Cene bencina pri ........

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Kaj meniš? Če sedaj pokurim 2500 litrov letno, pa grem na elektriko? Od tega je krepko čez 2 jurja davščin.

Krepko čez 2 jurja? A to spet nekaj na pamet?

Sicer je vlada poskrbela, da je sedaj višina trošarine nekje globoko skrita, ampak kar sem dobil je tole zadnje kar je uradno in verjetno velja še danes:

Če se 2500 litrov nanaša na bencin (ki je bolj obdavčen) je davščin:
trošarina: 2500 * 0,377 € = 942€
ove+spte: 2500 * 0,00911 € = 22€
prispevek za energetsko učinkovitost: 2500 * 0,00736 € = 18€
DDV od celotnega zneska goriva (3350 €): 604 €
----------
1586 €

Glede paniko kako bo to treba vse prelaviti na EV pa: ja nekoč bo treba, ampak trenutno pri tistih 3% tržnega deleža smo še zelo daleč od tega. Pa tudi ko bomo na 50%, a res naivno mislite, da bodo dajatve na bencin ostale na teh nivojih? Razliko v prid EV se bo držalo vedno, iz preprostega razloga, ker je energetsko bolj učinkovit pogon.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.805
606
113
EU
Zagotovo ne iz tega razloga LOL:valjamse:, ker potem bi nam vsem odvzeli avte in nas preusmerili na javni prevoz, al pa bi vsak avto mel eno mini nuklearko s seboj, ki bi držala vsaj 50 let brez da bi rabil dodajati gorivo. Razlika se bo kar lepo zmanjšala, ker bo cesar, pa tudi multinacionalke seveda, želeli imeti enako denarja od tebe. Ne bo se zgodilo, da boš ti kdaj karkoli manj plačeval, kvečjemu več.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.199
4.667
113
Pri večini ostalih dobrin pa je piskrček države samo DDV. Torej 604 $ po izračunu Gasper008 namesto 1586 €.
Hm, kaj le je energija zakrivila, da je tako obdavčena? Verjetno še najbolj to, da jo vsi rabimo in je velik vir davčnih prihodkov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Zagotovo ne iz tega razloga LOL:valjamse:, ker potem bi nam vsem odvzeli avte in nas preusmerili na javni prevoz, al pa bi vsak avto mel eno mini nuklearko s seboj, ki bi držala vsaj 50 let brez da bi rabil dodajati gorivo. Razlika se bo kar lepo zmanjšala, ker bo cesar, pa tudi multinacionalke seveda, želeli imeti enako denarja od tebe. Ne bo se zgodilo, da boš ti kdaj karkoli manj plačeval, kvečjemu več.

Davčno neravnovesje je pristono praktično povsod, še prispevek za zdravstvo plača bistveno več tisti s plačo 2k € kot tisti z 1k€, pa gre za popolnoma enako storitev (to je dejstvo, ne pravim da je to narobe).
Davčno neravnovesje med naftnimi delivati in elektriko se bo držalo vse dokler bo iniciativa, da se pokuri manj nafte (iz takih ali drugačnih vzrokov). Državi je pomembno samo to da ji v vrečo skupno pade enako (ali več) denarja. Razmerje bo vedno v prid EV, razmerje se bo prilagajalo tako da bo prodaja EV še vedno rasla.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Razmerje bo vedno v prid EV...

Absolutno ne drži. Že sedaj ceneje prideš iz Frankfurta v Ljubljano z dizlom, kot z EV-jem (da ne omeni, da veliko prej), če polniš na Ionity polnilnicah brez naročnine. Vem - robni primer, a ne tako nepomemben. Nakazuje se trend.

Bo pa to absolutno držalo, ko bo na voljo prvi komercialni fuzijski reaktor.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Ok, česa nisi razumel, govorimo o davščinah, ne o tem kako so si trgovci s hitrimi polnilnicami zamislili svoje marže.
 
Absolutno ne drži. Že sedaj ceneje prideš iz Frankfurta v Ljubljano z dizlom, kot z EV-jem (da ne omeni, da veliko prej), če polniš na Ionity polnilnicah brez naročnine. Vem - robni primer, a ne tako nepomemben. Nakazuje se trend.

Bo pa to absolutno držalo, ko bo na voljo prvi komercialni fuzijski reaktor.


to bo treba še fajn čakat. Recimo Francija bo šla v gradnjo 6 novih nukleark, pri nas bi bilo tudi dobro razmisliti o še enem jedrskem reaktorju, ker trenutno je to najmanj škodljivo za okolje. Gorivo se da obnavljati, je pa res da imaš na koncu odpadke, ki pač vzamejo določen del povšrine da se jih lahk pravilno odloži, skladišči in tako zaščiti okolje pred neželenimi vplivi. Pa tudi sma količina in cena proizvednee el energije je daleč najbolj konkurenčna. Težave ji predstavljajo nenadna nihanja, to se pač da urejati s kako termo, plisnko, pogojno kako vodno elektrarno. Samo to je še vedno daleč najboljši kompromis med našimi potrebami in neželenimi učinki
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Tole bilo najboljše ,samo kaj ko bomo naredili tako kot nam bodo drugi rekli. To da bi doma vsi popoldne priklopli el avto je pa nemogoče.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.259
5.818
113
pri taščici
Hja, res so hude žrtve. Recimo daš prat pomivalc ali pralni stroj na nočno tarifo in moraš zjutraj pospravljat, namesto da bi imel že popoldan poštimano.
Malo se hecam. Določeno mero prilagoditve seveda je potrebno narediti, vprašanje je le, kje je tista meja, ko se ti splača to narediti. Recimo za 1 cent ti bo verjetno dol viselo, če ti bo pa polnenje/praznenje (HIPOTETIČNO) prineslo 20 EUR na dan = 600 EUR na mesec in se avta po izteku garancije znebiš. Dol ti visi za baterijo potem, 7.200 EUR letno pa tudi za Alter standarde ni slabo.
Seveda bi normalen človek moral upoštevati tukaj še ekološki vidik, saj če recimo po treh letih baterija crkne in je avto ekonomska totalka, je to popolnoma neekološko. Ampak to večini dol visi.
Ce bos lovil trenutne spice in luknje v ceni kwh bos mogoce 5 evrov na dan zasluzil. Pa se takrat moras imeti avto priklopljen na omrežje in ne na sluzbenem parkingu.
Seveda pa bodo lahko nihanja v prihodnje se bistveno visja. Ampak ce bodo poskrbeli za visjo stumulacijo porabe takrat ko bodo viski in obratno penale za takrat ko bo visoka cena (15 minutni obračuni) se bo splačalo tudi zalogovnik vode nafilat s TC ali pa estrihe pregret.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.259
5.818
113
pri taščici
Zdaj je pa razlika v ceni VT:MT približno 1:0,7 in je za vecino premajhna da bi ponoci poslusal pralni stroj.
Ko bo razlika 5:1 pa zna biti druga pesem. Vsaj na Gorenjskem
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
Ko je hanziju ponoči dolgčas vrže ping pong žogice v pralni stroj in igra loto...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.259
5.818
113
pri taščici
Nekateri ljudje pa v garsonjerah zivijo.
Tudi jaz sem bil tam. In tam sem ga lepo slisal iz kopalnice. Sedaj ga pa tudi jaz ne slisim iz kleti hise. Pa je isti stroj.
 
Tole bilo najboljše ,samo kaj ko bomo naredili tako kot nam bodo drugi rekli. To da bi doma vsi popoldne priklopli el avto je pa nemogoče.

ni samo to, tud naša pamet že postaja bolj boga...probej začet zbirat podpise za gradnjo nove nuklearke, pa te bodo tazeleni in to naše gore list po moje na križ pribili..če pa za to zve greta ti pa peku ne uide...

ja ko so riti prepolne se ne kam z drekom...težava je ker počasi bodo riti prazne, pa tud dreka bo zmanjkal..takrat bo pa zelo hudo
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sad in tony

sad

Guru
24. avg 2007
20.485
9.188
113
Krepko čez 2 jurja? A to spet nekaj na pamet?

Sicer je vlada poskrbela, da je sedaj višina trošarine nekje globoko skrita, ampak kar sem dobil je tole zadnje kar je uradno in verjetno velja še danes:

Če se 2500 litrov nanaša na bencin (ki je bolj obdavčen) je davščin:
trošarina: 2500 * 0,377 € = 942€
ove+spte: 2500 * 0,00911 € = 22€
prispevek za energetsko učinkovitost: 2500 * 0,00736 € = 18€
DDV od celotnega zneska goriva (3350 €): 604 €
----------
1586 €

Glede paniko kako bo to treba vse prelaviti na EV pa: ja nekoč bo treba, ampak trenutno pri tistih 3% tržnega deleža smo še zelo daleč od tega. Pa tudi ko bomo na 50%, a res naivno mislite, da bodo dajatve na bencin ostale na teh nivojih? Razliko v prid EV se bo držalo vedno, iz preprostega razloga, ker je energetsko bolj učinkovit pogon.
Jaz nisem šel računat na pamet, ampak v glavi imam, da gre 60% mpc državi. To je pa 2100 eur. Kakorkoli, država bo ta izpad morala prinesti noter. Kdor misli, da ne, sam sebe farba.
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Tole bilo najboljše ,samo kaj ko bomo naredili tako kot nam bodo drugi rekli. To da bi doma vsi popoldne priklopili el avto je pa nemogoče.
Jaz ga polnim vedno med 22 in 6 uro, ne zaradi cene, ker imam svojo SE, temveč ker je takrat "nizka" poraba el. energije in NEK + TEŠ ne moreta obratovati manj, kot je tehnični minimum. Torej pošiljam energijo v mojo vas, ko je draga in ponoči "rešujem" poceni energijo.

In še to. Čeprav imam zaradi samooskrbe eno tarifo, kljub temu skrbim, da se rabi energija za PS in PS takrat ko je nižja tarifa ali nedelja. Se mi ne pozna na računu, sem pa nekaj prispeval Energetskemu sistemu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi