občutek varnosti in potem je izlet s ceste pri bistveno višji hitrosti in to direkt. Ta avto sem peljal domov z zanič gumami in se neverjetno lepo pelje skozi ovinke, z novimi se je zihr še lepše (no zdaj ne več). Tko da trening pri zdrsu, al pa ko si mal prehitr v ovinkih ni več mogoč tako kot v naših časih. Sicer sem mu to trobezljal, sam se očitno ni prijelo.
Včeraj sva šla z mojo še enkrat pogledat kraj neumnosti. Dečko je peljal zjutri sestro na šiht v Ljubljano, šel k babici na zajtrk, pol pa nazaj domov, pač uživancija zadnji dan počitnic s svojim avtom in se odločil, da z AC ne bo zavil domov, ampak na eno cesto, ki ima baje dobre ovinke. Mal ravnince z dvema blagima ovinkoma, kle je v tretji pritisnil, šaltal v četrto in imel notri 110 na uro zelo hitro in je bil zaradi tega bistveno hitreje pri ovinku, kot je pričakoval, zbremzal kolikor je lahko, obrnil volan v levo, ker je šel avto naravnost je pohodil še bremzo in zadel ter podrl ograjo, ki ga je rešila, da ni letel 3m globoko v potok in se ustavil na treh grmih, ki so preprečli, da ni šel dol v potok. Če se je imelo to zgodit, se je na najboljši možen način, ker lahko bi bil desni ovinek, avto poln mulcev in nasproti kamion, kolesar, motorist...
No včeraj smo imel pol pogovor, kjer sem mu izbil iz glave vse izgovore, da ni vedu, da je bil asvalt nevem kakšen in sva zaključla, da je bil enostavno prehiter tko za tisto cesto, za nepregleden ovinek, kot za dejstvo, da pač še nima pojma o vožnji. Da ni bil sam mal prehiter, ampak fejst. Žal je na hard doživel šok, namesto na mehkega, na treningu varne vožnje. Pol je čist po moje snel očala in se prijel za čelo, pol sm pa še reku, no vidiš, časa ne moreš zavrtet nazaj pa če bi še tako rad. Predstavljaj si šele željo po tem, če bi pod tvojim avtom nekdo umrl. Tko je bla lekcija zaključena in smo šli spat.
Dons zjutri se v tišini peljeva v Ljubljano, pol pa kle na Dolenjki rečem, kaj sine, dons si mel pa mal drugačne plane. Pa prav, ja sm mislu it z avtom v šolo, da je bla pa tist res kapitalna neumnost. Pol sm mu pa sam reku, da ni prvi k je to naredu, da zdej je pa čas, da najde način kako iz tiste razbitine potegnit največ in da upam, da bo mel to vse v mislih, ko se naslednjič vsede v avto.

PS: Pišem pa tole samo zato, da mogoče kdo od vas prepreči take neumnosti, men več kot očitno ni ratal, pa sem se trudil.
Hvala za deljenje, držim pesti, da ga je srečala pamet. :cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
937
113
Emona / Carnium
Najstniki niso kej dost drugačni, avti so. Dons praktično ne dobiš mal večjega avta, ki bi imel pod 90 konjev. Avto imajo ABS ASR in podobno, ki daje lažen občutek varnosti in potem je izlet s ceste pri bistveno višji hitrosti in to direkt. Ta avto sem peljal domov z zanič gumami in se neverjetno lepo pelje skozi ovinke, z novimi se je zihr še lepše (no zdaj ne več). Tko da trening pri zdrsu, al pa ko si mal prehitr v ovinkih ni več mogoč tako kot v naših časih. Sicer sem mu to trobezljal, sam se očitno ni prijelo.
Včeraj sva šla z mojo še enkrat pogledat kraj neumnosti. Dečko je peljal zjutri sestro na šiht v Ljubljano, šel k babici na zajtrk, pol pa nazaj domov, pač uživancija zadnji dan počitnic s svojim avtom in se odločil, da z AC ne bo zavil domov, ampak na eno cesto, ki ima baje dobre ovinke. Mal ravnince z dvema blagima ovinkoma, kle je v tretji pritisnil, šaltal v četrto in imel notri 110 na uro zelo hitro in je bil zaradi tega bistveno hitreje pri ovinku, kot je pričakoval, zbremzal kolikor je lahko, obrnil volan v levo, ker je šel avto naravnost je pohodil še bremzo in zadel ter podrl ograjo, ki ga je rešila, da ni letel 3m globoko v potok in se ustavil na treh grmih, ki so preprečli, da ni šel dol v potok. Če se je imelo to zgodit, se je na najboljši možen način, ker lahko bi bil desni ovinek, avto poln mulcev in nasproti kamion, kolesar, motorist...
No včeraj smo imel pol pogovor, kjer sem mu izbil iz glave vse izgovore, da ni vedu, da je bil asvalt nevem kakšen in sva zaključla, da je bil enostavno prehiter tko za tisto cesto, za nepregleden ovinek, kot za dejstvo, da pač še nima pojma o vožnji. Da ni bil sam mal prehiter, ampak fejst. Žal je na hard doživel šok, namesto na mehkega, na treningu varne vožnje. Pol je čist po moje snel očala in se prijel za čelo, pol sm pa še reku, no vidiš, časa ne moreš zavrtet nazaj pa če bi še tako rad. Predstavljaj si šele željo po tem, če bi pod tvojim avtom nekdo umrl. Tko je bla lekcija zaključena in smo šli spat.
Dons zjutri se v tišini peljeva v Ljubljano, pol pa kle na Dolenjki rečem, kaj sine, dons si mel pa mal drugačne plane. Pa prav, ja sm mislu it z avtom v šolo, da je bla pa tist res kapitalna neumnost. Pol sm mu pa sam reku, da ni prvi k je to naredu, da zdej je pa čas, da najde način kako iz tiste razbitine potegnit največ in da upam, da bo mel to vse v mislih, ko se naslednjič vsede v avto.

