Rune - izgradnja optičnega omrežja

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Viper_XxL , ko so pri nas polagali alkaten, so mi rekli, da pridejo vpihovat v roku 2-3 tednov... In približno tako je tudi bilo (če upoštevamo 2 deževna tedna)...

Danes so mi prišli dokončat optično povezavo v hišo, tako da sedaj čakam na operaterja (telekom, čakalna doba dobra 2 tedna baje)... ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Še eno vprašanje: pri telekomu so mi rekli, da morajo oni naret priklop na rune... To drži? Ker sosed pa mi pravi, da ponavadi dobiš opremo po pošti (sploh od telekoma) in samo priklopiš njihov router in bi moralo delovat...

Torej, ve kdo, če lahko priklop operaterja na Rune optiko (in verjetno na vsako OŠO) opraviš sam ali morajo prit njihovi tehniki? Ker so mi danes na telekomu rekli, da bo za čakat nekje 3 tedne?!?!
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.475
113
prvič slišim. jaz imam telekomovo optiko za tv in net. kaj pridobim če vzamem rune? je ceneje? ker zdaj za telekom plačujem 60 al zakaj izbrat rune?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
zino, v našem kraju pač optično omrežje dela podjetje Rune in potem si pač izbereš operaterja, ker je to odprto širokopasovno omrežje... Torej Rune skrbi samo za optično omrežje, za internet pa poskrbi operater (npr.: telekom)...
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino
5. apr 2015
1.335
691
113
Predvsem ima pa rune interes gradit optična omrežja v krajih, vaseh, kjer telekom nima niti malo interesa. Ker pač tudi ljudje, ki ne živimo v mestih s 50000 prebivalci, potrebujemo hiter internet :D
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Tako kot pravi BornSkeptic ja.. Predvsem tam, kjer je razpršena poseljenost...

Še vedno me zanima, če je možno izvest priklop na OŠO sam ali morajo prit tehniki?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Itak imaš vse v ceni pri operaterju, ne plačaš zaradi tega nič več, vsaj ko sem jaz pri sebi urejal optiko ni bilo doplačil. Pejt na enega ali dva po ponudbo in se boš videl kaj se ti najbolj splača.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Spet se nekaj doagaj. Dobil sem email. Pdf-jev se nisem odpiral. Podpis soglasja in pogodbe.

Prvi emaili so se pošiljali 25.9.2020. Pred cca 2.5leta... :zavijazocmi:

Vmes so poslal neke papirje tudi že od gvo.

Me je že kar minilo, kako se vleče...

Sedaj je naslovnik od rune "JEMADA d.o.o., Leskoškova cesta 14, 1000"
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
Nekaj me zanima glede Rune. sem drugače totalni laik glede tega.

Trenutno sem na Telemach mam njihov eon paket. tudi internet je dovolj hiter za moje pojme, pa tv dela normalno pa vse. vse gre preko koaksialnega kabla, do omarice za ruter in napeljavo naprej. drugega dostopa ne morem imet v hiši brez kopanja jarkov.

Zdej prihaja rune v našo vas in je potrebno podpisat pogodbo.
1.) plačat je potrebno 150e stroška priklopa. Naj bi se ta strošek prenesel na bodočega operaterja, katerega bi si izbral(i) ampak to je kazala-rekla.
2.) če v roku 3 mesecev od priklopa na rune ne izbereš operaterja za optiko naj bi plačeval penale

kakšne imate izkušnje z rune in dodatnimi stroški?
Je res toliko boljše omrežje?
Ali operaterji nosijo stroške priklopa, recimo, če se zavežeš za 2 leti pri njih?

lp
matej_
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Rune bo priklopil optiko. To je dosti bolj napredno, kot obstoječi koaxialec. Za ta denar vzemi.
Kakšna firma je Rune, bodo povedali drugi uporabniki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Rune bo priklopil optiko. To je dosti bolj napredno, kot obstoječi koaxialec. Za ta denar vzemi.
Kakšna firma je Rune, bodo povedali drugi uporabniki.
V končni fazi je pomembno samo da je kabel do hiše, čeprav ga mogoče ne začneš uporabljati takoj.

Ampak če ti lahko vezava pri operaterju prevzame ta strošek priklopa, potem je verjetno ceneje da greš iz koax na optiko, čeprav mogoče trenutno nimaš po tem potrebe.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Nekaj me zanima glede Rune. sem drugače totalni laik glede tega.

Trenutno sem na Telemach mam njihov eon paket. tudi internet je dovolj hiter za moje pojme, pa tv dela normalno pa vse. vse gre preko koaksialnega kabla, do omarice za ruter in napeljavo naprej. drugega dostopa ne morem imet v hiši brez kopanja jarkov.

Zdej prihaja rune v našo vas in je potrebno podpisat pogodbo.
1.) plačat je potrebno 150e stroška priklopa. Naj bi se ta strošek prenesel na bodočega operaterja, katerega bi si izbral(i) ampak to je kazala-rekla.
2.) če v roku 3 mesecev od priklopa na rune ne izbereš operaterja za optiko naj bi plačeval penale

kakšne imate izkušnje z rune in dodatnimi stroški?
Je res toliko boljše omrežje?
Ali operaterji nosijo stroške priklopa, recimo, če se zavežeš za 2 leti pri njih?

lp
matej_
Če imaš opcijo optiko brez Rune, raje tisto vzami. Če nimaš, vzami Rune :). Operaterji imajo nekaj dodatnega stroška z Rune omrežji, ni samo priklop tukaj. Tega stroška načeloma v celoti ne prevalijo na uporabnika, je pa možno da je paket preko Rune kaj dražji kot kakšni drugi akcijski (pri istem operaterju).
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Rune bo priklopil optiko. To je dosti bolj napredno, kot obstoječi koaxialec. Za ta denar vzemi.
Kakšna firma je Rune, bodo povedali drugi uporabniki.
Okoli naprednosti optike VS coax se da debatirat. Meni Telemach na coax (zadnjih 100m do hiše, prej je njihova optika) nudi višje hitrosti kot na TK optiki, da se o "medoperaterskem podjebavanju" na mojih ramenih sploh ne menim - priznata oba tako TK kot TM.
Osebno mi je coax boljši zaradi tega, ker lahko uporabljam tako kartico v TV, kot pameten TV, kot box; pri optiki si obsojen na box.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
Tocno to je men vazno.
Imam 2 tvja, spodaj v dnevni laufa na kartico, zgoraj v spalnici na box.
V dnevni ne zelim imeti box-a, ker je tv na steni oblozeni s kamnom in skritimi prikljucki. Moj zajeb tu je, da sem zakril vse prikljucke katere takrat nisem potreboval (coax pa 1x strom), in ne bi rad spreminjal tega.

V stanovanji prej sem imel optiko in je bilo super, ni mi pa zdej (trenutno) deal breaker, da mam optiko.

Tako kot imam sedaj urejeno je zaenkrat pri meni optimalno.

Zato sploh studiram ali bi podpisal ali ne pogodbo.
Nocem se zafrknat za naprej oz. da potem vlecem sranje dalje.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Mal počaki in povpraši delavce tam, ko bodo na terenu kako pa kaj, ko bodo delali. Sodelavcu so peljali priključek mimo hiše in so mu ga đabe potegnili v bajto kljub temu, da se ne bo priklopil. Za vsak slučaj, če je bila opcija. Je pa res, da je imel že od prej vse pripravljeno.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Okoli naprednosti optike VS coax se da debatirat. Meni Telemach na coax (zadnjih 100m do hiše, prej je njihova optika) nudi višje hitrosti kot na TK optiki
Okoli naprednosti optika VS coax ni nobene debate. Se ve, kaj je boljše. Če imaš ti samo 100m coaxa, potem negativnih lastnosti coaxa niti ne čutiš. Ostale razlike, ki nakazujejo prednost coaxa v kakršnikoli obliki, so pa samo birokratske narave. Telemach ponuja max 1000/200... Telekom pa 2000/100 (ali 500/500, če ti je upload bolj pomemben).

Kar se tiče zastarele kabelske televizije in kartic... pa že vsi operaterji ponujajo smart tv aplikacije, če ne želiš dodanih škatel in daljincev.

PS: Me zanima, če se boste čez 10-20 let še vedno oklepali coaxa, ki bo obstal na trenutnih hitrostih, preko optike boš pa lahko imel 10+GBit/s.