Sesutje računalnika po vklopu dodatnega diska???

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
A je možno, da sem dva meseca nalagal winse in si pulil še tisto malo las, samo zato, ker ni bil posodobljen BIOS na novi matični plošči?

580W HKC napajalnik bi zagotovo moral zadoščati za tri diske saj drugega dejansko nimam priklopljenega, pa vzel sem celo tistega za katerega je prodajalec rekel, da je zelo dober in zelo tih.

Modri zaslon je vedno izpisal kaj takega: Non manage disk, dump physical disk, page fault in nonpaged area
***STOP: 0x00000050(0xfffff88000800048....)

BCCode: 19
Error BCP1: 0000000000000003 BCP2: FFFFFA800756F530 BCP3: FFFFFA800756F530 BCP4: FF7FFA800756F530

Biosa še nisem nikoli pri nobenem računalniku posodabljal, pa ni bilo nikoli nikjer nobenega problema, včeraj sem ga prvič posodobil in danes že skoraj eno uro dela vse brezhibno, kar je rekord od kar imam ta računalnik;)

Crystal disk mi pri enem disku pokaže tole kar je na sliki, je to kaj hudega narobe?

Me pa zanima ali je bolje nastaviti, da se te dodatne diske, ki jih rabim samo za nalaganje mojih podatkov, ugaša po recimo 10-15 minutah neuporabe ali je bolje, da so kar ves čas zagnani?
Crystal disk.jpg
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
no ja, ko je enkrat opozorilo, moraš vedeti, da bo počasi (včasih lahko tudi leto...) disk odšel. jaz kaj pomembnega ne bi več shranjeval na ta disk...
in ja, odgovor na prvo vprašanje...načeloma jaz vedno posodobim bios. na novi plošči. izjemoma in res izjemoma se mi je zgodilo, da je bios po posodobitvi dejansko štekal zadevo. do nove verzije seveda, ko so ugotovili napako :) skratka, posodabljati na navadnih mašinah ni greh. ko gre za serverje ipd, pa je bolje počakati :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Očitno je bil res samo bios kriv za vse crkavanje. Še na kraj pameti mi ni padlo, da bi zaradi biosa lahko cel sistem crkaval in to šele po priklopu dodatnih diskov..

Zdaj mi že štiri ure vse dela in lahko vse na polno prenašam z diska na disk:cheer:

Me je pa prav strah ponovnega zagona, da ne bo potem spet vse crknilo.

Vse pomembnejše datoteke imam vsaj na dveh mestih, najbolj pomembne pa na treh.
A disk ponavadi crkne naenkrat ali postopoma z vedno večjimi problemi?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Evo pa imam že spet problem.
Hotel sem naložiti posnetek sistema iz Acronis true image in zdaj se mi winsi ne prižgejo več niti v safe mode???

Winsi hočejo, da naložim popravek sistema, kjer pa mi napiše, da imam na računalniku drugo verzijo winsov kot je na dvdju???
Razen morja posodobitev je to ista verzija, pa mi vseeno ne dovoli popravka.

A je možno na kak način priti vsaj do varnostne kopije celega sistema narejenega v winsih, ki jo imam narejeno in obnoviti cel sistem?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Ni čisto tako.

Imel sem lepo delujoč sistem že ene petkrat, pa se je vse sesulo, ko sem priklopil dodatni disk.

Potem sem pa spet naložil cel sistem z vsemi programi vred in naredil popolno kopijo diska tako z Winsi, kot z Acronis True image.
Ko se je sistem spet sesul sem ga s kopijo winsov lepo obnovil a se je spet sesul.

Potem sem še enkrat naložil samo sistem in se je spet vse sesulo ob priklopu diskov.
Potem ste mi pa povedali za posodobitev biosa in se že na pol sesut računalnik, ni več sesuval ob priklopu diskov.

Zdaj mi je z Acronis true imageom sicer uspelo obnoviti sistem ampak ni več aktiviran in se bojim, da ga še petič v enem mesecu ne bom več mogel aktivirati.

Toliko časa mi je že to požrlo, da bi se pa zdaj spotoma rad naučil še te popolne obnovitve sistema, če slučajno kdaj kasneje kaj crkne.

S katerim programom sami obnovite sistem(verjetno ne nalagate vedno vse znova)?
Pa zanima me, če winsi+office in vse ostalo po obnovitvi ostanejo aktivirani ali je po obnovitvi spet treba vse na novo aktivirati?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ni čisto tako.

Imel sem lepo delujoč sistem že ene petkrat, pa se je vse sesulo, ko sem priklopil dodatni disk.

Potem sem pa spet naložil cel sistem z vsemi programi vred in naredil popolno kopijo diska tako z Winsi, kot z Acronis True image.
Ko se je sistem spet sesul sem ga s kopijo winsov lepo obnovil a se je spet sesul.

Potem sem še enkrat naložil samo sistem in se je spet vse sesulo ob priklopu diskov.
Potem ste mi pa povedali za posodobitev biosa in se že na pol sesut računalnik, ni več sesuval ob priklopu diskov.

Zdaj mi je z Acronis true imageom sicer uspelo obnoviti sistem ampak ni več aktiviran in se bojim, da ga še petič v enem mesecu ne bom več mogel aktivirati.

Toliko časa mi je že to požrlo, da bi se pa zdaj spotoma rad naučil še te popolne obnovitve sistema, če slučajno kdaj kasneje kaj crkne.

S katerim programom sami obnovite sistem(verjetno ne nalagate vedno vse znova)?
Pa zanima me, če winsi+office in vse ostalo po obnovitvi ostanejo aktivirani ali je po obnovitvi spet treba vse na novo aktivirati?
Iskreno povedano po enem letu ali več postavim vse na novo z zadnjim buildom. Ker eno leto staro sliko (image) varnostne kopije traja še cel dan da ga do konca posodobim na zadfnje stanje. Ni računice.
Rešitev, my friend, je da so podatki v oblaku. Sistem je pa up and running v 2 urah ali ga na novo postaviš na stari kišti ali pa kupiš novo kišto...
Tvoj postopek pa zahteva obnovo slike (varnostna kopija) vsaj 1x tedensko če ne dnevno. Pa da si ziher da ne bo zadnja kopija že pokvarjena moraš imeti vsaj 2 kopiji, pa sistem 3-2-1 itd itd...
Oblak je rešitev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
kot je že roberto rekel...sistem se mi ne sesuva tako pogosto, da bi bila kopija aktualna. imam vse na nasu, sistem na ssd pride v dveh treh urcah z vsemi programi.
drugače pa ja, windows in office je po obnovitvi aktiviran.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Sistem v dveh urcah na novo naložen ;)
Dva meseca se že je bem z novim računalnikom pa mi še vedno ni uspelo naložiti originalne sedmice(pa sem mislil, da se kar dobro spoznam na računalnike saj sem jih naložil že čez sto, vsem domačim, znancem in prijateljem).

Sem želel vse skupaj na novo naložiti, da bi res vse imel tako kot je treba pa kljub posodobitvi biosa(napiše bios uspešno posodobljen a še vseeno piše verzija 2, namesto 5 ali šest) in spet vse spet crkuje s stalnimi modrimi zasloni.

Imam originalno sedmico, kje naj dobim originalno novo z vsemi posodobitvami zraven, da mi ne bo treba dva dni delati posodobitev-potem pa priklopim disk in spet vse crkne;(

Tukaj so slike modrih ekranov, kako naj ugotovim v čem je problem-ne bi rad nosil računalnika na servis, če ni z njim nič narobe, da se mi bodo smejali kako ne znam naložiti niti ene sedmice.
 

Priponke

  • IMG_20180525_202654.jpg
    IMG_20180525_202654.jpg
    3,4 MB · Ogledi: 189
  • IMG_20180525_202741.jpg
    IMG_20180525_202741.jpg
    3 MB · Ogledi: 231
  • IMG_20180526_005441.jpg
    IMG_20180526_005441.jpg
    2,7 MB · Ogledi: 241
  • IMG_20180526_162939.jpg
    IMG_20180526_162939.jpg
    3,3 MB · Ogledi: 212
  • IMG_20180526_163112.jpg
    IMG_20180526_163112.jpg
    3,3 MB · Ogledi: 196

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Enostavno, v Windows/minidump imaš poročila o BSOD. Naloži jih sem:
http://www.osronline.com/page.cfm?name=Analyze

Da boš videl, kaj jih povzroča. Če je vsakič nek drug razlog, je neka motnja (RAM, disk, Sata priklop, kabel,...).
V Safe mode, kot sem razbral, je vse OK. Za moj občutek si preveč prepričan v disk. Jaz bi šel po tem postopku, ki morda ni najhitrejši, a pri kakem drugem, če ne rata, se lahko še bolj zavleče.

