Mnenja in pripombe za Navigacijske naprave

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
A TomTom-a pri nas uradno še ni (fizičnih naprav). Jaz sem bil s tistim še najbolj zadovoljen (še v Windows Mobile verzijo na iPAQ-u).

A ima katera od teh zadev, ki se zdaj prodajajo, opcijo da ti že v startu ponudi več poti in napiše koliko časa in koliko km je po kateri? Saj mord aimajo to zdaj že vsi, a moj prastari Garmin (760) tega pač nima.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Garmin je "nekoč" imel takšno napravo http://www.garminasus.com/en_GB/phones/nuvifone-m10/
a se ni obnesla, je konkurenca prehuda.
Po mojem je bolj težava v tem, da ima ta naprava navaden "telefonski gps čip" (Qualcomm GPS) kar pomeni, da ni logike, da bi jo kdorkoli hotel kupiti, saj od garmina ja pričakujemo pravo navigacijsko zverino (tako pa so konkurirali vsem ostalim pametnim mobilnikom, ki pa so imeli dosti boljše specifikacije ter po možnosti enak GPS čip); vsaj po mojem mnenju
confused-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ne, normalen gps sprejemnik ima.
TUPLI ima takšen telefon, kontaktiraj ga.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Morda vprašanje, kaj to pomeni normalen? Če prav razumem, imajo garminove namenske naprave SiRF čipe (http://en.wikipedia.org/wiki/SiRF) oz. bolj natančno GPS Chipsets used on Garmin GPS Systems http://www.garminasus.com/en_GB/phones/nuvifone-m10/specs.html piše, da ima Qualcomm GPS (AGPS supported).

Qualcomm http://en.wikipedia.org/wiki/GpsOne

Sedaj sam ne vem, kakšna je dejanska razlika med temi čipi oz. kateri je boljši, sem pa našel nek star test iz leta 2007 http://www.gpspassion.com/fr/articles.asp?id=175&page=6
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Da, če ni neta, deluje samo gps sprejemnik, če pa je net pa deluje še AGPS...

Saj ti piše na wiki.
gpsOne can operate in four modes:

Standalone - The handset has no connection to the network, and uses only the GPS satellite signals it can currently receive to try to establish a location.

Skratka več možnosti je pri tem gpsu, zna uporabiti oboje ali pa samo eno od možnosti, vse pa to prispeva k bolj točni lokaciji.

Normalen=da ne rabi neta.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Prosim? Ne mislim tega. Sprašujem kateri ima boljši GPS sprejem na splošno (ne dodatnega izkoriščanje GSM omrežja za A-GPS ipd.)?

Čeprav bi bilo morda na mestu še vprašanje, če ti čipi podpirajo tudi sprejem ruskih satelitov (GLONASS) in če so morda pripravljeni tudi za evropske satelite (Galileo)?

Torej vem, da je vedno več naprav, ki podpirajo vsaj ameriški GPS kot tudi ruski GLONASS (ter kot dodatno pomoč A-GPS torej GSM omrežja mobilnih operaterjev), ne vem pa, kakšne čipe imajo in kako pomembno je pravzaprav kateri čip imajo?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kateri ima v praksi boljši sprejem pa ne vem, ker ga nimam. Vprašaj uporabnika TUPLI, on ima ta telefon in ko sva debatirala ni nič omenjal, da ne bi kaj delalo. Tako da.

Mislim, da ni važno če ti čipi podpirajo Ruse in naše, važno je da dobiš satelite. GPS sistem (američki) je natančen nekje do 1m, kar je več kot dovolj za cestno in drugo civilno uporabo.

Za AGPS pa ne rabiš posebnega čipa, nego wifi ali gsm sprejem.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Saj to je vprašanje, ker navadni ljudje, ki se ne spoznamo na navigacijske naprave oz. ne vemo, kakšna strojna oprema je pravzaprav v njih, laično mislimo, da imajo vgrajeno vsaj čipovje, ki je boljše od tistih, ki jih vgrajuje v cenejše naprave ter mobilnike; konec koncev zato tudi plačujemo po 400 evrov za te naprave; čisto lahko pa dandanes ni več nobene prave razlike med temi čipi in nas veselo nategujejo. Dobro, tudi ustrezna programska rešitev ima pomembno vlogo v tej zgodbi, se razume.

Mimogrede laično domnevam, da morda biti na čipu tudi strojna podpora za A-GPS, da to ni le programska rešitev, ampak to je sedaj manj pomembno.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
A pa je kdo tu na forumu že šel razstavljati navigacijske naprave, da bi videl, kaj je dejansko vgrajeno not? Kakšni čipi, antene ipd. da vidimo, kaj nam pravzaprav prodajajo?
sprasujem se.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Smo jih že rastavljali iz radovednosti ali pa zaradi popravila in ti lahko iz prve roke rečem,da imajo eni čipe vidne na drugih so pa prekriti z ploščico,ki jo je pa malo težje snet še posebej če nimaš mirne roke.
Glede tega da bi videl kaj prodajajo ti ne bo koristilo nič,ker so na teh čipih samo številke,ki jih pa malo težje najdeš na google,ker redko kdo rastavlja naprave iz hobija.
Če te o tem zanimajo kakšne bolj podrobne stvari pa na drugih forumih poišči uporabnika Pouchx,ki dela na servisu v njegovi državi.
Mogoče se ti pa posreči in ti odkrije kako skrivnost.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Očitno podjetja zelo skrivajo te informacije, da bi lahko zavedli kupca heh

