davčne blagajne - 1.9.2015

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Če posluješ b2b brezgotovinsko, ne rabiš davčne blagajne.

A je to sigurno? Znanka računovodkinja, ki posluje le s pravnimi osebami brezgotovinsko pravi, da jo bo morala tudi nabaviti.
sprasujem se.gif

Čimprej jo zamenjaj v kolikor je zraven tega, da je znanka tudi tvoja računovodkinja
smile-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Ne,ne, je le znanka s katero sem se pogovarjal o tej problematiki. Jo bom danes poklical in ji razložil, me prav zanima kaj mi bo odgovorila.
smile-1.gif
 

mobifrik99

Fizikalc
20. nov 2007
1.138
5
38
Dela sama?

Vedno se izogibat računovodij, ki delajo sami, ker ponavadi nimajo nobenih izobraževanj in ne sledijo spremembam zakonodaje. Seveda so pa ponavadi precej cenejši, a te hitro stanejo precej več, ko naredijo kako neumnost...
confused-1.gif
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Delam dnevno z mnogo računovodji in verjemi, da taka kot je tale kolegica ni nobena izjema v Sloveniji. Ogromno jih je, ki ne sledijo zakonodaji ali jo narobe razumejo, večkrat pa jo celo priredijo sebi v prid.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Aj Aj Aj....... en kup komentarjev ki ne pijejo vode in so v stilu rekla kazala.
Zraven pa še podrprti v stilu - Slaba računovodkinja, menjaj računovodkinjo, čimprej menjaj, če je sama menjaj ker se ne izobražuje.....
Dejansko se vprašam ali ljudje res na podlagi par takih zapisov, ki nimajo ne repa ne glave, menja računovodstvo?


Fantje in dekleta.....govora je bilo o davčnih blagajnah, ki bodo v veljavi predvidoma drugo leto......in te bodo obvezne bodisi za gotovinsko kot negotovinsko poslovanje.

Trenutna ureditev ( ki pa ni niti blizu davčnim blagajnam) ima pa res določene pogoje le za gotovinsko poslovanje, pri ne-gotovinskem poslovanju pa tej omejitev ni.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Bodisi za gotovinsko ali negotovinsko? Ne, za gotovinsko in pika. Od kje tebi bodisi in predvidoma pa ne vem.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Hm, sem jo danes poklical in ji povedal vaše ugotovitve, vendar mi je odgovorila tako kot dva posta višje prijam, da naj bi bile obvezne tako za gotovinsko kot negotovinsko poslovanje, čeprav to tudi meni ni logično.
shocked-1.gif


p.s. nekaj podobnega mi je rekla tudi moja računovodkinja, baje naj bi bile za vse.
sprasujem se.gif
 

mobifrik99

Fizikalc
20. nov 2007
1.138
5
38
V 3. členu predloga zakona o potrjevanju računov je določeno: »Zavezanec za izvajanje postopka potrjevanja računov je oseba iz prvega in drugega odstavka 31. člena zakona o davčnem postopku, ki mora izdati račun za dobavo blaga ali storitev za plačilo z gotovino.« Pri tem za zavezanca ne šteje dobavitelj v naslednjih dejavnostih: dobava blaga na krovu zrakoplova med letom in prodaja storitev prek avtomatov.


Z gotovino samo...malo poguglajte, vsepovsod je omenjeno, da le za gotovinsko poslovanje.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Nehajte širiti paniko za božjo voljo.
Uradno (Prepis finance):
Davčne blagajne boste morali imeti vsi, ki poslujete z gotovino in izdajate račune. Torej vsi, ki prodajate storitve in blago ali za gotovino ali pa prek POS-terminala oziroma kartic. Za negotovinsko poslovanje se šteje le poslovanje z enega na drug transakcijski račun. Tudi, če ste pavšalist (normiranec), če niste zavezanec za DDV, vendar poslujete z gotovino in izdajate račune, morate imeti davčno blagajno.

So tudi izjeme seveda in sigurno bodo še kaj spremenili. Ampak bistvo je, da boš povezan na FURS in boš zato rabil uradno davčno blagajno (program s povezavo,...), če posluješ v celoti ali le delno z gotovino. Če ne posluješ z gotovino (le TRR), potem je NE potrebuješ.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Računovodje nimajo blage veze že sedaj, kdo mora imeti virtualno davčno blagajno in kdo ne. Zadeva je seveda enaka, obvezna je za gotovinsko poslovanje, za negotovinsko pa ni. Ampak tukaj je ena velika zanka.

Marsikateri program (kar večina v bistvu) lahko uporabljaš tako, da delaš namesto klasičnih A4 računov z ali brez dobavnice, ki se uporabljajo za valutno brezgotovinsko poslovanje, gotovovinske račune. In prav nikjer ne označiš, da je to račun plačan z gotovino. Tako te ERP ne more prestreči, da ti tretira račun kot gotovinski in s tem ve, da mora hraniti vse popravke, če jih DURS zahteva. Firme so rešile problem tako, da enostavno VSE popravke, tako gotovinskih, kot negotovinskih računov logirajo in jih v primeru zahteve DURSa po posredovanju stranka lahko tudi pošllje. In iz tega naslova je tudi prišla fama, da to rabijo sedaj vsi, kar seveda ni res.

Če imaš karkoli gotovinskega poslovanja, pa tudi, če le 1x mesečno, potem davčno rabiš. Že sedaj virtualno in potem pravo. Če imaš le TRR poslovanje, ne rabiš že sedaj in tudi ne kasneje.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
A tako, očitno so tudi našem računovodskem servisu narobe razložili, morda pa delno poslujejo tudi gotovinsko, kar jih nisem vprašal.

Kakorkoli, bomo videli kaj bo ...
wink-1.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik prijam pravi:
Aj Aj Aj....... en kup komentarjev ki ne pijejo vode in so v stilu rekla kazala.
Zraven pa še podrprti v stilu - Slaba računovodkinja, menjaj računovodkinjo, čimprej menjaj, če je sama menjaj ker se ne izobražuje.....

Sem že mislil da sem v prazno strelal ampak očitno si ti malo v pravzno ustrelil
smile-1.gif
Koliko gledam po zadnjem predlogu zakona (če po tvojih informacijah vmes niso nastale kakšne spremembe velja to:

3. člen
(zavezanec za izvajanje postopka potrjevanja računov)
(1)
Zavezanec za izvajanje postopka potrjevanja računov (v nadaljevanju: zavezanec) je
oseba iz
prvega in drugega odstavka 31. člena Zakona
o davčnem postopku, ki mora izdati račun za
dobavo blaga ali storitev za plačilo z gotovino.
(2)
Ne glede na prvi odstavek tega člena se za zavezanca ne šteje
dobavitelj
v
naslednjih dejavnostih:
1.
dobava blaga na krovu zrakoplova med letom;
2.
prodaja storitev
pr
eko
avtomatov.
(3)
Zavezanec, ki izdaja račune za dobavo blaga ali storitev v različnih dejavnostih, je
izvzet iz obveznosti za izvajanje postopka potrjevanja računov samo za izdajo računov za dobavo
blaga ali storitev v dejavnostih iz drugega odstavka tega č
lena.

Če se motim me popravi... LP
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Te navedbe držijo.....se posipam s pepelom.

p.s. bomo pa videli kako bo ko bodo zakoni dokončno sprejeti.
Načeµoma ne vidim popolnoma nobenih ovir, da bi bile davčne blagajne obvezne za vse, brez izjem za male in velike, brez izjem za gotovinsko kot negotovinsko......pol balkana nas na tem podrčju močno prehiteva na tem področju.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Že prijam ampak glej, bodi pameten, kaj bo blagajna nekomu ki posluje brezgotovinsko? Da se na glavo postaviš ne more "zmutit". Lej če sem jaz nek majhen s.p. in izdam mesečno 4 računčke ali celo manj ker delam na nekem projektu, zakaj bi moral mesečno plačevati za najem davčnega programa ter operaterju za GPRS (UMTS, LTE) sprejem. A niso to nesmiselni stroški s katerimi ne dosežemo nič drugega kot pa da bo zopet ena veja firm dobro živela? Se strinjam, kakor hitro je v špilu gotovina naj bo davčni račun, v kolikor pa mi podjetja nakazujejo na TRR mojega podjetja pa res ne gre nič zabrisat.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Citat:
Uporabnik prijam pravi:

Načeµoma ne vidim popolnoma nobenih ovir,

kot je nekdo za tabo rekel. Ni ovir, seveda ni. ampak pravo vprašanje je, a je potreba? Kje je smisel delati stroške ljudem tam, kjer ni treba? Nasploh so davčne blagajne najbrž posledica potrebe, ne zato, ker slučajno ni ovir.
 

mobifrik99

Fizikalc
20. nov 2007
1.138
5
38
Avtofun, saj veš, da se v Sloveniji nikoli ne dela po tem vidiku. Pri nas smo bolj birokratski in se dela v smislu, pa kaj je to še 10-20€ na mesec stroškov za privatnika? Pa kaj je to izpolnit še en ali dva obrazca mesečno zraven?
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
V takih primerih bi davčna uprava morala razviti eno simple aplikacijo za fakturiranje računčka teh enostavnih uporabnikov. in jo ponuditi vsem tem malim davčnim zavezancem for free. Povezava s sistemom v teh časih menim, da ni več problem.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Tako kot si rekel, FURS bi moral dati ven free simpl aplikacijo, brezplačno, katero bi tudi nadgradjevali. Osebno bom npr. rabil aplikacijo na androidu, zraven pa bom še rabil majhni BT tiskalnik. A je kakšna zakonska podlaga da se lahko izdjajo samo digitalni računi? Torej po domače, stranki izdam račun preko davčne blagajne, kateri se avtomatsko generira v pdf fail in ji ga takoj pošljem na mail ali mora biti fizični račun vedno na razpolago če ga kdo zahteva?
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
Birokrat mi ponuja program za ugodno ceno, zanima me le se kako je sedaj s Pos tiskalniki, sprva je bilo receno "DA", zadnjic pa sem po tv slisal da ne bodo komplicirali glede tega kako in kam se bo natisnil racun, lp
 
Nazadnje urejeno: