Alergija na cvetni prah

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
To je to ja, inštitut objavlja podatke "za nazaj" in napoved "za naprej". Podatkov "v živo" nisem nikjer zasledil.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Glede na to, da so ti zavodi namenjeni samo temu, da se zmanjša št. brezposlenih oseb, bi lahko vsake toliko naredili nekaj kar dejansko koristi ljudem...
Npr... dnevni graf stanja. Če že ni denarja za avtomatski sitem bi si lahko en birokrat vsak dan vzel 5min in to naredil na roke...
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
http://meteo.arso.gov.si/met/sl/weather/bulletin/bio/

Biovremenska napoved
Torek, 12.4.2016 ob 8h

....
NAPOVED CVETNEGA PRAHU V ZRAKU

V nižinah bo obremenjenost zraka s cvetnim prahom breze in gabra visoka. V zraku bodo večje količine bukve in manj hrasta, ki sta brezi sorodni rastlini. Obremenitve z velikim jesenom bodo do srednje visoke. Začela se je sezona pojavljanja cvetnega prahu platane, v parkih, kjer je sajena, bo obremenitev srednje visoka. V zraku bo prisoten še cvetni prah cipresovk/tisovk in vrbe. V Primorju bo nizka obremenitev zraka s cvetnim prahom breze, ki ga veter občasno prinese s celine. Obremenjenost zraka s cvetnim prahom gabra in cipresovk/tisovk bo srednje visoka do visoka, koncentracija platane bo srednje visoka, koncentracija jesena bo nizka. V zraku bo prisoten še cvetni prah bukve, hrasta, bora in posamezna zrna trav. Do konca aprila pričakujemo začetek glavne sezone sproščanja cvetnega prahu hrasta, iglavcev in oreha. Poleg drevesnih vrst se bo začel pojavljati še cvetni prah trav, trpotca, kislice in v Primorju tudi krišine.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Ja napoved, kaj pa dejansko stanje? Že pri vremenu vidimo da so napovedi off, so pri alergenih bolj natančne?
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
Glede na to, da so ti zavodi namenjeni samo temu, da se zmanjša št. brezposlenih oseb, bi lahko vsake toliko naredili nekaj kar dejansko koristi ljudem...
Npr... dnevni graf stanja. Če že ni denarja za avtomatski sitem bi si lahko en birokrat vsak dan vzel 5min in to naredil na roke...

Jaz sem jih vprašal zadnjič zakaj je treba 1 teden čakat na stanje cvetnega prahu v zraku za določen dan. In so mi rekli, da vsak dan vzorce pošiljajo v laboratorij, kje se preveri na vzorcu itd... in da to ne gre tako, da bi lahko kazal aktualno stanje. Tudi meni se zdi kar nekaj, da imaš samo napoved, ki je čisto presplošna in poročilo za nazaj, ki pa pride boh ve kdaj. Npr. zadnje poročilo o dejanskem stanju cvetnega prahu je bilo za 3.4., danes smo pa 12.4.
bonk.gif



Citat:
Pozdravljeni!
Hvala za vaše pismo. Veseli nas, da spremljate podatke o pelodu. Žal moj odgovor ni vzpodbuden.
Ne zatika se pri objavah podatkov, to nam vzame relativno malo časa. Sam način vzorčenja enkrat tedensko, pošiljanje vzorcev s pošto in analiza vzorcev pod mikroskopom prinese zamudo, ki ste jo omenili. Tu ni nobene avtomatike in odčitavanja cifer z zaslona. Take so procedure v vsej Evropi in svetu. Razlika je v tem, da v bližnjih državah imajo več centrov za analizo peloda in več analitikov, ki hkrati analizirajo vzorce. Tudi računalniška podpora je nekoliko boljša.
Zamude bodo, s sedanjim sistemom se jih ne moremo rešiti, tudi z neplačanim delom preko delovne obveznosti.
Če vas stanje v zraku zanima pred objavo na netu, lahko telefonirate na:01 5205728. Z veseljem vam bomo odgovorili.

Za napovedi peloda v Evropi je na razpolago model, ki so ga razvili finski meteorologi. Povezava: http://silam.fmi.fi/pollen.html?parameter=birch&region=Europe&height=0

Pričakujemo vaš klic. Za hitro orientacijo pa: koncentracija breze in gabra je zelo visoka v celinski Sloveniji. V primorju je breze nizmka koncentracija, gabra in cipresovk visoka.
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Sami izgovori...

