Synology NAS - uporaba

aver

Pripravnik
9. jun 2008
435
11
18
Kupil bi Synology DS220j. Za zacetek bi vgradil en disk in kasneje dokupil se drugega za RAID1

Zanima me kateri disk predlagate? WD red oz kaj drugega?

Lp
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za NAS je bolj primeren WD Red. S tem da z WD Red so trenutno "težave" glede SMR diskov - moraš bit pozoren da kupiš takšnega, ki ni SMR.

Alternativa je Seagate IronWolf, ki je pravtako prilagojen za NAS naprave.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejD

Navid

Majstr
3. dec 2007
252
261
63
Sam imam v 4 bay Synology-ju že tri leta 2x WD Black in 2x WD Red - tista, ki sta v mirror-ju. Z Red sem imel srečo, ker je toliko star, da ni iz serije SMR.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Z enim HDD je to tako, kot bi kupil Poršeja, potem pa, ker nimaš denarja, daš gor ene stare gume od hrošča, da boš šel lahko kak krog.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: MaverickT

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Ko ste ravno vsi "synology" majstri zbrani na kupu :)

Cca 3-4 mesece nazaj sem si dajal "verzijo" za PC gor..... Xpenology... https://xpenology.org/download/

Vse fajn....poinštaliram kernell...pushnem img....dela vse ok...restart....in nikakor zbootat v sistem....probal 2x pa isto...?

Sem presedlal na openmediavault....sicer ok....ampak glede na to da ma frend ITjevc DSM bi blo lažje ker že vse raztura...

OMV ma en fail....ne najdem gadgeta kako lokalno iz usb/prenosnega diska fajle gor direkt uploadat?

Delam samo prek wifi in filezille....ampak traja ker je na lokaciji serverja "flintstones" internet (navaden telefonski kabel z netom) :(
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
če verjamemo proizvajalcem (včasih jim lahko ane...), potem so za nas naprave primerni za to namenjeni diski. to so pa wd red ali seagate iron wolf. seveda pa ni nič narobe, če vgradiš kako drugo serijo. morda se bo bolj grela ipd...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
NAS diski so narejeni za non-stop obratovanje in imajo tudi zaščito pred vibracijami, kar pomeni da lahko vgradiš več diskov v NAS.

Recimo klasični WD Red so narejeni za NAS naprave do 8 diskov, medtem ko so WD Red Pro za NAS naprave do 24 diskov - več diskov pomeni več vibracij in klasični ne-NAS diski temu niso prilagojeni, zato v teoriji nimajo tako dolge življenske dobe če jih uporabljaš v multi-disk environmentu (v praksi pa je seveda odvisno na kakšen batch naletiš).

Tudi iz vidika Firmware imajo NAS diski določene prednosti, recimo tole: https://en.wikipedia.org/wiki/Error_recovery_control

Večina NAS diskov deluje tudi pod nižjimi obrati, kar spet podaljšuje življensko dobo (manj vibracij), tudi poraba elektrike je zaradi nekoliko nižja. Hitrost načeloma ni problem, saj tudi 5400rpm disk večje kapacitete brez težav zasiči 1Gbps linijo.

Razlike v cenah načeloma niso tako velike, tako da bi toplo priporočal vgradnjo namenskih NAS diskov :)
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Prosim za pomoč. Prvi koraki v Synology 220j (zamenja moj stari Cisco 2x1TB) ker je en disk po 10 letih crknil.

Kupil sem en 8TB disk. Ali naj dam star 1TB zraven ali je to zapravljanje resursov in naje raje kupim še en disk ( vsaj 4TB) ali je varno uporabljati NAS samo z enim diskom.

Želim uporabljati NAS kot
1. mrežni disk, ki ga lahko vidim iz katerega koli računalnika doma

2. Koliko je komplikacij če bi želel točko 1 kot VPN povezavo od kjerkoli preko interneta.

3.Želim imeti kliente na domačih računalnikih, ki bi backupirali kar je na teh računalnikih. In to brez veliko razmišljanja, da to moram redno upravljati in kaj rabim backupirali. Kateri klient je to? Ali moram določiti direktorije, ki naj se backupirajo (moj stari backup je tako delal), ali zna kak klient sam pobrati npr direktorije za dokumente, nastavitve in bookmarke in gesla v brovserjih ali celo programske datoteke in dll-je..?

