Velike poplave na Gorenjskem, Cerkljanskem

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
No pri nas smo za danes zaključili. Večino nam je uspelo očistiti, sedaj pa še upamo, da bodo stroji delali. To bomo vedeli konec tedna.

Sedaj pa bi rekel, nekaj na to, kar sedaj gledam po tv in poslušam stalno spraševanje novinarjev, zakaj se to ni preprečilo, če se je vedelo, da je poplavna ogroženost.

Bil sem danes v Železnikih, ker sem moral peljati sodelovko, ki je prespala pri nas, da je šla domov peš od konca ceste.

Če bi hoteli to preprečiti bi bilo potrebno porušiti pol Železnikov. Prejšnje poplave so vedno odnesle ceste tudi v dolini. Sedaj je cesta na relaciji Šk loka - Železniki ostala nepoškodana, kljub temu, da je na nekaterih delih bila voda tudi 3 METRE visoka NA CESTI. Veliko hiš, ki so v prejšnjih poplavah bile samo zalite v kleteh, so bile sedaj zalite do BALKONOV.

Zato naj ne pametujejo, kako bi se dalo to preprečit, ker se ni dalo. Če bi hoteli preprečiti bi morala biti cela dolina v bregu in hiš na ravnini sploh ne bi bilo.

Mi ki živimo nižje smo samo zato imeli manj vode (pri nas jo je bilo 80 cm), ker je dolina pri nas širša in je voda tekla v širini cca 50 m. V Železnikih kjer je dolina ožja je bila pač voda še toliko višja.

Dodal bi še to, da je odneslo več kot 200 avtomobilov, tako da se vidi kako je voda hitro narasla, saj so ljudje sicer imeli možnost avtomobile umakniti, samo niso bili pravočasni.



Sedaj pa še ena slika avtomobilov, ki so "razstavljeni" na enem travniku kamor jih vozijo tovarnjaki AMZS iz vse dolini. Takrat jih je bilo tam cca 30. Slikal sem ko sva šla s tastom iskat njegov avto. Našla sva ga v strugi popolnoma stolčenega. Nekako sva uspela dobiti ven prometno in na njem je ostala še ena tablica, da sva bila prepičana, da je pravi.



Edit: očitno je moje pisanje o poplavah nekoga vzpodbudilo, da mi je pripopal celo 1*, ker drugega itak zadnje dni ne pišem. Se najlepše zahvaljujem. Pa upam, da tebi ni vse poplavilo.

 
Nazadnje urejeno:

Domzalcan

Vzoren Državljan RS
22. jul 2007
228
0
16
41
Domaležale
Svašta. Včeraj dopoldan sem bil v Italiji. Okoli Venecije Trevisa Pordenon. Tam je bilo popoldan okoli 14h 27 stopinj.

Ko sem prisel do postojne pa je začelo padati in vse močneje v Ljubljani, in še bolj na Štajerskem koncu. Ko sem prišel v Črnuče do mosta s Savo, sem videl da to nekaj ni OK.

Priklopim na VAL 202 in poročajo o groznih poplavah na Gorenjskem. Pridem v Domžale, K.Bistrica že poplavja...


Uglavnem hudo je blo. Kej takšnega še nisem videl, oziroma takšne bistrice oziroma Save.


RIP umrlim.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Hpunkcn24GRwCQlw.v.jpg


Kakšna sila mora to bit, da avto kar ukrivi okrog kandelabra???
rolleyes-1.gif
 

Audio

Pripravnik
6. avg 2007
243
2
18
ksz

Kako to, da vremenoslovci niso predvideli takega neurja? Njihova pregovorna nesposobnost je zdaj neposredno vplivala na število smrtnih žrtev, saj bi s pravočasnim obveščanjem lahko rešili kakšno življenje, da o škodi ne govorim.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.450
113
Mogoče zato, ker se tega preprosto ne da napovedati?
bonk.gif

Sicer pa so bile napovedane močne padavine in izdana opozorila za možna krajevna neurja. Jasno pa tega nihče ne pogleda...
Pač padavin je bilo ene 3x toliko, kot je sprva kazalo. Da pa bo tako, kot je bilo, se je vedelo šele, ko se je stvar že dogajala.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Audio pravi:
ksz

Kako to, da vremenoslovci niso predvideli takega neurja? Njihova pregovorna nesposobnost je zdaj neposredno vplivala na število smrtnih žrtev, saj bi s pravočasnim obveščanjem lahko rešili kakšno življenje, da o škodi ne govorim.

No in če bi ga napovedali? Bi prestavili Domel, Niko in še nekaj hiš? Bi lahko zaščitil bolnico Franjo? Bi se dalo pred plazom zaščititi hišo v kateri sta dva umrla? Močno dovmim.

Kaj bi šele bilo, če bi vremenoslovci kaj takega napovedali, potem pa ne bi bilo takih posledic?
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Sem ravno brala na teletekstu, da so vremenoslovci opozorili o možnosti močnih padavin v zahodni Sloveniji, vendar so podcenjevali količino padavin.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.450
113
Citat:
Uporabnik Kibibi pravi:
Sem ravno brala na teletekstu, da so vremenoslovci opozorili o možnosti močnih padavin v zahodni Sloveniji, vendar so podcenjevali količino padavin.
Kot sem že rekel, takih padavin ne moreš v naprej predvideti. To je bilo podobno, kot malo nazaj v okolici Logatca in Vrhnike. Ozračje je bilo nestabilno in le majhna sprememba je potrebna, da dobiš iz normalnih padavin to, kar je bilo. Recimo, če bi veter malo manj pihal, bi bile padavine dosti manjše.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Vrli ameriški vremenoslovci tudi ne napovedo, kje bo udaril orkan ali pa tornado in kako močan bo, pa imajo proti našim na voljo neverjetno ogromne resurse. Pa vseeno falijo.

Mogoče pa napovedovanje vremena ni ravno enako enostavno kot kuhanje jajc v mehko?
17758-icon_confused.gif
 
Nazadnje urejeno:

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
Recimo ko je Katrina udarila, sem bral da je bila le na nekem majhnem delu morja malo višja temperatura vode in da zaradi tega je dobila tako moč in sta se potem združili celo dve očesi orkana.
V nasprotnem primeru bi se kmalu končalo.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Nisem zasledil nobenega poziva k pomoči na forumu.

Sem iz Litije, pa mi ni vseeno za ljudi, ki so ostali brez domov. Zato sem se odločil za občino Železniki in sem jim nakazal 50€. Ni veliko, a če bi vsak Slovenec prispeval 5€, bi se nabralo precej. Vsak od vas naj se zamisli, kako bi bilo, če bi sam ostal brez vsega in naj nakaže tistih nekaj fičnikov občini po svoji izbiri. Lahko prispevate tudi preko RK in Karitas. Če bi imel čas, bi šel tudi na teren. Slovenci, pokažimo, da smo solidarni!
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Poslal je kratko brzojavko z izrekom sožalja. Tako piše na njegovi strani.