Razvlaževanje s klimo ali z namenskim razvlaževalnikom?

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Med gretjem relativna vlažnost pada, fizika pa to. Pozimi je itak absolutna vlažnost zraka tako nizka da težave z vlago načeloma po stanovanjih ni. Med gretjem klima izloča kondenz lahko samo na zunanji enoti, kar ti ne pomaga veliko.

Pri hlajenju (poleti) pa klima izloča kondenz na notranji enoti, kar pomeni da tudi razvlažuje dokler hladi. Seveda pa bolj kot hladi več kondenza izloča in smo spet pri temu da je povezana učinkovitost s tem koliko se prostor sekundarno greje. Če imaš neko pasivno hišo in klima dela na min bo tudi razvlaževanja bolj malo,, če pa ti goni na polno v kakšni slabo izolirani mansardi pa bo teklo iz klime kar konkretno (oz. vlažnost bo pobirala zelo učinkovito).

V načinu razvlaževanja sodobna klima hladi z neko min. močjo, zato je tudi učinkovitost jeseni recimo slaba. Stare klime so pa menjale gretje in hlajanje, kar je energetsko potratno in se tega programa kolikor vem ne sme več uporabljat.

Razvlažilec tudi primarno deluje bolj ok če je večja temperatura, recimo v kakšnem hladnem prostoru pri 15C jih večina neha delat oz. delajo skoraj nič za precej veliko porabo energije. Za nižje temperature se mora uporabljat druge tipe razvlažilcev, ne take ki so kompresorski (toplotna črpalka).
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol in tony

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
V načinu razvlaževanja sodobna klima hladi z neko min. močjo, zato je tudi učinkovitost jeseni recimo slaba. Stare klime so pa menjale gretje in hlajanje, kar je energetsko potratno in se tega programa kolikor vem ne sme več uporabljat.
Brezveze se mučiš, pač nočejo razumet in tupijo o tem kako klima pobira vlago ko grejejo z njo in podobne kozlarije.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hvala vsem, grem kupit razvlaževalec. :zmaga: :zmaga: :zmaga:

Poleti imam odlične izkušnje s klimo v načinu razvlaževanja (ker je genialni projektant klime v vseh stanovanjih postavil v dnevno sobo; o tem sem pred časom že jamral), kar hkrati tudi ohladi prostor, vendar ne dela preveč agresivno, in tako lahko človek ob PRIŽGANI 10 let stari kitajski klimi skorajda normalno živi.

Pozimi pa tudi solidno razvlažuje, vendar tudi občutno ohladi prostor, kar pa ni željeno.
 
22. jul 2007
12.798
1.313
113
123
Nisem nisem, govorim iz izkušenj in ne iz googla na pamet. Morda Hanziju učinkovito razvlažuje zato ker ima staro kitajsko klimo ki verjetno razvalžuje še tako kot je rekel Utiševalec, po starem režimu. Jaz sem zadevo poizkušal na dveh novih renomiranih klimah in lahko rečem da je padec vlage na sredini sobe ob celodnevnem razvlaževanju zanemarljiv, na obeh lokacijah. In na razvlaževanju delujeta klimi na konstantni temperaturi, nič se ne izmenjuje toplo-hladno (gretje-hlajenje). Ko pa sem na teh lokacijah prižgal razvlaževalec pa se je zgodil čudež proti klimi.
To ti lahko potrdim, sam sem z 20 let staro klimo uspešno razvlaževal stanovanje, z novo pa ne morem še ene usrane sobe, tako da ti verjamem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
V novodobnem bloku okna preveč tesnijo, nabira se vlaga (že zdaj je zjutraj med 65 in 70% relativne vlage) in čez zimo dela plesen in moram pogruntati nekaj bolj komotnega kot je luftanje na stežaj, ker je pozimi to precej zaradi mraza smotano.

Ideja je, da bi 50 m2 veliko stanovanje razvlaževal tako, da bi odprl vsa notranja vrata in zjutraj, ko grem v službo, prižgal klimo ali pa razvlaževalec.

Možnosti sta dve:
-razvlažujem lahko s klimo, ki porabi npr. 3 ure delovanja, da spravi vlago na cca. 50%. (Pri tem za kakšno stopinjo ohladi prostor, ampak ne bistveno.) Je to smiselno z vidika porabe elektrike? Prednost klime je tudi, da je notranja enota *precej* tišja od namenskega razvlaževalnika.

-lahko pa odstranjujem vlago z namenskim razvlaževalnikom (tak, da se da nastaviti željen % vlage in da se sam ustavi, ko je posoda z vodo polna, ni tako poceni, recimo 200 EUR), ki porabi do 200 W štroma.

Kaj je bolj smiselno, s katerim se hitreje odstranjuje vlago?

Ne vem...zračit MORAŠ v vsakem primeru. To narediš dva do tri krat dnevno na prepih z odprtimi vsemi okni (na stežaj).

Ko se bo začelo kuriti (verjetno se je že), bo vlage kvečjemu premalo.

Kje se ti nabira vlaga in plesen? Na steklu ali po vogalih stene? Z vidika nabiranja kondenza klima ni najbolj optimalna rešitev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: onlyme in tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Imaš prav, običajno samo nimam časa zjutraj, ali pa je preveč svinjski zunanji zrak.

Danes zjutraj sem v slabih 10 minutah luftanja vlago spravil dol za 10 procentov iz dobrih 60 posto.

Plesen se je nabirala v vogalih zunanjih sten (balkon pri meni in nad mano), na zun. Steni ni šans imeti pohištvo, fases plesen na steni v eni sezoni.

Poseben primer je pa spalnica, fasal rumeno plesen po zunanjih stenah (zasluga projektanta iz Janeza Levca, ki je sem vtaknil stekleno ložo nepravilnih oblik in zato S toliko večjo površino zun. Stene), na steni proti sosednjemu stanovanju (tam živijo Eskimi) in po stropu (višje nad mano je terasa)...

Treba je bilo nekaj narediti, samo ogrevanje je bilo premalo...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Imaš prav, običajno samo nimam časa zjutraj, ali pa je preveč svinjski zunanji zrak.

Danes zjutraj sem v slabih 10 minutah luftanja vlago spravil dol za 10 procentov iz dobrih 60 posto.

Plesen se je nabirala v vogalih zunanjih sten (balkon pri meni in nad mano), na zun. Steni ni šans imeti pohištvo, fases plesen na steni v eni sezoni.

Poseben primer je pa spalnica, fasal rumeno plesen po zunanjih stenah (zasluga projektanta iz Janeza Levca, ki je sem vtaknil stekleno ložo nepravilnih oblik in zato S toliko večjo površino zun. Stene), na steni proti sosednjemu stanovanju (tam živijo Eskimi) in po stropu (višje nad mano je terasa)...

Treba je bilo nekaj narediti, samo ogrevanje je bilo premalo...

Torej imaš projektanstke kikse, ki ti povzročajo vlago na notranjih stenah - in zaradi tega (fajhtna stena) imaš tudi povišano vlago v prostoru.

Očitno so dali pri balkonih premalo izolacije in imaš konkreten toplotni most. V kolikor je izvedljivo bi sam gledal v smeri, da bi na spodnji strani balkona (torej sosedovega nad tabo) prilepil dodatno izolacijo, obdelal z mrežico, ter naredil zaključni sloj enake barve....in/ali zunanjo steno na tvojem balkonu dodatno izoliral (zna biti, da je zaradi prostorske stiske tudi tam minimalno izolacije). Na strop (spodnji del sosedovega balkona) bi dal 5 cm, na zunanjo steno pa 10 cm. Z izolacijo zun. stene potisneš točko rosišča bolj proti zunanjemu delu (idealno v samo izolacijo). Na tak način se ti bo notri stena osušila, vlaga bo padla, plesni ne bo več.
(veliko bi že naredil z dodatno izolacijo zunanje stene balkona)....bi bilo pa zanimivo na enem delu izvrtat luknjo prek izolacije do zidu, da veš pri čem si z obstoječo izolacijo.

(lahko pripopaš kako sliko, da se vidi situacijo ...)

Imaš pa ti problem v slabi izolaciji/toplotnem mostu, povišana vlaga je zgolj posledica tega. Če je možno se loti vzroka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.331
9.717
113
kod Džej-Zija
Torej imaš projektanstke kikse, ki ti povzročajo vlago na notranjih stenah - in zaradi tega (fajhtna stena) imaš tudi povišano vlago v prostoru.

Očitno so dali pri balkonih premalo izolacije in imaš konkreten toplotni most. V kolikor je izvedljivo bi sam gledal v smeri, da bi na spodnji strani balkona (torej sosedovega nad tabo) prilepil dodatno izolacijo, obdelal z mrežico, ter naredil zaključni sloj enake barve....in/ali zunanjo steno na tvojem balkonu dodatno izoliral (zna biti, da je zaradi prostorske stiske tudi tam minimalno izolacije). Na strop (spodnji del sosedovega balkona) bi dal 5 cm, na zunanjo steno pa 10 cm. Z izolacijo zun. stene potisneš točko rosišča bolj proti zunanjemu delu (idealno v samo izolacijo). Na tak način se ti bo notri stena osušila, vlaga bo padla, plesni ne bo več.
(veliko bi že naredil z dodatno izolacijo zunanje stene balkona)....bi bilo pa zanimivo na enem delu izvrtat luknjo prek izolacije do zidu, da veš pri čem si z obstoječo izolacijo.

(lahko pripopaš kako sliko, da se vidi situacijo ...)

Imaš pa ti problem v slabi izolaciji/toplotnem mostu, povišana vlaga je zgolj posledica tega. Če je možno se loti vzroka.
Omenil je že, da je v najemu in da večji posegi niso opcija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
za začetek probaj termoščit barvo.
Jaz sem na tan način rešil problem na neizolirani steni.
Ima barva občutno toplejši občutek od navadne.
 

fujtajksel

Pripravnik
4. sep 2014
167
5
18
Imaš prav, običajno samo nimam časa zjutraj, ali pa je preveč svinjski zunanji zrak.

Danes zjutraj sem v slabih 10 minutah luftanja vlago spravil dol za 10 procentov iz dobrih 60 posto.

Plesen se je nabirala v vogalih zunanjih sten (balkon pri meni in nad mano), na zun. Steni ni šans imeti pohištvo, fases plesen na steni v eni sezoni.

Poseben primer je pa spalnica, fasal rumeno plesen po zunanjih stenah (zasluga projektanta iz Janeza Levca, ki je sem vtaknil stekleno ložo nepravilnih oblik in zato S toliko večjo površino zun. Stene), na steni proti sosednjemu stanovanju (tam živijo Eskimi) in po stropu (višje nad mano je terasa)...

Treba je bilo nekaj narediti, samo ogrevanje je bilo premalo...

Stalno razvlaževanje je energetsko kar potratno oz stane. Kadar je zunaj mraz, se veliko bolj obnese nekajkrat na dan na hitro prezračit.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Stalno razvlaževanje je energetsko kar potratno oz stane. Kadar je zunaj mraz, se veliko bolj obnese nekajkrat na dan na hitro prezračit.

V bloku kjer okna "preveč" dihtajo stalnega razvlaževanja s pametno uporabo ni. Drugo je če "vlečeš" iz tal in sten kapilarno vlago ali pa imaš "prepih" čez okna.

Povprečen človek izdiha in izšvica 1l vode na dan, če si na šithu pa otroci v šoli 4 članska družina ne proizvede niti 2l vode na dan. Potem rože in podobno sranje čimmanj v sobah oz. take ki jih ni treba zalivat. Cunje sušiš v sušilnem stroju, kar se da mokrega najprej obesiš na balkon ipd. Po tuširanju pa 100% vlago v zraku zbiješ na neko znosno tako da odpreš okno/ventilator za 10 min.

Skratka v takih pogojih razvlažilec dela da spravi realativno vlago na 40-50% mogoče 10-20% časa (par ur na dan). Konkretno tisti razvlažilec 20l/dan iz hoferja ki stane 100eur ima 350W kompresor, tako da dneva poraba za stanovanje bi bila s temi pogoji max. 1.5kwh/dan na družino. Sedaj a je to veliko, da nimaš plesni po zidu in omarah, pa naj vsak sam presodi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Hanzi

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Vincent: Tako je, očitno je, da je izolacija balkona minimalna ali pa je sploh ni. Ampak s tem se najmniku ne splača izgubljati živcev.

Tudi sam sem študiral, če bi lahko bil problem da kje voda dejansko zamaka, ampak tega ne opažam. Glavni problem je, da okna dihtajo sto na uro, in izdihan zrak, luft iz pomivalnega stroja itd. (cunje sušim v sušilcu) ne more nikamor iti... Tako sklepam zato, ker je relativna vlažnost zjutraj, ob odhodu v službo do % enaka kot popoldne čez 10 ur...

BojanP: Mislim, da temperatura v nobenih pogojih ni padla pod 18 stopinj, bom pa letos pustil termostat prižgan, in bo ves čas vsaj 20 stopinj. (Ker se ogrevanje dela s plinsko etažno pečjo, zna biti pravzaprav to še dražje od obratovanja razvlaževalca. Kaj čmo.)

Je pa res najhitreje/najceneje, če se (lahko) lufta.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Pac si Gorenc pri kurjenju.
Ce ti vlaga med zjutraj (po spanju) in prihodu iz službe ne niha potem ni nujno da si zato kriva zrakotesna okna. Prej bi rekel da ti vlaga sorazmerno dobro prehaja skozi površine ( stene stropovi okna...)
Jaz imam 5m balkona 4m terase, 5 m stopnišča vse neizolirano (fasada je izolirana) pa ocitno ni dovolj velik toplotni most da bi nastala plesen.
Je pa res da imam med 20 in 22C v hiši.
Zračim tudi bolj površno. Mogoče 1x dnevno. Cunje susim v kleti. Kjer pa imam problem plesni. Ampak ne pozimi, ampak poleti in ga rešujem z razvlazilcem in zapiranjem oken ko so temperature nad 20 ozirona sopara ponoči (podnevi pa itak)
Okna so PVC in verjamem da so bolje vgrajena od večine ostalih. Ker sem videl ze nekaj montaz kako "pooblaščeni" monterji vgradijo okna. Ta okna sva z znancem sama prestavila/vgradila na zunanji rob stene pred izdelavo fasade.
Seveda pa se nekaj zraka izmenja preko kuhinjske nape, kopakniskega ventilatorja in dumnika po naravni poti (naravni vkek)
Kje pa pride v hiso pa ne vem. Lukenj in prebojev je dovolj (elektrika voda tudi mansarda ni "zrakotesna" zalimana s parno zaporo....)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Vincent: Tako je, očitno je, da je izolacija balkona minimalna ali pa je sploh ni. Ampak s tem se najmniku ne splača izgubljati živcev.

Tudi sam sem študiral, če bi lahko bil problem da kje voda dejansko zamaka, ampak tega ne opažam. Glavni problem je, da okna dihtajo sto na uro, in izdihan zrak, luft iz pomivalnega stroja itd. (cunje sušim v sušilcu) ne more nikamor iti... Tako sklepam zato, ker je relativna vlažnost zjutraj, ob odhodu v službo do % enaka kot popoldne čez 10 ur...

BojanP: Mislim, da temperatura v nobenih pogojih ni padla pod 18 stopinj, bom pa letos pustil termostat prižgan, in bo ves čas vsaj 20 stopinj. (Ker se ogrevanje dela s plinsko etažno pečjo, zna biti pravzaprav to še dražje od obratovanja razvlaževalca. Kaj čmo.)

Je pa res najhitreje/najceneje, če se (lahko) lufta.

Glavno sem itak spregledal..da si v najemu. Torej ne moreš odpraviti vzroka, vsaj ne na lastno pest. Če je blok mlajši od 20 let ima na vsak način nekaj izolacije, a starejši kot je (in je izoliran) bolj tanka je izolacija in večja verjetnost da pride do pojava kondenza ob vogalih, ki so v stiku z balkoni.
Okna morajo dobro tesniti! Če ne tesnijo, zgubijo svoj point.

Glede na to, kako pišeš da greješ, smatram da vklopi peč samo takrat, ko si prisoten - to je idealno početje za tvorjenja kondenza. Pusti 24 h delovanje, in si nastavi termostat, da bojo stene čim bolj enakomerno segrete (morda, je zgolj to vzrok). Poraba zaradi tega ne bo nič višja, bo pa udobje bivanja mnogo boljše.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
"Pac si Gorenc pri kurjenju."

To seveda drži, ampak kaj čmo. Na Horenskem je fletno k so usoke hore... :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse:
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Hvala vsem za nasvete, hvala! :zmaga::zmaga::zmaga:

Razvlaževalec je tako danes spravil vlago na 35%... Nato se je izklopil, ker je bil tako nastavljen... Nato je vlaga spet pričela rasti, ker je zraven pral posodo pomivalec... :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe