Vožnja s spremljevalcem - zakaj ne?

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.371
231
63
Kras
www.mtl.si
Prejle gledal prispevek na to temo. Baje manj kot 10% voznikov izkoristi to možnost. Jaz komaj čakam, da tamala dva prideta do 16 let in bosta takoj začela voziti, ker menim, da so izkušnje izredno pomembne pri kasnejši samostojni vožnji. Tako si jih bosta pridobivala pod nadzorom odrasle osebe.
Kaj menite vi? Kakšni so razlogi za tako nizek odstotek?

Pa še eno vprašanje za tiste, ki ste to dali že čez: lahko 16 letnik z dovoljenjem za vožnjo s spremljevalcem vozi v tujini ali to velja le za vožnjo po Sloveniji?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.381
5.896
113
pri taščici
Moji imajo še precej do tja, definitivno pa bom izkoristil. Tudi sam sem od 15 leta dalje na sverc vozil, tam kjer niso bili ravno pogosto policaji. Največkrat v spremstvu, jutranjo dostavo mleka 3km stran pa sam. Preživel sem brez neumnosti je pa to bilo nekoliko tvegano (ker zavarovanje pač ne bi veljalo če bi naredil neumnost)
 

zagi

Pripravnik
20. dec 2010
56
29
18
Mislim, da jih veliko oz. kar večina sploh ne ve, da ta možnost obstaja...meni je žal, da nisem tega izkoristil.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Prejle gledal prispevek na to temo. Baje manj kot 10% voznikov izkoristi to možnost. Jaz komaj čakam, da tamala dva prideta do 16 let in bosta takoj začela voziti, ker menim, da so izkušnje izredno pomembne pri kasnejši samostojni vožnji. Tako si jih bosta pridobivala pod nadzorom odrasle osebe.

Tud jaz komaj čakam, sam nisem imel tega luksuza in se dobro spomnim, da nisem imel nobenega občutka za volan, ko sem izpit pri 18-ih naredil. Tistih 20-30 ur vožnje je pač premalo.
V bistvu sem jih že malo "treniral" po bližnjem tovarniškem dvorišču, ko je prazno. Je pa nevarno, ker če ga zagrabi panika, bi prav prišla tista dodatna zavora iz AŠ.
smile-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
a) Folk je načeloma glup (čeprav možnost spremljevalca obstaja že 10 let, tisti, ki izpit že imajo, ne vedo zanjo).
b) Kandidati so načeloma glupi (čeprav možnost obstaja, in jim to povejo na predvanjih, tam sedijo na ušesih)
c) Staršem dol visi za prometno varnost svojih otrok, in se jim ne da še s tem zaje6avati.
d) Starši se v povprečju sploh ne počutijo dovolj sigurne v prometu, da bi v minimalno formalnem okviru učili koga, niti svojega otroka ne.

e) ? Najbrž še kaj, ampak na splošno je glavni vzrok brezbrižnost do vse družbe. Če smo že na splošno taki, bomo pa ja takšni še v prometu...
cheer.gif
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik mtl pravi:Jaz komaj čakam, da tamala dva prideta do 16 let in bosta takoj začela voziti, ker menim, da so izkušnje izredno pomembne pri kasnejši samostojni vožnji. Tako si jih bosta pridobivala pod nadzorom odrasle osebe.
Moj ga je naredil takoj ko je dopolnil 16 in moram reči, da je postal odličen voznik.
V tistih dveh letih si je pridobil ogromno izkušenj saj je tudi ogromno prevozil - kamor smo šli je vozil on.

O kakšnih zgledih pa raje ne bi saj sem en teden pred njegovim izpitom postal "pikapolonica", ker sem "malo prenizko letel"
tongue-1.gif
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Jaz sem izkoristil takoj, ko je bilo možno, mislim pa da so ravno takrat enkrat to sploh uvedli. Meni je blo super, ker sem imel možnost kar dosti vozit (zjutraj v šolo, ker je bilo ravno na poti, pa čez vikend razna smučarija, morje itd., praktično kamorkoli smo šli s familijo). Se mi zdi fino, ker lahko v tem času pridobiš že kar nekaj izkušenj v različnih razmerah, s tem da je takrat še nekdo zraven, ki ti lahko svetuje.

Je bilo pa vsaj takrat možno voziti samo po Slo, tako da sva se s fotrom vedno menjala pred karavankami, ko smo hodili smučat.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Nisi še šel skozi vse "težave" in to je birokracija v Slo.

Za froce so elektro avtomobili, motokros motorji in crazy karti...naj uživajo dokler v te poceni kripce pašejo.
cheer.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.371
231
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Nisi še šel skozi vse "težave" in to je birokracija v Slo.
Kakšne težave?
PS: glede na to, da živim v SLO in sem dal že dovolj lekcij o birokraciji čez, se bom potrudil spravit tudi to čez, glede na to, da gre za varnost (in potencialno tudi življenje) otrok. Pa ne samo mojih.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Cena je ta, da mora spremljevalec biti star najmanj 21 let, ne sme biti mladi voznik, ne sme biti starejši od 70 (75) let in kar je najpomembnejše, ne sme imeti več kot 5KT, katere pridobi zaradi prehitre vožnje oz. Vožnje pod vplivom alkohola.

