Rune - izgradnja optičnega omrežja

danielt

Fizikalc
3. jun 2008
1.062
18
38
Na Primorskem niti približno niso končali. Brda za dokončati, Kanal so nekaj začeli migati, Tolminski konec pa bog ve oni ne. Šalabajzerji.
meni obljubljajo priklop od decembra 2021, do danes ni še nč, so pa res prišli konc aprila namontirali optični kabel po hiši, (zelene lučke svetijo), pol sem se z operaterje zmenil za pogodbo in je blo rečeno da v 30 dneh naj bi bil dokončno povezan. Do danes ni še nič......odgovor operaterja da ....enkrat da je dokumentacija nepopolna, drugič pa da ni se predvidenega datuma priklopa.
v glavnem en bog pomagaj vse skp.....
 

ClAy

Fizikalc
3. sep 2007
1.683
14
38
v časih, ko coax zmore bp 1Gbit, bo tut odsotnost optike prebavljiv preposition :valjamse:
To se pa strinjam. Glede na to, da preko docsis 3.0 ponujajo 1 Gbit paket, bodo preko docsis 3.1 ali 4.0 ponujali še dosti več. Samo IPv6 naj še ponudijo. Nasplošno so nas z to optiko Telekom in T-2 preveč pod*ebaval, zdaj jih je pa Telemach po desni strani prehitel z coaxom. Konec koncev je pa tak vseeno kako pride signal do mene.
 

Mirc4u2c

Pripravnik
19. okt 2019
97
20
8
Zadnjič sem se ravno mimo peljal, ko sta na štajerskem koncu dva z kombijo vlekla kable oz. cevi, imajo jih kar lep kup v križišču za vkopat. Če se ne motim je bil GVO kombi. Vsaj počasi se premika =)
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
TO je mogoče res, ampak tudi optika lahko doseže svoj "limit", ko oprema nebo nadgrajena in boš mel lahk sam 1Gbit ;)

Mislim, da ma še coax kr neki rezerve, dokler bo to dejansko problem.
Govorim o fizičnem mediju... coax ima teoretičen limit 50GBit/s, če se bo oprema še naprej razvijala (kar pa je tudi vprašljivo, glede na to, da gre večina razvoja v optiko). Optika lahko pa po obstoječih vkalnih dosega hitrosti višje od 100TBit/s (ko bo na voljo oprema). Enostavno ni primerjave. To je tako kot če bi primerjal coax s parico... parica je prišla do svojega limita pri 100MBit/s.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirc4u2c in philips

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
V okolici MB še tudi priklapljalo Rune, ampak bolj počasi gre vse skupaj.. Baje imajo tudi težave z raznimi dovoljenji (kao eni ne dovolijo vlečt kabla preko, itd..).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirc4u2c

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Govorim o fizičnem mediju... coax ima teoretičen limit 50GBit/s, če se bo oprema še naprej razvijala (kar pa je tudi vprašljivo, glede na to, da gre večina razvoja v optiko). Optika lahko pa po obstoječih vkalnih dosega hitrosti višje od 100TBit/s (ko bo na voljo oprema). Enostavno ni primerjave. To je tako kot če bi primerjal coax s parico... parica je prišla do svojega limita pri 100MBit/s.

Nwm od kje ideja teb, da je limit coaxa pr 50Gbit.... In tudi telefonska parica se ne konča pr 100Mbit, kdo ti je to neumnost prodal ;)

Telefonska parica z G.mgfast lahko leti tudi z 10Gbit, če je dovolj kratek loop. Sam zato, ker tega ne vidiš v praksi, še ne pomen, da ne obstaja ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Nwm od kje ideja teb, da je limit coaxa pr 50Gbit.... In tudi telefonska parica se ne konča pr 100Mbit, kdo ti je to neumnost prodal ;)

Telefonska parica z G.mgfast lahko leti tudi z 10Gbit, če je dovolj kratek loop. Sam zato, ker tega ne vidiš v praksi, še ne pomen, da ne obstaja ;)
To kar ti omenjaš je v praksi neuporabno. Pa tudi če bi bilo, ima optika še vedno 4 velikostne rede višjo hitrost...
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
To kar ti omenjaš je v praksi neuporabno. Pa tudi če bi bilo, ima optika še vedno 4 velikostne rede višjo hitrost...

