Pomoč pr delu oz. zaposlitvi

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Prosil bi vas za pomoč.
Registrirano imam dopolnilno dejavnost (t.i. popoldanski s.p.) moja žena pa je trenutno študentka (dokončuje 4.ti letnik in piše diplomo), izkazala pa se je možnost po delu vendar ne v sklopu zaposlitve ampak so prosili, če ima možnost do izdaje računa oz. dela po pogodbi (kakšne, nimam pojma).

Torej, ena opcija je verjetno, da razširim dejavnost še na njeno področje dela ter jo dejansko zaposlim, vendar pa je to kar draga oblika za mene, saj moram potem zanjo plačevati vse prispevke, je tako?

Bi bila opcija, da jo vzamem kot študentko? Koliko bi me to "stalo", da potem lahko izstavim račun zanjo podjetju, kjer bi delala?

Je kakšna možnost, da je tudi ona nosilec mojega podjetja in tako brez težav izdava račun?

Je res, da kot študentka tudi sama lahko odpre popoldanski s.p.?

Sem se z vprašanji obrnil tudi na Dato, vendar se mi malce mudi, tako, da če mi zna kdo pomagati bi bil zelo vesel. Če imate tudi kakšno drugo opcijo, ki bi mi prišla v poštev, takoj prisluhnem
smile-1.gif
 

grenivka

Pripravnik
1. avg 2007
616
0
16
Kaj pa enostavno delo preko študentske napotnice
sprasujem se.gif

S pogodbo so pa najbrž mislili avtorsko (se odvaja precejšnji davek). In pa ja, študent ima lahko s.p. , mislim, da je stroškov za okoli 150eurou.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
Prosil bi vas za pomoč.
Registrirano imam dopolnilno dejavnost (t.i. popoldanski s.p.) moja žena pa je trenutno študentka (dokončuje 4.ti letnik in piše diplomo), izkazala pa se je možnost po delu vendar ne v sklopu zaposlitve ampak so prosili, če ima možnost do izdaje računa oz. dela po pogodbi (kakšne, nimam pojma).

Torej, ena opcija je verjetno, da razširim dejavnost še na njeno področje dela ter jo dejansko zaposlim, vendar pa je to kar draga oblika za mene, saj moram potem zanjo plačevati vse prispevke, je tako?

Bi bila opcija, da jo vzamem kot študentko? Koliko bi me to "stalo", da potem lahko izstavim račun zanjo podjetju, kjer bi delala?

Je kakšna možnost, da je tudi ona nosilec mojega podjetja in tako brez težav izdava račun?

Je res, da kot študentka tudi sama lahko odpre popoldanski s.p.?

Sem se z vprašanji obrnil tudi na Dato, vendar se mi malce mudi, tako, da če mi zna kdo pomagati bi bil zelo vesel. Če imate tudi kakšno drugo opcijo, ki bi mi prišla v poštev, takoj prisluhnem
smile-1.gif


en kratek odgovor.....če boš imel pa še dodatna vprašanja pa napiši:

- možnost, da ti razširiš dejavnost, zaposliš ženo in ji daješ plačo + dodatke.....firmi kjer bo delala pa izstaviš račun v višini bruto bruto zneska plus določen pribitek. Vprašanje, ki se poraja je....zakaj firma direktno ne zaposli žene. Odgovor:....zato ker se jo bo težko znebila.....če jo boš zaposlil ti pa enostavno ko jo ne bodo potrebovali več rečejo adijo. Običajno bosta ti in žena v takem primeru potegnila "ta kratko".

- Možnost da žena dela pri firmi z študentsko napotnico.

- možnost, da žena dela preko pogodbenega dela direktno pri firmi.....ta opcija je kar precej draga.

- možnost, da žena dela preko napotnice pri tebi.....ti pa izstaviš račun firmi.....tu se poraja vrašanje zakaj žena nebi delala z napotnico direktno pri firmi.
Strošek napotnice je študentsko delo + cca. 14% provizije študentskemu servisu+ 20%DDV-ja na teh 14% proviyije + cc. 4,5€ pavšalnega zavarovanja mesečno.



če povzamemo vse skupaj......vprašaj se zakaj firma ne želi zaposliti žene oz. zakaj žena nebi mogla direktno preko pogodbe oz. napotnice delati pri firmi. Včasih se zgodi da ima firma smernice da ne sme zaposlovati.....ponavadi pa je tako da je nategnjen "delavec" + še tisti, ki mu dela uslugo.....v tem primeru npr. ti, ki bi ji priskočil na pomoč preko svoje dejavnosti.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Relativno dobro napisano, vendar ne razumem zakaj govoriš o nategnitvi... Če firma noče zaposlit ima lahko več razlogov. Važno je, da med njimi ni ta, da imajo probleme z denarjem... Ali pa ta, da se hočejo it ''knowledge sucking'', potem se je pa znebit.
Še vedno je bolje, da dela to preko pogodbe, kot da ne dela nič.
Če je ona še študentka je potem najboljša možnost, da šiba na študentsko napotnico. Potem ostane avtorska (če gre za tako delo), katera ni nič draga. Sploh, če nima veliko dohodkov, namreč do 7 jurjev ali nekaj takega dejansko ni nič dohodnine. Sicer državo kreditiraš s 25% akontacije, vendar dobiš nazaj. Podjemna je druga zgodba... Lepo razloženo tukaj:
http://mladipodjetnik.si/podjetniski-koticek/poslovanje/podjemna-ali-avtorska-pogodba
Tukaj imaš dohodnino:
http://www.durs.gov.si/si/davk...e_za_leto_2012/
Sedaj pa pol urce časa in predelaj vse skupaj, pa ti bo hitro jasno, kaj je najbolj optimalno za oba.

Pa še to: če slučajno nameravata imeti naraščaj v bližnji prihodnosti je morda vseeno boljša trenutno ''dražja'' redna zaposlitev pri tebi, saj bo potem imela pravico do porodniške, pa še cel čas se ji bo delovna doba štela (saj ne da bo to kaj pomagalo pri pokojnini, ampak vseeno).

Aja, pa še to drugič: morda je vseeno bolje, da dela pri tebi na študentsko kot pa pri drugi firmi. Na ta način si ti povečuješ promet tvojega popoldanca, to pa posledično pomeni malce boljšo boniteto pri bankah.
wink-1.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
O "nategu" sem pisal predvsem s stališča zgodb s katerimi se srečavam pri raznoraznih znancih.
Firma jih ne želi zaposliti, da jim pa možnost da delajo preko svojega npr. s.p.-ja. Firma jih sicer ne nat**** direktno, nategnejo se ponavadi sami ker ne znajo zračunat bruto bruto stroška, ki bi ga firma plačala če bi bil pri njih zaposlen.

Npr. 800€ bruto plače ni enako kot 800€ na izstavljenem računu preko lastnega s.p.-ja.
Kot sem pa že omenil ima vsak možnost izbire ali bo tako delo sprejel ali ne, kot si napisal vsekakor bolje nekaj delati in dobiti nekaj plačano kot pa biti brez dela in brez plačila....vendar pa pri takem "posrednem" delu je pametno prekalkulirati bruto bruto strošek tvojega dela + dodati nek pribitek za vsa tveganja, ki so s tem povezana.

- vsekakor imej v mislih, da te lahko en dan pokličejo in rečejo.....od jutri narej tvoje storitve ne potrebujemo več.
- če bo žena bolna bo brez plačila
- ni dopusta, regresa, porodniške in bolniške
.......

vsekakor pa če je kalkulacija dobra....samo zagrabi. Običajno pa firma "dobro" ve zakaj raje nekoga posredno zaposli kot neposredno.
 
Nazadnje urejeno:

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Tocno tako. Dobro vejo zakaj zaposljejo na pogodbo, ker drugace niti ne morejo, vsaj trenutno
smile-1.gif

Direktno preko studenta ne bo slo ker je specificno delo z zahtevank izobrazbo, pac taki so pogoji.

Ne vem se kaj tocno bom naredil. Nisem pa davcni zavezanec. Na prvi pogled se mi zdi se najugodnejsa opcija, da sama odpre firmo.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Ne vem zakaj bi zaradi specifike dela bila razlika med studentskim delom direktno pri njih, ali pa studentsko pri tebi in izstavitev racuna njim oz. zaposlitev pri tebi in racun njim.

Davcni zavezanci smo nazalost vsi. Verjetno pa si imel v mislih, da nisi zavezanec za DDV. V kalkulacijo vzemi tudi to varianto, da ce bo delala preko tebe in bos posledicno presegel prag za zavezanost za DDV kaj to pomeni zate.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Ja sej verjetno tudi to nebi šlo čez. Tako da ostane opcija ali da sama odpre s.p. ali da jo jaz zaposlim in dela za njih. Da sva pa dva nosilca mojega s.p.-ja pa verjetno ne gre?
tongue-1.gif


Ja sem se nerodno izrazil, govorim za DDV, se pa zavedam kaj to pomeni za moje prilive v firmi.
Hvala
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Hm, bom naročil ženi, da povpraša, če pride v poštev avtorska pogodba. Sicer nimam pojma o avtorskih ampak mogoče bi pa celo šlo. Kakšni so pa kaj stroški z avtorskimi...ah, sej grem kar googlat, hvala
smile-1.gif
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Res je.
bomo šli pa verjetno kar v to, da si sama odpre dopolnilno dejavnost, stroškov na mesec, če ima študent dejavnost je pa tam cca 150€. Brez DDV zavezave, je pa potem davek na dobiček.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Citat:
Uporabnik igi pravi:
kaj pa da kar ti izdaš račun? Je dejavnost takšna da ne gre skozi ali te bo tepel dobiček?

Zaradi dejavnosti nebi šlo skozi. Pa tudi inšpekcije so verjetno na teh področjih kar pogoste, tako da si ne jaz ne oni tega nebi upali (da bi ona delal, račune pa pač jaz izdam). Gre za delo v JU
evil.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
kaj pa da kar ti izdaš račun? Je dejavnost takšna da ne gre skozi ali te bo tepel dobiček?

Zaradi dejavnosti nebi šlo skozi. Pa tudi inšpekcije so verjetno na teh področjih kar pogoste, tako da si ne jaz ne oni tega nebi upali (da bi ona delal, račune pa pač jaz izdam). Gre za delo v JU
evil.gif
Ne razumem kje je problem. Oni plačajo storitev, ti jo izgotoviš. In če kvaliteta in vse štima (pogodbe, davki, itd.) ne razumem kje bi bila težava...
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Ne razumem, kako misliš, da samo izdam račun? Mral bi ajz ženo zaposliti ali pa jo jaz preko študenta najeti, ter njim izdati račun. Vse to bi šlo. Ampak, če podam epilog, bo žena kar s.p. odprla, ker smo ugotovili, da je še najcenejša oblika in tudi najbolj primerna, glede na dejavnost.

Hvala vsem za pomoč.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.540
113
Namigoval je na to, da pač ti izdaš račun, kot da si ti dejansko opravil storitev. Žena pa potem dobi "pod mizo" denar.