Aprila ko cveti breza in avgusta, ko ambrozija bi lahko vsak dan vzeli vzorec in ga s hitro pošto poslali v laboratorij.
Oni pa bi jim sigurno lahko v 24 urah po mailu sporočili rezultate...
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Morda kdo ve, je mogoče opraviti imunoterapijo pri alergiji na psa in mačko? Ugotovil sem, da sem alergičen na oboje, res pa bi rad imel kakšno domačo žival.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Pri vsaki alergiji je možno, edino mogoče ni možno takrat, ko je odziv na alergijo tako močan, da lahko pride do šoka, torej da bi že ena doza terapije lahko bila usodna. Ampak tega ponavadi pri "naših" alergijah ni...tako da kr navali...

boš pa plačal ko grk, vseeno pa poročaj
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Gre, če si res hudo alergičen oz ti to otežuje življenje. Če si bolj blag, oz če ti pomagajo steroidi, potem dobiš tisto. Čeprav so, smešno, na dolgi rok steroidi dražji, ker jih človek jemlje zelo dolgo...imunoterapija pa traja le nekaj let.
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
KSZ, jaz sem letos mal drgač zagrabil borbo z to k. travo
grin1.gif


Še vsako leto me je nekak zvil in sem nato jemal Letizen, sam k sem bil pol po 3-4 dneh zadet k....

Zaenkrat borbam z
grin1.gif


-zjutri čaj iz kopriv. So proti elergenom

-IR fototerapija. Maš žnj opcij jaz uporabljam: Lanaform

Začel sem preventivno in sedaj ko cveti trava res nimam večjih problemov.. Tudi k sm bil ene 2 dni res med travniki zunaj, mi je takoj prepucal nos. Ok čutim mal alergijo, sam j. te res max 20% tega k je blo prej..

-Airfree. Dobil na test in je re sok zadevca. Edin pocen ni... Airfree
 

fujtajksel

Pripravnik
4. sep 2014
167
5
18
Citat:
Uporabnik CupraR pravi:
KSZ, jaz sem letos mal drgač zagrabil borbo z to k. travo
grin1.gif


Še vsako leto me je nekak zvil in sem nato jemal Letizen, sam k sem bil pol po 3-4 dneh zadet k....

Zaenkrat borbam z
grin1.gif


-zjutri čaj iz kopriv. So proti elergenom

-IR fototerapija. Maš žnj opcij jaz uporabljam: Lanaform

Začel sem preventivno in sedaj ko cveti trava res nimam večjih problemov.. Tudi k sm bil ene 2 dni res med travniki zunaj, mi je takoj prepucal nos. Ok čutim mal alergijo, sam j. te res max 20% tega k je blo prej..

-Airfree. Dobil na test in je re sok zadevca. Edin pocen ni... Airfree

Problem je da je precej težko res vedet kaj pomaga in kolk pomaga, rezultati so bolj statistični kot redno ponovljivi. Enkrat greš lahko čez cvetoč travnik nezafiksan pa ni nič, drugič ješ tablete in tičiš notri pa imaš vseeno čist razsut nos in oči.
Tablet so ene štiri glavne vrste med katerimi menda ni pomembnih razlik glede učinkovitosti, so pa razlike v stranskih učinkih, ki pa nihajo od osebe do osebe. Mogoče lahko poskusiš z drugimi tabletami, nekatere so brez recepta in dovolj poceni da preizkusiš ne da bi letal do zdravnika.
Alter terapije nekaterim pomagajo in to celo trajno, za razliko od tablet. Najbrž delujejo bolj preko psihe. Problem je da so vse po vrsti drage, ampak ravno to da mastno plačaš je mogoče eden od psiholoških faktorjev
wink-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Rad bi videl človeka, ki je alergičen in bo stopil ven in si bo rekel, ne danes ne bom kihal, ne danes ne bom šmrcal, ne danes me ne bodo srbele oči... in res nič od tega ne bo!

Jst pravim da takih stvari psihološko zdravit ne moreš, ker ne veš kdaj te bodo doletele!!
Sam sem letos pri seb videl, zjutri vse ok, si že rečeš, opa bo pa lep dan. Popoldne pa ne dohajaš robčkov iz žepa vlečt!
Potem sem recimo krmo grabil, na začetku ok, vmes začel smrkat, na koncu spet vse ok.
Pa vmes so bli dnevi, ko je bilo vse bp.
Me ne bo nihče prepričal, da se lahko človek psihološko zdravi za nekaj, kar ne ve kdaj ga bo udarilo!
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Itak, tablete lahko menjaš itd. Sam zame je vse en pof. nepotreben strup.

IR terapija mi res pomaga, itak se ti pof. alergeni pridejo v telo preko sluznice v nosu.. Glede na to da te zadevce niso drage (do 40€) se splača probat..
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Ne bi rekel, da pridejo "preko sluznice v nosu v telo", ampak pač imunski sistem reagira z alergeni že tam, ker je to prva vstopna točka v telesu.
 

fujtajksel

Pripravnik
4. sep 2014
167
5
18
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
Rad bi videl človeka, ki je alergičen in bo stopil ven in si bo rekel, ne danes ne bom kihal, ne danes ne bom šmrcal, ne danes me ne bodo srbele oči... in res nič od tega ne bo!

Jst pravim da takih stvari psihološko zdravit ne moreš, ker ne veš kdaj te bodo doletele!!
Sam sem letos pri seb videl, zjutri vse ok, si že rečeš, opa bo pa lep dan. Popoldne pa ne dohajaš robčkov iz žepa vlečt!
Potem sem recimo krmo grabil, na začetku ok, vmes začel smrkat, na koncu spet vse ok.
Pa vmes so bli dnevi, ko je bilo vse bp.
Me ne bo nihče prepričal, da se lahko človek psihološko zdravi za nekaj, kar ne ve kdaj ga bo udarilo!

To je sicer samo moja hipoteza - to da neka psihoterapija lahko popravi načet imunski sistem ni nikjer dokazano, čeprav je znano da včasih lahko reši probleme ki izgledajo fiziološki. Po drugi strani je prav tako vprašanje če lahko vsako težavo imunskega sistema rešiš "materialistično" z doziranjem neke kemikalije ali bio agenta v tabletah.
Dejstva so da sodobna medicina glede imunskega sistema pozna nekaj mehanizmov ampak globalno razume bolj malo, večine zadev kot so alergije in druga avtoimuna obolenja pretežno ne znajo ozdravit, imunoterapija v večini primerov ne deluje pri čemer pri osebkih z več alergijami sploh ne poskušajo. Da klasična terapija tablete+sprej+kapljice ne zdravi ampak samo blaži simptome in da je še tu učinkovitost težko merit (a bi bilo takrat ko nimaš težav brez tisti dan res slabše, pa takrat ko z vseeno smrkaš če bi bilo brez res še slabše?). Da alergije včasih nastopijo in včasih "izzvenijo" same od sebe, pa da včasih izginejo po imunoterapiji ali alternativnih terapijah, pri čemer nikomur ni točno jasno zakaj.
Alternativci (bioresonanca, akupunktura, homeopatija...) opažam da imajo vsi podoben pristop. Za dober denar prodajajo svojo "osnovno" terapijo, ki je mogoče tudi sugestiven ništrc, s terapijami ki so mogoče nekakšne meditacije. Zraven pa te poskušajo pripravit še do korenite spremembe prehrane, splošnega lajfstajla, zmanjšanja stresnih faktorjev itd, kar bi mogoče lahko rešilo probleme samo po sebi. Tudi tisti ki se pozdravijo, težko presodijo, od česa so se, ker je toliko sprememb naenkrat.
Poznam enega osebka ki se je alergije rešil z imunoterapijo in tri z alternativci. Imunoterapije mi zdravniki zaradi več alergij niso svetovali. Zato sem poskusil bioresonanco, ki pri meni ni prijela. Mogoče je bilo narobe da sem preveč bral kako naj bi delovala, kar je pri ljudeh z narejenim elektro faksom kontraindikacija
wink-1.gif

V glavnem itak se ne spuščaj v nobene drage alter terapije v katere ne verjameš. Spremembe prehrane in lajfstajla pa lahko preizkusiš tudi sam, edino problem je zbrat toliko volje da se tistega za kar se odločiš res držiš par mesecev. Rezultatov seveda ne moreš pričakovat takole čez noč od tega ko si boš nekaj zjutraj rekel, tako to ne deluje. Problemov ki jih imamo tudi običajno ne moremo enostavno odmislit, ni enostavnih formul za reševanje zavoženih podzavestnih vzorcev, vključno s prekomernim visenjem po slpetnih forumih
wink-1.gif
Pa tudi ni nujno da bo tisto kar si prvič, drugič, tretjič zamisliš res prijelo. Pa da ne zabredeš v dodatno zablodo neskončnih alternativnih terapij (med pacienti alternativcev se opaža lepo število takih ki imajo dejansko samo vedno več problemov in vedno manj denarja).