Kaj proti nespečnosti?

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.122
451
83
Jaz nisem nič poskusil, ker sem za letos že konc s faxom, in mi ni važn, če zaspim uro prej, ali uro pozneje, ker zjutraj itak lahko spim. Bom pa probal drugo leto kaj poskusit.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Toplo mleko in med so vse kemične stvari in delujejo enako kot pa alkohol ali pa pomirjevala. Če ne delujejo enako, tudi ne morejo delovati proti nespečnosti. Torej kar se tiče kemije - karkoli kar zaužiješ skozi organe in prežene nespečnost je kemija. Vprašanje je samo kako močna je -> če hočeš da dobro deluje, rabiš več kemije (in razne babičine zeli vsebujejo le-te zelo malo tako da tudi delujejo bolj malo).

Kemijo lahko sprožiš tudi direktno v telesu (sinteza) .. recimo stvari kot so adrenalin, kortizol, dopamini, endrofini itd. bodo telo dvignili v obrate, kar posledično pomeni da je spanje onemogočeno oz. otežkočeno. Snovi ki se v telesu sproščajo ob stresu so jasno pogojene s tem da je stres "problem" oz. situacija, ki jo je potrebno rešiti zato tudi spanje odpade (ker pač v času ko so ljudej živeli kot opice na drevesih ni bilo dobro spati če imaš leva v bližini).

Dobra stvar je da telo lahko sprošča tudi kontra snovi prej omenjenim oz. se z zmanjšanjem prej omenjenih snovi pojavi kontra efekt. Recimo ravno adrenalin se v fazi ko se enkrat sprosti v telo počasi sintetizira v druge snovi oz. se ob prevelikem odmerku adrenalina sprostijo tudi "umirjevalci". Teoretično je torej možno adrenalin uporabit tudi za kontra učinek, najprej ga na veliko sprostiš potem pa telo odreagira v obratni smeri in se umiri.

Za dobro spanje je torej najbolje pred spanjem izvajat nekaj kar telo dvigne v vseh pogledih v obrate in potem takoj it spat. Recimo sex niti ni tako napačna stvar, ker lahko v trenutku preklopiš iz "dejavnosti" v spanje!
evil.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Koliko časa je minilo od teka do takrat ko si se spravila v posteljo? Fizična aktivnost poživlja telo (in duha). Sicer je potem telo utrujeno, odvisno od intenzivnosti, ni pa pripravljeno za odkolp. In to traja ene dve uri. Vsaj pri meni, pa načeloma lahko zaspm na nogah, če je treba....
Misli utišat ne bo šlo na hitro, treba bo malček trenirat in potrpet. Učinek pa ne bo izostal. Bi pa predlagal malček bolj na izi pristop do življenja. Če pogledam tvoj odnos do čistoče, mi je jasno da si precej napeto bitje. Pa ne sodim ali se delam pametnega, samo opažam. Hočem rečt, da bo na splošno sprostitev v življenju hudo blagodejno delovala na tebe kot celoto (vem. lažje rečt kot naredit). V nasprotnem primeru se v naslednjih parih letih pripravi na stalne obiske dohtarjev.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Mater ste mi "realisti" in "poznavalci" fizike zanimivi s temi snvomi. Če te jaz prav razumem, ti med in mleko enačiš z recimo apaurinom? S tem da je telo prilagojeno na med in mleko od kar obstaja, apaurin pa je za telo strup, ki ga poskuša čimprej izločiti (res pa sama aktivna snov in najbrž tudi presnovki imajo učinek na telo. ki pa niti približno ni enak učinku mleka in medu). Motiš se tudi glede zelišč. Še zdaleč niso nedolžni pleveli z majhno količino učinkovin ali pa nepomembnimi učinkovinami. No, kakor kateri...
Fizična aktivnost neposredno pred spanjem ni priporočljiva.
Sex ima na ženske malček drugačen učinek kot ga ima na tebe. Pri njih je glavni učinek sproščanje endorfinov (če ji to drgnjenje splovl paše, drugače niti to ne), pri tebi pa je glavni učinek padec pritiska. Zato rataš zaspan za popizdit. Zakaj je tako,pa jaz ne bi vedel ... A si porajtal, da sex pred spanjem priporočajo samo moški? Kaj praviš zakaj?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Nisem rekel da je med = apaurin, rekel sem da stvar ki deluje proti nespečnosti lahko deluje samo na en način, preko kemije. Recimo tako na pamet zakaj bi mleko pomirjalo ne vem, kvečjemu spoži prebavo kar ni ravno OK za spanje. Med je sladkor kar načeloma lahko pomirja, ampak spet ni ravno dobro pomirjevalo. Torej učinki teh snovi so bolj kot ne nični. Enako kot lahko rečemo za žajbelj, meto itd.

Snovi ki bi res pomirjale so tako močne da delujejo dirketno na možgane ali pa na živce (prenos "impulzov") .. če je torej to zate strup tudi prav. Se strinjam da ni ravno nedolžno, ampak deluje pa!

Kar se tiče pa telovadbe nisem nič omenjal, omenjal sem sprostiev adrenalina, ki ima nato kontra efekt. Kako je s sexom bi se dalo debatirat, načeloma takrat deluje mnogo stvari oz. se postavi zelo čudno kemijsko ravnovesje v telesu. Niti ni potrebno da si zapsan, ampak je dovolj da se izniči učinek stresa!
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Nisem rekel da je med = apaurin, rekel sem da stvar ki deluje proti nespečnosti lahko deluje samo na en način, preko kemije. Recimo tako na pamet zakaj bi mleko pomirjalo ne vem, kvečjemu spoži prebavo kar ni ravno OK za spanje. Med je sladkor kar načeloma lahko pomirja, ampak spet ni ravno dobro pomirjevalo. Torej učinki teh snovi so bolj kot ne nični. Enako kot lahko rečemo za žajbelj, meto itd.

Snovi ki bi res pomirjale so tako močne da delujejo dirketno na možgane ali pa na živce (prenos "impulzov") .. če je torej to zate strup tudi prav. Se strinjam da ni ravno nedolžno, ampak deluje pa!

Kar se tiče pa telovadbe nisem nič omenjal, omenjal sem sprostiev adrenalina, ki ima nato kontra efekt. Kako je s sexom bi se dalo debatirat, načeloma takrat deluje mnogo stvari oz. se postavi zelo čudno kemijsko ravnovesje v telesu. Niti ni potrebno da si zapsan, ampak je dovolj da se izniči učinek stresa!

To pa drži, vse kar človek spravi vase deluje preko kemije. Ampak ker vas poznam (no, ne zares), vem kam pes taco moli ... Eno je kemija s katero telo živi, drugo pa je kemija ki jo telo jemlje kot strup. Ne glede na učinke. Ampak prav, vse v telesu deluje preko kemije, tudi placebo ...
Aderenalin lahko sprožiš samo na dva načina; s telesno vadbo ali psihičnim stresom. Naša cenjena kolegica ga ima iz drugega naslova za izvoz, bi rekel ... Sex je fizična aktivnost, bungee tudi.

Saj ne da bi dlakocepil, ampak ...
grims-1.gif


(zakaj mleko pred spanjem pomirja pa zanima tudi mene. za cuker mi je jasno (no približno), mleko pa niti slučajno ne. no, jaz ne potrebujem ne enga ne drugega. meni je dovolj suho in toplo mesto kjer se lahko zložim - praviloma me zmanjka v roku par minut ...)
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Toplo mleko in med so vse kemične stvari in delujejo enako kot pa alkohol ali pa pomirjevala. Če ne delujejo enako, tudi ne morejo delovati proti nespečnosti. Torej kar se tiče kemije - karkoli kar zaužiješ skozi organe in prežene nespečnost je kemija.

Ne ga srat, spet bo pol foruma skočilo v zrak! (Lažeš, kradeš bolhe ješ!
cheer.gif
)

Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Mater ste mi "realisti" in "poznavalci" fizike zanimivi s temi snvomi. Če te jaz prav razumem, ti med in mleko enačiš z recimo apaurinom? S tem da je telo prilagojeno na med in mleko od kar obstaja, apaurin pa je za telo strup, ki ga poskuša čimprej izločiti

V šolo prideš, nč ne veš... Ko pa prideš do kosila, tam te čaka Milicija...
aplauz.gif
 

icequeen616

Pripravnik
6. dec 2010
122
0
16
Jupiter
Teči sem šla okoli 19:30, pretiravala nisem, sem šla bolj za rekreacijo, ker intenzivno učenje zahteva veliko sedenja (sem se počutila že zakrnelo), nato čajček in sproščanje s prijatelji, domov, pod tuš, malo tv, malo Alter, malo igranja z mački ... zvarek ... spat sem šla malo čez polnoč.

Kar se tiče splošnega pogleda na življenje imaš delo prav (vsaj trenuto tako vidim, lahko se motim). Če se primerjam z večino sem res bolj "zategnjena". Vsaj v nekaterih pogledih oz. sem flegmatik za druge stvari. Tudi pri učenju sem zdaj naredila napako in se raje več učila (odgovornost), namesto, da bi kakšen dan preskočila - na napakah se učimo.
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Baje da nekatere mlečne beljakovine vsebujejo snovi, ki delujejo pomirjevalno ...

Na žalost neke prave medicinske študije, ki bi efektivnost mleka primerjala s placebom pri borbi proti nespečnosti ni. Jih pa ne manjka za apaurin, ki ima takojšnji efekt ...

So pa apaurin, oz. benzodiazepini na voljo le na recept.

Od naravnih snovi pomaga kak Persen, oz. snovi, ki so v njem. Na žalost pa glede na študije šele po nekaj tednih rednega jemanja. Neredno jemanje ima enak efekt kot placebo. Je pa naravno, če komu to pomaga (špajka, melisa, poprova meta).

Tako da ja, od snovi, ki lahko resno in hitro pomagajo, je na voljo samo kemija.

Drugo je pač eno noč ne spat. Dan bo mal zjeban, vendar ne izgubljen, ker bo telo pumpalo lastno kemijo, da ostaneš buden. Kar je pri tem dobro je, da bo v večini primerov, naslednjo noč trden spanec spet potrkal na vrata.
wink-1.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
U, a imajo te več triptofana kot kake druge beljakovine? Ampak učinek je praktično trenuten ... Eh, saj ni tako važno.
Ja, farmacija deluje skoraj trenutno v smeri ki jo želiš. Pa še v par drugih drugih smeri tudi. Ima stranske učinke. Apaurin je hudo daleč od tega da bi bil nedolžen. Ampak če ni druge .... Bi pa jaz osebno poskusil vse drugo prej.
Persen meni ni nikoli ravno sedel. Je pa dober za sprožanje samopopravljanja (placebo ...)
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
ksz....

metoda, ki praviloma učinkuje pri večini ljudi, je, da se ueležeš v posteljo in začneš razmišljati o nečem povsem drugem, kot o tem, kar te teži...recimo, kaj bi vzel s sabo, če bi šel za 1 mesec na lov na pingvine in sloveneta...in potem te kar zmanjka enkrat...
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Potem ni bil problem tek. to, da se ti na take dni zgodi slaba noč ni nič narobe. Težava je, da se ti to dogaja večkrat (če sem prav razumel). Zato sem rekel, da bi bila dobrodošla sprememba obravnavanja stresnih situacij. Niti približno pa nočem predlagat, da jemlji vse na flegmatičen način.
Še ena malenkost; ljudje smo različni in različno reagiramo na iste kemikalije. Apaurin (ostalih ne poznam) je recimo ena taka čudna žval, ki te ne pomiri zares, samo odplavaš v en tak čuden svet otopelih občutkov. Da ta efekt izzveni pa je potrebno nekaj časa. In ta čas je različen pri različnih ljudeh. Zato predlagam hudo previdnost pri času jemanja teh preparatov. Če bi npr. vzela apaurin ob treh zjutraj, izpit imaš pa ob osmih zjutraj, se ne bi ravno izšlo. Samo v razmislek ...

Aja, od naravnih pripomočkov sproščanja imaš še cel kup kombinacij telesne in mentalne vadbe: joga, tai či, či gong in podobno ...
 

icequeen616

Pripravnik
6. dec 2010
122
0
16
Jupiter
Prav si razumel, tudi vem kaj mi želiš povedat. Že nekaj časa delam na tem (je težko in dolgotrajno - vsaj za mene) in so me nekatere stvari prehitele (npr. izpit). S kemijo se ne bi ukvarjala, se mi zdi, da je to easy way out, tudi nevarnost, da postaneš od nekaterih stvari odvisen.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

To z vsebnostjo triptofana v določenih hranilih, je zaenkrat bolj ali manj urbana legenda.

Verjetno je zopet kak nadebudnež zamešal privzem triptofana v možgane zaradi visokih vrednosti inzulina po obroku, bogatem z ogljikovimi hidrati... kar je dejansko dokazan vzrok zaspanosti. Ampak to pa ni kemija, right?

Tako da ima Utiševalec popolnoma prav - izjemno ste smešni z raznimi razpravami o "naravni kemiji" in "umetni kemiji". Med sproži preko enostavnih sladkorjev, insulina in privzema ostalih aminokislin na račun triptofana povečano sintezo melatonina in serotonina v možganih, kar pripelje do večje zaspanosti.
Na drugi strani pa benzodiazepini (Apaurin) deluje pač na ene druge receptorje v možganih in prinesejo podoben (le izrazitejši in točno kontroliran) efekt.


