Access point Linksys ali kaj drugega?

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Ogledan imam ta model

https://www.linksys.com/us/p/P-LAPN300/

V hiši je WIFI router v 2 nadstropju, posledično je v 1 nadstropju in kleti signal slabsi, sedaj bi dal ta AP v 1. nadstropje, približno pod trenutni router v 2. nadstropju.
Zdej pa me zanima, ma kdo kej izkušenj s tem APjem ali je kaj drugega bolje?
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
S tem nimam izkušenj imam pa izkušnje z x drugimi kombinacijami in vse imajo isto skupno točko: vse je za quratz, ker nikoli ne dela kot bi moralo.
Potem sem nabavil wifi mesh sistem. To pa dela nad pričakovanji
 
  • Všeč mi je
Reactions: BlonG

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Ce si tolk dober da se razlozis kaj doprinese ta AC standard, nebom nic jezen :)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
imel sem neko "čungalunga" poceni verzijo, ki je delala dost OK.
Potem sem zaradi 5GHz hitrosti nabavil tole .. dela kar obljubljajo.. ne vem kakšen cenovni rang je tvoj ogledan model.. na tvojem mestu bi vzel nekaj kar je 5GHz kompatibilno.. pa četudi zaenkrat še nimaš takega ruterja
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Jaz zdaj nisem čist ziher - rabiš AP ali RE (Range Extender)? Do AP moraš potegniti kabel...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.019
113
Ce si tolk dober da se razlozis kaj doprinese ta AC standard, nebom nic jezen :)

Največ zato, ker večino naprav že lahko povežeš po AC standardu in ker to doprinese večjo hitrost oziroma boljše rečeno, veliko naprav si bo lahko delilo večjo pasovno širino in imaš hkrati na vsaki vsaj neko spodobno hitrost, ker pri 10ih napravah na 300mbps, to vse skupaj pomeni le malo čez 10mbps, kar je boga mati. In v časih, ko imamo doma optiko 100mbps ali celo 500mbps, je menda jasno, da si z N standardom nimaš kaj pomagat. AC standard pa tudi dela na 5GHz kar pomeni manj motenj od ostalih naprav in pa večjo varnost z uporabo WPA3, ki najverjetneje na teh starih A/B/G/N napravah nikoli ne bo podprt, na takih ki podpirajo AC pa morda celo bo kak update prišel.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Rabim RE, ceprav za omenjen AP naj bi delovalo vse brezzicno, torej da ni treba kabla vlect ?

Če imaš spodaj slab signal, bo tudi AP imel slab signal - posledično bo "uplink" zanič in ne bo nič boljše - naprave bodo imele dober signal, v praksi pa bo hitrost in morebitno prekinjanje ostalo bolj ali manj nespremenjeno.

Pri backbone povezavah čez nadstropja (ko je navadno vmes armirana plošča), je kabel bolj ali manj nujen.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Točno tega sem imel. Za quratz. 58.18€ vrženih v smeti. Razdalja mora bit ravna linija, pod 4m če se prav spomnim, da da kaj pametnega od sebe. Bog ne daj da je 5cm stena vmes, ker izgubi takoj polovico brzine.
Sicer pa si že vse odgovore dobil. Vse to je za v smeti, če ni na kablu. Ampak jaz sem vse te igrače imel tudi na kablu, pa je večinoma zanič. In to zato, ker ni gladkih prehodov. To pomeni da stojiš zraven enega, vleče pa ti na napravi tadrugi z 1 ali 0 črtic, ker se mu oni bolj dopade.
Edino kar je uporabno je mesh sistem, samo to stane malo več
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.769
2.019
113
Bah, ni res. Linksys EA8500 je pokrival hišo tlorisa 150m2 v dveh nadstropjih, razen v kleti čisto zadnji prostor in diagonalno na drugi strani hiše je malo štopalo., drugače pa solidno pokrita tudi vsa parcela 2000m2 in še pri sosedih. Sedaj Mikrotik RB751 ali ne vem kateri, ki ima 1W izhodne moči komaj komaj pokrije isto nadstropje, kjer je postavljen, v kleti ni ama ništa in tudi na parceli pokrije le samo prostor, ki mu je direktno viden, kaj šele cela parcela ali sploh pri sosedih. Tko da mesh ni nujen, še posebej, če si ne želiš delati vendor lock-in. Dva ali tri APji ti rešijo veš problem ali pa dva dovolj zmogljiva.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Točno tega sem imel. Za quratz. 58.18€ vrženih v smeti. Razdalja mora bit ravna linija, pod 4m če se prav spomnim, da da kaj pametnega od sebe. Bog ne daj da je 5cm stena vmes, ker izgubi takoj polovico brzine.
Sicer pa si že vse odgovore dobil. Vse to je za v smeti, če ni na kablu. Ampak jaz sem vse te igrače imel tudi na kablu, pa je večinoma zanič. In to zato, ker ni gladkih prehodov. To pomeni da stojiš zraven enega, vleče pa ti na napravi tadrugi z 1 ali 0 črtic, ker se mu oni bolj dopade.
Edino kar je uporabno je mesh sistem, samo to stane malo več


Saj tudi kabel je opcija da potegnem v koliko bo sila, res pa da sem imel idejo da bi ta RE oz AP postavil v isti prostor kot je wifi router v 2. Nadstropju, s tem bi dobil dober signal v 1. Nadstropje ( ze sedaj so vse crtice v sobi pod trenutnim routerjem) .
Potem pa sem sklepal da bo v 1 nadstropju tudi dover signal, saj bo povezana naprave do AP oz RE dobra, istocasno bo pa tudi AP oz RE imel dobro povezavo do starega routerja ( ki bo 2.5m visje )
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Kaj se komplicira. Jaz sem vzel xiaomi forwarder 300mbps in ga dal v vticnico, kjer je signal wifi se ok. Mece naprej bp. Mamo pp celi hisi in se zunaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DuCoM

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
No saj nekaj takega bi, da vštekam, nastavim in to je to. In glede na to da je polno izbire okoli 50-70€ , bi seveda nekaj najbolj optimalnega izbral v tem rangu.

Kar se tiče uporabnikov bo 1 laptop, 2 telefona in en zvonec, tako da ni nekih hudih potreb.