Kegging

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
ravno 3 cente niso, morda bolj 30 .. ampak vseeno nima smisla, če rabiš za par kegov čakat mesec s kitajske :)
druga zgodba so ta veliki o-ringi za pokrov (lid o-ring), tisti so pa res dragi (kakih 8 eur mislim da), tisto se pa seveda splača s kitajske naročit, če se ti seveda ne mudi..

+ moja izkušnja s tamalimi dip o-ringi s kitajske je bila taka, da so bili čisto predebeli (v primerjavi z "originalnimi" nektarjevimi) in se niti zašraufati ni dalo, tako da sem čisto vse moral kupit pri nas. Lid & plug o-ringi s kitajske so bili pa čisto OK
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
ravno 3 cente niso, morda bolj 30 .. ampak vseeno nima smisla, če rabiš za par kegov čakat mesec s kitajske :)
druga zgodba so ta veliki o-ringi za pokrov (lid o-ring), tisti so pa res dragi (kakih 8 eur mislim da), tisto se pa seveda splača s kitajske naročit, če se ti seveda ne mudi..

+ moja izkušnja s tamalimi dip o-ringi s kitajske je bila taka, da so bili čisto predebeli (v primerjavi z "originalnimi" nektarjevimi) in se niti zašraufati ni dalo, tako da sem čisto vse moral kupit pri nas. Lid & plug o-ringi s kitajske so bili pa čisto OK

dip o-ringi s kitajske so tudi pri meni predebli, ampak jih nekako stisnem in uspem zašraufati priklop. Se pa takoj scefrajo. Sicer vseeno držijo več rund, a ziher je ziher :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
dip o-ringi s kitajske so tudi pri meni predebli, ampak jih nekako stisnem in uspem zašraufati priklop. Se pa takoj scefrajo. Sicer vseeno držijo več rund, a ziher je ziher :)

Kar se tiče kitajskih dip-o-ringov...
Danes sem s kristalno sodo sčistil keg in zamenjal o ringe, tile za dip tube so res debelejši, ampak meni se zdi, da so za moje univerzalne ball lock nastavke verjetno boljši kot original.
Lepše zatesnijo in nobenega problema pri vijacenju.
Sklepam, da original se federce zapirala zatakne v nastavek, na teh mojih pa federce pade ven, ko ga odvijacis.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Eno vprašanje!
Kegging sistem imam pripravljen, prav tako bo kmalu smash za stekleničenje.
Nimam pa hladillnika še urejenega in posledično nimam kam s kegom!
Razen v klet na 16 stopinj...
Kaj zdaj, naj še pospravim v steklenice ali kar v keg in v klet?

A je kater se že igral in iz kega pretočil v steklenico in v hladilnik za uro, dve pred degustiranjem?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Pretakanje sicer gre, a sam ne vidim smisla, če iz kega ne boš pil. Če sistema hlajenja še nimaš uštimanga, flaširaj. V vmesnem času si zrihtaj hladilnik/skrinjo, do takrat boš pa že zvaril novo pivo za v keg.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
OK, probal sem svoje prvo pivo, ki sem ga v kegu prisilno carboniral (do sedaj sem z naravno karbonacijo - cukrom). Po6ih dneh mu mogoče malo še manjka, a za vsak žur/piknik/ali kar tako bi zadostovalo. Enostavno sem dal keg v keezer na 7C, nastavil 0,8psi (želel sem okrog 2.2 CO2 Vol) in vuala. Toči e kot profesor, pipo lahko na polno odprem in bolje pač ne gre... Pivo je bilo že v prvem kozarcu bistro, razen rahle motnosti zaradi dry hopa.

Imam pa vprašanje, ki je verjetno neumno. Ker bom verjetno še naprej karboniral prisilno in imam dve jeklenki, bom, ko ne bom imel v keezerju prostora, karboniral na sobni temperaturi. Ali to pomeni, da zgolj ustrezno pojačam pritisk (po tabeli)?. Ko bom dal keg v keezer, da se shladi, se bo, ko bo ohlajen, lepo točil, seveda priklopljen na pritisk za nižjo temperaturo (a isti CO2 Vol)? Kaj pa, če tak keg zgolj priklopim na točilno napravo? Pustim pritisk tak, kot je, torje nastavljen na karbonacijo na sobni temperaturi?

Upam, da sem razumljiv :) Hvala!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Pritisk vedno prilagajaš temperaturi piva v kegu. Če točiš z avtomatom ki ti ohladi pivo na 5C, sod je pa na sobni temperaturi boš moral nastavit pritisk za sobno temperaturo glede na stopnjo karbonacije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Ok,iscem tole zadevo, pri nas tezko oz.ne najdem. Katere mere so prave za navoj na ball lock prikljucku. Rad bi naredil na hitro spojko zrak na ball lock in na co2 jeklenko. Screenshot_20181029-145321_eBay.jpg
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Kaj je to normalno, da zacne cez cca 1-2 min. pri odprtem co2, ven letet led oz.zamrzuje cev od co2? Se pravi,ko odklopim co2 od kega in ga hocem priklopt na fermentor, in cez cajt se nardi led,in ne gre ven nic vec druga kot led.
Hvala
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
To da zmrzuje regulator, ventil oz. cev je normalno ker se CO2 ob raztezanju ohlaja. Ponavadi se vidi kot slana na teh elementih, če je visoka vlaga v zraku nastane pa kar konkretno ledu lahko če dalj časa "teče" CO2 iz jeklenke.

Če ti pa zmrzuje CO2 v ceveh je pa nekaj narobe oz. a imaš mogoče gasilnik? Pri gasilnikih se zajema tekoča faza in prihaja lahko do zamrznitve od znotraj (suh led = CO2 v trdnem stanju). Problem rešiš tako da jeklenko obrneš na glavo. Sam imam sicer en gasilnik pa pri normalnih pretokih (ko točiš pivo ipd.) ni še nikoli nič zmrznilo, kadar delam pa prisilno karbonacijo s tresenjem kega pa vedno obrnem jeklenko na glavo ker takrat je pretok CO2ja kar velik in bi lahko tekoča faza prišla v regulator kar ni ravno ok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Zato je dobro, če imaš gasilnik, da ti kakšen kolega serviser ali gasilec, odstrani cevko iz gasilnika, ki je podobno kot pri kegu do dna, zaradi zajemanja tekoče faze.
Meni je to pri tem novem naredil in ni tega problema...
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Ne, imam jeklenko, regulator ne zmrzuje, problem se pojavi, ko je co2 dlje casa odprt pri odprti cevi na koncu... ko recimo prepiham kaksen fermentor z co2 jem, se po cca 1min zacne pojavljati led iz cevi ven, taksni mali kristali...
 

Sallexs

Zelenc'
12. sep 2018
9
0
1
Živjo,
rada bi točila iz kega v steklenice. Odločila sem se, da probam z piknik pipco in nanjo pritrdim cev in hole stopper. Mi lahko prosim nekdo pove, kakšna cev je to oz koliko široka? :) Hvala
 

Priponke

  • EhmWV.jpg
    EhmWV.jpg
    29,4 KB · Ogledi: 207
  • GbosV.jpg
    GbosV.jpg
    38,6 KB · Ogledi: 189