Vožnja s spremljevalcem pri 16ih

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
Zakaj že? Zaupa se vedno in zgolj samo zaupanja vrednim. Samo zato, ker je moj otrok, ni bolj zaupanja vreden kar samo po sebi...
Pri 18tih letih je mal pozno za te lekcije, se ti ne zdi? To mora bit pod streho tam do konca pubertete, če do takrat ne uspeš, je done deal.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.422
5.447
113
Ne. Iz lastnih izkusenj. Pri 18h sem bila jaz se dalec od izoblikovane osebnosti, npr... Napaka bi bila huda, ce bi recimo moj fotr meni verjel vse na besedo. Se hujsa (zame v koncni fazi), ce bi si rekel, da je vse zamujeno. Eni rabimo malo dlje, da ponotranjimo svoje obveze. Eni jih pa nikoli ne, pa prelagajo v nedogled vse na drzavo. Tudi ti so od nekoga otroci, ki jim mama pa ata se danes brezpogojno zaupajo in verjamejo. Sploh da so to, kar niso.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Ne vem, neke hude težave imate s sabo, da sodeč po tem jamranju nekateri svojih otrok niste bili sposobni vzgojiti, da jim lahko zaupate.
Trije moji imajo izpit, vozili od prvega dneva samostojno takoj družinski avto, rezultat en podrajsan odbijač zaradi stebrička in en razbit karter zaradi slabega opazovanja, kake kamne je zmrzal nanosila na makadam. En je še isti dan, ko je dvignil kartonček pobasal punco in sta popoldne skočila na morje. 400 km. Tankal je za svoj denar. Z enim smo malo vozili tudi pred izpitom (torej "s spremljevalcem"). Sicer pa je inštruktor družinski prijatelj, kjer kandidat sicer na gre z minimumom ur na izpit, naredi pa skoraj vsak, ko on reče, da je usposobljen. Ko so imeli izpit, nas je kot družino zmeraj vozil najmlajši z izpitom, ki je bil zraven. Kamorkoli, tudi v Dolomite na smučanje.
Z vzgojo se je treba ukvarjati prej, potem pa je treba zaupati v svoj rezultat. Lastna ali tuja napaka pa se lahko zmeraj zgodi, ne glede na to, kdo je za volanom. Nihče ni supermen in brez napak. Načeloma bi moral mladec zaradi fizičnih prednosti voziti bolje kot 40 ali 50 letnik. Možno je, da je pri kom sicer res kaj narobe, da temu ni tako. Običajno je sicer narobe pri starcu v glavi in ne pri mladcu.
Dobro napisano.
Mladec že ima boljše reflekse, vid, itd.. Ampak izkušnje so običajno vse to nadomestile.
Zato pa mi je ta vožnja s spremljevalcem dobra ideja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
Ne. Iz lastnih izkusenj. Pri 18h sem bila jaz se dalec od izoblikovane osebnosti, npr... Napaka bi bila huda, ce bi recimo moj fotr meni verjel vse na besedo. Se hujsa (zame v koncni fazi), ce bi si rekel, da je vse zamujeno. Eni rabimo malo dlje, da ponotranjimo svoje obveze. Eni jih pa nikoli ne, pa prelagajo v nedogled vse na drzavo. Tudi ti so od nekoga otroci, ki jim mama pa ata se danes brezpogojno zaupajo in verjamejo. Sploh da so to, kar niso.
Mogoče je pa fotr prepozn začel vajeti popuščat..... ;) Sicer pa kje karkoli piše o prelaganju česarkoli na državo? Al pa da jest mojim zaupam vse na besedo? Moram pa zaupat, dokler ne dokažejo nasprotno in tudi pustit, da se na lastnih buškah kaj naučijo. In laganje je blo pri nas vedno težja ovira kot resnica, precej težja.
Pa povem primer: Ko greva z mojo soprogo na najine vikende, že lep čas pustiva mulce doma. Jim zaupava, da se bodo obnašali točno tako, kot če sva midva zraven? Seveda ne, ker tega niti ne pričakujeva, jim pa zaupava pri osnovah. Fotrov avto pred hišo in ključi na kuhinjskem pultu je zelo mamljiva stvar za 17+ drobiž letnega mladeniča, ki dejansko zna vozit in gre dons brez težav samostojno na cesto. Mu zaupam brezpogojno, da avta ne bo pajsnil za en krog s kolegi? Seveda ne, kar pa še ne pomeni, da skrijem ključe. Je pa mulc 100% da če ga dobim, da mu ne bo lahka zemlja gospodova in da bo naslednjič sedel za volanom šele ko bo kupil svoj avto in tud ve, da se vse prej ko slej izve. So ga izkušnje iz otroštva in pubertete naučile, da kar foter zagrozi tud izpolni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.384
2.289
113
Pri 18 otroku dat avto ali ne?
Ja 18 let si ga imel na oku, ja veš ali mu je za zaupat.
Ne daš mu ga zato, ker ima izpit ali je star 18 let!
Daaaaaaaaaa!
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Jabe

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
No moj je naredu vozniško, kupu avto, mel en teden avto, pa ga je dons zapelu s ceste. Hvala bogu, da je mulc cel, ni dost mankal, pa ne bi bil. Avto je pa sam za na odpad, se teh starih jajc ne splača popravljat. Mel je srečo, da ga je ustavla ograja, pa neki šavja, da ni zletu 3m globok v potok. Po drugi strani bi pa nekje drugje tak izlet s ceste plaču sam z mal adrenalina. Pa tud to je dobr, da sva šla s sodelavcem takoj tja, ker bi mulci naredl še večjo neumnost, jest sm jih sam nagnal izpod avta, pa avtovleko poklicu.

Je dečko delu za đabe celo poletje. Tko da to je pa drug vidik tega, da ti mulc nardi vozniško. Hvala bogu, da sm mu kupu nove gume, pa da sm takoj zavore poštimu, drugalč bi se zdele lohk fejst po glavi tepu. Tko bom pa sam mulca skloftal, pa še enkrat bova mela pogovore o prilagoditvi hitrosti.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.624
254
113
hja... mladost je norost. večina gre skozi to obdobje uspešno, nekateri pa ne... sicer tvoj je res ekspresen - po 14 dneh je že krščen.

sej če se spomnim mojih prvih let za volanom je bilo tudi pestro. Sicer prometne nobene, ampak večkrat pa na robu. Ampak ja, moreš sam doživet, da te izuči. Pridige in tečaji bolj malo zaležejo...

Fajn pa je, da mulcu pokažeš v praksi zakaj se prilagaja hitrost - spolzek asfalt, mokra cesta, porošena cesta, pesek na cesti, otrok izza avta, pešec čez prehod...

In vidiš, nove gume, pa je vseeno šlo iz ovinka.

mogoče tud tečaj varne vožnje ne bi bil slaba ideja... tam v praksi spoznava pasti ceste.
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
hja... mladost je norost. večina gre skozi to obdobje uspešno, nekateri pa ne... sicer tvoj je res ekspresen - po 14 dneh je že krščen.

sej če se spomnim mojih prvih let za volanom je bilo tudi pestro. Sicer prometne nobene, ampak večkrat pa na robu. Ampak ja, moreš sam doživet, da te izuči. Pridige in tečaji bolj malo zaležejo...

Fajn pa je, da mulcu pokažeš v praksi zakaj se prilagaja hitrost - spolzek asfalt, mokra cesta, porošena cesta, pesek na cesti, otrok izza avta, pešec čez prehod...

In vidiš, nove gume, pa je vseeno šlo iz ovinka.

mogoče tud tečaj varne vožnje ne bi bil slaba ideja... tam v praksi spoznava pasti ceste.
Tečaj varne vožnje je obvezen, sam šele po pol leta ga lahko dela. Cesta je bla pa suha. Sej zato ga bom skloftal.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.624
254
113
hehe, (vsakemu) se zgodi. važno, da je on ok. bo mal več kolesaril zdej. pa čez vikende bo fotr posodil svoj avto.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.708
113
Se zgodi.
Včasih zmanjka tudi malo sreče ob napaki, ki pa jih zagotovo delamo vsi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

motoroki

Fizikalc
30. maj 2022
520
97
28
hehe, (vsakemu) se zgodi. važno, da je on ok. bo mal več kolesaril zdej. pa čez vikende bo fotr posodil svoj avto.
Ja no, ne bom komentiral.
Eno leto sem lastnik, 480KM, 10kkm prevozu.
Jutri imam varno voznjo.
 

Priponke

  • IMG_20230831_180545.jpg
    IMG_20230831_180545.jpg
    1,7 MB · Ogledi: 105

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.667
1.012
113
Je to potem dvorezni meč? Začneš pri 16ih in po izpitu samostojno preveč samozavestno? Verjetno ima več izkušenj kot nekdo pri 18h sveže iz avtošole.

Si ga vsaj vprašal ali je bil trenutek nepozornosti, nepoznavanje ceste ali namerno?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
Ja no, ne bom komentiral.
Eno leto sem lastnik, 480KM, 10kkm prevozu.
Jutri imam varno voznjo.
Namen tega posta je pa kje že? A da ti je fotr kupu Mustanga? Moj je svoj avto zličku, za kerga je fleksarco gonu 2 mesca. Na srečo se mu je prvi zajeb obrnu tko da je cel, da ni nobenga poškodoval, nesrečno pa to da je avto za v refuzo, ker ni blo izletne cone, ampak ograja in potok.
Ne misli pa, da ti ne morš s ceste letet.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.603
8.930
113
Je to potem dvorezni meč? Začneš pri 16ih in po izpitu samostojno preveč samozavestno? Verjetno ima več izkušenj kot nekdo pri 18h sveže iz avtošole.

Si ga vsaj vprašal ali je bil trenutek nepozornosti, nepoznavanje ceste ali namerno?
Nisem ga še kej dost spraševal, smo rešl situacijo pa sm letu nazaj na šiht, zdej je pa on na šihtu. Prav da ga je ovink presenetu. Bova mela pol debato.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.382
5.898
113
pri taščici
A ni bil narisan v navigaciji?
Ce je nekdo zivahen, zna biti še v penzionu zivahen. Pa pridige, kazni klofute gor in dol. Poznam enega takega.
Velikokrat se je "zlizal" tako in drugace, pri skoraj 70 ga je ujelo in odpeljalo na britof.
Seveda nekaterim uspe spremeniti nacin voznje, nekateri pa so dinaniki cel lajf. Dolg ali pa.kratek