PS: Pišem pa tole samo zato, da mogoče kdo od vas prepreči take neumnosti, men več kot očitno ni ratal, pa sem se trudil.
A rabiš prevoz s šihta, da ne greš z busom? :valjamse:
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
937
113
Emona / Carnium
Imaš prav, ja. Lahko se poistovetim s časom, ko sem mulca vlekel izpod role na kajakaškem spustu in s tem povezanimi čustvi itd...Tudi danes ni v zvezi s tistim dogodkom čisto nič smešno.
Fotri smo dežurni postavljalci mej in kritiki, ki z vsako vzgojno potezo gradimo človeka. Kljub vsej resnosti in kritiki pa bi se znalo zgoditi (vsaj meni), da po vseh vzgojnih okraskih, mulcu posodim avto, da gre prvi dan v šolo :)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Aja, to si mislil? Pol pa sprejmem štos ;) . Čist pošteno povedano, z mulcem sočustvujem, sam mu tega ne pokažem, ker zdele mu res ni lahka zemlja. Mel je avto, kartico za tankat, keša od poletnega dela bi še ostal, ker bi mu z mojo več kot pol dala zraven za avto, servis in gume sva itak pokrila, pol se je šu pa tko brez veze mal pelat, preveč prtisnu, pa je šlo vse v božjo mater, hkrati se pa zaveda in to vem, da je mel v bistvu še srečo, da je šel samo material. Seveda bo mogu pokrit račun za ograjo, servis in gume, ker diskov pa ploščic nisem kupoval zato, da bo en odpadar zaslužu, ampak da se bo mali vozu. No ta denar gre seveda na stran, da se primakne ko bo našparal za naslednji avto, al pa če se bo odločil tega popravljat, sam ni treba da mali/veliki to ve.
In ne, ne bi bilo vzgojno, da bi mu takoj foter posodil avto za glumit, kr nej se z vlakom voz en čas in razmišlja o tistem ovinku, čeprav mu ga seveda bom čez en čas, ker vozit pa vseen mora. Sicer mam pa na sumu, da bo ta avto hitro udarniško porihtan, ker se že neki menijo in odpade gledajo za rokami in premo.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
.... Jim zaupava, da se bodo obnašali točno tako, kot če sva midva zraven? Seveda ne, ker tega niti ne pričakujeva, jim pa zaupava pri osnovah.....
So ga izkušnje iz otroštva in pubertete naučile, da kar foter zagrozi tud izpolni.

...No moj je naredu vozniško, kupu avto, mel en teden avto, pa ga je dons zapelu s ceste. Hvala bogu, da je mulc cel, ni dost mankal, pa ne bi bil. ....
...Tko bom pa sam mulca skloftal, pa še enkrat bova mela pogovore o prilagoditvi hitrosti.

18 letnika si sklofal?!
Mislm, da ga je že tko in tko dob izučil!
Bog mulc!