Kegging

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz za sproti samo star san. Najprej spustim skozi, kot pivo, nato pa še odprem pretok na pipi na polno, s prstom zamašim pipo, in odprem točenje, tako da šprica iz vseh lukenj. Ročko potisnem tudi nazaj. Tako pride star san tudi v dele pipe, kamor sicer ne bi. Nazadnje, ko sem razstavil pipe, sem jih namakal v kristalni sodi, potem dobro spral in našprical s star sanom. Zdaj, ko je topleje, po uporabi v pipo (tam, iz kjer teče pivo) našpricam star san, toliko, da se malo spere, sicer hitro pridejo mušice.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Takoj po uporabi čez spustim vodo, potem pa še oxi. Pred uporabo splaknem še s star sanom.

Je pa pomembno da razumete za kaj se katera stvar uporablja. StarSan ni čistilo! Uporablja se za sanitizacijo že očiščene opreme. Tega se je pomembno zavedati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
DRŽI! Jaz pač ne gre mnajprej z vodo in potem še s star sanom, ker imam en keg rezerviran samo za to in imam noter pač mešanico star sana. Če zadeve razstavim, pa ravnam kot opisano. Mogoče bom kdaj tudi kaj drugače, a princip bo isti...najprej čiščenje, nato sanitizacija.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Samo z vodo ne opereš zasušene svinjarije, sploh ne v notranjosti ventilov in v cevkah. Sta dve opcije kako popolnoma očistit keg, ali ga popolnoma razstaviš in mehansko očistiš ali pa uporabiš kemično čiščenje.

Razstavljanja in mehanskega čiščenja ne priporočam, vsaj ne redno, ker:
- vzame preveč časa
- se prekomerno obrabljajo navoji in tesnila (večja možnost puščanja)
- pri sestavljanju nazaj se hitro zamešajo o-ringi in pop ventilčki kar že lahko pomeni puščanje
- drgnjenje inoxa povzroča izgubo oksidirane zaščitne plasti (kar vodi v kovinski priokus v pivu če ne se izvede pravilna pasivizacija inoxa)
- pri mehanskem čiščenju so še vedno nekateri deli nedostopni oz. jih je težko očistit (dip cev, vzmeti ipd.)

Kako se kemično očisti keg sem pa že ene 5x na tem forumu opisal, nebi ponavljal.

Sicer pa drži da če daš v keg pivo in ga potem splakneš na hitro z vodo, namočiš malo razkužilo in daš noter novo pivo nima okužba od kje prit. Veliko pivovarjev se drži take procedure in deluje. Tudi ko/če enkrat fašeš okužbo ta 99% ne izvira iz samega kega ampak nekje od prej. Jasno ko enkrat pride okužba v keg je lahko tudi ta nosilec okužbe in je potrebno temeljito čiščenje.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Jaz uporabljam prehranskega, al kako ga imenujejo. Ne vem ali je dejansko kaksna razlika. Verjetno v čistoči.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Jaz sem ga dobil od istrbenza. So mi ga pripeljali domov. Ta njihova storitev se imenuje "Plin na dom". Verjetno to že poznate. Dal sem jim eno prazno jeklenko in zamenjal za polno.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Ne, mislim, da sem imel prej messerjevo jeklenko. Tudi oni so mi napolnili neko messerjevo, če se prav spomnim tako piše gor :)
Cena je seveda odvisna od količine plina. Skupaj z dostavo je bilo okrog 18 €. Se pa ne spomnim koliko plina sem vzel. najbrž 20 kg.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Gledam zdaj za nakup jeklenke...
Kakšen nasvet, kaj pazit pri nakupu?
Atest, starost, firma...?
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Atest mora imeti. Ko se sprazni, ti jo bo ponudnik itak zemenjal za novo, ki tudi ima atest. Skratka, ne boš ga sam delal. To se ti lahko zgodi, če bi imel jeklenko, ki je ne bi hotel zamenjati za polno (temveč samo napolniti), in bi se veljavnost atesta iztekla.

No, vsaj moje razumevanje je tako, pa tudi praksa. Imam dve jeklenki, eno malo in eno veliko. Obe sem najprej plačal (cca 100EUR), ko se je ena spraznila, sem enostavno dobil novo polno, plačal pa sem samo plin (cca 20 EUR).
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Atest mora imeti. Ko se sprazni, ti jo bo ponudnik itak zemenjal za novo, ki tudi ima atest. Skratka, ne boš ga sam delal. To se ti lahko zgodi, če bi imel jeklenko, ki je ne bi hotel zamenjati za polno (temveč samo napolniti), in bi se veljavnost atesta iztekla.

No, vsaj moje razumevanje je tako, pa tudi praksa. Imam dve jeklenki, eno malo in eno veliko. Obe sem najprej plačal (cca 100EUR), ko se je ena spraznila, sem enostavno dobil novo polno, plačal pa sem samo plin (cca 20 EUR).
Se pravi, glavno, da ima atest, proizvajalec jeklenke mi važen?
Hvala!
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Načeloma ne, ne da bi vedel. Sicer v praksi še nisem videl drugega kot Linde ali Messer. Tako v pivovarnah kot tudi pri domačih pivovarjih. Vsi imamo te dve znamki.

Nekateri seveda polnijo tudi pri gasilcih... na vprašanja v zvezi s tem ti pa ne znam odgovorit :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Za jeklenke oz navoje na jeklenkah veljajo neki standardi. Recimo CO2 priklop/navoj je drugacen on N2 priklopa. So pa povsod za isti plin naceloma enaki. Morda obstaja kaka posebnost vendar bo to tudi nekje zabeleženo oz označeno. Plini so lahko nevarni zato je vse narejeno dokaj foolproof.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie