Cene bencina pri ........

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.411
9.160
113
postopoma. Verjetno bomo pa prva država ki bo imela 2€/liter. Vizjak bo pač moral nekje kredit pokrit, ni ga lepšega če to storiš v par mesecih.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Bomo pač v A, I, H, HR tankali, centralci pa imate itak višje plače in lahko plačate 2€/liter.

Nič se bat, trg bo naredil svoje - prosto po dr.ekonomistih.
 
  • Wow
Reactions: Hanzi

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Tam kjer je več različnih firm pump na kupu se po moje ni za bati da bi šle cena v nebo. Pred leti je v Financah pisalo, da imajo okrog 8 centov marže, Hofer je torej že danes prodajal gorivo s 5 centi marže. Na AC imajo že nekaj časa sproščene cene, pa niso tako visoke kot so v Avstriji na AC.

Neke panike sigurno ne bo, ziher pa ne bodo že prvi dan nabili cen, to bo šlo gor lepo počasi, ampak kaj več kot 10 centov verjetno ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.222
4.701
113
Gotovo ne bo pri nas pri gorivu nikoli take marže kot si jo vzame uradni servis pri motornem olju, če sklepam na osnovi drugih tem. Pa ni nikoli bilo idej, da mora država tam poseči vmes. Bili smo ena redkih držav, kjer je bilo gorivo še regulirano.
Ta regulacija je bolj pomagala državnim organom, da so s primerjavo cen v sosednjih državah lažje izračunali, koliko dajatev nam v nekem obdobju še lahko nabijejo. Ne dvomim, da si v Avstriji država vzame manj, če je cena na vaških pumpah nižja kot pri nas. Saj tudi oni ne prodajajo v minus. Na avtocesti pa pač služijo na tranzitu in na službenih vozilih.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.354
6.545
113
Tam kjer je več različnih firm pump na kupu se po moje ni za bati da bi šle cena v nebo. Pred leti je v Financah pisalo, da imajo okrog 8 centov marže, Hofer je torej že danes prodajal gorivo s 5 centi marže. Na AC imajo že nekaj časa sproščene cene, pa niso tako visoke kot so v Avstriji na AC.

Neke panike sigurno ne bo, ziher pa ne bodo že prvi dan nabili cen, to bo šlo gor lepo počasi, ampak kaj več kot 10 centov verjetno ne.

Za kartelni dogovor pa še nisi slišal? Itak sta pri nas samo OMV in Petrol.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Trenutna max. marža je nekaj malega čez 8 centov, kot sem napisal vem za pumpo z -5 centi na aktualno ceno, torej delajo s 3 centi, je pa res, da je v sklopu ene večje gradbene trgovine in jim za tak zaslužek verjetno dol visi.

Konkurenca v Sloveniji? Več firm na kupu? Daj ne bodi smešen:

Ocena tržnega deleža na MP trgu

1. Petrol 50-60%
2. OMV 20-30%
3. MOL 5-10%
4. Shell 5-10%
5. Eni (prevzel MOL) 0-5%
6. Interina 0-5%
7. M-Energija 0-5%
8. Fe-Trading (prevzel OMV) 0-5%
9. Logo 0-5%

Suma sumarum, Petrol kontrolira preko Srmina še veliko večino VP trga 60-70%.

To pa je čudežna raziskava, na podlagi katere se je sprostila cena najprej na AC, kar je v SLO itak idiotsko, saj ob odprtem sistemu cestninjenja - vinjete, ni noben problem zapeljat z AC in tankat ceneje, zato se tudi cene na AC ne navijajo preveč, sedaj pa še po celi Sloveniji: http://www.varstvo-konkurence.si/fi...ga_pogonskih_goriv_-_nezaupna__AVK__2017_.pdf

Ena od nebuloz:
  • cena: končni odjemalci lahko v primeru neupravičenega oziroma večjega porasta cen, brez težav zamenjajo bencinski servis, ki nudi ugodnejše cene oziroma pogoje nakupa;
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.222
4.701
113
Zakaj torej ne uvedemo državno reguliranih cen na področju cen motornega olja na pooblaščenih servisih, saj je očitno, da se s šibko konkurenco tega ne da urediti?
Ne vem po kakih vaseh ostali živite, ampak v našem kraju z nekaj 1000 prebivalci so tri črpalke: mol, petrol in omv. Razdalja med njimi dobrih 100 metrov. 2 km stran pa še agip.
Če ste pa v preteklosti volili lokalne šerife, ki so zagotovili, da črpalka od njihovega kolega, ki je vzel franžizo, ni imela konkurence, pa ste mogoče res brez konkurence.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Se vidi da je državna stran.
V Enem letu niso sposobni usposobiti delovanja.


Da bi to bilo v privatnem podjetju bi tole delalo v max par dneh. Pa še te bi letele glave oziroma padaleodškodnine.


Evo po 2 urah še vedno piše Loading...

