Kegging

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
v mojih primerih po valjanju ni bilo prekarbonirano ampak preveč flat ... Po valjanju je itak razdraženo, sem znižal na nek točilni pritisk in sprostil, počakal pol ure, potem še malo preluftal in natočilo se je OK, brez pretiranega penjenja ampak preveč flat.. po vsakem poskusu je bilo sicer bolje ampak še vedno premalo. Pač razne tiste fore, ko tresejo pa štejejo do 200 pa je kar karbonizirano mi niso uspele, mi je pa uspelo pač po kakih 3 poskusih pa vsakič pol ure pavze vmes ampak plina sem pa tudi toliko v luft vrgel da je brezveze :)
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Pri nektarju so cene odvisne od števila sodčkov ki jih vzameš in ne velikosti. Veliki in mali imajo isto ceno. Kontakt v Nektarju je pa tudi objavlen tu na forumu.
 

sašo z.

Zelenc'
31. maj 2018
5
0
1
Zdravo. Sem novi na forumu, naj opišem svoj problem.
Nabavil sem dva rabljena kega ( pepsi cola ) v Avstriji. Pred 10. dnevi sem napolnil kega, co2 nabil na 2.2 in prisilno karboniziral z 10 min. tresenjem nato ju postavil v keezer pri 5 stopinjah. Po 10 dneh sem spustil pritisk na 1 bar in počakal do naslednjega dne. Ko sem pivo natočil v kozarec je bilo pene od dna pa do vrha kozarca. Penjenje sem probal zmanjšati z izpusti pritiska iz kega, z različnimi dolžinami linijami cevk do pipice z nastavljivim izpustom, nepovratnim ventilom, ki je čim bližje sodu, čiščenjem pipice, pred uporabo pregledal kovinske cevke v sodu in so bile v redu pa še vedno dosti pene in brez mehurčkov v pivu. Pivo se da sicer piti vendar je bolj prazno-ni pekočega občutka. Pri pregledu linij je opaziti pene že v cevki do pipice.
Kaj še je mogoče narediti za odpravo pene.
Hvala, LP
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Največji problem pri tej situaciji je 10 minutno tresenje kega za prisilno karbonacijo, kar je veliko preveč. Pivo imaš močno prekarbonirano. Pusti ga v hladilniku zapri linijo za CO2 in večkrat na dan spusti pritisk na varnostnem ventilu kega. Vmes preveri kako se toči na pipi
 

sašo z.

Zelenc'
31. maj 2018
5
0
1
IMG_2120.JPG

Še slika keezera.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Najbrž imaš preveč pritiska. A si imel v tem času 10 dni CO2 priključen na keg pri 2.2 bar? Ker potem imaš najmanj 4.0 vol deleža CO2ja kar je ornk karbonizacija.

Glede na to da imaš pipo z regulatorjem bi sicer tudi pri 4.0 vol CO2ja moral točit dokler je pivo ohlajeno, samo pritisk moraš ustrezno nastavit. Nabij pritsk na 2.2 ali več bar, odpri regulator na max. stoči ven s polnim potegom pipice (v neko plastenko da ne boš imel pene povsod) tako da v cevi ni mehurčkov, zapri regulator toliko da malo teče in nebi smel imeti problema s peno. Sicer pri 4 vol CO2 bo pene precej nastalo že v kozarcu če je recimo topel, temu se ne da izognit (lahko ohladiš kozarec), ampak če bo pritisk dovolj velik v cevi nebi smelo prihajat do mehurčkov.
 

sašo z.

Zelenc'
31. maj 2018
5
0
1
Poskusil iztočiti peno na 2.2 bara vendar brez uspeha, bilo je pene nenavadno dosti tako, da sem ostalo ( cca. 6 litrov kolikor je še ostalo ), preko nastavka za plastenke, pretočil v plastenke. Razdelilec za co2 sem nabavil preko alixpressa za 25-30 evrov. Ne vem kakšen vpliv bi lahko imelo to. Pri drugem kegu bom počakal še kakšnih 14 dni, da se umiri nato upam, da bo pivo brez pene. V nasprotnem primeru nič več prisilne karbonizacije z tresenjem.

Hvala za odgovore, LP
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Zdravo,

Na kakšen način čistite corny kege in točilne linije??

Prvi sod (dry stout) je šel skozi brez problema, odlično pivo, sedaj pa sem v isti sod dal še ESB, seveda pomit s starsanom pred točenjem.

Že ko sem meril pritisk z manomentrom (3,5 bar) sem vedel da nekaj ni v redu ker sem ga karboniziral na 1,6bara pri 22 stopinjah. Vendar sem vseeno ohladil, priklopil,... In danes probam, ratala je katastrofa pivo je kislo, vse se peni,... Še vedno nekaj malega vre ker pritisk v kegu konstantno narašča.

FG istega piva iz flaše je 7.1 brix iz kega 6. Tako da je jasno da se dogaja okužba.

Ker imam ta teden za v keg mišljeno še IPA ter LAGER bi prosil za nasvet glede čiščenja, ker res ne bi rad še naslednjih 20 litrov zlil v kanalizacijo.

Ali kege popolnoma podrete vsakič,...?

Hvala lp.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Razstavim sod, dele namakam v vroč oxy. Sod odznotraj sčistim in notri nalijem 10 L vročega oxyja, priklopim na linijo in vse skupaj spustim čez pipo, da spuca še odjemno cevko in pipo.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz sod razstavim, vse očistim z gobico z detergentom, sperem in nato nalijem not starsan in fino pretresem. Priključke razstavim vsakič, torej odvijem priključek za pivo in CO2, pa tudi ventil za izpust zraka/CO2-ja. Gumic ne dajem dol. To je to.
 
Nazadnje urejeno:

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Sod razstavim in ga umijem z gobico brez detergenta cevi v sodu pa z ščetko za cevi. Potem pa v sod nalijem ~ 2l starsana in ga pretresem.
Ne podiram pa priključnih nastavkov ampak jih samo namočim v starsan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jaka1980

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
VPRAŠANJE: ker nimam primerne temperature za fermentacijo sem bil primoran keezer prepustiti fermentorjem, kege pa sem vzel ven. K sreči imam tudi točilno napravo, kamor sem priklopil pivo. Zdaj pa k bistvu...

Po vsem znani tabeli, imam keezer naštiman na 7C, za piva z 2.3 CO2 Vol imam pritisk na cca 0,8 bara. Če to pivo postavim v sobo, ki ima 24C, koliko pritiska moram imeti na točilki, da se pivo ne bo dodatno karboniziralo? Po tabeli moram pritisk povišati na skoraj 2 bara. Ali se bo CO2 iz mrzlega piva sam izločil iz piva in bo pritisk tudi v kegu 2 bar (kar pomeni, da se ne boi dodatno karboniziral) in ko ga bom spet dal v keezer, se bo spet vnesel v pivo in bo pritisk v kegu spet 0,8 bara.

Ali sploh prav razmišljam in ali mi lahko kdo točneje pojasni konkreten primer, kako naj ravnam. Hvala!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
VPRAŠANJE: ker nimam primerne temperature za fermentacijo sem bil primoran keezer prepustiti fermentorjem, kege pa sem vzel ven. K sreči imam tudi točilno napravo, kamor sem priklopil pivo. Zdaj pa k bistvu...

Po vsem znani tabeli, imam keezer naštiman na 7C, za piva z 2.3 CO2 Vol imam pritisk na cca 0,8 bara. Če to pivo postavim v sobo, ki ima 24C, koliko pritiska moram imeti na točilki, da se pivo ne bo dodatno karboniziralo? Po tabeli moram pritisk povišati na skoraj 2 bara. Ali se bo CO2 iz mrzlega piva sam izločil iz piva in bo pritisk tudi v kegu 2 bar (kar pomeni, da se ne boi dodatno karboniziral) in ko ga bom spet dal v keezer, se bo spet vnesel v pivo in bo pritisk v kegu spet 0,8 bara.

Ali sploh prav razmišljam in ali mi lahko kdo točneje pojasni konkreten primer, kako naj ravnam. Hvala!

Jp, se samodejno pritisk prilagaja stopnji karbonizacija oz. tako pač deluje fizika. Če imaš že karbonizirano pivo ne glede na to na katero temperaturo ga postaviš se bo tlak v kegu prilagodil glede na poznano tabelo. Skratka stopnja CO2ja v pivu bo ostala enaka in ti ni potrebno nič naredit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jp, se samodejno pritisk prilagaja stopnji karbonizacija oz. tako pač deluje fizika. Če imaš že karbonizirano pivo ne glede na to na katero temperaturo ga postaviš se bo tlak v kegu prilagodil glede na poznano tabelo. Skratka stopnja CO2ja v pivu bo ostala enaka in ti ni potrebno nič naredit.

Ampak moram pa temu ustrezno (pritisku v kegu) nastavit pritisk za točenje, ane? Ugotovil sem namreč, da če keg iz hladilnika, ko se seveda ogreje, potem priklopim na točilk z recimo pritiskom 1 bar, se vse peni. Ko pojačam, se neha penit. To bo najbrž to.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Sorazmerno s temp v kegu se izloca tudi co2 iz piva. Visja kot je temp piva, vec Co2 se bo izlocalo. Z visjo temp potrebujes visji pritisk, da obdrzis Co2 v pivu. To si nastavis po tabeli za karbonizacijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Na kakšen način očistite vso napeljavo (cevi, pipe,....) samo starsan ali tudi kaj bolj očinkovitega?