Nova očala in clindri...

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Imam eno vprašanje, ker sem spet po malem razp**** (lepo rečeno: razočaran) nad optiki...
tongue-1.gif


Skratka, v Mestni optiki sem danes nova očala. Vse lepo in prav, če pustimo ob strani, da so mi naložili, da so antirefleksna stekla danes nekaj popolnoma samoumevnega (
bonk.gif


Očala nosim že 15 let in vem, da oko rabi kak dan, da se na nova očala privadi...
zmaga.gif
Ampak vseeno me moti, da me pri gledanju v monitor desno oko (gre za -5,25 minusa in -1,25 cilindra) malo skeli (isto dioptrijo sem nosil slabo leto že na starih očalih...).

Z jamranjem bi vsekakor počakal še kak dan ali dva, če ne bi med metanjem vrečk, v katerih so bile nove leče, v smeti opazil, da clindri ne štimajo povsem s tistimi na receptu:
-za levo oko je napisanih 180 stopinj, narejene leče so 0 stopinj (okej, velja osnovnošolska matematika kroga tudi pri lečah za očala?
confused-1.gif
)
-za desno oko je napisanih 160 stopinj, narejene leče so 0 stopinj
confused-1.gif


Zato me zanima mnenje, če je to pomembno ali ne?


Hvala za pomoč!
smile-1.gif

Tony
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Vzemi očala v roke, zamiži na eno oko in zavrti očala do pravilnega cilidra. Če boš videl bolje, predvsem pa brez skelenja oči... so očitno spregledali orientacijo cilindrov in dali obojne na nič.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Kot pride v poštev pri montaži, ne pri izdelavi leč.
Meni so večkrat montirali lečo za 90° obrnjeno, naredi kot je napisal Jernej, vzemi očala, poglej skozi desno lečo in obračaj očala, če vidiš bolje z drugače obrnjeno lečo, so ti jo montirali narobe.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Zanimivo
zmaga.gif
Pa logika, da je za 180 stopinj obrnjen cilinder identičen 0 stopinjam pri lečah velja ali ne?

Bom poskusil z obračanjem očal po šihtu...
smile-1.gif


Se je pa pokazala dodatna težava: to, da nisem vzel antirefleksnega premaza (ker takšna očala prehitro uničim
tongue-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Sem se med malico ustavil v MO v Mercatorju v Šiški, kjer so na očalih izmerili (blazno zanimivo, kako enostavno danes lahko to preverimo
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Evo, ugotovili smo, da... nismo ugotovili nič posebnega. Skeli me desno oko, prejšnjič pa smo merili levo lečo na novih očalih. Danes smo ugotovili, da so nova očala pravilno narejena in predvsem - enaka starim (aparat, ki izmeri lečo ima tudi nekaj merske napake, tako je pokazal četrt cilindra manj in 10 stopinj drugače obrnjenega kot je predpisan).

So bili pa zelo prijazni (in mi šenkali krpico za čiščenje očal, točno vejo, kako je treba z Gorenjci!
grin1.gif


So mi pa razložili naslednje: v teoriji naj bi se svetloba od navadnih steklenih (nestanjšanih) stekel odbijala manj kot od plastičnih stanjšanih. Ker sem zadnjih 10 let vedno nosil čisto navadna mineralna stekla, me zato morda odbijanje svetlobe ni tako motilo.
confused-1.gif

Poleg tega so leče v mojih novih očalih po površini kakšnih 30% večje od starih (ta so bila res minimalna, le malo večja od površine očesa), kar je še več odboja svetlobe. In res je, da so mi ob nakupu izrecno svetovali antirefleksni premaz...
smile-1.gif


Imamo kakšnega optika tukaj gor, ki bi znal povedati če zgornja teorija drži ali ne?
zmaga.gif



Hvala,
Tony
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Ne vem, če ima to s tvojim primerom kaj zveze pa vendar. Moja ima tudi cilindre in po zamenjavi jo je blazno bolela glava, skelele oči in tako naprej... Ob reklamaciji so ugotovili, da je sama optika OK. Potem se je izkazalo, da so težave posledica oblike okvirjev - novi so bili, če si jih pogledal od zgoraj malo upognjeni (podobno kot športna sončna očala, ki se prilegajo krivini obraza), prejšnji pa ravni. Menda cilindri in taki okvirji ne gredo skupaj...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Hja... Opozoril sem jih, če je možno, da okviri ne ustrezajo dioptiriji oz. moji zenični razdalji (novorojenčki imajo švoh centi bolj skupaj oči kot moj obraz
evil.gif
), pa pravijo da je vse okej. Sam tega ne znam oceniti oz. nova očala so po obliki podobna starim...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
No, spodobi se, da zaključim tole temo
smile-1.gif


Ugotovil sem, v čem je bila težava...
cool-1.gif
Štos je bil v tem, da novi okvir na zunanjih in spodnjih robovih ni imel kovinskega okvirja, torej so očala izgledala nekako takole:
lumus-optical.jpg


In oči so me skelele od bleščanja svetlobe od ROBA leče (najslabše je bilo pred monitorjem, luč pa na steni), kar sem tudi enostavno preizkusil: na rob leče sem nalepil z markerjem pobarvan selotelp in tako nosil očala dan ali dva,
hysterical-1.gif
To, da imam kar veliko dioptrije, da okvirji niso bili med najmanjšimi (debel rob stekel), da so leče plastične in da niso imele antirefleksa, je vse samo še poslabšalo...

Skratka, danes sem se med malico oglasil kar v MO v Šiški, kjer sem imel srečo in dobil gospo, ki je že imela takšen primer in mi je zagotovila, da samo menjava leč s takimi z antirefleksom problema ne bo rešila do popolnosti. Nato sem si izbral nov, za mišjega manjši okvir, v katerega bodo prestavili moje leče iz nesrečnih prejšnjih očal - okvir le teh pa bodo vzeli v račun. Vse to brezplačno, samo nekaj malega bom doplačal za novi okvir (ker je dražji od starega)
zmaga.gif


Skratka, bravo punce in fantje!
aplauz.gif