Nova instalacija za optiko, kaj pripraviti ?

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
V hiši smo imeli najprej kabelsko, pa satelitsko tv, internet. Končno so do hiše potegnili cev za optiko (kabla še ni). Zdaj me zanima kakšen kabel bo vstopil v hišo,ali bo to mrežni, koaksialni ali pa kar optični ? Če bi poenostavil, v dnevni sobi je tv in računalnik poleg, v kabinetu računalnik in tv in še v eni sobi računalnik in tv. Kako bi malo pripravil povezavo za vse to, če rečem, da je dnevna soba nekje najbližje je pa z vhodom povezana z dvema koaksialnim kablom. Kaj svetujete ?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.094
2.440
113
V hišo pride optični kabel, naprej pa se vleče lan kable (za tv pri nekaterih operaterjih tudi coax).
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
On je verjetno dobil optiko od Telekoma... tukaj v bajto pride optični kabel, ki gre do modema. Od modema do TV-jev je pa mrežni kabel. Coax za TV je samo še pri Telemachu... Telekom se tega ne gre več.

Jaz svetujem, da si do lokacije, kjer želiš imeti modem, pripraviš kanale. Od tam naprej pa potegneš mrežne kable (ločeno za TV in internet).
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
V hiši smo imeli najprej kabelsko, pa satelitsko tv, internet. Končno so do hiše potegnili cev za optiko (kabla še ni). Zdaj me zanima kakšen kabel bo vstopil v hišo,ali bo to mrežni, koaksialni ali pa kar optični ? Če bi poenostavil, v dnevni sobi je tv in računalnik poleg, v kabinetu računalnik in tv in še v eni sobi računalnik in tv. Kako bi malo pripravil povezavo za vse to, če rečem, da je dnevna soba nekje najbližje je pa z vhodom povezana z dvema koaksialnim kablom. Kaj svetujete ?
Minimalno bi naj bil UTP cat5e. Svetujem ti pa uporabo UTP cat6 kablov oziroma FTP cat6. Tako boš imel omrežje pripravljeno tudi za večje hitrosti prenosa (gigabit Ethernet). Kabli so cca 1mm debelejši od UTP cat5, kar ne predstavlja posebnega problema. Glede na število naprav boš vsekakor moral imeti tudi ustrezni router, ki bo omogočal večje hitrosti prenosa podatkov. Povezave naprav preko WIFI bi uporabil le tam, kjer ni možno potegniti kabla.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen in Kamele0N

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.275
122
63
Minimalno bi naj bil UTP cat5e. Svetujem ti pa uporabo UTP cat6 kablov oziroma FTP cat6. Tako boš imel omrežje pripravljeno tudi za večje hitrosti prenosa (gigabit Ethernet). Kabli so cca 1mm debelejši od UTP cat5, kar ne predstavlja posebnega problema. Glede na število naprav boš vsekakor moral imeti tudi ustrezni router, ki bo omogočal večje hitrosti prenosa podatkov. Povezave naprav preko WIFI bi uporabil le tam, kjer ni možno potegniti kabla.
? Pa od kje vam ideja, da cat5e ne dela na gigabit hitrosti???

Jernej
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Mojih 5c. Odvisno sicer od velikosti bajte in razporeditve. Če že misli utp vozit po bajti zaradi TV, potem se res zraven še splača kompe prklopit. V kolikor bo na TV-jih fural aplikacije tipa T2TV, EON ali tiste telekomove, pa da ima kolikor toliko 5GHZ AC signal bi pozabil na kable. Ali pa en STB ki je verjetno v paketu lahko tudi na PLC da, ostalo na WIFI 5GHZ z solidnim routerjem. Tak imam sam zrihtano, dela v nulo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
? Pa od kje vam ideja, da cat5e ne dela na gigabit hitrosti???

Jernej
Verjetno si spregledal, da sem napisal v prvem stavku "Minimalno bi naj bil UTP cat5e". Strokovnjak, s katerim sem se posvetoval pred nameščanjem kablov pri sebi, mi je svetoval, da vseeno uporabim malce boljši kabel, zato tudi moj nasvet navezujem na to. In nikjer nisem napisal, da cat5 ne dela na gigabit hitrosti. Kabel cat5e je nekje do 100 MHz, cat6 pa do frekvence 250 MHz .
 utp speed

Vsak se pa sam odloči, kaj bo napravil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.094
2.440
113
Jaz za vse kar rabim in montiram drugje najraje uporabim kar CAT6. Najbolj ziher za vse nadaljnje potrebe, brez, da rabiš specialne konektorje kot npr. pri Cat7.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen in Kamele0N

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
V hiši smo imeli najprej kabelsko, pa satelitsko tv, internet. Končno so do hiše potegnili cev za optiko (kabla še ni). Zdaj me zanima kakšen kabel bo vstopil v hišo,ali bo to mrežni, koaksialni ali pa kar optični ? Če bi poenostavil, v dnevni sobi je tv in računalnik poleg, v kabinetu računalnik in tv in še v eni sobi računalnik in tv. Kako bi malo pripravil povezavo za vse to, če rečem, da je dnevna soba nekje najbližje je pa z vhodom povezana z dvema koaksialnim kablom. Kaj svetujete ?
A imas koaksialca v ceveh?
Ce ga imaš, potem razmisli kje bos imel ruter in bo telekomc do tja potegnil optiko kar po cevi kosksialca.bseveda ce ga bo mozno izvleči. Sicer pa razmisli al bos stemal in zakopal cev, ali polozil nik kanal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.337
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Od tam naprej pa potegneš mrežne kable (ločeno za TV in internet).

Zakaj je bolje, ce je kabel za TV locen ethernet? Jaz imam TVje prikljucene na isto ethernet omrezje preko switcha… Ravno vceraj sem potegnil se en stuk nizje do tastove TV, ker tista varianta preko “powerline” adapterja ni delala OK… Edino moral sem klicat na T-2, ker je bil ethernet preko Powerline adapterja povezan direktno dolocen port na T-2 modemu… in live TV ni deloval… deloval pa je ogled preko VOD, VOYO in recimo Youtube…
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

luka51

Guru
16. avg 2007
13.869
5.137
113
Ker vsi ne omogočajo tega. Recimo klasični telekomov box rabi posebaj tv in posebaj net.
Razen če obvladaš napredne nastavitve in ti router omogoča določene zadeve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Steve

Guru
13. avg 2007
9.652
1.576
113
Kameleon redko kaj pametnega napiše, pa da ni 500 ...... v postu (v zgornjem jih je samo 10), ampak tukaj ima prav. Gleda se na to kaj se bo rabilo čez 10 let, ne danes.
Če pa ne moreš potegnit kablov po celi bajti, pa je odlična alternativa dober wifi mesh sistem
 
  • Všeč mi je
  • Ljubezen
Reactions: jesen in Kamele0N

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
On je verjetno dobil optiko od Telekoma... tukaj v bajto pride optični kabel, ki gre do modema. Od modema do TV-jev je pa mrežni kabel. Coax za TV je samo še pri Telemachu... Telekom se tega ne gre več.

Jaz svetujem, da si do lokacije, kjer želiš imeti modem, pripraviš kanale. Od tam naprej pa potegneš mrežne kable (ločeno za TV in internet).
Pri meni gre v hišo optični kabel do optičnega konverterja, od tam pa UTP do modema. Optika je Telekomova, provider pa T-2
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Ja ok... GPON optika. Optika gre do ONT-ja, od tam naprej pa UTP. Ampak v primeru, da bi vzel storitve pri telekomu, bi bil že sam modem ONT. Ker imaš storitve pri T-2, imaš pa od Telekoma ONT in od T-2 modem (dve škatli namesto ene). Še vedno je pametno imeti ONT in modem na istem mestu, ker se lahko operater kadarkoli odloči, da boš imel eno škatlo namesto dveh. Lasten usmerjevalnik si pa postaviš kamor hočeš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Zakaj je bolje, ce je kabel za TV locen ethernet? Jaz imam TVje prikljucene na isto ethernet omrezje preko switcha… Ravno vceraj sem potegnil se en stuk nizje do tastove TV, ker tista varianta preko “powerline” adapterja ni delala OK… Edino moral sem klicat na T-2, ker je bil ethernet preko Powerline adapterja povezan direktno dolocen port na T-2 modemu… in live TV ni deloval… deloval pa je ogled preko VOD, VOYO in recimo Youtube…
Zato, ker marsikater operater TV distribuira preko ločene mreže. Telekom ima recimo 3999 VLAN (imaš lahko oboje na istem kablu, ker je TV v ločenem VLAN-u... ampak potem ne moreš zadeve kar tako speljati preko NAT-a do televizije, temveč moraš znati skonfigurirat VLAN-e... ali pa imeti pred routerjem še en switch). A1 recimo za TV obvezno zahteva ločen kabel in priklop na specifičen port na modemu. T-2 pa omogoča dva načina... en za live tv uporablja multicast (tukaj je večinoma potreben ločen kabel), drug je pa HLS (tukaj imaš pa lahko tudi preko WiFi-ja). Skratka... če uporabnik nima nekega naprednega znanja konfiguriranja mreže, je najenostavnejša varianta, da ima za TV ločen kabel. Če imaš pa doma opremo za konfiguriranje VLAN-ov in veš, kakšne so zahteve operaterja, lahko pa povsod uporabiš samo en kabel.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.961
811
113
T2 "setup" optika na telekom omrežju:
- optiko GVIN (al kaj je že Telekom družba) pripeljal v klet
- telekomovec priklopil eno škatlico... v to škatlico T2jevec priklopil njihov modem

Iz modema imam UTP 5e do ruterja (Linksys MR8300). Nanj imam vezan smart tv, pa po kablu v zgornje nadstropje kjer imam preko zyxell stikala še en tv ter printer, unify wifi oddajnik..

vse (TV in internet) teče po enem kablu.. ne opažam nobene težave.

nastavljal na routerju nisem prav ničesar - telemach modem sem zamenjal s T2.. aja spremenil sem mislim, da DNS pa fiksni IP
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Občinska optika...

Zunaj na steni je škatlica za priklop zunanjega optičnega kabla, od tam pa so zahtevali preboje fi 20mm do optičnega modema, ki ga imam zraven prvaga računalnika in televizorja. 20mm zato, ker gre od priključne škatlice do modema konfekcioniran optični kabel, na katerem so že nameščeni konektorji. Od modema naprej pa tako kot do priklopa optike...
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.964
113
EU
GPON (Teleing-Telemach optika ). Skozi steno hiše v modem na regalu zraven TV - ja optični kabel.
Modem ima ločeni koprocesor, zato iz modema gre koaxialec v TV.
Iz modema, tudi UTP kabel iz prvega porta prek stikala do ostalih računalnikov.
Ruter Asus je tudi priklopljen, vendar na drugi port modema za rezervo, v primeru da rikne povezava s Telemach-om, kar je v začetku bil pogost pojav. V TV - ju je kodirna kartica (Conax) , za programe na katere sem naročen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jesen