Nova instalacija za optiko, kaj pripraviti ?

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Občinska optika...

Zunaj na steni je škatlica za priklop zunanjega optičnega kabla, od tam pa so zahtevali preboje fi 20mm do optičnega modema, ki ga imam zraven prvaga računalnika in televizorja. 20mm zato, ker gre od priključne škatlice do modema konfekcioniran optični kabel, na katerem so že nameščeni konektorji. Od modema naprej pa tako kot do priklopa optike...
Iz omarice na hiši do ONT škatlice gre pri meni črn (dvožilen) optični kabel, dokaj fleksibilen, 1/3 velikosti UTP kabla. Ni panike ga potegniti kjerkoli/kamorkoli.
V službi sem ga vlekel v res tesne luknje, med šopom UTP kablov in elektrike, pa zaenkrat vse dela BP.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
561
5
18
Postalo me je kar malo strah kako bomo doma izpeljali vse skupaj. Kote sem že uvodoma zapisal smo že do sedaj kar precej vlačili kable po hiši. Problem je tudi ta, da ni možno novo instalacijo peljati, dokler je stara aktivna, še posebej, ker tudi datum dokončanja optike ni znan, ni zanesljiv. Res pa je, da bom najprej izdelal idejni približni plan kje bi kaj bilo, najprej kanal od zunaj pa do mesta, kjer bi bila prva škatla v hiši (upam da ima možnost pritrditve na steni). Od prve škatle v hiši pa bi napeljal 1x mrežni in enkrat koax kabel do dnevne sobe tako, da bomo na dva sedanja koaxa privezali nova kabla in jih potegnili noter. Od prve škatle 1 krat koax in 1 krat mrežni na podstrešje in s podstrešja skozi strop po steni dol v kabinet. Od prve škatle verjetno še en par kablov na podstrešje do tretje lokacije. Mrežni kabel in koax bomo izbrali cat6. Upam da bi tako napeljan sistem prišel prav tudi različnim ponudnikom ki se bodo pojavili, tako se sliši da bo neka izbira.
Seveda bomo kjer se bo dalo uporabili tudi te plastične gibljive cevi, oziroma kanalčke za zaščito samih kablov, prav tako pa odstranili kolikor se da stare kable koax, kot mrežne. Seveda bova s sinom še predebatirala vse skupaj.
Res hvala vam za številne odgovore, ki so mi bili kar precej v pomoč.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Pozanimaj se pri ponudniku če res rabiš koax, modem in STB sta namreč povezana z mrežnim kablom, ki ga je lažje vleči kot koax (vsaj moj koax je precej štorast)
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Koaksialni kabel rabiš samo še pri Telemachu za TV. To se ne vleče več! Če vleka več kablov ni mogoča, za hišni Internet uporabiš poceni mesh komplet. Na primeru. Kabel zlahka uporabiš Cat5e in nič močnejšega. 20 let star baker v Cat6+ bo prav tako star in za zamenjat.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
Res je, pri Telemachu potrebuješ koaksialca za TV, ker modem (Calix) ima koprocesor, ki dela ločeno od ostalega prometa. Prednost je, da ne obremenjuje dodatno linijo, ne potrebuješ še enega pilota in provider ne zna, kaj trenutno gledaš. Pa menjava kanalov je hitra. Modem je itak zraven teveja, tako je koaxialec dolg en meter.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Ni nujno, da pri Telemachu potrebuješ Coax, odvisno kaj uporabljaš. Recimo SmartTV app gre v celoti preko IP, ravno tako all-IP SDMC box (je pa res, da kjer je na voljo tudi DVB-C še vedno dajejo hibridne boxe, da razbremenijo podatkovne povezave).

Drugače je menjava kanalov na IP (na nekem spodobnem HW ala nVidia Shield pa tudi na njihoven SDMC boxu) bistveno hitrejša kot na kateremkoli DVB-C tunerju zaradi samega načina delovanja. Ne vem s čim si ti primerjal. Trenutno imam v dnevni all-IP box, v spalnici pa hibridnega, sem mislil obrnit zaradi višjega bitratea preko DVB-C, pa ravno zaradi hitrosti menjave kanalov najbrž niti ne bom, sploh zdaj ko so še 4K dodali na IP. To da na coaxu ne vedo kaj gledaš pa tudi drži le, če uporabljš svojo opremo, ampak potem nimaš timeshifta, kar je zame dandanes neuporabno (99% gledam za nazaj).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
Cela vas ima optiko GPON, in vsem predvajajo vse kanale iz paketa. Filtrira programe Contax kartica.
Timeshift je prek Asus HTPC-ja z W10, ki ima v Firefoxu EON aplikacijo.
Kaj naj pripravi vpraševalec Jesen?
Določi mesto modema v hiši, katero je najbolj ugodno za pripeljati uptični kabel. To je tudi odvisno na katerem mestu bo naredil preboj za optiko skozi fasado. Ta preboj naj ne bo na najbolj oddaljenem delu hiše, ker bo moral skozi notranje prostore vleči optiko do modema.
Modem je zraven TV - ja, potem koaksialec (modem - TV) ne bo težava, če bo slučajno dobil takšen modem. Od modema in do vseh računalnikov, TV - jev, NAS - ov, printerja (če je mrežni), kamer, nerwork Receiverja, vleče UTP kable. Boljše katerega več, kot manj. To je to.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Če se dela na novo, je najbolj logično, da vso komunikacijsko opremo (tudi modem) postaviš na neko centralno lokacijo, od koder so potegnjeni kabli. V nasprotnem primeru pač improviziraš in postaviš kjer lahko.

Ti opisuješ svoj setup, meni osebno je uporaba web playera v browserju preko HTPC na tvju namesto EON TV appa ali boxa totalno zgrešena z vidika uporabniške izkušnje ampak kakor ti pač odgovarja.

To da imaš coax tudi na optiki je odvisno od tega od tega, če je na voljo DVB-C (lahko na istem vlaknu kot RF overlay ali na ločenem, kot je pri nas, ker imamo P2P ethernet, ampak to niti ni pomembno). Če ga res rabiš, je pa tako kot sem napisal, odvisno od klientov (jaz uporabljam oboje, tako all IP kot DVB-C).

Sicer pa vse kar se le da, naj gre po kablih.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Kakor jaz razumem opis Jesena.. v hisi neko omrezje ze ima..menja samo “dovod”.. tko da preprost odgovor bi bil - optiko spelji do tam kjer imas sedaj modem.. bos mel najmanj “prestavljanja” ostalega..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman in Gonzo

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
Ne glede na operaterja, pride optični kabel do stanovanja (TV, komunikacijska omarica,...). Tam Telekom za svoje naročnike postavi modem, za druge operaterje pa ONT. Operaterji ta ONT povežejo na svoj modem s priloženim UTP kablom. V vseh primerih pa gre UTP do končnih naprav (router, računalnik, TV box,...). Absolutno ni nikjer COAX!!!
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Ne glede na operaterja, pride optični kabel do stanovanja (TV, komunikacijska omarica,...). Tam Telekom za svoje naročnike postavi modem, za druge operaterje pa ONT. Operaterji ta ONT povežejo na svoj modem s priloženim UTP kablom. V vseh primerih pa gre UTP do končnih naprav (router, računalnik, TV box,...). Absolutno ni nikjer COAX!!!
Ko sem bil še pred dobrim letom pri Telemachu, je bil TV povezan z modemom preko koaksialnega kabla. Optiko imam že kar nekaj časa (OŠO).
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
Nekatera drobna odstopanja so odvisna od tega kateri operater vleče optiko. Telekom bo verjetno do hiše in komunikacijske omarice. Naš je potegnil skozi bužirko v fasadi v notranjost hiše vse do modema na regalu, ki je nad TV - jem.
To je od vozlišča v jašku sto metrov daleč na cesti, do modema. Vse v enem kosu brez prekinitve. Še nekaj metrov viška za "rezervo" so pustili za regalom, če bom kdaj barval steno, da ne odtrgam kabel.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
ko sem še jaz optiko montiral je bila ponavadi pripravljena malca, kava, po 9 uri pa še domače žganje :D

si pa dobro poglejte kaj vam priprada s strani tistega ki dela omrežje, in pa cenik dodatnih storitev, da ni pol slabe volje na koncu ko se dobi račun od ponudnika ;)
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
Prvi pogoj za dobro izvedbo je, da bo jesen doma takrat, ko bo izvajalec delal. Če nima dve levi roki in je še tehnične stroke, bo vredu izpeljano. Optični kabel ima omejitve pri speljevanju ovinkov znotraj hiše. Ne sme se bolj "grobo" upogibati. Zato je to potrebno upoštevati.
Pri nas na vasi so celo tlakovec ven vzeli v dolžini nekaj metrov, polžili cev s kablom do fasade in zopet tlakovec nazaj.
Takšne stvari lahko jesen sam naredi takoj, ko z izvajalecem določita mesto priklopa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Ne glede na operaterja, pride optični kabel do stanovanja (TV, komunikacijska omarica,...). Tam Telekom za svoje naročnike postavi modem, za druge operaterje pa ONT. Operaterji ta ONT povežejo na svoj modem s priloženim UTP kablom. V vseh primerih pa gre UTP do končnih naprav (router, računalnik, TV box,...). Absolutno ni nikjer COAX!!!
Ja Telekom se tega, kolikor vem, ne gre več, kar pa ne pomeni, da se to ne dela absolutno nikjer, ker obstajajo tudi drugi operaterji, ki vlečejo svojo optiko (beri Telemach) in še vedno na svojem omrežju furajo DVB-C tudi po optiki. Celo na nekaterih (sicer redkih) OŠOtih in drugih tujih omrežjih je tako (če imajo v celoti dostop do vlakna). Do pred kratkim je bil to tudi edini način, da si lahko pri Telemachu gledal 4K kanale.

Je pa seveda pri Telemachu odvisno od končne naprave, ali dela (tudi) preko DVB-C ali ne.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Telemach drugi tv je na coax, prvi, pri modemu, je pa stb na mrežnem kablu. Zato je na prvem, na stb ogled za nazaj, tisti na coax pa tega nima
 

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
Ok, Telemach je pač malo poseben. Ampak po moje coax vleče samo po svoji optiki. Po GPONu ziher ne.