Polovica žensk, ki hodi po Ljubljani, ima ...

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
potem je pa še najbolje da trgovine začnejo zaračunavati obiskovalcem vstopnino
bonk.gif

kupci pa bi dobili vstopnino povrnjeno na blagajni
grims-1.gif
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
Citat:
Uporabnik Grisbi pravi:
Konzervativno ali ne, partnerja rabim za mojo moralno oporo, za ostalo so tam porodničarji in babce. Sem 2x povedala, da je to moje mnenje, če pa tebi paše ti lahko zija dol kolikor ti želi, zaradi mene ti lahko tudi preveri kako hitro se odpiraš, se me ne tiče. Moj bo ob porodu pri moji glavi. Zakaj? Da mi bo stal ob strani, z mano predihaval popadke, me po potrebi masiral, miril, ipd. Ne želim pa, da vidi sam iztis otroka, da vidi posledice slabo opravljenega klistirja, da vidi porod posteljice ipd., in mislim, da s tem ko ne vidi tega ni prav nič izključen iz čudeža poroda. Da ne govorim o tem, da so moški, po besedah poznane babce, velikokrat v napoto, ker rinejo tja kjer jim ni mesto. Svobodna izbira, sem pa vesela, da bo moj partner upošteval moje želje .

kok časa si pa že noseča?
tongue-1.gif
 

Patsy

Pripravnik
24. jul 2007
650
0
16
Celje
Tale link pa je zanimivo branje. A da nismo Gvatemala?! Zgleda, da smo Irak:
frown-1.gif


----------
copy/paste

res se dogaja - šivanje presredka brez lokalne, čeprav sem prosila - 11 šivov. babica se je drla nad mano, da če sem zdržala porod, bom pa še šivanje. na to, kako ne z vso ihto vlekla iz mene posteljico, ker se ni porodila štiri minute po porodu, raje ne mislim. da me je zmerjala, ker nisem imela popadkov takrat, kot si je ona zamislila, je verjetno že samo po sebi umevno. ko sem jo prosila za en sam požirek vode, je zasikala, če mislim, da sem v restavraciji... tega, da vode nisem dobila, mi menda sploh ni treba povedati. prerezala me je proti moji želji, precej, preden se je porodila glavica - kri je brizgala do mojega obraza... ko sem tonila v nezavest, me je nekdo pobožal - bila je čistilka, ki je brisala kri s tal in s ploščic sten... jokala je.
ni znanstvena fantastika. žal.
zato pa imamo edinca.
----------------

BTW jaz imam znanko, ki dela v Leonišču. Praktično je že 100 let nisem videla, ampak najbolj se spomnim, ko je enkrat govorila o službi: 'da je že sita gledat p****'. Samo upam lahko, da nimajo vsi tam takšen odnos do pacientk.
frown-1.gif
Žalostno.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Sicer nisem fizik, ampak ni mi čisto jasno, kako lahko kri iz prerezanega presredka šprica do obraza, če človek leži na hrbtu
confused-1.gif
.

Ampak če to piše na internetu - it must be true...



Daj no daj... a dejansko kdo verjame temu? Šivanje brez anestezije? Špricanje krvi vsepovprek?
 

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
Če verjamem:
- da se pacienta ne obveša o postopkih, ki se mu/ji jih dela? DA
- da se pacienta ne sprašuje za soglasje, čeprav bi se to moralo narediti? DA
- da se pacientovo voljo ignorira? DA
- da se ponekod ali sem in tja šiva tudi brez anastetika? DA
- da se sicer aplicira anastetik, ampak se ne počaka ali ne preverja, da ta prime? DA
- da se osebje izraža" če ste to potrpeli, boste pa že še ono"? DA
- da se osebje izraža "ali hočete zafiksat otroka"? DA
- da zdravniki, ki tam niso bili prisotni, o dogodku vedno vedo bolje od ljudi, ki so tam bili prisotni? DA (
grims-1.gif
)
- da kri iz presredka šprica do vratu? NE (
grims-1.gif
).

Itak pa mislim, da je večini ljudi popolnoma vseeno, kako blizu ali daleč kakšna kri šprica.
Če vse ostalo poteka tako, kot je treba.

Upam, da mi tudi ni potrebno posebej utemeljevati, kaj si mislim o ljudeh, ki se obesijo na eno bolj slikovito pretirano napisano "vejico", ki ji itak ne verjame popolnoma nihče, da v blato potisnejo vse ostale, veliko bolj obremenjujoče navedbe, s katerimi se je tako ali drugače srečal že vsak od nas (ignoranca in osornost osebja, neupoštevanje pacientove želje, neobveščanje pacienta o postopkih, verbalne grožnje, "šparanje" na pacientu, pardon, materialu...).
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Očitno nisi dojela poante. Če novopečena mamica trdi, da je kri ob porodu špricala do glave, se utemeljeno sprašujem, kateri del njenega zapisa je sploh resničen. Če sploh kateri. Internet je idealen kraj za sproščanje frustracij in izkrivljanje resnice.

Sem in tja se res šiva brez anestetika. Razlog je popolnoma enostaven. Če je za zašit samo en šiv, potem je nesmiselno dajat anestezijo, ker bo vbod igle z anestetikom in aplikacija le tega bolj bolela kot en vbod in izhod iz kože za naredit en šiv.

11 šivov brez anestezije? NO WAY... Tega ne verjamem, še posebej pa ne, če nekdo to napiše na nek internetni forum.


Ampak again... nekateri ljudje ne znajo (znate) kritično presojat informacij. Če nekdo to napiše na internet in če Slak vsak teden govori čez slovensko zdravstvo - hey, it must be true...
 

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
I see.

Slak se vedno, vsepovsod in ves čas samo laže - natančneje, vsak teden po uro in pol.
Čudno, da je ob vsem laganju še vedno živ in da ga nihče ne toži.

Zdravniki vedno, vsepovsod in ves čas govorijo samo resnico.
Čudno, da jim ob vsej resnicoljubnosti, požrtvovalnosti, delovnosti in poštenosti javni ugled vztrajno pada.

Če pa slučajno kdo od nerazgledane raje začne sodno dvomiti v zdravniško superionost, pa potrebujemo leto dni, da najdemo nekoga, ki bo znal napisati tako mnenje, kot je treba. Torej tako, kot vsi zdravniki, ki sploh niste bili poleg dogajanja veste, da mora biti.

Se opravičujem, ker sem tako globoko butasta, da rabim tako veliko časa, da končno spregledam.
smirk-1.gif


Pohitite, dragi zdravniki! Slakov lažnivi plevel se je že kar precej razrasel in me, neuke babure, čedalje pogosteje nasedamo idejam, da morebiti naši zdravniki pa le niso tako zelo sposobni in strokovni, kot sami trdijo, da so:

http://bibaleze.si/clanek/nosecnost/odloca-zenska-ki-rojeva.html
http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/zdravje/320395
http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2008011205283549
http://med.over.net/forum5/read.php?1,4692095
http://www.iskreni.net/component/content/95.html?task=view
http://med.over.net/forum5/read.php?1,4823029
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Če vidiš Slaka kot vrhunec raziskovalnega novinarstva, nekakšnega televizijskega Robin Hooda pravzaprav, potem se res nimava kaj več pogovarjat. Kot sem rekel, ljudje ne znajo več kritično presojat informacij, še posebej senzacionalnih novic, ki jih dostavljajo mediji v želji po čimvečji nakladi / gledanosti.

Sploh pa kar se tiče zdravstva. Posploševanje medijsko prenapihnjenih zgodb na celotno stroko je neumnost. In točno to ti in tebi podobni delate.