4. Super bi bilo če bi bil backup sposoben znova vzpostaviti vse kar je bilo na diskih na domačih računalnikih. Ali se da narediti "image" posameznih diskov in če disk v računalniku crkne enostavno pretočiti ta imate nazaj če kupim nov prazen disk?

Ali je morda celo bolje za take image klonirati te posamezne diske na en zunanji druge, ki ni stalno v pogonu? Kaj uporabiti za tako kloniranje?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
RAID1...pač 2 diska se klonirata...za backup....samo potem je dobro imet 2 IDENTIČNA diska.......hitrost velikost itd...

Lahko imaš tudi 2 različna.....pač proizvajalca.....bo delovalo...samo potem ne bo optimalno za hitrost...oz bo počasnejši prevladoval in bremzal vse...

Pa če maš en disk 4TB drug 6TB.....pa daš v RAID1....boš imel samo 4TB potem na razpolago :)
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Ali mi lahko napišete bolj korak za korakom navodila?

Ali je komplicirano dodat drugi disk kasneje?

Nekdo mi je celo svetoval naj imam dva diska iste velikosti ampak različnega proizvajalca?
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ali mi lahko napišete bolj korak za korakom navodila?

Ali je komplicirano dodat drugi disk kasneje?

Nekdo mi je celo svetoval naj imam dva diska iste velikosti ampak različnega proizvajalca?

Iz vidika zanesljivosti je RAID1 že bolj bogi. Ko ti crkne en disk, ti lahko pri rebuildu pride do non-recoverable read napake in imaš problem...

Ta problem je pri RAID5 še hujši in ga totalno odsvetujejo. Trenutni standard za domači storage je double parity, torej RAID6 ali RAID-Z2 v primeru ZFS. Lahko tudi RAID1 s tremi mirror-ji, ampak tega načeloma noben ne dela :)

Diska različnih proizvajalcev pa se priporoča zaradi serijskih napak - da ne odletita oba hkrati. Če kupiš dva enaka diska hkrati, bosta zelo verjetno narejena v isti seriji, kar je lahko problem, v kolikor je s to serijo kaj narobe.

Če imaš NAS samo za backup, potem lahko štartaš z enim diskom. Če boš pa na njem imel gor kakšne "originalne" podatke pa obvezno dva. Plus backup teh podatkov še drugam - RAID ni backup!
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.348
243
63
Primzi
prvi tvoj korak naj bo obisk www.synology.com. drugi pa RAID Calculator.
po obisku raid calkulatorja boš ugotovil, da moraš imeti dva diska enake velikosti, če ne imaš neuporabljen prostor (aka denar vržen proč).
RAID Calculator Synology Inc .png
Pod točko 3. obišči Synology Drive
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Primzi
prvi tvoj korak naj bo obisk www.synology.com. drugi pa RAID Calculator.
po obisku raid calkulatorja boš ugotovil, da moraš imeti dva diska enake velikosti, če ne imaš neuporabljen prostor (aka denar vržen proč).
Poglej priponko 34767
Pod točko 3. obišči Synology Drive

Ni nujno da mečeš prostor stran... Če imaš 4TB in 8TB disk, lahko imaš 1x 4TB particijo v RAID1 in 1x 4TB particijo izven RAID (brez redundance).

Ta druga particija je povsem primerna za nek media library (filmi), kjer ni problema če izgubiš podatke - pač še enkrat dol potegneš.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Če prav razumem pri čebelnjaku z dvema panjema (220j) ni razlike med SHR in RAID1?

Koliko je verjetno, da mi disk crkne b 1-2 mesecih? Ali se mi splača sedaj samo en disk not dat in čakati ugodno ponudbo za drugi disk? Oziroma kako komplicirana je inštalacija drugega diska če ga takrat hočem kot podvojitev (RAID)?

Sem probal Synology druge Demo, pa je to bistveno bolj komplicirano kot moj stari Cisco. Tam sem imel samo opcijo foto in stare folders in Windows.

Kakšna je razlika med Shared folders in File services?

Kje najdem Backup client ki ga moram inštalirati na vsak computer?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Backup client....a nimaš to (po spominu iz Xpenology) pod gadgets...