Najboljša navigacija za pametne mobilnike?

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Sedaj zavedam se, da so teme o navigacija za posamezne mobilnike raztrosene vsepovsod, ampak sem vseeno mnenja, da bi bilo lepo imeti eno zbirno temo o programih za navigacijo za pametne mobilnike vse pomembnejših platform (Android, WP7, iOS, Blackberry OS, MeeGo, maemo, Symbian, bada, WM itd.)

Sam začenjam temo predvsem zato ker bom na podlagi tega kateri mobilnik (z nameščenim izbranim OS-om) podpira dobro navigacijo kupoval naslednjo pametno napravo (ker kot smo nekako prišli do zaključka v temi Katera navigacija s povezavo na internet? namenske navigacijske naprave verjetno nimajo prihodnosti).

Sedaj sam bom navigacijo uporabljal predvsem med vožnjo, občasno tudi med hojo. Obenem praktično mora imeti tudi že prednaložene karte, čeprav se nikakor ne branim, da sproti s spleta prikazuje tudi aktualne spremembe. Mora podpirati POI točke, seveda "naše kraje" itd. skratka vse kar se za neko spodobno sodobno navigacijsko napravo spodobi.

Vsekakor je pomembna tudi uporabniška izkušnja, kako enostavna je torej sama uporaba, posodobitev kart ipd.

Kratek (verjetno pomanjkljiv) pregled možnosti (na različnih OS-ih):

Android
CoPilot
NAVIGON MobileNavigator
Sygic

WP7
Garmin StreetPilot
(tu ne vem točno, ali karte pokrivajo EU)
Nokia Maps
NAVIGON MobileNavigator (je napovedan)

iOS
CoPilot
Garmin StreetPilot (verjetno ni za EU)
IGO
NAVIGON MobileNavigator
Sygic

Blackberry OS
Garmap for Mobile Premium Nav
Garmin Mobile for BlackBerry

MeeGo
Nokia Drive
Nokia Maps

maemo
Ima prednaloženo okrnjeno različico Nokia Maps
Sygic pa je umaknil podporo za ta OS

Symbian
Garmin Mobile XT
Nokia Maps
Sygic

bada
Sygic

Windows Mobile
CoPilot
NAVIGON MobileNavigator

Toliko na grobo za prvo silo. Google Maps ipd. nisem upošteval ker prvič ima vsak pametni mobilnik dostop do tega, kot drugo pa ne gre za "pravo navigacijo" (prednaložene karte, glasovna navigacija, ki te vodi do cilja itd.). Sem pa zagotovo nehote spustil še kakšno pomembnejšo navigacijo (npr. sem opazil kar nekaj različnih, meni sicer povsem neznanih, na različnih programskih tržnicah). In pa pomembno je tudi, da se da aplikacije na mobilnike namestiti uradno.

Kakšni so torej vaši predlogi; katera aplikacija za navigacijo je na katerem OS-u najboljša za običajnega potrošnika (se najboljše približa namenskim napravam)?
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Mar se to da vse uradno kupiti za te OS-e? Ker recimo na Garminovi strani, kakor tudi na IGO-vi teh programov več ne najdem (mislim vem, da so bili nekoč in tudi vem, da se jih da po "domače" še nameščati)?!? Tale Garmin Mobile XT ima še prihodnost?

Kakšna je razlika med Nokia Maps in Nokia Drive? Torej sam sem našel naslednje:
Citat:
Nokia Maps is similar to Ovi Maps found on recent Symbian devices from Nokia and is mostly about finding nearby places (restaurents, metro station, theater, etc...) around the user. Nokia Maps for MeeGo is also integrated with the Contacts and Calendar applications. Nokia Drive is a dedicated application for car navigation and provides: free life time, turn by turn, voice guided car navigation. The Nokia N9 comes with preloaded maps of the continent where it was purchased and as such, Nokia Drive does not require an active data connection and can work as a stand alone GPS navigator.
... torej če prav razumem je Nokia Drive v bistvu prava navigacija ne Nokia Maps, ki je bolj kot neke vrste Google Maps?

CoPilot pa že vstavljam v prvi komentar. Hvala
nahrung002.gif
 

tsunami

Majstr
6. jun 2008
1.492
308
83
Kot vidiš Garmin aplikacijo si lahko zastonj potegneš dol, zemljevide pa lahko kupiš posebej, tako da se ne rabiš iti "domačega" nameščanja. Je pa res, da se aplikacije več ne posodablja in ni znano ali bo Garmin dal ven novo aplikacijo za Symbian Belle. Mogoče je celo, da zdajšnja verzija dela tudi na novem Symbianu.

Ne vem, če bi bilo možno nekaj podobnega za Maemo. V temi za N900 sem objavil uraden link inštalacijske datoteke s kartami Sygic navigacije. Da ta deluje jo je potrebno še aktivirati. Tu ne vem ali bi se dalo npr. kupiti najnovejše zemljevide za drug OS (Symbian, Android..) in jih uporabiti na N900. Sygic je svojo navigacijo že 2x preimenoval, najprej je imel Mobile maps, potem Aura, sedaj pa je oboje združil v GPS Navigation.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Najlepša hvala za te informacije
smile-1.gif


In kateri izmed teh navigacijskih programov se ti zdi najboljši? Torej med neplačljivimi domnevam, da itak Nokia Drive, ampak kateri pa na splošno, četudi plačljiv?
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
In zakaj te je Igo najbolj prepričal, da si ocenil, da se ga splača kupiti? In na katerem OS-u (oz. mobilniku) ga uporabljaš?
smile-1.gif


Sam poznam Igo na žalost samo bežno iz namenskih navigacijskih naprav.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Kakor razumem je Igo uradno samo za iOS (iPhone)? Se ga pa da neuradno namestiti tudi na Androida kot je dejal tsunami. Imaš ti Igo na iPhonu?
 

Alijen

Fizikalc
25. jan 2009
1.343
5
38
V goricah
Imam ga na Androidu

Citat:
We have optimized navigation on mobile handsets with an easy-to-use and intuitive user interface and a diverse range of mobile features. The iGO My way 2010 application is available for our end users on the App store for iPhone, and we also deliver Android and Windows Mobile navigation solutions to smartphone manufacturers and network providers.
 
Nazadnje urejeno:

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Očitno še ni uradno na voljo, ali se motim, ker na Igovi uradni strani ne najdem podpore za Androida, na androidovem marketu ga pa tudi ne najdem ( napovednik:
Citat:
The application is not yet in the Android Market, but can be downloaded from NavieExtras.
iGo My Way 2009 is currently only available on some mobile installation like the Samsung Spica in Hungary. The version of the site only works with NavieExtras cards. A little patience, availability is coming soon.

Poleg tega sem naletel še na praktično za večino mobilnikov, kar pomeni, da karte niso shranjene lokalno:
Citat:
The information used by Wisepilot is not stored locally in your phone, so your phone memory could be used for other things, such as your music and photos.
... tako da ta opcija odpade.
 
Nazadnje urejeno:
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
malo skoči še na temo o navigacijah-gps, pa se boš veliko naučil ker je že veliko povedanega
grims-1.gif
 

bvader

Fizikalc
14. jan 2010
2.054
0
36
iGO je bil ravno tako uradno na voljo tudi za Android telefon, ampak je bila aplikacija namenjena sam telefonom z nižjo resolucija zaslona. Programerji so potem po raznih forumih zadevo priredili da dela na zaslonih do resolucije 800 × 480. Imaš pa tudi Motonav, ki je okrnjena različica iGO navigacije, podpira pa resolucijo 854 × 480. Jaz uporabljam iGO, dolgo časa sem uporabljal pa Motonav. Enak program z drugim imenom, vse datoteke so enake, od map, zvočnih datotek do POI itd... Za slovenijo uporabljam Monolitovo karto in najde VSE, ampak res VSE. Ostale karte za Slovenijo (druge kartografije) pa so bolj površne.
 

milos621

Pripravnik
29. apr 2008
913
10
18
Citat:
Uporabnik NekdoK pravi:
Sedaj zavedam se, da so teme o navigacija za posamezne mobilnike raztrosene vsepovsod, ampak sem vseeno mnenja, da bi bilo lepo imeti eno zbirno temo o programih za navigacijo za pametne mobilnike vse pomembnejših platform (Android, WP7, iOS, Blackberry OS, MeeGo, maemo, Symbian, bada, WM itd.)

Sam začenjam temo predvsem zato ker bom na podlagi tega kateri mobilnik (z nameščenim izbranim OS-om) podpira dobro navigacijo kupoval naslednjo pametno napravo (ker kot smo nekako prišli do zaključka v temi Katera navigacija s povezavo na internet? namenske navigacijske naprave verjetno nimajo prihodnosti).

Sedaj sam bom navigacijo uporabljal predvsem med vožnjo, občasno tudi med hojo. Obenem praktično mora imeti tudi že prednaložene karte, čeprav se nikakor ne branim, da sproti s spleta prikazuje tudi aktualne spremembe. Mora podpirati POI točke, seveda "naše kraje" itd. skratka vse kar se za neko spodobno sodobno navigacijsko napravo spodobi.

Vsekakor je pomembna tudi uporabniška izkušnja, kako enostavna je torej sama uporaba, posodobitev kart ipd.

Kratek (verjetno pomanjkljiv) pregled možnosti (na različnih OS-ih):

Android
CoPilot
NAVIGON MobileNavigator
Sygic

WP7
Garmin StreetPilot
(tu ne vem točno, ali karte pokrivajo EU)
Nokia Maps
NAVIGON MobileNavigator (je napovedan)

iOS
CoPilot
Garmin StreetPilot (verjetno ni za EU)
IGO
NAVIGON MobileNavigator
Sygic

Blackberry OS
Garmap for Mobile Premium Nav
Garmin Mobile for BlackBerry

MeeGo
Nokia Drive
Nokia Maps

maemo
Ima prednaloženo okrnjeno različico Nokia Maps
Sygic pa je umaknil podporo za ta OS

Symbian
Garmin Mobile XT
Nokia Maps
Sygic

bada
Sygic

Windows Mobile
CoPilot
NAVIGON MobileNavigator

Toliko na grobo za prvo silo. Google Maps ipd. nisem upošteval ker prvič ima vsak pametni mobilnik dostop do tega, kot drugo pa ne gre za "pravo navigacijo" (prednaložene karte, glasovna navigacija, ki te vodi do cilja itd.). Sem pa zagotovo nehote spustil še kakšno pomembnejšo navigacijo (npr. sem opazil kar nekaj različnih, meni sicer povsem neznanih, na različnih programskih tržnicah). In pa pomembno je tudi, da se da aplikacije na mobilnike namestiti uradno.

Kakšni so torej vaši predlogi; katera aplikacija za navigacijo je na katerem OS-u najboljša za običajnega potrošnika (se najboljše približa namenskim napravam)?
smile-1.gif

Nokia maps je zdaj tudi za Androida in iOS (v HTML5 verziji, karte shrani lokalno na aparat).

http://www.engadget.com/2011/10/25/nokia-maps-officially-arrives-on-ios-and-android-touts-offline/
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Citat:
Uporabnik WeWatchingYou pravi:
malo skoči še na temo o navigacijah-gps, pa se boš veliko naučil ker je že veliko povedanega
grims-1.gif
V bistvu iščem najbolj elegantno enostavno uradno navigacijo, ki mi omogoča tudi uveljavitev reklamacije, ali garancije; verjamem pa oz. vidim v ostalih temah, da je vse mogoče
grims-1.gif
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.825
616
113
EU
Mogoče sem se malo nerodno izrazil, mislim predvsem na uradno podporo, če gre kaj narobe ipd. ... čeprav dejansko je tu na forumu najboljša podpora za te zadeve
smile-1.gif
 

branci

Pripravnik
8. feb 2011
125
0
16
itak da garmin najbolje pokriva slovenijo

mam na nokiji n8 garmin xt, karte posodobljene na zadnjo verzijo in v primerjavi z garminom nuvi ki jo tudi uporabljam ni neke razlike mogoče na začetku išče satelit kakšno minuto dlje to je pa tudi vse