Leče vs. očala

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

No pa dajmo nekaj osnov optike (čeprav sem, se mi zdi, o astigmatizmu že pisal...):

5w_astigmatism_modelx300.jpg


Oko ne le da narobe lomi svetlobo - narobe jo lomi za povrh še neenakomerno. Na sliki je sicer prikazal idealen astigmatizem z osjo nič, ampak oko je lahko deformirano v katerikoli ravnini, ne le v pravokotnih...

Astigmatism22.jpg


Ravno zato je težavno izmeriti točen kot osi in zapovrh še izdelati povsem primerna očala. Zapovrh pa lahko imaš tudi obliko astigmatizma, kjer je teh osi več. Takim ljudem ne pomagajo nobena očala, ampak samo specialne trde kontaktne leče.


Glede tvojih vprašanj...

Astigmatizma ne moreš "fasat", niti se ne bo poslabšal zaradi terapije.

Glede tal pa je takole. Očesa ne moreš gledati izolirano, ampak moraš vedno vzeti v obzir tudi možgane. Ko človek odrašča, se možgani naučijo kompenzirati za vizualno napako in zato vidiš tla ravna, čeprav ne ostra. Ko daš gor očala, postanejo tla "neravna", ampak obenem vidiš ostro v vseh oseh vidnega polja. Po enem času se možgani privadijo na novonastalo situacijo in sprejmejo očala (če jih redno nosiš) kot del telesa in svoje delovanje ustrezno prilagodijo.
 

barbybee

Zelenc'
3. nov 2008
16
0
1
ja, enkrat je bila reklamacija, potem pa še en pregled, pa so ugotovil da so se za pol cilindra zmotil na enem očesu. in nič ne vidim z novimi očali.. to je pa res ja, če obrnem glavo nič ne vidim;)
za leče bi šla še na en pregled seveda.. me pa samo zanima kok se finančno splača? verjetno so bolj praktične, saj mene očala velikokrat motijo.. sploh pozimi ko se rosijo in poleti ko mi je vroče in mi lezejo z nosa kar je splog med vožnjo grozno..
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Pregledi so običajno dosti poceni in te pravzaprav skoraj nič ne stane, če greš. Lahko se z okulistom malo pogovoriš o možnostih in različnih lečah, ki so na voljo.

Če se leče "finančno splačajo". Odgovor je NE, in sicer iz edinega razloga, da so dražje kot očala
smile-1.gif
(razen če kupuješ nove okvirje vsake pol leta).

Imajo pa druge prednosti... večino si jih že naštela med slabostmi očal.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Barbi: Še vedno ne vemo, a imaš sedaj prav (čeprav se to ne da 100% naredi) izmerjeno dioptrijo, ali ne. Nikakor ne priporočam, da pregled dela kar optik sam (videl sem že svašta), ampak obezno spec. oftalmolog.

Nato: očala ne smejo nikamor lest, pa če padeš z njimi v plezališču, madona! Če ti lezejo po nosu navzdol, jih nesi k optiku nazaj, in jih naj poštima, da bodo tebi prav (dobra optika bo to vedno naredila pri prevzemu očal!). Jaz, npr. imam zelo izvenserijsko glavo (
hysterical-1.gif


Ter: Rosenje pozimi se da do neke mere ublažiti s pretiranim čiščenjem stekel, vendar voda ni dovolj, priporočam kakšen sprej za čiščenje očal (npr. Amwayjeva flaška v velikosti vazelina mi je zdržala nekaj let). Saj veš, če ni svinjarije v zraku, tudi oblakov ni
grin1.gif
)

In še: glede vsega tega priporočam poslovalnico optike Planeta na Dunajski (nekoč je bila to optika Ciciban), njihova stranka sem že 15 let, in takšne grozljivke, kot so napačno naročene leče in očala, ki niso prilagojena tistemu, ki jih bo nosil, so mi le začuden
confused-1.gif
 

medak

Pripravnik
18. jul 2007
730
0
16
www.potopisnik.si
Čudno čudno, ker dioptrijo ti ne izmeri okulist ampak si jo izmeriš sam. Ljudje pogosto krivijo okuliste (ne pravim da je tudi pri tebi tako), a sami ne vidijo razlike pri spremembi za 0.50 dioptrije (rečejo, da vidijo enako ostro).
 

