Leče vs. očala

rainbow

Pripravnik
18. avg 2007
606
8
18
Poštnine ni bilo.

Postavke na potrdilu o plačilu uvoznih dajatev so pa sledeče:
Stroški, ki se vštejejo v carinsko vrednost: 5,09 USD
Stroški, ki se vštejejo v osnovo za DDV: -
Znesek postavke: 78,32 USD
Carinska vrednost: 52,99 €

Na to pa seveda najprej carina, na skupno vrednost pa DDV.
Kaj so tisti stroški 5,09 USD, ne vem....

Pa še nekaj je hecno..na eurolensu kaže prodajno ceno 53,14 €. Tečajne razlike mogoče...nimam pojma.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.981
9.097
113
39
MB
hvala
grin1.gif
sem dobil domov nek letak, da častijo pregled, če vzameš pri njih 2 paketa leč.

nič ne zgleda je konec z odlašanjem, grem po leče
crazy1.gif
 

kkarola

Pripravnik
30. jul 2007
224
0
16
Kakšne so pa dnevne leče?
Jih kdo uporablja?
Prednosti -slabosti?

Hvala za odgovore!!!!
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.981
9.097
113
39
MB
dan dva nazaj, ja sej jaz tudi še nevem kak bo to zgledalo, misel da se dotikam lastnega očesa me nič ne veseli
uf-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Saj se dejansko ne dotikaš očesa.

Dotikaš se zunanje površine leče. Le to toliko približaš površini očesa, da se rob leče dotakne roženice. Nato kapilarni vlek potegne solze pod lečo, ustvari se vakuum in dobesedno čutiš, kako lečo odlepi od tvojega prsta in na oko. Nikoli ne "pritiskaš" na oko. Sicer pa je le to (normalno) mehko in nimaš kaj za poškodovat.
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Tudi jaz sem jih na začetku veliko pogubil, a se človek navadi. Zdaj mi je taka rutina, da bi jih verjetno tudi notri dobil brez ogledala.
wink-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Z dvema konicama prstov primeš za rob leče in nežno potisneš proti sredini. Sredina leče tako izgubi stik s podlago in odstopi od očesa. Med prstoma imaš malce pomečkano lečo, ki jo samo razpreš in daš v čistilno raztopino.

Ni ravno jedrska fizika... ;-)
 

barbybee

Zelenc'
3. nov 2008
16
0
1
ok, letos od maja so mi za očala že 3x falili dioptrijo.. s tem da nosim očala že 10 let. pa sem obupala in se odločam da bi šla na leče. imam +1.00 dioptrije in -2.00 ter -2.50 cilindrov. kakšna je približna cena leč za cilindre??
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Tudi jaz se pridružujem medak-ovemu vprašanju. Če imaš narobe izmerjeno dioptrijo, ti leče ne bodo prav nič pomagale. V nasprotnem primeru pa raje najprej reklamiraj očala.

Sodeč po številkah imaš kar "problematično" oko, ampak če se natančno izmeri os diptrije, to ne bi smela bit ovira.

Je pa res, da velike astigmatizme leče večinoma bolje popravijo kot očala, zato ker dejansko pokrijejo defekte na roženici. Posvet z oftalmologom ne bi bil odveč v tem primeru...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Kaj je "velik" in kaj "ni velik" asigmatizem?

A se lahko asigmatizem umetno "napca" z napačnimi lečami? Npr. da ti nekdo predpiše cilinder, čeprav astigmatizma dejansko nimaš, potem se pa posledično oko "prilagodi" tako, da moraš cilindre nositi še naprej?

Hvala za odgovor.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Stvar debate
smile-1.gif
. Verjetno obstaja tudi kakšna definicija, ampak moja opazka je bila bolj "od oka", če to misliš...

Hec je v tem, da očala odpravljajo astigmatizem samo v teoriji... v praksi se lahko temu sicer z odlično izmero osi in enako vgradnjo v očala sicer zelo dobro približamo, ampak vedno pa tudi ne.

Če nekdo z astigmatizmom recimo zavrti očala za 90 stopinj, bo slika postala zamegljena. Pri cilindru=0 lahko po mili volji vrtiš očala in bo slika vedno ostra.

Kontaktna leča pa, če gre za anomalijo roženice (najpogosteje), ta defekt enostavno pokrije, s svojo lomnostjo popravi še celokupno dioptrijo očesa in omogoči oster vid.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ok, nimam pojma o čem govoriš.
confused-1.gif



Lahko malo bolj osnovna razlaga tega vrtenja?


Drugače pa dajmo najprej ostati pri osnovah - torej brez primerjave leče vs. očala.

Zanima me tole - cilindri se v praksi predpisujejo deloma tudi po načelu "dajmo probat malo dati cilinder". Zanima me, če lahko oko zaradi morebiti sfaljenega poizkušanja utrpi kakšno škodo - in fašeš astigmatizem, čeprav ga nisi imel (ali pa se ti ta poslabša).

Ker meni je bilo nekaj časa hudo zanimiv lom svetlobe "v spodnjem delu" (ne znam to opisat). Z očali so tla izgledala, kot da se dvigajo, brez očal so bila pa ravna. Pa iz povedanega sumim, da je morebiti ta čuden fenomen sprožil prav cilinder - ali pa se motim?

No, potem smo se pa navadili (ali pa smo oko pokvarili?) in zdaj so tla skozi očala ravna. Zakaj so zdaj pa kar naenkrat ravna?

To, da je astigmatizem bolje odpravlja leča kot pa očala mi je pa čisto logično.