Vožnja s spremljevalcem - zakaj ne?

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Nevem kje so ti sončki, naših še ne bo za volanom na cesti še nekaj let. Vse je odvisno od nas staršev. To se že vidi, kako se vozijo s kolesi. Moja imata takoj čalado na glavi, marsikdo ne. Ko je mali pri meni v garaž, si prvo natakne očala gor in rokavice,...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.092
3.575
113
Marlbor
Je pa tudi res, da se takšnim, ki so najbolj picajzlasti in se imajo za vzgledne, potem tudi rado kaj zgodi ...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
Moja motivacija kot starša pri vozniškem izpitu je, da čimprej naredi izpit, da ne rabim kam zraven, ko bi rad otrok kam šel. In seveda da fijaka manjše člane družine okoli in meni ni treba. Moji so to takoj še isti dan po izpitu, ko smo doplačali zavarovanje. Če posluša, se v avto šoli nauči povsem dovolj, da vozi samostojno od prve ure po opravljenem izpitu dalje. Ne rabi dodatnega nadzora in inštrukcij. Seveda. če je v glavi porihtan, to pa se zgodi v rani mladosti in ne pri 16-ih ali 18-ih letih. Ne vem tudi kje in s čim točno vi vozite. Če voziš po predpisih, te mokra cesta ali sneg ne moreta spraviti s ceste z dobro opremo na večini cest v Sloveniji. Niti drugemu v rit, ker te naučijo, kaj je varnostna razdalja. Tako da ne vem, kaj točno bi otroka jaz naučil? Kako se po predpisih ne vozi?
En otrok me je kmalu po izpitu peljal v Dolomite na smučanje in je pač sledil avtu (šlo je nekaj družin skupaj) spredaj po mokrem, po snegu in po vsem, kar je bilo na cesti. Z drugim sva šla smučat na Cerkno in edino kar mi je prišlo na misel je bilo, zakaj hudiča nimam verig zraven. Ker če bo moral ob cesti kje ustaviti, ne bo več speljal ne on, ne jaz. Je le bilo malo preveč snega samo za zimske gume. Ampak je zvozil.
Če bo otrok pokazal interes, da gre pred 18-im delat in da vozi s spremljevalcem, mu tega ne bom branil. Silil pa ga tudi ne bom.
Kar se mene tiče, bi bil za ameriški sistem, kjer je izpit pri 16-ih letih.
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Pa saj ni problem peljati v koloni za nekaterim , še posebej ko sediš ti zraven in otrok ve , da boš priskočil na pomoč z nasveti. Problem je, ko se mladi in neizkušen voznik znajde sam v kritični situaciji na cesti, ko pelje tvoje mlajše člane družine.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.381
5.896
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Da mulc pri 16tih še ni za na cesto? Ja fajn, a pri 18 pa bo? To lahko izjavi samo človek, ki je že od malega gor svoje otroke podcenjeval in jim zavezovala čevlje jim stalno hodil za ritjo in podobno.
Kako lepo se je strinjati s tabo.
cheer.gif

s
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Ti pravim $ & € je v igri.
Kolikor so meni rekli - baba čula, baba rekla, je drug izpit še enkrat kot prvič, samo ur je praviloma lahko manj, če se v dveh letih vožnje ni navzel slabih navad.
To glede izpita je jasno, da je enak. Bolj me zanima število ur, ki jih mora potem odvozit za ''pravi'' izpit.

Kakšen drugi izpit? izpit je samo en in to ko je polnoleten.

bles
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.226
4.707
113
Kadar je kaj res resnega, so to sekunde in ms in ne boš dal nobenega nasveta od sebe. Dvakrat sem bil potnik v osebnem avtu ob nesreči. Dvomim, da sem kaj zinil.
Če pa generalno slabo vozi, ga seveda lahko marsikaj naučiš. Ampak to pomeni, da avtošola ni opravila svojega dela. Jaz ga pa ne morem učiti, da dokler je mladi voznik naj pri omejitvi 50 vozi 60 po števcu, ker ga verjetno za minimalno prekoračitev ne bo noben gnjavil.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.381
5.896
113
pri taščici
Mlad in neizkušen bo tisti ki bo po 30 urah vožnje peljal mlajše sorojence v disko (brez nadzora)
Tisti ki bo prej vozil (z nadzorom)2 leti starse okoli težko rečeš neizskusenj.
Sicer pa mene moj sedemletnik bolj popravlja kot navigacija. Tako da...otrok spremlja vožnjo in v pričo njega ni pametno kršiti cpp. Še kakšno sekanje preglednih serpentin mi ugovarja. Samo da sem na črti, se že oglasi....
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik bles pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Ti pravim $ & € je v igri.
Kolikor so meni rekli - baba čula, baba rekla, je drug izpit še enkrat kot prvič, samo ur je praviloma lahko manj, če se v dveh letih vožnje ni navzel slabih navad.
To glede izpita je jasno, da je enak. Bolj me zanima število ur, ki jih mora potem odvozit za ''pravi'' izpit.

Kakšen drugi izpit? izpit je samo en in to ko je polnoleten.

bles

Vsi vemo, da je govora o proceduri. In najprej opraviš teoretični izpit in potem praktični v avto šoli, voziš dve leti s spremstvom in potem še enkrat teorija + praksa, pred tem pa še X ali XY ur v avtošoli.
 

ametist

Fizikalc
5. nov 2012
180
47
28
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:To glede izpita je jasno, da je enak. Bolj me zanima število ur, ki jih mora potem odvozit za ''pravi'' izpit.
Ure bodo odvisne od področja v Sloveniji. Že od nekdaj je denimo znano, da je v Mariboru dovolj skoraj pol manj ur kot v Celju. Inštruktor, ki je učil moje otroke in že mojo ženo, pa mi je rekel, da ima v programu (uradni program?) 16 vaj , ki ji nameni po eno uro in bi naj kandidat dvakrat šel skozi te vaje in tako pri njem gredo po 32+ urah na izpit. Kandidati iz naše družine so praktični del naredili v prvem poskusu.

Program se deli na 3 sklope vaj, 1.1-1.6 in dodatne (4.1-4.2 katere dela v prvi uri), potem so vaje drugega sklopa od 2.1-2.8 in pa vaje tretjega sklopa 3.1-3.5, s temu da v tretjem delu predpisano minimalno 3 krat po dve uri vožnje, npr. vaja 3.2 je relacijska vožnja, nočna vožnja 3.3 in pa avtocesta 3.4, s temu da so tukaj pomembni tudi kilometri. Torej minimum ur je takole ena ura v prvem sklopu, 7ur v drugem sklopu in pa minimalno 12 ur v tretjem sklopu. To seveda, če kandidat vse v prvo prav naredi in ne rabi noben izmed vaje ponavljat, kar je pa zelo redko oz, skoraj nikoli.
Pa kdor bo vpisan kot spremljevalec v kartončku vožnje voznika začetnika, se mora vsaj eno uro prisedat v avto šolskem vozilu, da se ga opozori in seznani na kaj mora biti pozoren.
Dodatne informacije in potek, pogoje za vpis spremljevalca v kartonček vožnje, pa najdete na spodnji povezavi:

https://www.avp-rs.si/vozniki-in-vozniski-izpiti/voznja-s-spremljevalcem-2/

lp.
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Citat:
Uporabnik bles pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Ti pravim $ & € je v igri.
Kolikor so meni rekli - baba čula, baba rekla, je drug izpit še enkrat kot prvič, samo ur je praviloma lahko manj, če se v dveh letih vožnje ni navzel slabih navad.
To glede izpita je jasno, da je enak. Bolj me zanima število ur, ki jih mora potem odvozit za ''pravi'' izpit.

