Access point Linksys ali kaj drugega?

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
jaz sem drugače prebral. Merlin ima v alfa verziji že vključen aimesh, tako da bo že naslednji mesec ali v dveh na volju tudi pri merlinj.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.842
2.097
113
Pri mesh sistemih je to skoraj pravilo... oziroma jaz ne poznam primerka, da to ne velja. Kasnejše (čez nekaj let) dodajanje je večinoma nemogoče.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Ok mal spremembe plana bo in sicer se bo obstojeci router Linksys RTN16 uporabil za pokritje spodnjega nadstropja, kjer ni neke zahtevne uporabe ( 24ur.com itd...).
Sedaj pa iscem nekaj novega za primarni router, zelja je da ima dobro moc, hitrost, stabilnosti, itd...cenovno recimo 150 do 200 , sklepam da bi se kej pametnega moglo dobiti.

Vecina naprav bo povezanih preko wifi ( telefoni, roombe, kamere, tiskalnik, klima, itd itd....).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kaj se samo meni zdi škoda dati več kot 100€ za čisto navaden router? Kaj šele 200€ - to že skoraj dobiš mesh sistem s tremi AP-ji...

Dvomim da boš imel kakšne prednosti kot pa če vzameš nekaj za 50€. Za advanced featurje daš gor dd-wrt ali pa openwrt.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za domačo rabo je povsem dovolj. Jaz imam TP-Link 1043ND V3 za cca 50€ in brez težav folga 3 PC-je, službeni laptop, TV, printer, 2 telefona in nekaj smart žarnic.

Gor je openwrt, skonfiguriran je QoS, VPN server za remote access domačega omrežja, guest wifi, guest LAN port za službeni laptop in DNS-level adblocker (ala Pi-hole). Dela brez težav in RAM-a nikoli ne požere več kot polovico. Tudi ko torrenti na polno laufajo na 100/10 liniiji.

Tako da res ne vem kaj vi delate doma, da rabite routerje za 200€. Ni to enterprise okolje...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Meni je bil pogoj, da dejansko sfolga priključen USB disk, ne pa tako, da imam pol 7-8Mb/s prenosa, ko kopiram iz računalnika na zunanji disk. Ko sem 2 leti nazaj kupoval router, je bilo zelo malo routerjev, ki so omogočali visoke hitrosti na USB portih. Tisti, ki pa so, pa so bili ranga 150€ in več...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za tako potrebo kupiš Raspberry Pi pa te pride vse skupaj ~40€.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.842
2.097
113
Rpi3 ne zmore vec kot 6-8mbps. To je za NAS skoraj neuporabno. Sele Rpi4 zmore vec.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tako je - RPi 3 je bilj kar se tega ubogi - tako po USB strani kot po omrežni (le 100 Mbps povezava in deljeno vodilo z USB)
RPi 4 je pa že bolj uporabno, ampak tega takrat še ni bilo...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.842
2.097
113
Za domačo rabo je povsem dovolj. Jaz imam TP-Link 1043ND V3 za cca 50€ in brez težav folga 3 PC-je, službeni laptop, TV, printer, 2 telefona in nekaj smart žarnic.

Gor je openwrt, skonfiguriran je QoS, VPN server za remote access domačega omrežja, guest wifi, guest LAN port za službeni laptop in DNS-level adblocker (ala Pi-hole). Dela brez težav in RAM-a nikoli ne požere več kot polovico. Tudi ko torrenti na polno laufajo na 100/10 liniiji.

Tako da res ne vem kaj vi delate doma, da rabite routerje za 200€. Ni to enterprise okolje...

Ta tplink je 300mbps N standard. Kaj ima to veze z AC standardom ves samo ti.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Za domačo rabo je povsem dovolj. Jaz imam TP-Link 1043ND V3 za cca 50€ in brez težav folga 3 PC-je, službeni laptop, TV, printer, 2 telefona in nekaj smart žarnic.

Gor je openwrt, skonfiguriran je QoS, VPN server za remote access domačega omrežja, guest wifi, guest LAN port za službeni laptop in DNS-level adblocker (ala Pi-hole). Dela brez težav in RAM-a nikoli ne požere več kot polovico. Tudi ko torrenti na polno laufajo na 100/10 liniiji.

Tako da res ne vem kaj vi delate doma, da rabite routerje za 200€. Ni to enterprise okolje...
S custom FW se da marsikaj nastavit, so pa potem ogromne razlike v zmogljivosti, sploh ko prideš do bolj kompleksnega QoS, L7 firewall pravil, source routinga in predvsem enkripcije pri VPN. Pa tudi pri hitrostih in stabilnosti WiFija je kar razlika, da kakšnega seamless roaminga med APji ne omenjam. Tale tvoj 1043ND v3 je kolikor vem žal 2.4GHz only, kar je sploh v bloku s kopico sosednjih wifiji omejeno uporabno, za višje hitrosti pa itak NO GO. Zdaj kaj v resnici rabiš doma, se bi dalo debatirat, je pa vseeno kar razlika, če ti WiFi leti tam realnih in stabilnih 300-600Mb/s namesto 30-60Mb/s, ki ti jih še občasno ubije sosedova mikrovalovka. Sploh danes, ko so že domače pipce v svet hitrejše od tega kar spraviš čez 2.4GHz Wifi, kaj šele stvari v lokalni mreži, kjer zna bit že žični gigabit ethernet bottleneck.

Priznam, da mi je to tudi hobij in da je marsikateri element mojega domačega omrežja vrjetno overkill, se pa vseeno razvadiš. Je pa res, da tudi sam ne bi dal 200€ za neko consumer grade igračo. Če že potem vsaj nekaj napol resnega ala Mikrotik in Ubiquiti. Je pa tudi res, da če kupuješ ločeno router, switch in APje, si hitro čez 200€, po drugi strani pa tudi ni čudežne škatlice, ki bi ti zagotovila hiter WiFi po večjem objektu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips in Mirko

damirj

Guru
9. maj 2012
4.842
2.097
113
Vecina QoS in VPN ne rabi in kompleksnih firewall pravil ne potrebuje, tako potem routerji za 100 ali 200€ res niso potrebni. Ampak v cem je fora 200mbps internet linije ali visje na N standard routerju ki jih potem ne spravis skozi
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ta tplink je 300mbps N standard. Kaj ima to veze z AC standardom ves samo ti.

To je bil zgolj praktičen primer, da se z navadnim poceni routerjem da marsikaj narediti in da zadeva deluje povsem OK. Za podobno ceno lahko že sedaj dobiš AC standard in narediš enako kot jaz - takrat ko sem jaz kupoval še AC routerji niso bili tako poceni pa tudi nobene AC naprave še nisem imel.

Sicer pa je 5GHz dokaj neprimeren za večje hiše, saj je domet bistveno slabši od 2.4GHz. Za dobro pokritost boš namreč rabil več kot en AP v vsakem nadstropju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: amacar