1.) USPEŠNO posodobi BIOS
2.) Naloži vse file iz minidump na zgornjo stran. Morda se bo tukaj že videl odgovor, čeprav na osnovi slik mislim, da ne.
3.) Odklopi čisto vso periferijo (DVD, sprednji avdio vhod/izhod, sprednje USB-je, vse kartice zadaj, če so. Razen grafične, če ni interne. Prižgi. Če se ponovi, potem ni to, če se ne, pa postopoma vse priklapljaj nazaj. Boš videl, pri čemu guzne. Jaz bi ta korak sicer naredil šele za točko 4, a ti si nekako siguren v svoj disk.
4.) Tukaj pa pač moraš križati. Drugi SATA kabel, testiraš. Potem pa pač priklopiš disk v drugo mašino, disk druge mašine pa v tvojo. Boš vsaj vedel, če iskati vzrok v disku ali v ostalih komponentah.

Sam enostavno stavim na disk...
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Jaz pa ne... preveč različnih vzrokov v BSOD. Preje bi rekel da OS oz. gonilniki. Oz. če je novo računalo nezdržljivost sedmice s strojno opremo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.197
5.584
113
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Zgodilo se mi je že, da je Data Lifeguard Diagnostic za DOS, po popolnem testu trdil, da je z diskom vse OK. Pa ni bilo. Na vsakem računalniku je za=ebaval.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Brez navadnih diskov računalnik dela brezhibno, če priklopim kateregakoli od obeh(WD+Hitachi) pa vse crkne in potem ne dela normalno tudi, če jih odklopim.

V starem računalniku sta oba diska delala brezhibno, močno dvomim, da bi bila kar oba zanič.
Bom poskusil narediti še test z data lifeguard diagnostic.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
fikus
Točen model tvoje plate je
B250M PRO-VDH https://www.msi.com/Motherboard/B250M-PRO-VDH/Overview
B250M PRO-VD https://www.msi.com/Motherboard/B250M-PRO-VD/Overview

Kaj tretjega ?

Roberto
Za oboje so driverji za w7, ded tudi pravi da je testiral delovanje na win8.1 in 10, kjer se zgodba ponovi, ko priklopi stare hdd.

Q:
Si testiral stare hdd, in sicer vsakega posebej z orodjem proizvajalca, kot sem napisal v postu #16 ?

Točen model plate je b250m pro vdh, ki mora podpirati procesorje šeste generacije kot je moj i5 6500 in rame 2133MHz, kot je moj 8GB inteso ram 2133.

Vse dela brezhibno dokler ne priklopim enega ali drugega ali bognedaj kar obeh navadnih trdih diskov, potem prejkoslej vse začne crkavati in ne dela brezhibno tudi, če diske odklopim.
Crystal disk mi kaže, da je vse ok.
Bom poskusil še vse stestirati v dosu samo ne bi rad izgubil podatkov. V starem računalniku sta oba diska delala brezhibno.

Poskušal sem tudi z nameščanjem neoriginalne 10 in originalne Viste, pa me je že zafrkavalo pri inštalaciji in sem raje naložil originalno sedmico, da me ne bodo potem še winsi jebali, da kaj ni originalno-sploh pa desetke tudi videti ne morem, ker se ne mislim pol leta navajati na glupe kvadratke.

Kako lahko preverim ali je bios res posodobljen?
Napiše mi, da je bios uspešno posodobljen a takoj spodaj pod DMI mi še vedno piše verzija 2, čeprav razumem številko pri posodobitveni datoteki bi morala biti pa verzija 7.
Je kaj važno v katerem slotu so rami, piše, da morajo biti najprej zapolnjena mesta A2, B1, B2 in šele na to A1, zato jih imam v prostoru A2.
 

Priponke

  • Disk.jpg
    Disk.jpg
    207,5 KB · Ogledi: 210

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Enostavno, v Windows/minidump imaš poročila o BSOD. Naloži jih sem:
http://www.osronline.com/page.cfm?name=Analyze

Da boš videl, kaj jih povzroča. Če je vsakič nek drug razlog, je neka motnja (RAM, disk, Sata priklop, kabel,...).
V Safe mode, kot sem razbral, je vse OK. Za moj občutek si preveč prepričan v disk. Jaz bi šel po tem postopku, ki morda ni najhitrejši, a pri kakem drugem, če ne rata, se lahko še bolj zavleče.

1.) USPEŠNO posodobi BIOS
2.) Naloži vse file iz minidump na zgornjo stran. Morda se bo tukaj že videl odgovor, čeprav na osnovi slik mislim, da ne.
3.) Odklopi čisto vso periferijo (DVD, sprednji avdio vhod/izhod, sprednje USB-je, vse kartice zadaj, če so. Razen grafične, če ni interne. Prižgi. Če se ponovi, potem ni to, če se ne, pa postopoma vse priklapljaj nazaj. Boš videl, pri čemu guzne. Jaz bi ta korak sicer naredil šele za točko 4, a ti si nekako siguren v svoj disk.
4.) Tukaj pa pač moraš križati. Drugi SATA kabel, testiraš. Potem pa pač priklopiš disk v drugo mašino, disk druge mašine pa v tvojo. Boš vsaj vedel, če iskati vzrok v disku ali v ostalih komponentah.

Sam enostavno stavim na disk...

Ponavadi pridem do safe mode, včasih pa niti do tja ne.
Običajno mi mrzel računalnik dela, ko se pa diski segrejejo nad 30 stopinj pa začne vse crkavati, še vedno mi je vse delalo, dokler sem imel priklopljen samo nov ssd disk, po priklopu dodatnih diskov(že samo enega) pa se začnejo problemi, ki se ne nehajo tudi po odklopu dodatnih diskov.
Je možno, da imam na teh dodatnih diskih kak virus, ki mi takoj sesuje računalnik?
Ampak potem bi mi moralo sesuti tudi prenosnik(pa ga ne), ne pa samo navadnega???

Drugega ssd diska pa trenutno žal nimam, da bi testiral(prenosnika pa tudi ne bi rad uničil, ker en računalnik pa res rabim delujoč)

Na omenjeno stran mi računalnik ne pusti naložiti dmp datotek, ker piše, da so zaščitene in rabim dovoljenje lastnika datotek, nastavil sem poln nadzor pa še vedno ne razumem zakaj jih ne morem dodati na to stran.
(Kako nastavim računalnik, da bom imel neomejen dostop do vseh datotek tako kot v XPjih, ker res ne razumem zakaj bi imel na svojem računalniku, ki ga sam uporabljam kar zablokiran dostop do nekaterih map in datotek(če ne drugega bi že iz firbca rad videl kaj je v kateri mapi.)

Mi pa v teh minidump datotekah piše, da je povzročitelj ntoskrnl.exe+a44a0.

26.5.2018 16:29:25 BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO 0x00000074 00000000`00000002 fffff880`02ea79e0 00000000`00000002 ffffffff`c000009a ntoskrnl.exe ntoskrnl.exe+a44a0 NT Kernel & System Microsoft® Windows® Operating System Microsoft Corporation 6.1.7601.24117 (win7sp1_ldr_escrow.180422-1430) x64 ntoskrnl.exe+a44a0 C:\Windows\Minidump\052718-9048-01.dmp 4 15 7601 262.144 27.5.2018 0:20:34
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
1.) Mimidump datoteke boš lahko naložil na tisto stran, ko jih boš najprej iz Windows/minidump mape kopiral (ne prenesel) nekam drugam. Kamorkoli, lahko v namizje. Morda boš moral še enkrat omogočiti poln nadzor.

2.) Si odklopil čisto vso periferijo?

3.) a) BIOS posodobi na verzijo 7A70vA7:
download.msi.com/bos_exe/mb/7A70vA7.zip

Takole:
b) Po posodobitvi se bo sistem resetiral. Pojdi nazaj v BIOS in se prepričaj da JE 7A70vA7.
c) OB tem ne pozabi pritisniti F6 in potrditi "load optimized defaults". <-------------- Tale korak bi pravzaprav lahko vse rešil.
d) Pa, ker praviš, da boš imel Win7, je na osnovi navodil v biosu potrebno še tole:

For Windows 7, access the BIOS menu > Advanced > Windows OS Configuration > Windows 7 Installation and set the itemto enabled, save changes and restart.

Res potrdi novo verzijo, optimized defaults, nastavi za Win7, shrani...

4.) Z DOS Data Lifeguard Diagnostic lahko testiraš samo WD disk:
https://support.wdc.com/downloads.aspx?p=2
Naredi extended test.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: fikus