En kontraprimer zate: ljudje na stari celini smo tisočletja živeli povsem brez dostopa do tropskega sadja. Ko daš otroku prvič za probat banano, je to na kemijskem nivoju tako blazen šok za telo - sami proteini, na katere dejansko ni in ne more biti navajen.
Skratka, katastrofa s stališča "telesu tuje kemije".
Pa najbrž nikoli nisi o tem razmišljal na tak način samo zato, ker je zate banana nekaj "naravnega", čeprav ti jo pripeljejo z ladjo od 10000km daleč.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Saj sem rekel, oboje je za telo kemija, se strinjam. Še celo več, tudi placebo je na nivoju telesa kemija.
Ampak daj ti meni razloži stranske učinke apaurina, potem pa še banane. Poleg tega smo ne tako daleč nazaj bili vsi v afriki. Torej na bananh (in evolucijsko gledano dlje kot na apaurinu). Misliš da je telo to pozabilo? Samo to hočem povedat, ko pravim da je razlika med babičinimi zvarki in farmacijo. Res pa je, da so tabletke bolj ciljane z učinkom. Kar je dobro in slabo (stranski učinki) ...
Ker spet, banana nima stranskih učinkov, tudi če jo pamž je prvič, razen če je alergičen ... Vsaj jaz še nisem slišal, da bi bil človek po banani omotičen (tudi če jo je prvič v življenju)
sprasujem se.gif

Imaš pa prav, o tem nisem razmišljal, ker mi je nekako samo po sebi razumljivo, da je telo na hrano iz zemeljskega okolja prilagojeno. Tako kot bi se prilagodilo na večje doze apaurina v ene par tavžent letih ... (apaurin je tu kot prispodoba, vstavi kakšno drugo tabletko če ti je ljubša).

Triptofan je mogoče res urbana legenda, ampak od nekod mora prit menda? Ampak zdaj me pa res zanima delež aminokislin iz mleka. Bom probal najt ...Sicer pa tudi če je te robe v mleku več, ne more imet učinka na zaspanost, ker za to enostavno ni dovolj časa. Mora bit drug mehanizem ... (ja, kemičen, tako ali drugače)
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Jep, telo točno ve od kje je kaj prišlo, ker imajo molekule vsaka svojo tablico na kateri piše "umetna" ali pa "naravna". Nadalje se delijo tudi po geografski oddaljenosti.
Babičini zvarki so najbolj naravni in nestrupeni, čeprav v zavrek skuha žabo. Jep, niti z VX ne pridemo blizu LD50 toksinov iz narave. Ampak kaj bi to, glavno, da je naravno
wink-1.gif


Avtorici: zolpidem, pri nas se prodaja kot Sanval. Vzameš 10mg in se zbudiš čez 8 ur kot prerojen. V skrajnih primerih se mi zdi smiselno jemati taka "pomagala"...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ugibam, da je procent ljudi, ki imajo hude težave po zaužitju ene tablete Apaurina podoben procentu ljudi, ki so alergični na kakšne proteine iz banane.

Za triptofan sem že zgoraj razložil, od kje je najverjetneje prišla ta zgodbica. Triptofan je dejansko udeležen pri sintezi nekaterih nevrotransmiterjev v možganih in povečanje njegove koncentracije v krvi je povezano z delovanjem insulina, ki ga je več po zaužitju ogljikovih hidratov. Nima pa to zveze s tem, koliko triptofana je v hrani. In ta mehanizem je tako hiter.


Popolnoma mi je jasno, kaj želiš povedati z delitvijo na "naravno" in "umetno" kemijo. Nasprotujem edino tvoji predpostavki, da je umetno vedno slabo in naravno vedno dobro.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik ziggy pravi:
Avtorici: zolpidem, pri nas se prodaja kot Sanval. Vzameš 10mg in se zbudiš čez 8 ur kot prerojen. V skrajnih primerih se mi zdi smiselno jemati taka "pomagala"...

Res, zolpidem je super zadeva za dober spanec (če je primarni vzrok nespečnost in ne stres). Predvsem je super to, ker se ne vmešava v REM cikle.
Ampak zadeva je tako zelo super, da je včasih že too much. Sleepwalking.
wink-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
941
113
Emona / Carnium
Sanval je bil za let na New Zealand naravnost super
zmaga.gif
del mene je hotel zaspati, drugi del pa nikakor ne...weird vam povem..Najprej sem namreč požrl Sanval, šele potem pogledal proti WCju in ugotovil, da v vrsti na vseh sekretih stoji cca. 5 azijcev. Malo sem še počakal, potem pa sem se odločil, da se bom v trenirko preoblekel kar na sedežu...ASAP!!!...skoraj bi mi uspelo...
Torej, Sanval + do not disturb until _:__ AM/PM sign
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno: