Krediti po 1.11.2019

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Trg neprofitnih stanovanj bi itak konkretno bilo treba pretresti. Folk, ki je pred 20 leti prišel do teh stanovanj kot reveži, sedijo do smrti na teh stanovanjih in so po njih upravičeni do teh stanovanj tudi njihovi otroci. Noben vmes ne preveri, kako se je spremenil njihov prihodek ... zato pa mladi nikakor ne pridejo zraven ... tiste, ki so padli v bedo, pa občine nameščajo v gnila, vlažna, za dostojno življenje neprimerna stanovanja.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Prosilcu za kredit bi se morali otroci šteti kot olajšava ali povedano na primeru: staršu za vsakega otroka povečati odobritev za recimo 20%. S tem bi se odplačevanje morebiti zavleklo še v prihodnji rod. Kreditodajalcu se s tem posel dela še v prihodnost (molzni material že vnaprej zagotovljen).
In še en pozitiven aspekt: otroku kasneje ne bo treba povpraševati po kreditu, saj ga bo že v štartu imel, podedovanega.
A nimajo take prakse v Švici?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.913
113
V kaki buli, če si napisal, da bi napraskal 2 jurja v enem letu. To je cca. 150 EUR na mesec. Torej bi lahko to tudi že sedaj naredil. S kredo bo pa še obresti dodatno plačal in stroške odobritve.
Ja s prodajo jajc in krompirja, pa lan je bla slaba letina za oboje, pa zračunaj zraven še novo peč, ki je crknila par mesecev prej, pa si tam. Sam kot sem že rekel, s polno guzo je lahko pametovat o finančni disciplini.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Za 0,3 jurja dobiš avto, če imaš res srečo. Bolj verjetno doibš sekret kjer stalno nekaj ne štima. Predvsem pa ga zelo težko najdeš takrat ko ga rabiš (takoj). Jaz sem ga nabavil za tak denar, samo je bil služben in s preverjeno zgodovino in brez zanimanja med ostalimi zaposlenimi (star Golf 4 bencinar).
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.175
3.097
113
Bedak sem kupil enega za 150 eurića in ga še nekaj let vozil. Zdaj mi je žal za tistimi za 2 jurja, ki jih nisem kupil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Ja s prodajo jajc in krompirja, pa lan je bla slaba letina za oboje, pa zračunaj zraven še novo peč, ki je crknila par mesecev prej, pa si tam. Sam kot sem že rekel, s polno guzo je lahko pametovat o finančni disciplini.
Lej, smo nekaj časa preživeli s 400 EUR na mesec, cela tričlanska družina, tako da ne ti meni o polni riti. Res pa je, da ni bilo avta za 2 jurja, pa čikec tam in pijačka tam. K sreči je bil stanovanjski problem rešen, drugače bi trdo pelo. Pomagal je tudi vrt, da smo imeli zelenjavo in ostalo. In takrat sem tudi edinkrat v življenju bil že skoraj brez finančne rezerve, nikoli prej in nikoli pozneje. Tudi kot študent sem imel vedno konkretno rezervo zraven. Je pa res, da ne furam avta za 50 jurjev, pa Havaji enkrat letno.

In vsekakor je ZATE bolje, da si našparaš, kot pa kredo jemlješ in plačuješ banki. Je pa treba imeti nekaj discipline za to, vsaj na štartu, ko si enkrat na konju, je potem lažje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.913
113
Še enkrat, mi je to jasno, samo je pa fajn met šanso anede. Avto je pa enim nuja, sam mogoče ti res ne veš kako je to, ko je štacuna 10km stran.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.175
3.097
113
Enega verjetno takega imam doma. Po skoraj 19ih letih in 450 000 km mu je cena najbrž padla na predlagano.
Prodajam ga pa ne - še.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.738
6.345
113
Morda kdo ve, kako sedaj gledajo na s.p.-je? Sem nekje zasledil, da bi naj sedaj pri zaposlenih upoštevali tudi nakazila od potnih stroškov in malice. S.p., ki si za službene poti obračunava kilometrino, upoštevajo to in znajo razbrati ta znesek iz poslovnega izida?
Dvomim... Oni gledajo dobicek na koncu... Pri meni je bilo dokaj preprosto ker sem normiran in uporabljam racun iste banke...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.401
5.430
113
Lizing (za potrošnike, t.j. FO) je že dolgo reguliran čisto enako kot potrošniški krediti. Mislim, da se je začelo enačiti že v daljnjem letu 2008. Tudi poroča se enako v SISBON kot krediti.

Do 1.11.2019... Zdaj, ko so nova pravila so pa samo za kredite, za lizinge pa (še?) ne.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Še enkrat, mi je to jasno, samo je pa fajn met šanso anede. Avto je pa enim nuja, sam mogoče ti res ne veš kako je to, ko je štacuna 10km stran.
Nihče ne trdi, da mora biti brez avta. Za 300 EUR dobiš Twingota, Cliota, Swifta, pa še marsikaj. Pogledaš, da so gume skupaj, da nič ne curla ven in da ne padeš skozi rjo, da ima čim dlje tehnični in to je to. Z malo sreče ga še voziš eno leto in vmes našparat preostanek za nov avto. Ko hudič ima mlade, se marsikaj da, ne rabiš luksuza.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.913
113
Fak avto za 2 jurja je tebi luksuz....In zakaj hudiča bi človek, ki bi recimo da brez posebnih težav odplačal puf 2 jurja v enem do dveh letih sploh metal stran denar za kripe, ki niso za drugam, ko za na odpad samo zato, ker se je nek uradnik spomnil, da je pa pr kredah za 2 jurja problem. Dal sem ti samo primer in zdej smo pr naštevanju avtov za 150 EUR.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Ja lej, če bi brez težav odplačal puf 2 jurja v enem do dveh letih, ga bo na banki tudi dobil. Če ga na banki ne dobi in se mu še vedno zdi, da ga lahko brez težav odplača v letu ali dveh, lahko vzame tudi kredit v kateri izmed posojilnic a la Arhimed, Skupina 8...itd. Je pa fino, da se ne zakalkulira, ker bodo obresti in bodo izvršbe...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.738
6.345
113
In vsekakor je ZATE bolje, da si našparaš, kot pa kredo jemlješ in plačuješ banki. Je pa treba imeti nekaj discipline za to, vsaj na štartu, ko si enkrat na konju, je potem lažje.
No malo matematike....

Star si 23 let in rad bi kupil stanovanje... stane 150.000 EUR
sedaj si v najemu, ki stane 600 na mesec. imas 1600 place.
Lahko sparas po 700 na mesec in zivis s 300 euri (ja tok ti ostane za poloznice in hrano...pa avto...ce ostane).

Stanovanje si bos kupil po 214 mesecih oz po skoraj 18 letih sparanja ko bos zakorakal v svoja 40a. Otrok verjetno ne bos imel ker jih bos tezko zivel s tistimi 300 euri ki ostanejo.

Ok pojdimo nazaj. Star si 23 let, rad bi si kupil stanovanje za 150000 eur, place imas 1600 eur.
Odides na banko po kredit.
Obrok je 760 eur, placeval ga bos 240 mesecev. na mesec ti po placilu kredita ostane 840 EUR.
Ko bos star 43 let bos brez kredita in z lastno nepremicnino oz drugace s 150000 eur kapitala, ki ga ze 20 let uzivas.

Nikakor ampak res nikakor ni bolje, da bi ta znesek prvo varceval.

Ampak to ne pomeni da je ukrep BS slab. Ker naceloma niti ne targetira stanovanjskih kreditov ampak potrosniske kjer pa so obresti bistveno visje in se matematika kot je opisana zgoraj popolnoma spremeni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.913
113
Drug primer je pa moj brat. Prej kreditno sposobna brez posebnih težav in niti pod razno in niti približno na limitu, oba zaposlena dolgoročno in varno, v dogovarjanju z banko, že s ključi od fleta, ara plačana, pol ju pa dva dni prej kliče z banke, da bo treba stisnt, ker bodo s 1.11.2019 nova pravila in on da dobi kredo nekih 30 jurjev, ona pa 20....divje. Če ne drugega bi zarad teh budal popušila aro.
Odločil se je za nakup, ker bi ga najem prišel konkretno več od obroka kredita.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.913
113
Ja lej, če bi brez težav odplačal puf 2 jurja v enem do dveh letih, ga bo na banki tudi dobil. Če ga na banki ne dobi in se mu še vedno zdi, da ga lahko brez težav odplača v letu ali dveh, lahko vzame tudi kredit v kateri izmed posojilnic a la Arhimed, Skupina 8...itd. Je pa fino, da se ne zakalkulira, ker bodo obresti in bodo izvršbe...
Ne, ne bo ga, ker, če znaš brat, si do minimalca doštuka z jajci, krompirjem, pa nogoče še kako malenkostjo. Vidiš, zadel si žebljico na glavico, oderuhi bodo zaživeli.
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.576
685
113
toti Maribor

Ni problema. Koliko, pa je po vaše tržna najemnina 200, 300, 500, 700€? Da so najmenine privat tako visoke je kriva država. Lahko bi naredili za lastnike, ki oddajajo stanovanja davčno olajšavo, če oddajo mladi družini. Vse kar pa je nad neko normalno najemnino, pa nabit davek hijenam. Na Dunaju so povprečne najemnine okrog 500€, kar je malo, glede na njihov standard. Pri nas pa 500, 600€ itd.