Klima z montažo?

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.357
3.222
113
Ostale argumente razumem (locira se jo seveda ob steno, kot bi bila radiator in je nato skoraj opaziš ne - na faksu smo imeli celo stavbo Yorkovih talnih klim), to o razpihovanju prahu pa je ena stara vraža (slišal sem jo celo kot argument proti običnemu talnemu gretju, pa to sploh ventilatorja nima).

Zdi se, da bo stenska klima po prostoru razpihala ravno toliko prahu kot talna, saj bo morala pihati *dlje* časa kot talna, da bo ogrela prostor na isto temperaturo. Takšna je pač narava toplega zraka, ker se ta dviga, in prostor najhitreje ogreješ z gretjem na tleh.

(Še en primer: v najemniškem stanovanju je nekdo zmontiral grelno lestev nad banjo in v primerjavi s starim stanovanjem, kjer je bila ta direktno nad tlemi, se občutno pozna počasnejše gretje prostora.)
Dlje časa bo pihala več prahu bo ujela na mrežici.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.916
406
83
a ni tako, da mora biti zunanja enota nižje od notranje? kam potem to namontirat v pritličju? oz potrebuješ dodatno pumpo za vodo?

bo kar stenska. potem bi imel še več problemov z zunanjo enoto in razpeljavo inštalacije...

malo sem na hitro pogledal talne. Pihajo lahko gor in dol. Če piha gor, je potem isti kakec, kot če stenska piha dol? kar se gretja tiče.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.044
113
Celje
Obišči stran
a ni tako, da mora biti zunanja enota nižje od notranje? kam potem to namontirat v pritličju? oz potrebuješ dodatno pumpo za vodo?
Višine niso pomembne.

za hlajenje moras nekam speljati odtok iz notranje enote. Ce ne gre s prostim padom, rabis crpalko.

ko grejes pa teče kondenz iz zunanje enote. Praviloma nekontrolirano, zato jo postavi tako, da ne bo motilo, če bo teklo “po tleh”. Takoj ko dodas cevko bo zmrzovalo…
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Hanzi

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.044
113
Celje
Obišči stran

Priponke

  • IMG_4950.jpeg
    IMG_4950.jpeg
    1,9 MB · Ogledi: 85
  • IMG_4952.jpeg
    IMG_4952.jpeg
    1,5 MB · Ogledi: 83

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.628
6.043
113
pri taščici
a ni tako, da mora biti zunanja enota nižje od notranje? kam potem to namontirat v pritličju? oz potrebuješ dodatno pumpo za vodo?

bo kar stenska. potem bi imel še več problemov z zunanjo enoto in razpeljavo inštalacije...

malo sem na hitro pogledal talne. Pihajo lahko gor in dol. Če piha gor, je potem isti kakec, kot če stenska piha dol? kar se gretja tiče.
1. Slusim za ta visinski pogoj.
Jaz imam zunanjo montirano (s strani igija) vsaj meter visje kot notranjo, pa dela ze skoraj desetletje. Tako za hlajenje poleti kot za gretje pozimi. Kondenz zumaj tece na prosto, notri tece v prostem padu do odtocne cevi.

Talna
Sesa "hladen" zrak pri tleh in ogretega poriva pod strop.
Stenska seda "topel" zrak od stropom in vrocega posilja navzdol.
Katera opcija se ti zdi bolj smiselna oziroma stremi k naravnemu krozenju zraka?
Zalaj so klasicni radiatorji pri tleh in ne pod stropom
Ponavadi te zebe v noge in ne v glavo ;)
Vroce ti je pa prej v glavo kot v noge.
;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in igi

tony

Guru
23. jul 2007
9.436
1.369
113
1. Slusim za ta visinski pogoj.
Jaz imam zunanjo montirano (s strani igija) vsaj meter visje kot notranjo, pa dela ze skoraj desetletje. Tako za hlajenje poleti kot za gretje pozimi. Kondenz zumaj tece na prosto, notri tece v prostem padu do odtocne cevi.

Talna
Sesa "hladen" zrak pri tleh in ogretega poriva pod strop.
Stenska seda "topel" zrak od stropom in vrocega posilja navzdol.
Katera opcija se ti zdi bolj smiselna oziroma stremi k naravnemu krozenju zraka?
Zalaj so klasicni radiatorji pri tleh in ne pod stropom
Ponavadi te zebe v noge in ne v glavo ;)
Vroce ti je pa prej v glavo kot v noge.
;)
Tako je. Vroc zrak se dviga zato je greti pri tleh prostora boljsa resitev.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.004
5.299
113
ja nevem glej ko mam jaz v prehodnem obdobju klimo vklopleno je čisto ok toplo. Res da prvo uro je zgoraj bolj toplo, potem pa ne čutim več razlik.
Je pa res, da mi dela nonstop, je ne prižigam pa ugašam 23x na dan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe