Kegging

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Živjo,
na Co2 regulator bi rad priklopil dva keg soda.Kakšen ventil rabim za to? Mogoče kaka slikica, in kje se da to kupiti..


Lp
T člen zadostuje, kot že omenjeno, boš pa imel v obeh kegih s tem enak pritisk. Jaz imam tako, mi zadostuje. Če bi imel pa npr. rad dve popolnoma različni pivi priklopljeni, en visoko karboniziran in en nizko, pa ne bo šlo. Se pa kupijo taki razdelilci, da vsakega posebej štelaš.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Sodi so po 25 €. Priklopi po 10. Rekl so da nam jih tudi operejo.
Operejo, ja :) Pol pa odpreš, pa te oči zapečejo od mentolovega sirupa ;)

Jih je treba še konkretno zdrgnit, prej pa namočit v kako kristalno sodo. Meni po banji teče črna voda, toliko cukra je še nabranega.

Jaz sem zadnjič na hitro zrihtal, žena mi jih je šla iskat kar v Kamnik (Nektar Natura). Zato tudi nisem nič pisal tukaj gor, ker je bilo usput in ne bi imel časa organizirat. Se opravičavam...
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Po parih letih flaširanja sem se tudi jaz odločil, da se podam v kegging.. Nektarjeve sodčke že imam, prav tako manjši hladilnik (2 kega in 2kg jeklenka bodo prišli notri) in priključke, za začetek bo kar party pipica, kasneje zagotovo kupim taprave pipe, ampak še pred tem moram pa investirati v CO2 jeklenko in regulator. Razmišljam tudi v smeri dvojnega regulatorja, da lahko dva različna pritiska nastavim in hkrati točim, medtem ko se drug(i) sod(i) karbonizirajo.. Seveda bi rad čim ceneje čez prišel, vendar pa mi ni problem par-deset EUR več dati, če je price-performance boljši. Sem pa čisto začetnik glede tega in ne bi rad 10x kupil "poceni"... Pregledal sem tudi že vse živo ampak še vedno ne razumem recimo razlike med 2kg jeklenko za akvarij, ki stane npr. 60€ ter 2kg jeklenko za pivo, ki je skoraj še 1x dražja. Enako dilemo imam med pivovarskimi regulatorji za 80€ in varilnimi za 40€..
Torej moje vprašanje - kaj priporočate, da se ne bom "nategnil"? :)
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Za začetek pivovarski regulatorji so precej bolj precizni od varilskih. Ne poznam akvarijskih jeklenk ampak domnevam da nimajo a testa za tako visok pritisk kot jeklenke za prehranski CO2 200 barov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: varilec

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Pivovarski regulatorji ali pa poceni varilski regulatorji so vsi en in isti šmorn, so vsi membranskega tipa in že s tem niso pretirano natančni že zaradi načina delovanja (imaš varilske s preciznimi pretočnimi regulatorji ki so recej bolj natančni oz. imajo lep konstanten izhod). Imaš pa zanič in pa dobre regulatorje v obeh primerih. Varilski regulatorji imajo vedno na izhodni strani števec za pretok, tako da ga moraš zamenjat s števcem za tlak (manometer). Po drugi strani imajo namenski pivovarski regulatorji 95% manometer s skalo od 0-5+ bar kar je za potrebe homebrew kegginga overkill oz. se težko nastavlja precizno do "psi". Sam imam 0-2bar (oz. 0-30psi) manometer pa še nikoli nisem rabil več.

Pivovarski regulatorji imajo ponavadi pop varnostni ventil, to je uporabno če želiš resetirat tlak v ceveh pa pivovarski regulatorji imajo ponavadi pred membrano še nepovratni ventil, tako da težko potegne pivo v samo jedro regulatorja kjer naredi škodo.

Skratka razlike so, sploh pri bolj kvalitetnih. Če ti ni škoda denarja kupi nekega pivovarskega priznane znamke in boš imel mir. Če ti je pa škoda denarja bo pa najcenejši varilski tudi delal. Če iščeš takega z dvema reguliranima izhodoma boš skoraj gotovo moral kupit pivovarskega, tako da ni dileme.

Glede jeklenk so vse iste. Gasilske, akvarijske, industrijske so pri nas več ali manj klasične jeklene (v USA so pogoste tudi aluminjaste) .. prehrambene in medicinske so pa malce bolj zaščitene, bodisi s posebno plastjo (premazom) v notranjosti bodisi so iz inoxa. V praksi z novo jeklenko ni razlike, do razlike bi prišlo če bi po nekem čudnem naključju prišla v jeklenko vlaga in bi ti začela rjavet kar bi se znalo poznat v aromi/vonju piva. Ampak v CO2 jeklenko težko spraviš vlago!;) A-test je za vse enako, vsaj sam nisem videl da bi bila kje razlika (prehrambene in medicinske mogoče zahtevajo še kakšno dodatno certfikacijo). Razlika je mogoče potem kje ti polnijo kakšno in za koliko, se je že omenjalo tukaj da recimo gasilci (ki ponavadi veselo menjajo kakšno pivo za CO2 brez računa) ne polnijo drugih kot gasilskih.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Glavna razlika med prehrambenimi in švasarskim je nepovratni ventil v prehrambenih. Ta prepreči popolno izpraznenje jeklenke, kjer bi lahko prišlo do vdora vlage, svinjarje itd.
Pri švasarskih je potrebno pazit, da ga ne izprazniš čisto do konca.

Jaz sem vzel švasarskega, pa če bi še enkrat kupoval bi raje prehrambenega...

Kar se tiče gasilskih in ostalih bomb je problem najti, ki ti jih bo filal.

Pri določenih stilih opažam, da je kvaliteta piva v sodu slabša kakor v stekelnicah (15l keg, 8l v flaše). Po določenem času pivo dobi tak zatohel okus (mokre cunje). Ni razlike ali delam force carb ali pa karboniram s cukrom v sodu.
Najbolj opazno je pri ne preveč hmeljenih pivih, kjer se močneje občuti body piva (pšenično, esb, amber...).
Npr pri temnih pivih tega nisem še nikoli opazil!
Ima kdo podobne probleme?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Pri hmeljnih pivih je pomojem problem da gre aroma v headspace. Več točiš, manj je arome. Če vmes še spuščaš kaj CO2ja ven jo skozi ventil jo še dodatno izgubljaš. Če primerjaš recimo s flaškami enako starimi boš opazil točno to kar si ti opisal (več sladu, manj hmelja), sploh pri kakšnih stilih ki niso ravno IPA. Če bi keg pustil poln in ga potem izpraznil v par dneh pomojem ne bi bilo tega efekta.

Imaš pa stile ki v kegu profitirajo. Recimo temna piva (stouti), lagerji ali pa pri meni dokaj pogost cream ale več časa leži (tudi v napol praznem) kegu boljši je!
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Utisevalec: thanx za podrobno razlago, je nekoliko bolj jasno kako in kaj in definitivno bom kar v proper opremo raje investiral kot pa nekaj improviziral.. Bi imel pa še podvprašanje, če ima kdo kake konkretne kontakte (tudi po tujini, če je bolje/ugodneje) kjer bi se to robo dalo kupiti? In pa katere bi bile te "priznane znamke", saj niti ene zaenkrat še ne poznam ;)

Po določenem času pivo dobi tak zatohel okus (mokre cunje).
Eno je to, da se sčasoma zgublja aroma, ampak a ni to z zatohlostjo nekako definicija oksidacije?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če misliš za regulator poglej recimo za Micromatic, se dobi tudi pri nas. Imajo pa jasno več rangov opreme od cenejših vstopnih do profi industrijske opreme.
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Kje konkretno se pa dobi pri nas? Kolikorkoli googlam ta brand, mi najde samo po tujini, pa še to samo neke shope kjer je tudi po 50€ poštnina.. :( Edino kar sem našel je en enojni na mojepivo..
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
super, to je to, hvala! :) bom v torek poklical.. Ima še kdo kak kontakt kjer bi se jeklenke dobilo ali imajo to tudi tukaj?
 