Kakšen drugi izpit? izpit je samo en in to ko je polnoleten.

bles

Vsi vemo, da je govora o proceduri. In najprej opraviš teoretični izpit in potem praktični v avto šoli, voziš dve leti s spremstvom in potem še enkrat teorija + praksa, pred tem pa še X ali XY ur v avtošoli.

Še 1x teorija?

bles
 

ametist

Fizikalc
5. nov 2012
180
47
28
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:

Vsi vemo, da je govora o proceduri. In najprej opraviš teoretični izpit in potem praktični v avto šoli, voziš dve leti s spremstvom in potem še enkrat teorija + praksa, pred tem pa še X ali XY ur v avtošoli .

To ne drži, glej prvi moj post v tej temi, kako pride do vozniškega izpita. Teorijo je moral opraviti že predno je začel vozit ni potreb po ponovno delanju teorije razen če je kandidat 4 krat padel na glavni vožnji. Glavno vožnjo pa dela prav tako samo enkrat, seveda če jo v prvo naredi.

lp.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
In v čem sem falil razen v ponovljeni teoriji?
Moja napaka smo prišparali kolko? 20 € na teoretičnem izpitu.

Včasih je bilo tako, da ti teorija velja samo določeno obdobje in če v tem času nisi naredil prakse, oz. si tolikokrat padel si šel ponovno.

Če je sedaj drugače super - za 16 letne sončke!

PS: še eno podvprašanje: torej glede na to, da je veljavnost teoretičnega izpita omejena samo s štirikratno ponovitvijo praktičnega dela izpita, je torej možno k praktičnemu delu pristopiti tudi po recimo 10 letih od uspešno opravljenega teoretičnega izpita? Če je tako, me marsikaj ne čudi več.
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik nemenabijat pravi:
McGiver ne bluzi, ker nimaš pojma. Ti je bles lepo napisal.

Preden se razpočiš, še enkrat preberi moj prvi post v tej temi, ki je kopiran z linka, kot ga je dal ametist:

Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
To so pogoji za "kandidata":

Vožnja s spremljevalcem ter nekateri pogoji in časovni okviri poteka usposabljanja za vožnjo s spremljevalcem

1) veljaven osebni dokument,
2) starost najmanj 16 let,
3) tečaj in izpit iz prve pomoči
4) zdravstveni pregled
5) vpis v šolo vožnje
6) opravljen tečaj CPP (najmanj 20 ur)
7) uspešno opravljeni republiški testi CPP
8) v šoli vožnje zaključen program praktičnega dela usposabljanja (najmanj 20 ur)
9) vpis spremljevalca v evidenčni karton vožnje


Praktično celoten izpit, ki pa nima prave veljave in ga pri 18. opravljaš še enkrat - ni kar avtomatično:

Kandidat za voznika sme voziti osebni avtomobil, dokler ne opravi vozniškega izpita za vožnjo motornih vozil kategorije B, vendar največ dve leti od začetka usposabljanja.

Torej je $ glavni problem, poleg takih kot sem sam, maurice, zaseka,...

Moja oba sta naredila izpit pri 18:00
wink-1.gif
in na njuno vožnjo nisem imel večjih pripomb. Je pa res, da smo avto-šolo menjali takoj na začetku, pa kolega inštruktorja "za ušesa vlekli".
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.371
231
63
Kras
www.mtl.si
Sem šel prebrati pogoje na spletni strani agencije in dejansko dela teorijo pred začetkom vožnje s spremljevalcem, praktično vožnjo pa šele ob izpitu. Torej oboje plača le enkrat, če sem prav razumel. Dodaten strošek torej pade na dodatne ure pred izpitom in stroške taks za pridobitev dovoljenja za vožnjo s spremljevalcem. Fajn.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.595
8.923
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Mlad in neizkušen bo tisti ki bo po 30 urah vožnje peljal mlajše sorojence v disko (brez nadzora)
Tisti ki bo prej vozil (z nadzorom)2 leti starse okoli težko rečeš neizskusenj.
Sicer pa mene moj sedemletnik bolj popravlja kot navigacija. Tako da...otrok spremlja vožnjo in v pričo njega ni pametno kršiti cpp. Še kakšno sekanje preglednih serpentin mi ugovarja. Samo da sem na črti, se že oglasi....

