Rune - izgradnja optičnega omrežja

27. jan 2022
4.801
1.737
113
Okoli naprednosti optika VS coax ni nobene debate. Se ve, kaj je boljše. Če imaš ti samo 100m coaxa, potem negativnih lastnosti coaxa niti ne čutiš. Ostale razlike, ki nakazujejo prednost coaxa v kakršnikoli obliki, so pa samo birokratske narave. Telemach ponuja max 1000/200... Telekom pa 2000/100 (ali 500/500, če ti je upload bolj pomemben).

Kar se tiče zastarele kabelske televizije in kartic... pa že vsi operaterji ponujajo smart tv aplikacije, če ne želiš dodanih škatel in daljincev.

PS: Me zanima, če se boste čez 10-20 let še vedno oklepali coaxa, ki bo obstal na trenutnih hitrostih, preko optike boš pa lahko imel 10+GBit/s.
In smo spet primerjenju curcev?! Zakaj bi rabil 10+Gbit/s?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Po eni strani se strinjam s tabo, zakaj bi če ne rabi več, po drugi strani pa se lahko zgodi, da se Telemach v nekem trenutku ko bo imel premalo kritično maso naročnikov na njegovi lokaciji enostavno odloči, da opusti vzdrževanje obstoječega koaksa. Ni nemogoče.
Pri nas so naredili, sicer kako leto kasneje, kot je bilo prvotno zamišljeno, ampak so. Firma se je sicer če se ne motim vmes zamenjala, kar za mene kot uporabnika ni imelo posledic.
Vse kar Rune naredi je, da optiko pripelje v bajto, namesti priključno škatlo in to je to. Tja pa ti v bistvu katerikoli od operaterjev priključi svoj vmesnik in imaš internet.
 

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
Mal počaki in povpraši delavce tam, ko bodo na terenu kako pa kaj, ko bodo delali. Sodelavcu so peljali priključek mimo hiše in so mu ga đabe potegnili v bajto kljub temu, da se ne bo priklopil. Za vsak slučaj, če je bila opcija. Je pa res, da je imel že od prej vse pripravljeno.
Vsakemu potegnejo đabe, ko se želiš pa priklopit, pa plačaš.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
In smo spet primerjenju curcev?! Zakaj bi rabil 10+Gbit/s?
Pri nas je koax skozi celo vas. Dolžina tri kilometre. Vsak začetek poletja je vzdrževalec ponastavljal jakost signala (padec signala zaradi temperaturne spremembe) po vmesnih vozliščih (plehnate omarice) v vasi. To je bilo zaradi tega, ker so na koncu vasi imeli premočen, ali preslab signal. Odvisno od letnega časa.
Napeljali optiko do zadnje hiše v vasi. GPON. Vzdrževanja nobenega več, ker ni izgube signala.
Optična nitka prenaša signal do petdeset kilometrov razdalje, brez vidnih izgub.
Stari koaxialec je še vedno pod zemljo, vendar pozabljen. Razdelilne omarice rjavijo, in stojijo nagnjene, ker jih vsako malo "zahakla" traktor s plugom, pri obračanju.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
In smo spet primerjenju curcev?! Zakaj bi rabil 10+Gbit/s?
Ta izjava je na nivoju "zakaj bi rabil več kot 640kB RAMa".

Pozabljaš da je med dial-up, ADSL, optiko še vedno bil preskok ranga 10-100x v bandwidthu in do zdaj še nikoli ni bilo dovolj. Če se ti 10Gbit trenutno zdi imaginarno, se ti čez 10-20 let več ne bo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Glede Rune - ceno priključka ti povrnejo potem operaterji, če še vežeš pri njih.. Je pa vsaj pri telekom 3 eure višja naročnina za katerikoli paket, ker koristijo Rune optiko.. In mislim, da je pri vseh ponudnikih tako.. Tako da bo preko Rune dražja naročnina.. In tudi za višje hitrosti pri enakem paketu se doplača, če imaš optiko preko rune..

Glede boxa: govorim ta Telekom neo - box imam zalepljen na zadnji strani TV in na mizi je samo daljinec za neo, ki tudi prižge in ugasne TV, tako da daljinca od TV že dolgo nisem imel v roki.. In tudi neo daljinec deluje preko BT, tako da ne rabiš nikamor ciljat z daljincem...
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
hvala vsem za odgovore.
bomo vidli kaj in kako, morem še malo preštudirat. zaenkrt ne bom nič podpisoval, preden bojo pa začeli pa bom ali podpisal ali ne.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.965
5.159
113
Ta izjava je na nivoju "zakaj bi rabil več kot 640kB RAMa".

Pozabljaš da je med dial-up, ADSL, optiko še vedno bil preskok ranga 10-100x v bandwidthu in do zdaj še nikoli ni bilo dovolj. Če se ti 10Gbit trenutno zdi imaginarno, se ti čez 10-20 let več ne bo.

Čez 10-20 let bomo lahko imeli 10G omrežja in kablov sploh rabili ne bomo več. Za neko normalno uporabo pa je še 10/1 internet več kot dovolj - odvisno kaj počneš.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
matej_ , če kopajo kje zelo blizu, si vsaj položi alkaten cev do bajte in se probaj zmenit za tistih par metrov optičnega kabla. ;) Pa maš vsaj pripravljeno za prihodnost..
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej_
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Mimogrede kopanje in polaganje alcatenke - mislim, da sem že pisal - Telekom vleče optiko mimo naše bajte in to z EU sredstvi in občinsko podporo. Ponudijo priklop z vezavo, pa pravim, dajte mi skopat not pa pripravit, pa grem k vam ko mi poteče vezava. Oni pa ne, da če hočem tiste štiri metre jarka se moram takoj vezat, če ne pa bodo z veseljem prišli čez leto ali dve spet kopat. :bonk:
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Dodaj še, da za realne potrebe čez 10 let coax ne bo več dovolj, čeprav dandanes pokriva 95% potreb (tistih 5% ki smo izven, smo tisti, ki potrebujemo UL več kot DL ozr. vemo kaj prenizek UL pomeni).
Jaz sam sem trenutno na coaxu, alternativa je baker ali LTE … in samo molim, da bo rune mimo prineslo. Cena je v drugem planu …
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Glede Rune - ceno priključka ti povrnejo potem operaterji, če še vežeš pri njih.. Je pa vsaj pri telekom 3 eure višja naročnina za katerikoli paket, ker koristijo Rune optiko.. In mislim, da je pri vseh ponudnikih tako.. Tako da bo preko Rune dražja naročnina.. In tudi za višje hitrosti pri enakem paketu se doplača, če imaš optiko preko rune..
če mi pa gvo povleče mi pa t2... verjetno ravno tako zaračunava kak pribitek?

Na t2 in telemach ne najdem samo internet paketa:rolleyes: redne cene po prvem letu so pa x2 kar imam sedaj na mobilnem paketu...:eek:
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
če mi pa gvo povleče mi pa t2... verjetno ravno tako zaračunava kak pribitek?

Na t2 in telemach ne najdem samo internet paketa:rolleyes: redne cene po prvem letu so pa x2 kar imam sedaj na mobilnem paketu...:eek:
GVO je "nadoperatersko" oz. nacionalno omrežje, ki mora bit na voljo vsem operaterjem za "normalen d'nar". Pribitka ne bi smelo biti, so pa lahko malo nižje hitrosti, kot direkt pri Telekomu.

T2 in Tlelemach uradno nimata interneta za fizične osebe - sem že zgoraj napisal - lahko dobiš, ampak ni matematike.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
T2 in Tlelemach uradno nimata interneta za fizične osebe - sem že zgoraj napisal - lahko dobiš, ampak ni matematike.
V ceniku za fizične osebe imajo:
Screenshot 2023-05-07 at 18.46.17.png
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Povsod drugod pa ne. Ko greš na Telemachu na "internet" pa "nema ništa.
Ampak vseeno se posipam, matematike pa ni.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
Torej zdej imam Eon light +drugi tv + razsirjeno shemo + cinestar za 42.9e.

Koliko bi me to prišlo pri Telemachu ce bi bil na optiki? mogoce kdo ve?
 

laser

Pripravnik
9. okt 2007
442
3
18
Sem na optiki pri Telemach-u, Eon light + razširjena shema kot ti + cinestar ista cena 42.9 € in to brez dodatnega TV-ja.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Coax in optika sta na Tlelemachu izenačena pri ceni in ostalem, razen pri UL hitrosti, tam imaš na optiki višjo.