Povezava Synology NAS in MacBook, preko utp kabla

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.575
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
pozdravljeni!

načeloma sem do Synologyja dostopal preko wifi povezave (port forwarding), ampak je povezava okej, če imaš kakšno zadevo sem ter tja za premaknit, trenutno pa se mi je nabralo kar nekaj robe za preložit in bi preko wifi povezave trajalo predolgo. zato sem želel NAS (Synology DS212j) in MacBook Pro Retina 15" želel povezati direktno preko UTP kabla. seveda sem najprej probal kar direktno en konec kabla v NAS, drugega v lan port (sicer je thunderbolt port preko lan adapterja), ampak mi je hitro postalo jasno, da nekaj ne bo štimalo, čeprav so led lučke pokazale, da je povezava vzpostavljena.

potem sem wifi poskusil uporabiti kot switch, pa tudi ni šlo - pač, en kabel od kompa do routerja, drug od routerja do nasa - tudi ni delalo?

torej, kako potem lahko vzpostavim direktno povezavo? je sploh možna? na netu sem našel eno zadevo, ki se vleče praktično čez vse forume, ampak pri meni ni delovala - mogoče zato, ker sem wifi router uporabil kot switch - bi potreboval pravi gigabitni switch?

bi prosil za kak nasvet, bi bilo super, če bi lahko tole sparili ... :p
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Čaki... kaj ti poskušaš in kako imaš kaj nastavljeno?

To bi moral biti "basic networking", s tem da, ga moraš setupat na roke... synologyja postaviš na fiksni IP, recimo 192.168.1.10, na kompu nastaviš ročno na 192.168.1.11 in ni hudič da ne dela. Lahko sicer doma sprobam, če najdem na katerem kablu ga imam (nekaj telovadbe, ker je pospravljen nekje za omaro), ampak ne vem čemu ne bi šlo.

ČE pa imaš oba, komp in nas v DHCP načinu pa seveda ne dela, ker ti vmes manjka router (z vklopljenim DHCP), ki bi enemu in drugemu dodelil IP
smile-1.gif


Kaj ima port forwarding veze tu, boš moral objasnit...?
 
Nazadnje urejeno:

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.575
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Port Forwarding ma veze, če dostopaš preko wifi-ja, torej preko "zraka".
smile-1.gif
potem mora router vedeti, kam bi ti kao rad šel.

danes sem nabavil še crossover utp kabel, upam, da bo pomagal.

kako pa nastavim te IP naslove? ker problem je v tem, da Synologija na noben način ne vidim in ne vem, kako mu dodelim naslov ...

kaj je v bistvu DHCP način? ker včeraj sem se ravno okoli DHCP-ja lovil, nekaj sem dajal na manual in točno to štimal, kot si rekel ... ampak sem nastavljal zgolj samo en naslov - kje pa potem določim še drug naslov?
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
jaz dostopam do nas-a preko wifi in nimam nič port forwarda. seveda pa imam nas na fiksnem ip naslovu in laufa bp. če ga ne najdeš, pojdi na router pod dhcp naprave in ga boš tam (verjetno) našel...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Če si priklopljen preko kabla na router ali preko WIFI-ja ni nobenih razlik. Vedno si enako prisoten v lokalni mreži, tako da ne bi smelo biti razlik.

Razen če misliš z UTP kablom direktno povezati NAS in MacBook? Tam je načeloma tudi vseeno ali je patch ali crossover kabel. Edino IPje boš moral ročno skonfigurirati (na obeh napravah).
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.575
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
okej, to zadnje - kako to skonfiguriram? predvsem me zanima, kako nastavim za Synologyija, za Maca mi je približno jasno.

kar se tiče dostopanja preko "zraka", pa sem na Linksysu vedno moral nastavljat port forwarding ...
tongue-1.gif