Dukc

Zelenc'
4. dec 2017
14
1
3
A se mogoče komu valja pritezna matica, ki regulator poveže z jeklenko co2 (navoj w21.8-1/14)
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Zivjo, danes tocim v keg pivo in bi rad da je pivo pitno ze v petek...Prosim za nasvet kako naj izvedem karbonizacijo....V petek bo sod na sobni tem. priklopljen na tocilni avtomat.
Hvala
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Zivjo, danes tocim v keg pivo in bi rad da je pivo pitno ze v petek...Prosim za nasvet kako naj izvedem karbonizacijo....V petek bo sod na sobni tem. priklopljen na tocilni avtomat.
Hvala

tresenje, valjanje.. prvo je dobro da je keg ohlajen (ne na sobni temperaturi), saj hitreje vpija co2, potem nabiješ regulator na kake 2 bara in valjaš in treseš keg par minut (3-4 minute), nazaj v hladilnik, pustiš kake pol ure pri miru, malo sprostiš pritisk, natočiš, probaš, ponoviš vajo .. baje naj bi isto funkcioniralo sicer tudi pri sobni temperaturi, le da moraš v tem primeru še bolj pojačati pritisk med tresenjem na kake 3 bare, ampak tega nisem še probal.

Osebno sem imel s temi raznimi hitrimi karbonacijskimi metodami čisto mešane rezultate, nekajkrat je super funkcioniralo, večinoma je bilo treba pa vajo ponoviti tudi po večkrat pa še vedno to ni bilo čisto to to. Pomoje je zelo odvisno od tega kako visoko sem keg napolnil, vsak extra centimeter headspace-a se pomoje pozna. Kakorkoli, po nekaj bolj ali manj uspešnih poskusih (ideje sem dobival na youtube - searchaj npr. "fast carbonation keg") tega ne delam več. Še najbolj zato, ker ko sem to 5x ponovil pa vsakič čakal pa vsakič potem pritisk popustil, poskusil, pa spet od začetka vse delal, sem pomoje porabil 10x toliko plina kot če bi enostavno nabil pritisk pa pustil kak teden pri miru :) Seveda pa štekam, da bi rad mel do petka pitno, tako da je to pač edina varianta.

edit: napisal sem kot izkušen strokovnjak, v resnici se pa s keggingom šele kak mesec ukvarjam, sem pa vseeno v tem času 9 kegov force-carbal na različne metode in edino kar je bilo res uspešno, je bilo pač nastaviti pritisk počakati, vse ostalo je bilo bolj tako-tako
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz sem prisilno na hiter način karboniziral samo enkrat in se ni dobro izteklo. Pivo se je penilo, ker sem prekarboniral Potem sem spuščal ven CO2, da se je karbonizacija zmanjšala, in na koncu sem imel pivo pitno, kot če bi naravno karboniziral ali pa pač prisilno po običajni "počasni" metodi. Nikakor pa ne priporočam zgornjega nasveta:"potem nabiješ regulator na kake 2 bara in valjaš in treseš keg par minut (3-4 minute), nazaj v hladilnik, pustiš kake pol ure pri miru, malo sprostiš pritisk, natočiš, probaš, ponoviš vajo", in sicer tega, da "malo sprostiš pritisk, natočiš in probaš". Z vsakim izpustom CO2-ja razdražiš pivo in se ti bo penilo, četudi bi sicer bilo OK. To pa te lahko zavede. Če se že greš te hitre metode, pusti keg nekaj časa mirovati, preden probaš. Če ni OK, izpustiš CO2 in spet pustiš mirovati, nato probaš. Torej ravno obratno :)