Pruh oz. kila

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Tukaj je "stara" tema: https://www.alter.si/tabla/showflat.php/Cat/0/Number/799160/page/0/fpart/all/vc/1
Srečno
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
ksz
Predstavljam si, da je problem kile, da neka mišica ne vzdrži. Ali je možna kaka preventiva, da se konkretne mišice ojačajo? Kake vaje? Je kdo to študiral?
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Kakor sem prebral, imamo moški v dimljah eno tako šibko točko, kjer to skozi pogleda (v bistvu sta dve - vsaka na svoji strani).
Razmerje je menda 10:1 - moški: ženske in menda 25% moških to doživi po 40 letu starosti.

Npr. jaz sem kar aktiven. Pred rojstvom hčerke sem 20 let treniral, po njenem rojstvu pa sem še vedno fizično aktiven - veliko hodim, s hčerko drsava in hodiva naokoli, res da pozimi manj, ampak nisem couch potatoe.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Ne dvomim, da je te mišice težko natrenirati. V starih časih so rekli, da pruh nastane zaradi težkega dela (predvsem dvigovanja). Kdor je težko delal pred nekaj desetletji, je bil za današnje pojme kar natreniran.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Pri meni se je zgodilo tako, da sem zdrsnil na ledu in ko sem se z nogami ujel, da nisem padel, sem po tem opazil to izstopajočo bulo v levem predelu dimelj, tako da ni nujno, da se to zgodi zaradi dvigovanja.
Menda ga lahko tudi dobiš ob močnem kašlju.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Tole bo kar držalo:
Citat:
Although there are different types of hernias, the most common hernias are abdominal hernias. Unfortunately, individuals with a family history of hernias are at a greater risk of developing a them, which can not be influenced.

Moj oče jo ima na obeh straneh dimelj, ampak ima to srečo, da jo lahko not porine, imel pa jo je tudi moj brat, ampak je moral na operacijo.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Zelo verjetno je da jo kasiraš ravno zato ker nisi aktiven..sploh taki, si so prej bili bolj, potem v času začetka družine malo zabušijo, občutek imajo pa, da so še vedno fit.

A po večini jo kasiraš pri kaki raznoški, da si še malo obremenjen..vsaj jaz mislim da vem kje sem jo sam staknil...v roki sem imel betonski škarpnik in sem stopil razmermo daleč (prek)...takrat.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Eto, v IATROSU sem bil pregledan v 5 minutah, še 5 minut sem počakal na izvide, datum za operacijo dobim po pošti. Hitro in učinkovito.

V Trbovljah v dveh urah čakanja ni šel v ambulanto noben od desetih, ki so bili pred mano.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
problem je, da se te bodo po operaciji ravnotako hitro hoteli odkrizati. prvic v zivljenju sem hotel ostati ponoci v bolnici, ker se mi res ni vozilo 40km domov... ampak so prijazni in potrpezljivi. Cisto drugacen odnos v teh privatnih klinikah. Kader se med seboj razume in pomaga in predvsem vse poteka natancno po urniku.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Na sreco do Domzal nimam dalec. Kaj morem, ze zdaj vem, da bo potrebno potrpeti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.340
5.853
113
pri taščici
In to kljub temu da dobijo plačano preiskavo najbrž v istem znesku kot nek UKC.
Bil jeseni na kolonoskopiji v DC Bled. Pred desetletjem pa v UKC .
Na Bledu te hočejo imeti že dan prej popoldan. Po preiskavi ti dajo bon za malico/kosilo v bližnji restavraciji.
Res da moraš doplačati 10 evrov kao nadstandard, ampak ta nadstand je vreden teh 10 evrov.
Na Bledu ti pregleda vsebino školjke pred posegom. Če ni ok, počakajmo. V lj če nisi dobro spucan , se vidimo naslednjič.
bonk.gif
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
da napišem svojo izkušnjo...

fasal sem dimeljski pruh, čreva v mošnji...

s prsti sem si jih lahko zatlačil nazaj notri in do naslednjega resnega gibanja je zadeva ostala notri.

tako sem delal kak mesec, do zdravnika nisem šel.

nato sem zbolel za gripo in dejansko en teden preležal pred televizijo, bolj malo jedel ipd.

in kot po čudežu se je zadeva tam spodaj zarasla nazaj.

pa sem si rekel, da če je to to, se bom še nekaj časa pazil, da se dejansko zaraste in da ne poči. dva tedna sem bil previden glede gibov, nisem dosti stal, presedel v pisarni in preležal na kavču.

sedaj je 15 let mir.

no, ob povečanem in dlje trajajočem naporu me pri domnevni brazgotini kjer se je zarastlo (predvidevam) malo skeli, kar smatram za znak, da naj preneham z naporom in "delujem" normalno.

pač, moja izkušnja z dimeljsko kilo, zaenkrat dobro shajava...
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
To sem tudi sam premišljeval, ker ko se vležem, gre nazaj notri. Ali bi se na tak način, da bi ležal, to samo zaprlo nazaj?
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
O, tole je pa težko povedat nekomu, ko ne veš, kako "odprta" je zadeva. Mene na začetku skorajda ni bolelo, pa lahko sem "jo spravil nazaj". Sčasoma pa je bilo vse huje in tudi "samostojni poseg" ni bil več dovolj, Spraviš nazaj, ampak ob najmanjšem naporu se pojavi na "starem delovnem mestu".
Torej, odvisno od raztrganine. Da bi se pa zaraslo samo od sebe nazaj, bi pa po mojem mnenju morala biti majhna poškodba. In pa seveda nič obremenitev (če se res zaraste po naravni poti nazaj).
Menim, da je najbolje, da ne premišljuješ o ne-operaciji, razen, če boš preostanek življenja "preležal" (ne dobesedno).
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Operacijo bom imel predvidoma aprila, tako da mogoče do takrat še kakšno gripo fašem, pa bom moral ležati
wink-1.gif
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Ja pa najbrz si kaksen cajcek spil ki ti ga je mami svetovala iz revij. Trebusna stena se toliko zaceli sama kot strgana vreca krompirja. Domnevam, da niti UZ nisi naredil? Taksno pisanje prihrani za med over net