Access point Linksys ali kaj drugega?

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.347
379
83
Ksz
Kaksna pa je pipa v internet?
Ce ne potrebujes ravno 50mbps+ po luftu se verjetno kje valja kak star router, ki ga lahko uporabis, po moznosti tak s podporo alternativnim fw. Tam lahko AP povezes tudi brezzicno.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.063
1.270
113
Potem v startu povej, da mas viska kesa in bi rad fensi zadevo:cool:

Za to kar rabis, ti bo forwarder 300mbps viska.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.656
1.580
113
V teoriji se sliši zelo dobro. V praksi pa sem sam imel sledečo situacijo: v eni etaži linksys router, v drugi en hud d linkov router. In se je pojavila klasična težava teh kombinacij. Stojim zraven d linka, vleče pa na linksysa en štok višje z zelo slabim signalom. In to vse naprave. Ker iz neznanega razloga preferirajo linksysa.
Vsaka taka rešitev je hit ali miss, veš pa ne dokler ne probaš. Ima pa vsak doma specifično situacijo. Enim ena rešitev dela super, drugim nikak.
Kot rečeno, sprobal sem x kombinacij z routerji, extenderji, ap, z kabli, brez,... nič ni delalo.
Lahko da tebi bo, ali pa boš šel po podobni poti kot jaz.
Potem sem šel intenzivno guglat in rešitev mojih težav bi naj bil mesh sistem. Skoraj že kupim linksysov za 200, ko mi amazon ponudi tenda mesh sistem. Tenda? Nikad čuo. Reviewi odlični, za razliko od linksysa. Po pol leta dela neverjetno dobro, vredno vsakega €. Na amazonu je polno verzij, glede na velikost hiš.

https://www.amazon.de/Tenda-Dual-Ba...id=1562407961&s=gateway&sprefix=tenda+&sr=8-3
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Potem v startu povej, da mas viska kesa in bi rad fensi zadevo:cool:

Za to kar rabis, ti bo forwarder 300mbps viska.


Ma nekaj me je zamikalo da bi mogoče pa že bil čas da se zamenja primarni router, konec koncev ga imam že res kar nekaj časa, pa da bi mogoče s tem razlogom sam sebi opravičil nakup drugega :D
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
V teoriji se sliši zelo dobro. V praksi pa sem sam imel sledečo situacijo: v eni etaži linksys router, v drugi en hud d linkov router. In se je pojavila klasična težava teh kombinacij. Stojim zraven d linka, vleče pa na linksysa en štok višje z zelo slabim signalom. In to vse naprave. Ker iz neznanega razloga preferirajo linksysa.
Vsaka taka rešitev je hit ali miss, veš pa ne dokler ne probaš. Ima pa vsak doma specifično situacijo. Enim ena rešitev dela super, drugim nikak.
Kot rečeno, sprobal sem x kombinacij z routerji, extenderji, ap, z kabli, brez,... nič ni delalo.
Lahko da tebi bo, ali pa boš šel po podobni poti kot jaz.
Potem sem šel intenzivno guglat in rešitev mojih težav bi naj bil mesh sistem. Skoraj že kupim linksysov za 200, ko mi amazon ponudi tenda mesh sistem. Tenda? Nikad čuo. Reviewi odlični, za razliko od linksysa. Po pol leta dela neverjetno dobro, vredno vsakega €. Na amazonu je polno verzij, glede na velikost hiš.

https://www.amazon.de/Tenda-Dual-Ba...id=1562407961&s=gateway&sprefix=tenda+&sr=8-3


Ej zanimiva zadeva drgac. Kaj te kocke potem vežeš na obstoječ router in so neke vrste range extengerji?
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.656
1.580
113
Tako, glavni router je za vhodno povezavo, te kocke namestiš po hiši in so neke vrste extenderji. En mora bit na kablu, ostali ne, so pa lahko, če obstaja možnost. Pokritost je vrhunska, prehod med njimi odličen, hitrosti je v vsakem kotu hiše več kot dovolj
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Za Unify rabiš še controler, tako da to pri njemu ne pride v poštev. Razen če bo vse AP-je menjal za Unifi in dokupil ustrezen kontroler (ali pa ga laufal na PC-ju, ki mora biti cel čas prižgan - ne priporočam).