Ampak neko okvirno sliko ste si verjetno ustvarili pri tem? Torej če bi strojno primerjal nek tipičen pametni mobilnik z GPS podporo in pa namensko navigacijsko napravo, drži laično prepričanje, da bi namenska naprava morala imeti boljši signal, ker ima recimo več prostora za boljši večji sprejemnik oz. bolj zmogljiv čip ipd.? Ali je na koncu vse še samo na dobri programski opremi ter uporabniškim vmesnikom, strojno pa se niti ne razlikujejo preveč?

Ker povsod kjer smo potrošniki prišli do tega, da vsaj na pol razumemo, kaj kupujemo, se je trgovcem razbila pravljica, čarobna škatlica, ki so jo drago zaračunavali kupcem.

Je še veliko področij, kjer nas na polno nategujejo, recimo pri nakupih vozil, kjer ljudje kupujejo neko znamko ker verjamejo, da je boljša, ali pa nakup oblačil samo zaradi znamke, potem razni zdravstveni produkti, kjer skušajo prepričati kupca, da ima za njih zdravilen učinek itd. torej vsa ta področja, kjer smo potrošniki pač zaradi pomanjkanja znanja in informacij (nismo avtomehaniki, nismo krojači, nismo farmacevti) prepuščeni na zaupanje trgovcem.

Ok sem se mal preveč zafilozofiral he he
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Osnovni Nuvi, ki brez težav lovi GPS signal te pride pod 100 EUR, tako da to ni nek hud denar.

Pametni mobilnik za 100 EUR pa najbrž ne dobiš a ne? gsm ni neka zadeva, to so "radijski" valovi, tisti wifi+bt pa mogoče kakšna malenkost pa tudi ni ne vem več kakšna tehnologija, da ne bi moglo biti vse na enem čipu.

Ne razumem pa v čem bi naj podjetja zavajala? Saj čipov ne moreš ka v kleti delat
smile-1.gif


Pa mislim, da razlika ni toliko v samem gps čipu, ampak drugih komponentah = hiter procesor, spomin itd.. Saj večina proizvajalcev pove kakšna je vsebina v teh napravah.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Garmin recimo tega že ne počne; piše vse živo, ampak kakšen procesor ima in koliko RAM-a pa ne; srečen si že, če najdeš informacijo o velikosti notranjega pomnilnika.

Kar se denarja tiče, mi nikoli ni bilo težko dati denar za dober produkt; se pa ne počutim dobro, ko sem nategnjen misleč, da kupujem dober produkt
uf-1.gif
(dober primer bi bil morda kakšna originalna navigacija v vozilu, kjer resnično preplačaš zadevo, poseka jo pa vsak garmin).
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Saj ko avto kupiš tudi ne veš kje vse so dele naredili
smile-1.gif
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Saj to trdim zgoraj (tisti del o nakupih vozil itd.), zato te tudi lahko nategujejo, daj 50.000 ali 100.000 evrov za nek kup pleha neke znamke, če mal karikiram, ker preprosto lahko.

Če bi pa dejansko bil javen nek točen seznam, kaj vse je pravzaprav v avtomobilu, kateri ostali avtomobili imajo enake dele, koliko stanejo ti deli (se razume da je treba do neke mere upoštevati tudi ceno razvoja itn), bi se pa mojem zadeve odvijale nekoliko drugače. Samo kdo bo šu pa to delat? Nobeden, zato nas lahko veselo nategujejo naprej.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.367
113
49
Na sončni strani ALP
Citat:
Uporabnik NekdoK pravi:
Garmin recimo tega že ne počne; piše vse živo, ampak kakšen procesor ima in koliko RAM-a pa ne; srečen si že, če najdeš informacijo o velikosti notranjega pomnilnika.

Kaj ti koristi, če ti Garmin napiše kakšen CPU in koliko RAMa ima?!

Na njem itaq teče namenski program. Na Garmina ne moreš tlačit drugih programov zato je tudi podatek o CPU in OS podlagi nepomemben. To kar je gor pa deluje tekoče. Če ti pa notranjega pomnilnika zmanjka, pa imaš na voljo razširitveno SD mesto.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Točno tako, Garmin ti proda izdelek kot NAVIGACIJO in ne kot računalnik, kjer ceno diktira zgolj strojna oprema. Primer: meni je vseeno kaj ma avto pod havbo in se s tem ne obremenjujem, dokler sem zadvoljen in se vozim brez problemov.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Imate vso pravico do vašega mnenja oz. potrošniškega načina kupovanja zadev in hvala bogu za to
smile-1.gif


Sam pa, če je le mogoče hočem vedno točno vedeti, kaj kupujem (ter to primerjam s konkurenco). Iz zgoraj omenjenih informacij lahko npr. izveš, če bo naprava še bila sposobna nadgradenj, ali si kupil model tik pred tržnim izdihom ipd.