tudi včeraj, ko sem čaral s pomočjo routerja, ga ni pokazalo, oz. ker gre po določenem času v sleep mode in ga zbudi samo, če probaš dostopat do njega, ga ni niti zbudilo (prej ga je).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Da razčistimo po vrsti. Port forwading, ki ga lahko nastavljaš na teh domačih usmerjevalnikih, je v resnici dNAT oziroma destination Network Address Translation. Ker naslovov IPv4 primankuje in od operaterja tipično dobiš 1 javni naslov IPv4, doma pa imaš običjno več kot eno napravo, se v lokalnih omrežjih uporabljajo privatni naslovi (RFC1918) v kombinaciji s takšno ali drugačno obliko preslikave naslovov (NAT), da lahko komuniciraš z zunanjim svetom. Domači usmerjavalniki so že privzeto nastavljeni tako, da na WAN strani pridobijo javni naslov preko DHCP (ali pa se ga nastavi ročno), na LAN strani pa imaš vmesnik v lokalnem omrežju in med obema omrežjema izvajajo NAT. Privzeto samo source NAT, torej ko želiš dostopati do neke zunanje storitve dinamično preslika tvoj privatni naslov (recimo 192.168.1.X) za določen izvorni port, v nek drug izvorni port in tvoj javni naslov IP, ki ga pridobiš od ponudnika, tako da sledi vsem povezavam in vzdržuje tabelo preslikav (da lahko pakete, ki pridejo nazaj usmeri na taprav privatni IP). Tako lahko vse tvoje naprave dostopajo do zunanjih storitev iz istega javnega naslova IP. Težava se pojavi, ko želiš od zunaj dostopati do storitev v lokalnem omrežju, saj imaš 1 javni naslov IP in N računalnikov v lokalnem omrežju do katerih bi lahko potencialno dostopal preko tega javnega naslova IP. Tu pride v upoštev dNAT oziroma port forwarding, kjer usmerjevalniku poveš, naj promet, ki pride na javni naslov IP na določen port npr. port 80 (HTTP) usmeri na točno določen računalnik v lokalnem omrežju (recimo HTTP strežnik). Če si nastavil port forwarding za porte, ki jih potrebuješ za dostop do NASa, si pravzaprav svoj NAS odprl na ven celotnemu spletu (poleg samega forwarding običjano usmerjevalniki s to nastavitvijo nastavljen port odprejo tudi na integrirani požarni pregradi).

V samem lokalnem omrežju port forwarding torej nima popolnoma nobene veze, pravzaprav promet ne gre niti čez usmerjevalnik ampak zgolj čez stikalo, ki je sicer vgrajeno v isto škatlo. Brezžično omrežje je običajno transparento bridgeano v isto lokalno omrežje in ne bi smelo biti razlik, če si priklopljen s kablom ali brezžično (razen, če imaš brezžično omrežje namerno ločeno s svojim podomrežjem, pa še tu bi delal kvečemu usmerjanje in ne preslikavo naslovov oziroma port forwarding).

Vse naprave v tvojem lokalnem omrežju imajo torej nastavljen nek naslov IP (privatni), masko omrežja, ki ti pove kater del naslova predstavlja omrežje in kater del je namenjen identifikaciji posamezne naprave znotraj omrežja, privzeti prehod (usmerjevalnik kateremu se pošiljajo paketi, ki niso namenjeni za naprave v lokalnem omrežju, torej to kar gre ven) in strežnike DNS za razreševanje domenskih imen. Vse to lahko nastaviš ročno, običajno pa imaš na tem domačem usmerjevalniku tudi strežnik DHCP, ki poskrbi za avtomatsko konfiguracijo prej omenjenih nastavitev, ko napravo priključiš v omrežje. Na Macu te nastavitve najhitreje preveriš z ukazom ifconfig v terminalu. Zdaj če boš Maca priklopil direktno v NAS, seveda teh nastavitev ne boš avtomatsko dobil od strežnika DHCP, ker ga v tem primeru nimaš. Naslove lahko ročno nastaviš na Macu v System Preferences -> Network in potem imaš na Adapterju pod Advanced zavihek TCP/IP, na Synologyju pa pod Control Panel -> Netowork in zavihek Network Interface, kjer lahko editiraš nastavitve posameznih mrežnih vemsnikov (če jih ima več). Pomembno je le, da sta obe napravi v istem lokalnem omrežju, torej, da je del naslova IP, ki določa omrežje enak (naprimer NASu daš naslov 192.168.1.10, računalniku pa 192.168.1.11).

Jaz sicer ne bi kompliciral in bi računalnik priklopil na stikalo na usmerjevalniku, tako ne boš rabil komplicirat z nastavitvami. Kako točno sploh dostopaš do NAS in katere storitve imaš vklopljene? Se povezuješ direktno iz Finderja preko AFP/SMB/NFS ali čakaš, da ti ga samodejno zazna med omrežnimi napravi? Kaj torej pomeni, da ga ne pokaže (se ne moreš nanj sploh povezati recimo preko AFP/SMB/NFS/preko spletnega vmesnika ali ti ga samo ne zazna avtomatsko med omrežnimi napravami)?

Jaz bi sicer NASu v vsakem primeru nastavil nek statičen naslov IP (če imaš omrežje 192.168.1.X npr. 192.168.1.10, moreš pa preverit, da je izven območja iz katerega se dodeljujejo naslovi klientom prek DHCP) in potem lepo dostopaš direktno preko naslova tudi če ga avtomatski discovery kaj serje. No vrjetno je na usmerjevalniku tudi nek strežnik DNS, kjer lahko za lokalne naprave dodaš zapise in lahko dostopaš preko imena namesto naslova, tako da se v Finderju recimo povežeš na smb://nas, če uporabljaš smb.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Kaj pa si nastavljal v port forwardingu?
confused-1.gif


Na MACu torej menda znas rocno nastaviti IP... Za nastavljati na Synologyju pa se bos moral najprej povezati nanj... in potem ko se odpre DSM... tam rocno nastavis IP stevilko ...

Ker nimam nobenega Synologyja sem sel preko Live DEMO >> https://www.synology.com/en-us/dsm/live_demo ...

Odpres Control Panel in nato Network

skitched-20160610-201534.jpg


nato kliknes na Network interface in nato LAN ter nato EDIT

skitched-20160610-201754.jpg


Tukaj sedaj lahko rocno vpises podatke omrezja ...

skitched-20160610-201833.jpg


Ce ti je vse to tuje, bo verjetno bolje, ce poisces nekoga in mu das za pivo ali dve in ti to nastavi...

Za dostopanje do NAS-a v isti mrezi ne potrebujes nobenih port forwardingov ... Samo pravilno nastavljeno mrezo ...
 

BigPoppa

Majstr
19. jul 2007
1.286
350
83
Če ne poznaš ip-ja synologya si naloži synology assistant, ti ga sam poišče v omrežju... Seveda, če je nastavljen na dhcp in nisi kaj spreminjal mrežnih nastavitev.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.575
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
v načinu, kot bi jaz rad povezal zadeve, Synology Assistant ne deluje.

problem je, ker v Synologyja ne morem nikakor prit. skratka, kakorkoli ga povežem, ga ne zazna, ne vidi, ni ga. ponavadi je tako, da ko se želim povezat s Synologyjem, se zbudi iz spanja, zdaj ne mrdne sploh. nastavitve so točno take, kot so bile pred selitvijo, edino router sem resetiral, ampak kot berem tu, to sploh ne bi smel biti problem. ne vem, zakaj mi ga potem preko kablov, se pravi, kabel iz Maca v router (Linksys WRT16nl) in potem kabel iz routerja v Synology. Mac mi pokaže IP-je, ampak povezat se pa nikakor ne morem ...

zdaj delam na tem, da bi nastavil statični IP, očitno je to prvi korak do tega, da ju povežem.

čudno mi je predvsem to, da preko routerja ne morem narediti ničesar, ker preko routerja oz. wifija mi je pred selitvijo vse delalo kot mora ... je pa res, da sem tam imel port forwarding, ne vem zakaj, ampak brez tega mi zadeva ni delala, s port forwardingom je zadeva delala kot mora.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Torej imaš probleme samo po določenem času, ko naj bi šel v system hibernation, ali nasploh? Ker na začetku, ko ga vklopiš, bi itak moral delat, ga nima kaj budit.

Napiši, kako točno imaš sploh priklopljeno (katero napravo na katerih portih) in kakšne naslove dobiš na kateri napravi. Imaš slučajno še kak usmerjevalnik recimo od opereterja in kako je priklopljen? Da nimaš slučajno računalnika v drugi mreži na WAN strani?

Mogoče bo res najhitreje, če daš nekomu za pivo, da ti porihta. Jaz nebi na blef nastavljal nekaj in odpiral lokalnega NASa na ven po nepotrebnem.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
v načinu, kot bi jaz rad povezal zadeve, Synology Assistant ne deluje.

Hmmm... in kaksen je ta nacin? To, da je ocitno cuden, ze vemo
smile-1.gif
... Samo naceloma bi to moralo vse delovati brez nekih problemov, ce si v isti mrezi... na istem routerju...


Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
... je pa res, da sem tam imel port forwarding, ne vem zakaj, ampak brez tega mi zadeva ni delala, s port forwardingom je zadeva delala kot mora.


Kako imas (oz. si imel) nastavljen port forwarding? Nakako se mi zdi, da imas "štalo" in zato nic ne dela
smile-1.gif
...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Port forwarding ima nastavljen za zunanji dostop... 5000/5001 za web dostop, 6000 in nekaj za DSM cloud station... Očitno je OT hodil na Synology preko zunanje povezave (fqdn).
Če imaš pravilno nastavljeno omrežje, je v lokalnem omrežju zadeva vidna preko CIFS/SMB, MAC file share, NFS... kar pač že nastaviš. In za tak dostop moraš imeti račun na napravi...
Imam Synology DS214, imam mekico in nekaj windows mašin v LANu (kjer dela super) in imam CloudStation, videostation in photostation omogočen.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Cela znanost bo ratala iz tega
rolleyes-1.gif

Synologya nič ne briga ali dostopaš preko wifi ali kabla ampak samo kateri user je.
Če je povezan z routerjem poglej kateri IP mu je dodelilo- lahko pogledaš na samemu routerju ali z androidom + Fing .
Poveži se na njega z IP:5000 ali http://diskstation:5000
Portforward tu nima nobene veze če delaš v lokalnemu omrežju.
Če pa delaš od zunaj pa mu je pametno dodeliti statični IP (192.168.x.y) in imeti statični IP pri ponudniku (89.212.x.y)
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.575
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
po vrsti, najprej odgovarjam tebi:

- port forwarding sem imel nastavljen tudi zaradi zunanjega dostopanja, se pravi, če sem na terenu potreboval fotko, da sem imel v bistvu FTP. nastavil mi ga je kolega, IT-jevec. ko sem potem zaradi vdora v Synology sistem zaprl dostop, mi je ta kolega v bistvu spet nastavil port forwarding, ker drugače se Synologyja v mreži ni videlo, pač odstanila sva možnost, da se da dostopat od zunaj in da sem lahko dostopal znotraj mreže normalno.

zdaj, ker rabim velik prenost in bo preko wifi povezave vse skupaj predolgo trajalo, pa sem hotel narediti povezavo direktno preko kabla, ampak iz meni neznanega razloga ne rata sparit tega. kolega kontaktiram danes zvečer, če bo lahko pomagal, vse kar lahko trenutno pokažem je, kaj mi pokaže Synology Assistant, ker v soboto nekaj je ratalo, ampak vseeno nisem moral dostopat do fotk.

ko se mi je v Assistantu le pokazal, sem imel sledeče nastavitve:



Syn Assistant pa mi je pokazal tole:



ko sem hotel malo spremeniti nastavitve, da bi se tudi "funkcionalno" povezala, pa je ratalo tole:



na prvotnem print screenu pa je bil nek čuden IP naslov v obliki 162.xxx.xxx.xxz

zaenkrat mi je to vse uspelo preko crossover kabla (kar je tudi želja, ker bo prenos tako najhitrejši, pa tudi ne rabim več oddaljenega dostopa).
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.575
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
aja, še to - port forwarding je zajemal, če se prav spomnim, eno vrstico - FTP Port In=80, Port Out=21/22 (se ne spomnim) in potem tipičen IP naslov, mislim, da je bil 192.168.0.104. zdaj pa mislim, da mi stalno tiši naslov 192.168.1.100 ... in se skrega zaradi tiste 0 in 1 ...
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Napiši ti najprej, katere naprave imaš doma in kako je povezano. Če imaš modem, ki je hkrati tudi ruter in potem še en ruter, imaš lahko štalo, če ne povežeš pravilno skupaj.

Če imaš vse povezano na isti LAN, potem 192.168.0.104 ne bo dosegljiv z 192.168.1.100, ker sta na različnih segmentih. Vse mora biti na 192.168.1.x, ali 192.168.0.x
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Ne zafrkavaj se s crossover kablom, ker itak ne bo delalo, ker je NAS verjetno nastavljen na DHCP. Pa tudi na compu bi moral imeti vpisan statični IP. Vtakni LAN kabel od compa in NASa vsakega posebej v router, da dobita vsak svoj IP pa ga boš potem našel.