In zadnja dva pogoja sta verjetno za večino deal-breaker...
ostalih stroškov ne vidim, razen magnetne nalepke, evidentiranja in ja, doplačila. ZT ti z DRAJvom ponudi 50% popusta za doplačilo (povrnejo zanazaj za tekočo premijo), dodatnih 50% pa ko opravijo tečaj varne vožnje na Vranskem pod njihovim mentorstvom. In potem ta popust velja za vsa vozila, ki so registrirana v družini, ki živi na istem naslovu. Za dobo trajanja mladega voznika.
Verjetno pa modernejše zavarovalnice dajo toliko komercialca, da se doplačilo ne pozna...
evil.gif
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Jaz definitivno svoja otroka ne bom tako prevazal. Kaksna dvolicnost in hipokrizija. Otrok do 10. leta baje ni sposoben in ne sme iti sam v šolo in domov peš, čez 6 let bo pa lahko upravljal 1.5t pleha?! Se sploh kdo zaveda koliko problemov tak zakon povzroca ljudem, starsem, ki delamo tri, stiri izmene? Ko jih jebe. Bo pač tako kot včasih in se na skrivaj vozili po poljih, gozdovih, industrijskih conah.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Tudi jaz menim, da otrok pri 16-ih letih še ni dovolj zrel, da vozi avto.
Zadeve bi morale biti bolj rigorzne. Oziorma zakon bi morali dopolnit.
PRed dvajsetimi leti ni bilo toliko prometa, ni bilo kar v vsaki garaži med 100 in 200 oziroma več konjev. Sedaj pa vsak, ki naredi izpit, vozi najmanj TDI-ja, ki potegne zelo dobro. Otroci pa na to niso še dovolj pripravljeni.
Prav, da se vsakemu da možnost, a nek red bi moral biti.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.460
9.197
113
Citat:
Uporabnik maurice pravi:
Tudi jaz menim, da otrok pri 16-ih letih še ni dovolj zrel, da vozi avto.
Zadeve bi morale biti bolj rigorzne. Oziorma zakon bi morali dopolnit.
PRed dvajsetimi leti ni bilo toliko prometa, ni bilo kar v vsaki garaži med 100 in 200 oziroma več konjev. Sedaj pa vsak, ki naredi izpit, vozi najmanj TDI-ja, ki potegne zelo dobro. Otroci pa na to niso še dovolj pripravljeni.
Prav, da se vsakemu da možnost, a nek red bi moral biti.

ni zrel je zrel, poznam ljudi ki tudi pri 40 in 50 niso dovlj zreli..pri 16 imaš biološko lahkože družino, večina jih pa že seksa ko zajci...neodgovorno in ne zrelo? možno, ampka kdo si ti ali država, da lahko to prepisuje. Normalno vzgojen najstnik je lahko pri 16 povsem odgovoren in zrel. Odštejmo hormonske motnje in trdega tiča...govorim za fante.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
Dva nova šoferja iz moje družine tega nista izkoristila. Ne vem, morala bi pokazati interes. Vsaj pri enem je ta možnost že bila. Oba nista več mlada voznika, nesreče doslej še nista imela, kazni tudi še ne. Edino km, ki jih naredijo naši avti so se povečali za skoraj 10.000 na leto vsakič, ko se je en priključil. Kaj pa vem, kje vse sta se vozila. Če sta zraven, pelje en od njiju. Čeprav me je od začetka motilo, da cijazimo 100 km po regionalkah na prazni cesti čez vikend in pri vsaki omejitvi, ki je tako ali tako vsakih 500 metrov, gre števec točno na omejitev. In se vleče. Bomo videli, kaj bo rekel tretji kandidat
smile-1.gif
.
Sicer pa otroci pridobijo ključne lastnosti, ki so važne v prometu tam nekje do petega leta. Pozneje se te karakterne lastnosti ne dajo več kdove kaj popraviti. Pozneje natrenira le motoriko, kar pa je vprašanje par ur, če je povprečno spreten in se je kdaj ukvarjal še s kakim športom in delom. Ker moji otroci vozijo tudi traktor na kmetiji mojih staršev, obvladajo tudi prestavljanje nesinhroniziranega menjalnika preden naredijo izpit za avto, zato je avto pravi blagor, kar se tega tiče.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
To so pogoji za "kandidata":

Vožnja s spremljevalcem ter nekateri pogoji in časovni okviri poteka usposabljanja za vožnjo s spremljevalcem

1) veljaven osebni dokument,
2) starost najmanj 16 let,
3) tečaj in izpit iz prve pomoči
4) zdravstveni pregled
5) vpis v šolo vožnje
6) opravljen tečaj CPP (najmanj 20 ur)
7) uspešno opravljeni republiški testi CPP
8) v šoli vožnje zaključen program praktičnega dela usposabljanja (najmanj 20 ur)
9) vpis spremljevalca v evidenčni karton vožnje


Praktično celoten izpit, ki pa nima prave veljave in ga pri 18. opravljaš še enkrat - ni kar avtomatično:

Kandidat za voznika sme voziti osebni avtomobil, dokler ne opravi vozniškega izpita za vožnjo motornih vozil kategorije B, vendar največ dve leti od začetka usposabljanja.

Torej je $ glavni problem, poleg takih kot sem sam, maurice, zaseka,...

Moja oba sta naredila izpit pri 18:00
wink-1.gif
in na njuno vožnjo nisem imel večjih pripomb. Je pa res, da smo avto-šolo menjali takoj na začetku, pa kolega inštruktorja "za ušesa vlekli".