Mesarji in njihova roba: basni z Arvajeve mesarije

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Novo leto je tak,... silno zanimiv čas. Takrat se proda vse - kič, precenjena plastika, roba pred pretekom roka uporabe,... konec koncev pa tudi napol gnilo meso.

In danes smo si - spet - lahko ogledali nekaj takega v eni izmed manjših mesnic.

Ko je g. mesar (tudi sicer po karakterju aroganten smrkolin, ki strankam daje vedeti, da je šef, ker pač zna narezat zrezek) poizkusil poriniti napol gnil kos mesa eni izmed strank, potem je pa bil še užaljen, ko mu je ta stranka (šlo je za starejšo gospo) prišla meso "vreč v glavo" in zahtevala vračilo denarja....

Ne vem, kaj si domišljajo ti osli (se že vnaprej pardoniram živalim, ki nosijo to oznako vrste) - da narod ne zna ločiti med svežim mesom in tistim, ki že zaudarja? Ali pa mislijo, da so stranke neskončno bebave ovce, ki jih lahko kar v nedogled strižeš, pa bodo še vseeno veselo stale v vrsti? Mogoče pa mislijo, da se nam premalo dogaja in da radi prisostvujemo zastonjskemu šovu v njihovi mesnici in bomo zato večkrat prišli?

No, v tisti mesnici - gre za eno izmed Arvajevih poslovalnic - mene vidijo cca enkrat na pol leta, pa še takrat kupujem le gotove izdelke (ki so itak ali OK ali pa so serijsko zaje.bani vsepovsod...). Pač sem bila vedno nadvse očarana nad praktičnim poukom, kako izgleda surovo meso, če ga dovolj dolgo pustiš v hladilnikih oz. ga ene petkrat zmrzneš in odmrzneš...

In vedno mi je bilo (antropološko gledano
grin1.gif
) tudi nadvse zanimivo, kako dosledno dečko razvršča stranke med a) dobre (zanje imaš meso v "zodrju") in b) ovce (porivaš jim staro meso, ki ga valja po vitrini). In - tudi po nekaj letih - še vedno ostaja živ (ker se mi zdi, da bi nekak s takim odnosom morala mesnica že davno crkniti).

Še to. Arvajevih mesarij veliko ljudi ne mara točno zato - ker se tam pogosto najde stara roba po prav nič znižanih cenah, ki se agresivno ponuja pretežno starejšim strankam, ki nimajo veliko energije, da bi se hajkale po kupu trgovin. Očitno je g. Arvaju povsem vseeno, koliko proda - saj ima itak verige, kot so Mercator in Tuš, kjer prodaja svojo robo. Sicer bi gospod že poskrbel, da se v tistih parih trgovinah (mislim, da jih je skupaj cca 5) dela red. Konec koncev nobena ne stoji na tako globoki vasi, da človek ne bi odšel k konkurenci (kar nas dela večina mladih, ki tudi sicer predstavljamo pomembne potrošnike beljakovin, z ne ravno majhno globino denarnice). Sploh, če si ogleda tak šov...

Itak pa danes vsi skupaj veliko preveč pojemo in je meni že napol vseeno, ali tiste pol kile mesa dobim ali pa ne...

Pa dober tek!
zmaga.gif
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Ta mesarček pa je bil res nor - mar naj bi raje preležano meso uporabil za tatarca pa bi mu dvignil dodano vrednost najmanj za 3x.
Kaj čmo še so pošteni mesarji, ki se jim ne gre samo za dobiček.
Pozitivna stran pa je da je preležano meso dal starejši osebi, saj je znano da imajo ti osebki slabše zobovje, on pa je hotel verjetno naredit kakšno dobro delo , ki ga tečna babica ni znala cenit.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Najbrž je imela še vse svoje zobe!
(ali vsaj dobro protezo
grin1.gif
).

Drugače pa ideja s tatarcem sploh ni slaba.
zmaga.gif

(torej je povrh vsega še glup, ker se tega še ni spomnil...
grin1.gif
).
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Če pišeš da je meso smdelo si ga gotovo sam povohala
grims-1.gif

Če si v mesnici dvakrat letno potem gotovo veš že na pogled kakšno je slabo meso
evil.gif

Drugače pa , najdi si poštenega mesarja, mi v Loki imamo Štajnbirta in tam je roba vedno kvalitetna .
Menda je tudi omenjeni imel en kratek čas neke prebliske v obliki ne vrhunske robe za vrhunsko ceno, a je še pravi čas prišel nazaj na prava pota.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
...v TISTI mesnici sem dvakrat letno...
grims-1.gif


In ne vem kje si prebral, da sem meso povohala...
grims-1.gif


Ker jem meso, ga verjetno nekje že dobim...
grims-1.gif
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Zdaj sem se spomnil še eno o smrdljivem mesu ...

Oče je mesar že skoraj 40let. Zadnja leta dela v večji trgovini z mesnico ... V poletnem času je pravil, da se je dogajalo da so stranke prinesle meso nazaj, z obrazložitvjio da je meso staro in smrdi.

To meso je tudi dejansko smrdelo, trgovina je takim strankam vrnila kupnino brez problema ... Potem pa so mesarji skupaj ugotavljali kako to da meso smrdi, če pa je sveže pripeljano ... Prišli so do zaključka, da je stranka najverjetneje zjutraj ob 08h kupila meso, dala meso v prtljažnik avtomobila, skočila še na tržnico, v drugo trgovino, v tretjo in ob 12h ko je doma odprla meso je že smrdelo ...b pa takoj nazaj v trgovino ... ob 12.30h reklamacija...

Meso v avtu pri 25+ stopinjah pa kar hitro dobi svoj duh ...

Pri velikih firmah, gre meso ki je ostalo, oziroma potekel rok v odpis in se zavrže, pri malih privatnikih, pa se verjetno potrudijo, da prodajo vse, tudi če je kakšno meso že malo "črno".

Pri mesarju je tako, da najbolje je imet "svojega", ki mu zaupaš in te pozna :) Tako da ti pravo meso pripravi in svetuje kaj je za vzet in kaj ne.

Lp
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Še en glas za Štajnbirta. Se še ni zgodilo, da bi bil razočaran.
smile-1.gif

Ima tako frekvenco, da ni šans, da se mu meso pokvari.
smile-1.gif


In to se mi zdi ena pomembnejših stvari pri mesarjih. Če ima nekdo 10 strank dnevno pa itak ni šans da bi lahko pričakoval sveže meso za razliko od npr Štajnbirta, ki ob boljših dnevih komaj sproti nosi meso v prodajalno.
lp
 

excalibur

Pripravnik
24. sep 2007
321
0
16
je ni
Citat:
Uporabnik Gox pravi:

Pri velikih firmah, gre meso ki je ostalo, oziroma potekel rok v odpis in se zavrže, pri malih privatnikih, pa se verjetno potrudijo, da prodajo vse, tudi če je kakšno meso že malo "črno".

Lp

Se ne bi glih strinjal s tabo (vsaj iz primera, ki ga poznam)...znana slovenska mesarija - dobi od trgovine vrnjeno robo, ki ji je pretekel rok trajanja in gor nalima nov, "svež" rok trajanja in ga veselo prodaja naprej kot najbolj sveže meso
10.gif