barbybee

Zelenc'
3. nov 2008
16
0
1
zdej nosim stara očala.. drugače pa sem navajena fajn plačvat za očala ker mi zavarovalnica niti tok ne plača da bi se šipe pokrile.. mam pa navadna stekla z antirefleksom ker so plastične preobčtljive zame;)
Ravno zdej bom šla pa h privat oftamologu kot samoplačnik pa ma da mi fajn zrihta, če bom že plačala.. Pred tem nikoli nisem mela problemov.. zgleda imam ta zoprn cilinder..
Optiko Ciciban poznam ja, sej sem skoraj sosed, in so moji redni serviserji. na pregledu pa nisem bila tam. Zdej bom šla v velenje k nekomu k ga pozna od fanta mama in je tud ona zelo zadovoljna glede na to da je zobozdravnica in nuca 100% dobro videt (z očali). Pa si bom zrihtala očala, pa za leče se bom posvetovala in če bojo primerna opcija zame, sploh ne bom več razmišljala.. kupim leče:)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Punči, če imaš že sedaj problem okrog cilindrov boš imela z mehkimi lečami s cilindri (torične leče) samo še več požrtih živcev, ker ob mežiku slika nekoliko zaplava... Problem se da rešiti s (pol)trdimi lečami, ampak danes se večina folka noče več mučiti z njimi...

Skratka, najboljša rešitev bodo očala, ki ustrezajo tvojemu očesu... Če potrebuješ dobrega oftalmologa, priporočam Vando Raič iz Podutika v Lj, je pa nekaj čakalne dobe.
 

kdosemjaz

Fizikalc
1. avg 2007
1.654
0
36
Brez dramatiziranj se tudi da. Torične leče so čisto OK, le pravi 'model' zase moraš poiskati. So pa malo bolj nestabilne kot običajne, pa tudi dražje. Lahko bi poskusila tudi s poltrdimi, nekateri jih lepo prenašajo, jaz jih nisem, mi pa povsem ustrezajo torične.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.980
9.094
113
39
MB
ksz

sicer sem jih čakal en mesec, ampak končno vas berem skozi leče ;D
 

Sba

Pripravnik
18. avg 2007
225
1
16
LJ
ksz

Pred parimi leti sem poskusil leče, pa mi nikakor niso ustrezale. Ker imam dokaj visoko dioptrijo se mi zdi, da testnih leč nisem imel popolnoma ustreznih.
Težav je bilo kar nekaj. Sprva so se mi oči zelo zasolzile, posledica tujka v očesu, potem pa sem imel zelo suhe oči. Vem, da je potrebno več mežikat, ampak preprosto ni pomagalo. Se mi zdi, da imam tudi nasploh bolj suhe oči. Nato pa so se mi leče začele premikati z vsakim mežikom, pogledom vstran, tako, da je bila zadeva precej moteča. Tudi z navajanjem sem imel težave, saj so me začele motiti že prej kot v dveh urah in tudi vid ni bil povsem tak, kot ga imam z očali.
Sedaj pa me zanima, če bi se te probleme dalo rešiti z ustreznimi lečami in kakimi kapljicami.

Problem pri očalih, ki jih imam sedaj je, da jih moram večkrat dnevno čistiti, saj se jih mimogrede dotaknem kje, pa še s trepalnicami se včasih dotaknem leč ... In ker naj bi bile bolj moderne nimajo klasičnih nosnikov in imajo le oblikovano plastiko, ki se prilega nosu, mi začnejo sčasoma dol drset. In ni druge varjante, kot spucat nos in nosnik + leče, ker jih pravgotovo spotoma napacam.
 

excalibur

Pripravnik
24. sep 2007
321
0
16
je ni
Jaz sm imel podobne težave kot ti, ker mam očitno precej občutljive oči...oči sm imel neprestano suhe, rdeče, da so ljudje, ki me niso poznali mislili, da se drogiram (tudi direktor v službi je mislil tako)
grin1.gif
Probal sm več vrst leč pa mi niso nobene ustrezale, še najboljše so ble neke od Johnson&Johnson (mislim, da dvotedenske), ki pa tudi niso ble idealne. Kapljice so mi v lekarni skupaj s kombinacijo leč odsvetovali (ne spomnem se točno zakaj ampak mislim, da zaradi rdečih oči in ne zaradi tega, ker bi ble suhe).

Tko da sm se jaz pol odločil za očala in sm na srečo dobil ravno taka kot sm hotel. Je pa res, da jih je treba kar pogosto čistit, pa tudi pri športu mam zdej probleme, ker ne vidim ravno čisto oz. je tudi ob soncu situacija nekoliko zamegljena
grin1.gif