Krediti po 1.11.2019

I

Izbrisan uporabnik 474

Guverner BS-a Boštjan Vasle je pojasnil, da je zaostrovanje pogojev nujno, saj se na bančnem trgu odvija kreditiranje "preko zmožnosti", kar ob poslabšanju gospodarstva lahko pripelje do novih bančnih lukenj, ki jih bo spet plačal davkoplačevalec.

Torej naš guverner nas hoče prepričati, da s(m)o za bančno luknjo krivi fizične osebe s krediti, ki jih niso mogli odplačevat??? A se norca dela al kaj?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
En manjši del ja. Če bi delal, bi več zaslužil. Razen če bi si "roko odrezal". Iz AO pa ni takih odškodnin.
Kaj je kriva moja familija mlajša od 72 letnika. Ker sem do fužin živel v hiši letnik 60 v Kungoti?
A ker sem luknjo na Fužinah kupil vsaj po 5x jazbinskove cene?
Bil tudi pri tašči. Ker je skrbela za tasta do groba.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.676
1.597
113
Vseeno kako se obrne, BS ima v osnovi prav. Folk živi daleč preko svojih zmožnosti in že rahel padec gospodarstva bi spravil ogromno ljudi v velike težave, zato taki ukrep ni tako zgrešen.
Kaj se bo v praksi zgodilo?
Kot že rečeno, uvoženi audiji bodo malo starejši, večina si že zdaj ne more privoščit lastne nepremičnine glede na dejstvo, da preko 50% ljudi ne dosega povprečne plače. Tako da tu neke blazne razlike ne bo
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
zelo poenostavljeno povedano.

audiji se ne bodo postarali, ker leasing ne pade v to zgodbo. lahko pa da leasingi dvignejo obresti, ker bodo monopolisti.
narod si nepremičnine ne more privoščiti že desetletje in sreča je bila mila z jazbinškom, ki je sranje preložil za 20 let, drugače bi se stvari odvijale hitreje.

danes masa ljudi živi preko zmožnosti, ker se je dovolilo, da se dela za mezde, da se dela sužnjelastniško.
problem sta dve skupini, prvi, ki so podedovali, dobili neko starejšo nepremičnino in jo brez kredita ne bodo nikakor mogli spraviti na nek nivo. torej 15k kredita na 10 let bi pomenilo novo ogrevanje, ki ga sedaj ne bo in bodo isti znesek metali čez okno vsak mesec za kurilca..recimo. je pa res, da takim ostane na voljo še opcija stanovanjskega za adaptacijo s hipoteko. mnogi iz te skupine se hipoteke bojijo, ker je to način kako se znebiš nepremičnine.

druga skupina pa so družine, ki s potrošniškim kreditom furajo letne špice, počitnice, šolske zadeve itd. sej se jih 20 let nagovarja s kreditom za dopust to in ono. učili so nas v to smer.

narobe je omejevati na način kot so, je pa zdravo za posameznika, da ni zadolžen.

isto velja za firmo. je pa problem, ko ekonomija uči, da brez zadolženosti podjetja ni napredka, kreativnosti, inovativnosti in da je zadolženost celo priporočljiva bolj kot kopičenje lastnih sredstev do trenutka ko lahko sam investiraš. odprite knjige in se čudite.

pod črto, denar se mora vrtet. ker se lahko kje zatakne, se kaj regulira, ampak bolj je problem, če mali prehitro vrtijo in psoegajo na pašnik velikih. potrošniški krediti so razvada in se da ukinit, ne omejit, stanovanjski so nuja in posledično delajo povpraševanje, dvig cen itd. ko to omejiš, cene padejo, posvečeni kupujejo. do sedaj smo imeli nekaj krogov privatizacije, sedaj smo očitno na poti k urejanju nepremičninske slike. nepremičnine pobrat malim ni šlo ravno učinkovito kljub hipotekam, zato se bo sedaj omejil nakup, potem pa se vrnem na 'odkup'.

kako so že komunisti imeli zadruge, nacionalizacijo...
 

SHTF

Fizikalc
6. jan 2017
355
44
28
Za devetimi gorami
www.binance.com
Verjetno se bodo problemi z nakupom nepremičnin reševali s povezovanjem ljudi v skupinske nakupe... No, vemo, kateri narodi pri tem ne bodo imeli problemov, ker tam cela družina skupaj potegne, mi se pa ne znamo nič zmenit. V glavnem si lahko lastno nepremičnino samo sanjam, ker sem že na poldrugi polovici 30ih in nikakor ne bom dosegel zahtevane plače v Sloveniji za kredit. Ljubo doma, kdor ga ima.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik in cappy

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
No, kmalu bomo spoznali, da ni problem v tem, da je meja kreditne sposobnosti previsoka, temveč so plače prenizke. Ja, to je bolj smiselno.
Ampak summasummarum, prav je, da se trg kreditov malo poregulira, prav je, se strinjam. Samo vsak ukrep je lahko drastičen, malo manj drastičen ali pa mil. In ta je pač drastičen. Po mojem mnenju zato, ker živimo v dobi kompjuterizacije: al je 1 ali pa 0. Bitno pač. ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
ne zato, ker smo dobili društvo frank, ki je vekal po celi Evropi, da se jih ni zaščitilo, ko so špekulirali ali bo šlo skozi ali ne. Zdaj je pa Janez zaščiten, da se ne bo mogel neumno ali špekulativno zapufat. Pač na najbolj siguren način.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Jabe, preberi še enkrat: ukrepi so lahko drastični, malo manj drastični ali pač mili. To je bistvo prejšnjega mojega posta.
Na koncu zadnjega stavka pa je tale smajli ;). Upam, da veš, kaj pomeni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
moj je bil odgovor na prvo poved.

Če imaš narod otrok, je pa treba imeti 0 pa 1. Ker za vse ostalo od maneverskega prostora je treba prevzemati odgovornost.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
opa... najprej mama pa ata, potem pa politiki in odvetniki... kdaj pa človek kaj sam zase prevzame odgovornost? Politiki naj ne bi prevzemali odgovornosti za lastne osebne odločitve posameznika. ko pa se to od njih zahteva... je takle pravilnik za kredite še najmanj, še malo pa nas bodo čipirali, ker nas je treba obvarovati pred tem, da ne bi zavili levo namesto desno.
 
Nazadnje urejeno:

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.647
3.901
113
Nikoli ne bom razumel, kako si lahko nekdo z 1000€ plače kupi na kredo stanovanje za 100.000+ €, ta ga živ ne more izplačati, pa kje so tu še stroški vzdrževanja, adaptacije...
Po mojem mnenju sploh ni tolk težava v zaostrovanju pogojev pridobitve kredita, ampak bolj v cenah stanovanj in prenizkih dohodkov.

Če se sprašuješ to, se potem sprašuj kako da 500€ za najemnino.
Danes je raven najemnine približno strošek mesečne anuitete kredite.

Stvar si narobe zamišljaš. Kar je komunajzer zgruntal, je da samo naredil nedostopnost nepremičnin in povečanje povpraševanje po najemnih stanovanjih.
Povečano povpraševanje pa pomeni (sicer pojem, ki ga komunajzer ne razume) večje cene....

Mesečnik ne razume osnovnih zakonitosti trga in dane situacije. Ampak živi v paralelnem svetu, na koncu imamo Venezuelo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Spajky

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Sicer pa bo marsikdo lahko hvaležen čez leta, da ni bil kreditno sposoben ter da posledično ni kupil nepremičnine po napihnjeni ceni.
Zakaj pa morate vsi biti v Lj?
Zakaj pa.morate vsi imeti audija na leasing
Zakaj pa morate vsi imeti GSM za vsaj eno plačo?
Tolk jambranja v eni temi kot v tej se ne spomnim.
Samo jaz ne jambram. To je pa res nekam čudno. Moram pogledat al Jado jambra.
Poznam kar nekaj familij v stilu Alter, ki imajo solidne avtomobile, lepe dopuste, lepo tehniko, so jih polna usta kako je najemnina draga oziroma kredit nedostopen.
Podobno kot pri sodelavki ki jambra kako je drag Čokolino za otroka. Tega pa ne vidi, da sama v enem dnevu več zakadi, kot otrok v celem mesecu cokolina poje.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Kar pomagaj, prostovoljci so dobrodosli

poskusiva, ti pa popravi. pišem po filingu, ne na dejstva.

garsonjera je bila tistega leta dobrih 10 mio SIT, ajde 15. v današnji denar 70k. pa sem ga preteral.
ti si bil fizikalec. pustiva detjal. del plače na račun, ostalo na roke. verjetno zato tudi kreditno nesposoben.
delal si cele dneve, ampak imel si čas za motor. ne rečt, da je to luksuz, ker ni. a ne?
potem se je zgodila nesreča. od nesreče je bilo precej bolnice, ne vem a smo v mesecih ali letih, okrevanja pa še mnogo več. drži?
prišla je odškodnina od nesreče. a je tudi invalidnina?
ne bom grd pa rekel, da zapravljat nisi mogel, je pa to dejstvo.
in se je nabralo tega denarja 7,5 mio. drži?

ne vem koliko so te hranili domači in ali si kake šole delal, vem pa da en mariborčan, ki dela faks v ljubljani nima osnovnih pogojev, da splava kot si ti. da ne omenjam kakega s ptuja, slovenj gradca itd.

pa nekaj mi je ostalo v spominu. ne bom delal za manj kot jurja, ker se mi ne splača.