To ni res. Unifi kontroler lahko namestiš na PC samo za konfiguracijo, potem ga pa lahko ugasneš. Obstaja pa tudi android aplikacija Unifi network, s katero lahko tudi nastavljaš osnovne nastavitve, kar je za doma čist dovolj. Moj glas gre torej za Unifi. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: DuCoM in igi

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To ni res. Unifi kontroler lahko namestiš na PC samo za konfiguracijo, potem ga pa lahko ugasneš. Obstaja pa tudi android aplikacija Unifi network, s katero lahko tudi nastavljaš osnovne nastavitve, kar je za doma čist dovolj. Moj glas gre torej za Unifi. ;)

Za en AP je verjetno res vseeno, ali imaš kontroler api ne. Za več pa ga rabiš, sicer ti aktivno razporejanje clientov med AP-ji ne bo delovalo.

Jaz sem tudi navdušen nad Unifi in si ga bom nekoč, ko bom na svojem, tudi sam privoščil. Ampak za omenjeno situacijo pa se mi zdi bolj smiselno kupiti kaj cenejšega.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Vidim zdaj da obstaja tudi za to rešitev: Unifi Cloud Key. Za moje pojme veliko boljše, kot pa neki (pre)dragi Linksys routerji z wifijem.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Tudi moj glas gre za UniFi, imam super izkušnje z njim in ga furam tudi doma. Je pa res, da rabiš controller, če hočeš da sistem z večimi APji deluje optimalno. Za mene to ni problem, ker ga enostavno laufam na virtualki na hostu, ki mi itak služi kot router, NAS, itd..
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
ko ste glih pri RE-jih
Kateri linksysovi vse poddpirajo max-stream. Ali je to samo RE7000 AC1900+ ali še kateri?
Oziroma kaj je bolje če dam v drugo nadstropje en tale RE7000
ali nabavim en tenda mesh sistem.
Ali je bolje recimo dva AP-ja ruknit nekam. Kabli letijo bolj ali majn v vsako sobo.

Router je linksys ea8300 ki mi pokrije 70% bajte v 2 nadstropjih.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.088
113
V teoriji se sliši zelo dobro. V praksi pa sem sam imel sledečo situacijo: v eni etaži linksys router, v drugi en hud d linkov router. In se je pojavila klasična težava teh kombinacij. Stojim zraven d linka, vleče pa na linksysa en štok višje z zelo slabim signalom. In to vse naprave. Ker iz neznanega razloga preferirajo linksysa.
Vsaka taka rešitev je hit ali miss, veš pa ne dokler ne probaš. Ima pa vsak doma specifično situacijo. Enim ena rešitev dela super, drugim nikak.
Kot rečeno, sprobal sem x kombinacij z routerji, extenderji, ap, z kabli, brez,... nič ni delalo.
Lahko da tebi bo, ali pa boš šel po podobni poti kot jaz.
Potem sem šel intenzivno guglat in rešitev mojih težav bi naj bil mesh sistem. Skoraj že kupim linksysov za 200, ko mi amazon ponudi tenda mesh sistem. Tenda? Nikad čuo. Reviewi odlični, za razliko od linksysa. Po pol leta dela neverjetno dobro, vredno vsakega €. Na amazonu je polno verzij, glede na velikost hiš.

https://www.amazon.de/Tenda-Dual-Ba...id=1562407961&s=gateway&sprefix=tenda+&sr=8-3

Z razlogom je cena kot je. Ne razumem poante zakaj proizvajalci tlacijo v wifi ac 1200 samo 100mbit LAN porte. Tale zadeva je samo poceni, drugega pa nic. Podobno kot vsi Tenda produkti. Kaj ti pomaga imet 100% signal, ce pa hitrosti ni.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.656
1.580
113
Ja, številke so eno, drugo pa je, da ta tenda sistem pri nas osrečuje veliko število uporabnikov brez ene same motnje od inštalacije. Ker to je zgleda da kitajski apple: it just works :)
Za razliko od super hitrih d link in linksys routerjev, ki so prej bili v hiši. Tako da lahko tvoj zadnji stavek obrnem: kaj ti pomaga giga hitrost, če signala ni.

Sem zdaj zagnal speedtest: 146 Mbps. Jaz osebno res ne rabim več ;)

Se pa drugače strinjam, Tenda ni za hitrostne rekorde podirat, ampak za 99% uporabnikov je pomoje dovolj
 
Nazadnje urejeno:

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
ko ste glih pri RE-jih
Kateri linksysovi vse poddpirajo max-stream. Ali je to samo RE7000 AC1900+ ali še kateri?
Oziroma kaj je bolje če dam v drugo nadstropje en tale RE7000
ali nabavim en tenda mesh sistem.
Ali je bolje recimo dva AP-ja ruknit nekam. Kabli letijo bolj ali majn v vsako sobo.

Router je linksys ea8300 ki mi pokrije 70% bajte v 2 nadstropjih.
Če le imaš možnost spravit kable do željenih lokacij, je vsekakor boljše dva ali več APjev na kablih. Kabel bo vedno hitrejša, cenejša in bolj zanesljiva alternativa, čeprav lahlo s kvalitetno opremo tudi po luftu marsikaj spraviš.

Zdaj koliko in kam je pa tudi odvisno od tega, kako želiš pokriti bajto. Če ti na bolj oddaljenih delih zadostujejo nižje hitrosti samo da je pokrito, potem bosta verjetno dva dovolj, če sedaj z enim pokriješ 70%. Če pa hočeš povsod visoke hitrosti in rabiš posledično dobro pokritost s 5GHz signalom (ac standard itak na 2.4GHz ne deluje, poleg tega je na voljo premalo frekvenčnega spektra in bistveno preveč motilcev), ki slabše penetrira slozi stene (sploh železobetonske), jih pa hitro rabiš precej več.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.088
113
Ja, številke so eno, drugo pa je, da ta tenda sistem pri nas osrečuje veliko število uporabnikov brez ene same motnje od inštalacije. Ker to je zgleda da kitajski apple: it just works :)
Za razliko od super hitrih d link in linksys routerjev, ki so prej bili v hiši. Tako da lahko tvoj zadnji stavek obrnem: kaj ti pomaga giga hitrost, če signala ni.

Sem zdaj zagnal speedtest: 146 Mbps. Jaz osebno res ne rabim več ;)

Se pa drugače strinjam, Tenda ni za hitrostne rekorde podirat, ampak za 99% uporabnikov je pomoje dovolj

146Mbps prek česa in kam? Če je prek WIFI N je to OK, če je prek WIFI AC pa za nikamor. Drugače s Tendo imam bolj kot ne samo slabe izkušnje, dvomim da je tale komplet kaj boljši, tudi reviewji kažejo, da se najverjetneje ne motim.
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Jaz bi vzel Asus (recimo kakšnega rabljenega rt ac-68u), kjer bi uporabil jihov AiMesh. Tam lahko priključiš kot glavnega Asusa in ostale rabljene drugih znamk pa v mrežo (recimo tega, ki ga že imaš).
https://www.asus.com/us/Networking/RTAC68U/

Bolj "bizarna" opcija: vzamš Linksys EA6900 (rabljenega) z verzijo 1 ali 1.1 (1.2 ima zaklenjeno) in flashaš na stock firmware rt ac-68U
https://www.linksysinfo.org/index.p...5-or-later-on-linksys-ea6900-or-ea6700.74209/
To zadnjo opcijo sem jaz uporabil, ker sem dobil smešno poceni Linksysa na bolhi (sicer me je hotel nategniti prodajalec, ker je imel zaflashanega, sem pa rešil).

Prednosti:
  • asuswrt (lahko greš tudi na Merlin fork, kjer uporabljaš scripte kot so adblocker-ji ali inštaliraš entware programovje)
  • bittorrent client na mreži
  • guest omrežje
  • vpn server/client
  • printer server
  • file server
  • media server
  • podpora IPTV
  • antivirus na routerju
  • hitrost 1300 Mbs
  • AiMesh
 
Nazadnje urejeno:

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
938
91
28
Ljubljana
Kolikor sem bral, AiMesh deluje samo na Asusovih routerjih, pa še to samo nekaterih, tako da ni možno za AiMesh uporabiti drugih znamk.
Merlin ne podpira AiMesh.