V resnic ni bistveno, kolk je optika hitrejša, če jo uporabnik nima oz. nebo dobil še v naslednjih desetletjih.

Pri nas pač več kot VDSL2+ ni, zato so tudi temu primerne hitrosti interneta po paricah. Hočem povedat, obstajajo hitrejše tehnologije za obstoječe napeljave. Sam pri nas se pač ne uporabljajo, ker se dela switch na optiko...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Na 2km ali celo več, kot so parice marsikje tudi v centru mesta, ti nobena novenjša tehnologija ne bo prinesla bistveno višjih hitrosti od 10-15Mbit. Če pa že gremo napeljevat novo inštalacijo, je tu coax zadnja izbira, kar je logično.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
V resnic ni bistveno, kolk je optika hitrejša, če jo uporabnik nima oz. nebo dobil še v naslednjih desetletjih.

Pri nas pač več kot VDSL2+ ni, zato so tudi temu primerne hitrosti interneta po paricah. Hočem povedat, obstajajo hitrejše tehnologije za obstoječe napeljave. Sam pri nas se pač ne uporabljajo, ker se dela switch na optiko...
Novejše tehnologije na obstoječih paricah ne bodo bistveno zvišale hitrosti napram VDSL2, ta denar je veliko boljše naložen v polaganje optike.

Vse to kar omenjaš pije vodo na kratkih razdaljah in na idealnih paricah brez nekih spojev vmes, kar pa v praksi praktično ne obstaja.

O 10Gbps pa še na Cat7 kablu lahko sanjaš na malo daljših razdaljah (par 100m), kaj šele na neki 10x štuklani parici iz stare juge.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
V resnic ni bistveno, kolk je optika hitrejša, če jo uporabnik nima oz. nebo dobil še v naslednjih desetletjih.

Pri nas pač več kot VDSL2+ ni, zato so tudi temu primerne hitrosti interneta po paricah. Hočem povedat, obstajajo hitrejše tehnologije za obstoječe napeljave. Sam pri nas se pač ne uporabljajo, ker se dela switch na optiko...
G.fast in podobne tehnologije so v praksi neuporabne, ker na normalnih razdaljah niso nič hitrejše od VDSL. Pri 500m dosega 100Mbit/s, kar je pa možno tudi z VDSL. Tiste višje hitrosti (GBit in več) so pa na taki nizkih razdaljah, da je treba optiko potegniti že do bloka ali ulice... od tam naprej je pa cenejše optiko potegniti še do stanovanja in hiše, kot pa kupovati in vzdrževati drago opremo za ohranjanje parice pri življenju.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.022
113
Čeprav vsaj v Italiji je tega precej, tudi nove namestitve. Optika pride do naselja, potem pa je tam omarica s pretvornikom in do uporabnika pride tel. parica, t.i. last mile ali pa last kilometer. Ima svoje prednosti.
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Čeprav vsaj v Italiji je tega precej, tudi nove namestitve. Optika pride do naselja, potem pa je tam omarica s pretvornikom in do uporabnika pride tel. parica, t.i. last mile ali pa last kilometer. Ima svoje prednosti.
Seveda ima svoje prednosti. Bolje g,fast in last mile parica, kot pa nic...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.688
349
83
V našem naselju že priklapljajo Rune optiko... ;) Pred kakim mesecem dni so po naselju vlekli alkaten cevi, prejšnji in ta teden pa že vpihujejo optične kable in tudi že priklapljajo optiko v hišah... ;)

Tako da je očitno projekt Rune še aktiven.. ;)

Vprašanje: včeraj sem se nekaj pogovarjal z delavci in so mi rekli, je že signal v optičnih vlaknih... Kolikor razumem, pač Rune zmontira neko škatlico, kamor se potem poveže modem (router) od operaterja (Telekom, Telemach, itd)... Kaj si lahko kaj počneš samo z škatlico od Rune? Verjetno brez operaterja ne dobiš IP številke, kajne?
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Škatlica je optični konverter. Pretvori svetlobo iz optičnega vlakna v elektriko. Brez operaterja ti seveda to nič ne pomaga, ker IP-ja ne dobiš iz lufta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.301
929
113
Titograd
Pri nas se tudi izgleda nekaj premika, zaenkrat sicer samo polagajo alkaten cevi. Me zanima, če bodo takoj zadaj prišli pihnit kable skozi ali bo to zdaj spet stalo nekaj let