Vidiš, pa se enkrat celo strinjava, zgledi učijo in vedno bodo.
 
1. avg 2016
18
0
1

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Tema meseca!
aplauz.gif


Citat:
Uporabnik zaseka pravi:
Jaz definitivno svoja otroka ne bom tako prevazal. Kaksna dvolicnost in hipokrizija. Otrok do 10. leta baje ni sposoben in ne sme iti sam v šolo in domov peš, čez 6 let bo pa lahko upravljal 1.5t pleha?! Se sploh kdo zaveda koliko problemov tak zakon povzroca ljudem, starsem, ki delamo tri, stiri izmene? Ko jih jebe. Bo pač tako kot včasih in se na skrivaj vozili po poljih, gozdovih, industrijskih conah.

Dal ti bom "benefit of doubt" in bom napisal, da sem razumel, da se zafrkavaš. OK?
aplauz.gif


Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Nekako ne bom pristal na dejstvo, da je 90% staršev mladostnikov pijancev ali cestnih delikventov.

Vse tako kaže
zmaga.gif


Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Vprašal si zakaj ne in sem ti odgovoril v stilu zakaj pa. In zakaj bi imel forc pri koncu srednje šole svoj avto ali pa vozniški izpit? Sam sem svoj prvi avto kupil ko sem ga rabil in to je bilo pri 24h letih. Prej realno tudi izpita nebi rabil, čeprav s stališča vzgoje je pametno da se voziš nekaj časa s starši da ti malo pametujejo! Ampak a je to pri 16h ali pa pri 20h mislim da je odvisno od situacije. Načeloma bi glede fizionomije lahko danes mulci vozili tudi pri 12h letih, ne vidim nobene ovire.

Do danes sem te imel za pametnega človeka, tokrat pa...
grin1.gif


Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
To da boš ti otroku pri 16h dopovedal da je treba po mokrem voziti počasi ker cesta drsi pozabi. Bo mogoče rekel ja ata, ampak bo takoj šlo iz RAMa v trash. V trdi disk se bo pa zapisalo prvič ko bo avto zaplesal in še bolj se bo zapisalo če bo zletel s ceste. Tu 30 ali 300ur nima nič s tem, prej bi rekel da je bolj koristno na snegu pa praznem parkirišču/samotni cesti v praksi demonstrirat "probleme" nevodljivosti. Tu mislim da dobro delo opravljajo tudi tečaji varne vožnje, tega v naših časih recimo ni bilo (in si se dejansko učil na izkušnjah s ceste).

Do danes sem te imel za pametnega človeka, tokrat pa...
grin1.gif


a) 300 ur vožnje s spremljevalcev ŠE KAKO ZELO pripomore k temu, da se kandidat nauči, kaj je to mokra cesta in kako na njej reagirati. Halo????

b) Američani dobijo v roke izpit pri 16ih že vsaj 50 let, nekateri tudi brez vsake AŠ. Le kako to, da se ne pobijejo na cesti, vseh 300 milijonov?

(In ja, pred 50imi leti so tudi v ZDA imeli še cel kup ročnih menjalnikov.)

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Sicer pa dobrega voznika ne prinesejo ure za volanom ampak pamet. Tako da ti ga lahko sedaj začneš učit vozit avto pa to ne pomeni da ne bo bedak za volanom. To se premalo izpostavlja (poleg jasno napačnega učenja). Skratka cestna vzgoja se začne pri klasični vzgoji in tistega se ne sme pozabit. Sodobni mulariji vcepti odgovornost je pa svojevsten problem!
grin1.gif

Do danes sem te imel za pametnega človeka, tokrat pa...
grin1.gif
Popolnoma narobe: ure za volanom (i.e. izkušnje v prometu) so tisto, kar prinese pamet v prometu.
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Tema meseca!
aplauz.gif


Citat:
Uporabnik zaseka pravi:
Jaz definitivno svoja otroka ne bom tako prevazal. Kaksna dvolicnost in hipokrizija. Otrok do 10. leta baje ni sposoben in ne sme iti sam v šolo in domov peš, čez 6 let bo pa lahko upravljal 1.5t pleha?! Se sploh kdo zaveda koliko problemov tak zakon povzroca ljudem, starsem, ki delamo tri, stiri izmene? Ko jih jebe. Bo pač tako kot včasih in se na skrivaj vozili po poljih, gozdovih, industrijskih conah.

Dal ti bom "benefit of doubt" in bom napisal, da sem razumel, da se zafrkavaš. OK?
aplauz.gif


Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Nekako ne bom pristal na dejstvo, da je 90% staršev mladostnikov pijancev ali cestnih delikventov.

Vse tako kaže
zmaga.gif


Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Vprašal si zakaj ne in sem ti odgovoril v stilu zakaj pa. In zakaj bi imel forc pri koncu srednje šole svoj avto ali pa vozniški izpit? Sam sem svoj prvi avto kupil ko sem ga rabil in to je bilo pri 24h letih. Prej realno tudi izpita nebi rabil, čeprav s stališča vzgoje je pametno da se voziš nekaj časa s starši da ti malo pametujejo! Ampak a je to pri 16h ali pa pri 20h mislim da je odvisno od situacije. Načeloma bi glede fizionomije lahko danes mulci vozili tudi pri 12h letih, ne vidim nobene ovire.

Do danes sem te imel za pametnega človeka, tokrat pa...
grin1.gif


Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
To da boš ti otroku pri 16h dopovedal da je treba po mokrem voziti počasi ker cesta drsi pozabi. Bo mogoče rekel ja ata, ampak bo takoj šlo iz RAMa v trash. V trdi disk se bo pa zapisalo prvič ko bo avto zaplesal in še bolj se bo zapisalo če bo zletel s ceste. Tu 30 ali 300ur nima nič s tem, prej bi rekel da je bolj koristno na snegu pa praznem parkirišču/samotni cesti v praksi demonstrirat "probleme" nevodljivosti. Tu mislim da dobro delo opravljajo tudi tečaji varne vožnje, tega v naših časih recimo ni bilo (in si se dejansko učil na izkušnjah s ceste).

Do danes sem te imel za pametnega človeka, tokrat pa...
grin1.gif


a) 300 ur vožnje s spremljevalcev ŠE KAKO ZELO pripomore k temu, da se kandidat nauči, kaj je to mokra cesta in kako na njej reagirati. Halo????

b) Američani dobijo v roke izpit pri 16ih že vsaj 50 let, nekateri tudi brez vsake AŠ. Le kako to, da se ne pobijejo na cesti, vseh 300 milijonov?

(In ja, pred 50imi leti so tudi v ZDA imeli še cel kup ročnih menjalnikov.)

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Sicer pa dobrega voznika ne prinesejo ure za volanom ampak pamet. Tako da ti ga lahko sedaj začneš učit vozit avto pa to ne pomeni da ne bo bedak za volanom. To se premalo izpostavlja (poleg jasno napačnega učenja). Skratka cestna vzgoja se začne pri klasični vzgoji in tistega se ne sme pozabit. Sodobni mulariji vcepti odgovornost je pa svojevsten problem!
grin1.gif

Do danes sem te imel za pametnega človeka, tokrat pa...
grin1.gif
Popolnoma narobe: ure za volanom (i.e. izkušnje v prometu) so tisto, kar prinese pamet v prometu.

Pa še kako se strinjam s tabo. Je pa res, da tudi nekateri spremljevalci morali pred začetkom položit izpit.-