Mislim da se cene hitreje spreminjajo, kot pa je ta stran sposobna delat...
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Pepe, ampak zakaj si že zdaj niso konkurirali s ceno, saj so imeli možnost? Vsi (razen Hofer) so se držali najvišje dovoljene cene, zakaj bi zdaj zniževali?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Macola20 in boc

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Trenutna max. marža je nekaj malega čez 8 centov, kot sem napisal vem za pumpo z -5 centi na aktualno ceno, torej delajo s 3 centi, je pa res, da je v sklopu ene večje gradbene trgovine in jim za tak zaslužek verjetno dol visi.

Konkurenca v Sloveniji? Več firm na kupu? Daj ne bodi smešen:

Ocena tržnega deleža na MP trgu

1. Petrol 50-60%
2. OMV 20-30%
3. MOL 5-10%
4. Shell 5-10%
5. Eni (prevzel MOL) 0-5%
6. Interina 0-5%
7. M-Energija 0-5%
8. Fe-Trading (prevzel OMV) 0-5%
9. Logo 0-5%

Suma sumarum, Petrol kontrolira preko Srmina še veliko večino VP trga 60-70%.

To pa je čudežna raziskava, na podlagi katere se je sprostila cena najprej na AC, kar je v SLO itak idiotsko, saj ob odprtem sistemu cestninjenja - vinjete, ni noben problem zapeljat z AC in tankat ceneje, zato se tudi cene na AC ne navijajo preveč, sedaj pa še po celi Sloveniji: http://www.varstvo-konkurence.si/fi...ga_pogonskih_goriv_-_nezaupna__AVK__2017_.pdf

Ena od nebuloz:
  • cena: končni odjemalci lahko v primeru neupravičenega oziroma večjega porasta cen, brez težav zamenjajo bencinski servis, ki nudi ugodnejše cene oziroma pogoje nakupa;

V teoriji je res tako, v praksi imaš pa avto zato, da se z njim kam pelješ in če se kam pelješ, se v dosegu celotnega tanka sigurno pelješ mimo vsaj treh različnih ponudnikov, če ne še kaj več. Tisti, ki imajo strahove pred drugimi pumpami naj pa kar hodijo na nek opevan "OMV" (ali blilo kaj drugega), jaz sigurno ne bom, oz. že danes ne, pa čeprav so cene enake.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.222
4.701
113
Pepe, ampak zakaj si že zdaj niso konkurirali s ceno, saj so imeli možnost? Vsi (razen Hofer) so se držali najvišje dovoljene cene, zakaj bi zdaj zniževali?
Ker je denimo na 1 do 3 centih, ki bi lahko vzel za luft težko delati razliko in dobiti maso kupcev. Prodajati v minus (dumping) pa je načeloma početje, ki se po zakonu preganja.
Presneto malo katera dobrina v Sloveniji ima manj kot 10 % marže v Sloveniji v maloprodaji. Če sploh katera, razen goriva. Pri kruhu so včasih govorili o 25 % in da se trgovcem ne splača tega prodajati.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.222
4.701
113
Pri večini dobrin masovne potrošnje je tako. Zato imamo denimo na voljo akcije -25 % v kakem sparu. Ker v trgovini ni prav nobenega artikla, ki pride v poštev v akciji in bi imel nižjo maržo. V minus ne prodajajo. Tudi ne smejo, če inštitucije za varstvo konkurence delujejo kot bi morale.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne vem po kakih vaseh ostali živite, ampak v našem kraju z nekaj 1000 prebivalci so tri črpalke: mol, petrol in omv. Razdalja med njimi dobrih 100 metrov. 2 km stran pa še agip.
Če ste pa v preteklosti volili lokalne šerife, ki so zagotovili, da črpalka od njihovega kolega, ki je vzel franžizo, ni imela konkurence, pa ste mogoče res brez konkurence.
Dobro zate.
Očitno ti pridobivanje GD za pumpo ni najbolj domača stvar. In smo spet pri "mnenju" Vizjakovega ministrstva iz pomladi letos - glej glej, glih takrat ko je kupoval delnice Petrola - da sprostiev oz. poenostavitev gradnje črpalk v SLO ni potrebna, saj ima Pepe 3 črpalke na kupu + še eno za dobro vago!

V teoriji je res tako, v praksi imaš pa avto zato, da se z njim kam pelješ in če se kam pelješ, se v dosegu celotnega tanka sigurno pelješ mimo vsaj treh različnih ponudnikov, če ne še kaj več. Tisti, ki imajo strahove pred drugimi pumpami naj pa kar hodijo na nek opevan "OMV" (ali blilo kaj drugega), jaz sigurno ne bom, oz. že danes ne, pa čeprav so cene enake.

Sicer ne vem kje si mene našel jaz ob več kot 10 centov razlike tankam v A - dejstvo je pač, da v SLO sta Petrol daleč spredaj in za njim OMV ter še zadaj MOL (Shell prodaja samo na veliko), vse ostalo ni omembe vredno in tudi če se oni trije zadaj na trepalnice postavijo z znižanjem cene ne dosežejo nič, razen še manjšega zaslužka.

Sam sicer verjamem v to kar sem zapisal tisti dan ko so objavili sprostitev - dizel gre na +- 1,10€ na "poceni" črpalkah (tiste s konkurenco v bližini in slabim prometom že sedaj) dokler bo stanje na mednarodnem trgu nafte tako kot je.