Kaj za vraga sploh želiš doseči s tem? Ukinitev zdravstva?? Ustanovitev neke posebne strokovne komisije (v kateri bi - uh - spet bili zdravniki), ki bi presojala o zdravniških odločitvah??

Saj vem, ti bi samo "OSVEŠČALA" ljudi... Tako lepo se to sliši... Ampak again, kaj dobrega misliš, da lahko pride iz tega? Da bodo ljudje dobili smrtni strah pred zdravstvom in bodo doma umirali zaradi pljučnic in podobnih banalnosti? Da bodo nehali jemati zdravila (grdi, grdi farmacevti) in znova "zaživeli, kakor včasih" (samo v tem primeru bo to življenje sila kratko in sila neprijetno)? Da nehamo cepit? Da ukinemo porodnišnice in bi ženske spet rojevale doma (spet kot včasih... zoprno pri nedonošenčkih in zapletih ob porodu, ampak hey... vsaj zdravnikov ne bo zraven).

No kaj?

Zdravniki se najbolj zavedajo, da so zmotljivi in človeški. Problem ste ostali, ki mislite, da bi zdravniki morali biti nezmotljivi. Napake se dogajajo. So se in se bodo. Trudimo se jih spravljati na minimum, ampak včasih še vedno pride do kakšne. Če bi pa za vsako napako vsakega zdravnika javno linčali in mu odvzeli licenco... zdravnikov enostavno ne bi bilo več.

Mi grejo pa blazno na živce ljudje kot si ti, ki mislijo da so bolj papeški od papeža.
 

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Če vidiš Slaka kot vrhunec raziskovalnega novinarstva, nekakšnega televizijskega Robin Hooda pravzaprav, potem se res nimava kaj več pogovarjat. Kot sem rekel, ljudje ne znajo več kritično presojat informacij, še posebej senzacionalnih novic, ki jih dostavljajo mediji v želji po čimvečji nakladi / gledanosti.

Slak ni raziskovalni novinar. Vsaj večji del njegovega dela ne sodi pod ta okvir - ali pa ga jaz ne vidim v tem filmu.
Ampak nekdo, ki sooča različna mnenja in poglede na probleme.
Kar nekaterim očitno ni pretirano všeč in bi radi videli samo eno (svojo!) resnico.
Hudič je samo v tem, da se prava resnica vedno pokaže šele takrat, ko se jo sooči z drugačnimi pogledi.
In to je očitno največji Slakov greh v očeh zdravnikov - da testira njihove resnice in da te na testu zelo pogosto pogorijo.
Ampak to žal ni problem Slaka, ampak "resnic".

Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Kaj za vraga sploh želiš doseči s tem? Ukinitev zdravstva??....

... Ampak again, kaj dobrega misliš, da lahko pride iz tega? Da bodo ljudje dobili smrtni strah pred zdravstvom in bodo doma umirali zaradi pljučnic in podobnih banalnosti? Da bodo nehali jemati zdravila (grdi, grdi farmacevti) in znova "zaživeli, kakor včasih" (samo v tem primeru bo to življenje sila kratko in sila neprijetno)? Da nehamo cepit? Da ukinemo porodnišnice in bi ženske spet rojevale doma (spet kot včasih... zoprno pri nedonošenčkih in zapletih ob porodu, ampak hey... vsaj zdravnikov ne bo zraven).

No kaj?

Daleč od tega, da bi hotela ukiniti zdravstvo in ljudi poslati domov.
Da bi nehali jemati zdravila in podobne reči.
Saj nisem nora!

Hočem samo to, da se končno prizna, kje je naše zdravstvo.
Tam, kjer smo tudi sicer mi vsi.
Na Balkanu.
In popolnoma nič več oz. sem in tja celo raje manj..
Skratka daleč od neke vrhunske razvitosti in "top world" znanja.

Je pa res, da je naše zdravstvo še vedno boljše kot zdravstvo, ki se ga nudi v Indijskih državnih bonišnicah.
Če je to sploh nekaj, s čimer bi se človek želel hvaliti.
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Nisem šel brat vsega za nazaj, ampaj samo eno nestrinjanje s tem zadnjim bom izrazil. Kljub vsemu.

Sicer se geografsko (deloma, če smo natančni) res nahajamo na Balkanu, vendar (v prispodobi seveda) ne po razvitosti in še manj po znanju.

Na primer, ravno zadnjo nedeljo smo imeli na TV SLO1 v enem večernem pogovoru priložnosti slišati, da je inštitut za radiologijo UKC Ljubljana v samem svetovnem vrhu. Tako bi brez težav lahko pridobil tudi akreditacijo kakšne severnoameriške ustanove, ki pokriva to področje. In to zagotovo ni edini primer, ki potrjujejo izjemnost.
 

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
Naj te samo spomnim na naslov teme.
Linki, ki bi jih vsekakor kazalo prebrati pred repliciranjem, se namreč nanašajo na to temo.
Ne na radiologijo ali odkrivanje raka na črevesju.
Morebiti smo res prvi na katerem izmed nišnih področij (pa še tam smo prvi samo toliko časa, dokler nek Jaka Racman MD ne bo dal odpovedi in odšel drugam; potem bomo pa padli v totalno bedo, s katero ima že danes opravka velika večina pacientov, ki ne sodijo pod okrilje omenjenega Jakata), a porodništvo je silno daleč od tega.
In področij, kjer smo zelo daleč, ni tako malo - ratingi, ki jih objavljajo različne svetovne organizacije, to potrjujejo.

Kar se pa tiče akreditacij - ker sem dala skozi dva procesa mednarodnih akreditacij (dve različni mednarodni inštituciji, od tega ena trenutno v fazi reakreditacije), vsem izjavam "Brez težav BI lahko pridobili...." odgovarjam samo "Dajte jo pridobiti!". Do takrat pa....
smirk-1.gif
Ker mednarodna akreditacija odpira toliko vrat (pacientov, izmenjav, ljudi, ... konec koncev denarja), da se takih reči ne izpušča iz rok po načelu "Saj bi že ob kavi lahko, ampak žal nimamo časa za tako nepomembne zadeve".

Se opravičujem, če je tole slišati "Slakasto", ampak "BI" ni še nikoli ujel nobenega zajca in poznam veliko primerov, ki kar naprej "BI"-jajo, oprijemljivih rezultatov pa nikjer. Saj mogoče se motim, ampak kogar je že nekajkrat pičila kača....
 
Nazadnje urejeno:

Nikka

Pripravnik
8. avg 2007
531
11
18
MB
kid.kibla.org
KSZ..

Mene pa zanima kako je možno, da ima porodnišnica Unicefov certifikat, ker omogoča porodnicam, da rodijo tudi na druge načine kot zgolj na klasičnega, potem pa se noseči ženski, ki pride rodit reče, naj ne komplicira, ko želi npr. roditi na porodnem stolu.

To se je namreč zgodilo že dvema znankama. Od teh je ena rekla, da ne bo rodila dokler ji ne prinesejo stola. Potem ga je ob vsesplošnem godrnjanju dobila iz kleti s petimi cm prahu.

Kaj se ti certifikati in priznanja in podobne zadeve nič ne kontrolirajo?
 

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
To je eden takih očitkov. Da se "komplicira".

Kaj pravzaprav pomeni "komplicirati"?

To, da mora nekdo od osebja dvignit rit in delati drugače, kot je navajen?
Skratka "komplicira" se takoj, ko mora nekdo uporabljati možgane in še kakšno ročno mišico?
In ima zato več dela?
Seveda to tudi da vedeti vsem okoli sebe (pacientki) - da se njim pa tako ne da delati.

To, da utegne biti zato porod z manj posledicami (nekateri pravijo, da se s tem zmanjšajo poškodbe in olajša potiskanje, ker zmanjšuje bolečino - koliko je to res, ne vem), pa nikogar ne zanima?

A je to lastnost vrhunskih ustanov? Da imajo leno osebje, ki dela samo tako, kot je od pamtiveka navajeno? Ne glede na posledice?
Oz. (da ne delam krivice, dajmo še alternativno razlago), da imajo tako obremenjeno osebje, da drugače niti ne morejo delati, kot tako, kot so vedno navajeni? In jih posledice te "navajenosti" ne zanimajo, ker se z njimi itak ukvarja nekdo drug na nekem drugem oddelku?

Edit:
http://www.obzornikzdravstvenenege.si/Celoten_clanek.aspx?ID=7c865de7-094c-4182-a91c-8d870a27eaf3

8 let star teoretičen (?) članek je zelo lep.
Praksa danes pa?

 
Nazadnje urejeno:

Nikka

Pripravnik
8. avg 2007
531
11
18
MB
kid.kibla.org
Če ena babica hkrati vodi 3 porode (kot se govori), je to definitivno preobremenjenost. Ampak je potem na direktorju/državi, da v tej smeri nekaj ukrene.

In potem se vsi čudijo kako da naše porodnice gredo rodit v Feldbach, ko pa tam dobiš marelične cmoke, pri nas pa žiletko pa klistir (dobesedni navedek enega očeta, ki je izkusil slovensko in avstrijsko porodnišnico). Poleg tega imaš tam v porodni sobi vse od postelje do porodnega stola, bazena,.. in lahko rodiš kot ti v tistem trenutku paše. Pa še noben te čudno ne gleda.

Seveda pa je definitivno lažje in ceneje odločiti, da se ženskam, ki bodo tam rodile (ali kjerkoli drugje izven Slovenije), ne povrnejo stroški iz (samoplačanega) zdravstvenega zavarovanja (pa čeprav v znesku, ki bi ga zavarovalnica krila v Sloveniji, kar je absurd prve vrste) kot pa dvigniti standard in spremeniti pristope v naših porodnišnicah. Marsikdo bi raje doplačal razliko (kar bi bilo prav) in odšel rodit tja, kamor želi. A nismo v EU?

Me veseli, da se pripravlja direktiva EU o tem in bo (upam) čez kakšno leto ali dve to tudi možno. Me prav zanima koliko jih bo takrat šlo na zdravljenje v tujino in predvsem po kakšne zdravstvene storitve se bo odhajalo v tujino. Takrat se bo točno videlo, kje nam manjka kvaliteta.
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
smile-1.gif
Hvala za opomin glede naslova teme.

Itak mi je jasno, katera je glavna tema debate. Vskočil sem pa tokrat le zato, ker sem se namenoma obesil na tvoj komentar (repliko), objavljen 02.02.2009 ob 12:44. Bolj posplošeno negodovanje o slovenskem zdravstvu bi v tej debati namreč že težko našel (bilo je seveda nekaj kratkih ostrih pripomb). Kar me vedno vsaj malček zmoti (vstavi namesto zdravstva karkoli, lahko tudi novinarstvo). Tudi če bi pisala namesto o "zdravstvu" izrecno le o "porodništvu", ne moreš trditi, da je vse ali da so vsi za v en koš ... (Tako vsaj močno upam.) Mimogrede, tema ni omejena zgolj na porodništvo, je pa to rdeča nit. Vsaka tema se seveda lahko razveji v katerokoli drugo temo, ki včasih na prvi pogled nima nobene zveze z rdečo nitjo.

Sam že kot "zunanji opazovalec" radiologije ne bi uvrstil ravno med nišna področja. Nišno področje je bila v kakšnem drugem desetletju.

Rejting je jasno splošna ocena in v povprečju so špice porezane, tiste navzgor kot tudi one navzdol. Dobro pa lahko pokažejo trend, ki je morda res slab, kot praviš (morda tudi ne bi bilo slabo, če v splošno vednost objaviš kakšno konkretno oceno, ki si jo imela v mislih, in njene spremembe skozi določeno obdobje?).

Se strinjam s tvojim mnenjem glede (mednarodnih oziroma tujih) akreditacij. In ugotovitev glede finančnega vpliva akreditacij je pravzaprav najpomembnejša (tukaj bi zdaj moral reči - žal ..., čeprav ogromno denarja ponavadi požre že sama moderna oprema in aparature). Sploh, če govorimo o zasebnih institucijah. Ampak - ok, če je kakovost storitev in ostalega vrhunska (če je neka vrhunskost res potrebna), potem je to sprejemljivo. (...)

Akreditacijo sem prej omenil zgolj zato, ker je bilo s to možnostjo posredno prikazano to, da tudi v Sloveniji obstaja vrhunskost. Seveda najbrž itak ne bi bilo smiselno, da bi npr. nek evropski inštitut pridobil ameriško ali kanadsko akreditacijo (torej, da bi se potem pacientom splačalo hoditi čez lužo). Ne bom pa nič trdil.

Se ni treba opravičevati.
wink-1.gif
)


P.S.: Hvala za zanimiv članek!
 
Nazadnje urejeno:

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
Ker si prosil za vire, najprej tisti, ki se tičejo te teme:

http://www.who.int/reproductive-health/global_monitoring/RHRxmls/RHRmainpage.htm

Potegni si dol excelov file. Padel boš s stola. Glede maternalne smrtnosti so v bivši Jugi samo Bosanci in Makedonci slabši kot mi. Avstrijci in Italijani, pa tudi Srbi in Hrvati so svetovna leta pred nami, Madžari pa tam-tam.

Paradoks - in ta rezultat maternalnih smrti je še toliko bolj porazen, če pogledaš številko porodov, ki se zgodijo "v ustanovah".
Slovenija med vsemi temi državami izstopa. Navzgor.
Kaj se v teh naših "ustanovah" torej dogaja?

Resnici na ljubo je pa treba priznati, da je pri nas perinatalna smrtnost razmeroma tako nizka kot v ITA, AUS ali na HR.
Madžari in Srbi so tu slabši od nas.

Že na osnovi tega - če želimo, da preživi tako otrok kot mami - je nasvet slovenskim bodočim mamicam precej enostaven: pojdite rodit kamor koli okoli nas (Ita, Aus, Hr), samo v slovensko porodnišnico raje ne. Na srečo je naša država dovolj majhna, da to večini ne predstavlja prevelikega problema.

Ali drugače - neposredni sosedi (vsaj za severne je to precej znano), so strokovno gledano vsaj enako dobri (če že nočemo priznati, da so boljši), hkrati pa porodnicam neprimerljivo bolj prijazni. Odločitev zato ni pretirano težka.


Glede ostalega drugič, ker se moram malo vsesti, da dam vire, v katerih se ne bo spet iskalo "vejic in pikic", da bi se zameglilo dejansko stanje.

Edit: Da ne bo spet kakšnega napačnega razumevanja - kazalci Slovenije so še vedno "za vse prste polizat" boljši od tistih, ki se najdejo za zelo veliko drugih držav (je pač treba priznati, da smo del razvitega sveta in to se lepo kaže). Torej ne spodbujam tega, da se zdaj trmasto ostane doma in v nedogled pacari s kakšnimi coprniškimi zvarki. S temi linki želim, in to zdaj spet ponavljam, demantirati samo tiste "Slakaste" floskule, češ kakšna neverjetna špica smo mi v svetovnem rangu. Ne, to pa žal nismo. Že naša neposredna okolica (zahodna, severna ali pa južna), je v porodničarstvu boljša.
 
Nazadnje urejeno:

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Evo sem šel raje v interaktivno verzijo, brez balasta, in tabela je naslednja (žal so podatki stari že 9 let) - jo bom kar objavil

tabelatw5.jpg