Razvlaževanje s klimo ali z namenskim razvlaževalnikom?

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
V novodobnem bloku okna preveč tesnijo, nabira se vlaga (že zdaj je zjutraj med 65 in 70% relativne vlage) in čez zimo dela plesen in moram pogruntati nekaj bolj komotnega kot je luftanje na stežaj, ker je pozimi to precej zaradi mraza smotano.

Ideja je, da bi 50 m2 veliko stanovanje razvlaževal tako, da bi odprl vsa notranja vrata in zjutraj, ko grem v službo, prižgal klimo ali pa razvlaževalec.

Možnosti sta dve:
-razvlažujem lahko s klimo, ki porabi npr. 3 ure delovanja, da spravi vlago na cca. 50%. (Pri tem za kakšno stopinjo ohladi prostor, ampak ne bistveno.) Je to smiselno z vidika porabe elektrike? Prednost klime je tudi, da je notranja enota *precej* tišja od namenskega razvlaževalnika.

-lahko pa odstranjujem vlago z namenskim razvlaževalnikom (tak, da se da nastaviti željen % vlage in da se sam ustavi, ko je posoda z vodo polna, ni tako poceni, recimo 200 EUR), ki porabi do 200 W štroma.

Kaj je bolj smiselno, s katerim se hitreje odstranjuje vlago?
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
klima je inverter?
če ja potem sploh ni debate, pa nastaviš želeno opcijo, se pravi gretje ali hlajenje, v obeh primerih vleče vlago iz prostora, obenem imaš ohlajen oz. ogrevan prostor za isto ceno kot ti bo pokuril razvlažilec, pa razvlažilec na 200w ne more biti kaj prida, vsaj ne v primeru resne vlage
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in tony

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
65-70% ni resna vlaga in če vklopi tak "ne kaj prida" razvlaževalec na 1 stopnjo mu komot zbije vlago na 50%. Verjetno ne gre za 150m2 stanovanje. Tisto kar ti misliš, industrijske razvlaževalce ki kurijo kot nori so za druge namene (sušenje estrihov, novogradenj, sten, po poplavah...).
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
klima je inverter?
če ja potem sploh ni debate, pa nastaviš želeno opcijo, se pravi gretje ali hlajenje, v obeh primerih vleče vlago iz prostora, obenem imaš ohlajen oz. ogrevan prostor za isto ceno kot ti bo pokuril razvlažilec, pa razvlažilec na 200w ne more biti kaj prida, vsaj ne v primeru resne vlage
Pri gretju ne vem kako bo razvlazevala. Bo znižala relativno vlago zaradi dviga temperature. Absolutna vlaga pa bo ostala enaka.
Jutri ko bo mraz zjutraj bos v minuti ali dveh konkretno zbil vlago z odprtimi okni in vrati
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
"klima je inverter?"

Tako je. Na prvi pogled se zdi, da čisto v redu odstranjuje vlago. Je najbolj smiselno ponucati kar klimo?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
"klima je inverter?"

Tako je. Na prvi pogled se zdi, da čisto v redu odstranjuje vlago. Je najbolj smiselno ponucati kar klimo?
V nacinu razvlazevanja/hlajenja.
V načinu gretja pa prosim za razlago kako bi to delovalo.
Poplave so bolj ali manj "izsusene".
Razlazevalcev bo najbrz veliko na bolhi.
Ali pa zracenje ob dobrih pogojih zunaj (nizkih temperaturah, suhem zraku)
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
V novodobnem bloku okna preveč tesnijo, nabira se vlaga (že zdaj je zjutraj med 65 in 70% relativne vlage) in čez zimo dela plesen in moram pogruntati nekaj bolj komotnega kot je luftanje na stežaj, ker je pozimi to precej zaradi mraza smotano.

Ideja je, da bi 50 m2 veliko stanovanje razvlaževal tako, da bi odprl vsa notranja vrata in zjutraj, ko grem v službo, prižgal klimo ali pa razvlaževalec.

Možnosti sta dve:
-razvlažujem lahko s klimo, ki porabi npr. 3 ure delovanja, da spravi vlago na cca. 50%. (Pri tem za kakšno stopinjo ohladi prostor, ampak ne bistveno.) Je to smiselno z vidika porabe elektrike? Prednost klime je tudi, da je notranja enota *precej* tišja od namenskega razvlaževalnika.

-lahko pa odstranjujem vlago z namenskim razvlaževalnikom (tak, da se da nastaviti željen % vlage in da se sam ustavi, ko je posoda z vodo polna, ni tako poceni, recimo 200 EUR), ki porabi do 200 W štroma.

Kaj je bolj smiselno, s katerim se hitreje odstranjuje vlago?
Klima niža vlago poleti s hlajenjem (in kondenzom na notranjih rebrih), pozimi pa zgolj z gretjem in odpiranjem oken. Potrebuješ razvlaževalec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol in Hanzi

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
klima je inverter?
če ja potem sploh ni debate, pa nastaviš želeno opcijo, se pravi gretje ali hlajenje, v obeh primerih vleče vlago iz prostora, obenem imaš ohlajen oz. ogrevan prostor za isto ceno kot ti bo pokuril razvlažilec, pa razvlažilec na 200w ne more biti kaj prida, vsaj ne v primeru resne vlage

Inverter klima v jesenskem času razvlažuje en k... kar je tudi logično. Klasični razvlažilec je dvokrožna toplotna črpalka (zrak gre preko cikla gretja in hlajenja), medtem ko klima je vedno samo enokrožna. Stare klime so za razvlaževanje delale po režimu grej-hladi, kar je pa neeekološko zato tega ni več (eco labels) in je efektivnost razvlaževanja zelo nizka.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Tudi poleti klima kaj extra ne razvlaži. Preizkušeno. Tako da zgodbice kako klima razvlaži iz 65-70% na 50% ne kupim. Morda 20cm stran od klime ja.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Bullshit, moja 15 let stara on off kitajka razvlazuje da se kar kadi. Lahko tudi 10l/dan.
Teh 10l ne nabere 20cm od klime ampak tudi 10m daleč od klime.
In teh 10l odvzame iz zraka v prostoru!
Ce si prav predstavljam, v rezimu razvlazevanja klima deluje na najnizji temperaturi, da se na njej ustvari cimvec kondenza ki odteče potem ven.
Moja kitajka pri razvlazevanju dela na manjših obratih ventilatorja kot so najmanjsi možni pri hlajenju/gretju
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.336
5.366
113
@OP
Tako klima kot razvlazilec bosta odvajala vlago. Razlika je pa, da toplota, ki pri tem nastaja, pri razvlazilcu ostane v prostoru, pri klimi pa ne.

Ce je torej problem pozimi, ko tudi ogrevas, potem je razvlazilec boljsa varianta. Odvaja vlago in hkrati visa T prostora, da je potrebno uporabiti manj drugih virov. Visja T prostora pa sama po sebi pomeni se dodatno nizanje relativne vlaznosti. Torej 2x ucinek v boju proti plesni, ce povem po top-shopovsko.

Poleti je pa klima bistveno boljsa varianta. Ker ce toplota ostane notri, moras se dodatno bolj hladiti, da skompenziras "ogrevanje" z razvlazilcem. Kot da bi hotel shladiti npr s 27 na 24, ampak bi istocasno še radiator prizgal...
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol in igi

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
172
43
Jaz uporabljam razvlažilec v sobi, kjer ima mularija fitnes, v veži, kjer je pretok zraka omejen, včasih v kopalnici po treh zaporednih tuširanjih, sušenje brisač, sploh v prehodnih obdobjih. Zadeva dela to, čemur je namenjena. Včasih si presenečen nad količino odvzete vode. Ni pa tako poceni, pa tudi ni ravno varčen - 360 W. Ima zmogljivost 20 l/dan.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
tukaj si pa močno mimo vsekal!

Nisem nisem, govorim iz izkušenj in ne iz googla na pamet. Morda Hanziju učinkovito razvlažuje zato ker ima staro kitajsko klimo ki verjetno razvalžuje še tako kot je rekel Utiševalec, po starem režimu. Jaz sem zadevo poizkušal na dveh novih renomiranih klimah in lahko rečem da je padec vlage na sredini sobe ob celodnevnem razvlaževanju zanemarljiv, na obeh lokacijah. In na razvlaževanju delujeta klimi na konstantni temperaturi, nič se ne izmenjuje toplo-hladno (gretje-hlajenje). Ko pa sem na teh lokacijah prižgal razvlaževalec pa se je zgodil čudež proti klimi.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Moja izkušnja na eno leto stari micki pa je da kar dobro razvlažuje. Sicer programa za razvlaževanje ne uporabljam, ampak jo dnevno uporabljam za ogrevanje in se že pri tem pozna padec vlažnosti. Še žena jamra da rožam posuši zgornjo plast zemlje.

Sicer pa za rešitev problema je enako pomembno če ne celo bolj, da se išče rešitve da se čim manj vlage vnese v prostor. Kot že omenjeno sušenje cunj (sušilec), kakšen močen ventilator da ven vleče zrak pri tuširanju in še pol ure po tem. Če nimaš rekuperacije je pa vseeno potrebno prezračevat. Najlažji, najcenejši in najboljši način. Je pa kar nekaj dela in je malo tečno.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Ne vem kake klime to imate, obicajna micka pri gretju nic ne razvlazuje, pri hlajenju pa opazno (poleti) saj v 1 uri s 70 pade vlaznost na 30. Razvlazevanja ne uporabljam ker hladi zraven. Klima je stara 8 let, a so se vedno na trgu in ranga 2jurja.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino in Hanzi