Polovica žensk, ki hodi po Ljubljani, ima ...

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
Citat:
Uporabnik Georgie pravi:
Akreditacijo sem prej omenil zgolj zato, ker je bilo s to možnostjo posredno prikazano to, da tudi v Sloveniji obstaja vrhunskost. Seveda najbrž itak ne bi bilo smiselno, da bi npr. nek evropski inštitut pridobil ameriško ali kanadsko akreditacijo (torej, da bi se potem pacientom splačalo hoditi čez lužo). Ne bom pa nič trdil.

Še na to:
Akreditacijo se pridobiva zato, da pacienti in strokovni kader hodi k tebi, ne stran od tebe.

Podobno kot v športu - klub, ki igra prvo EU ligo ima na voljo širši izbor igralcev za razmeroma nizko ceno kot pa nekdo, ki se tolče v lokalni vaški ligi. Prvi namreč garantirano nudi dobro okolje, ki omogoča dodaten razvoj. Igralci to vedo in zato hočejo tja, tudi če se morajo v zameno čemu odpovedati. Drugi klub pa nudi le... no, zdravo preživljanje prostega časa.
grin1.gif


Zato so mi stavki "Saj mi bi lahko takoj pridobili akreditacijo, če bi le hoteli..." smrdijo do neba.
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Aham. To vse je bilo privzeto v nadaljevanju o financah, pritoku denarja, ki ga prinaša več pacientov, kar velja za odprt konkurenčni trg zdravstvenih storitev in zasebnih institucij. Pri javnem zdravstvu je malce drugače.

No, zdaj pa z moje strani dovolj za tokrat. Sem nameraval iti spat že ob 22h ...
tongue-1.gif
 

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
Noben javni zavod se ne brani dodatnega denarja.
tongue-1.gif

In akreditacija ni pogojena s tem, ali si javni ali zasebni.
Ampak s tem, kako dobro opravljaš svoje delo.

Lahko noč.
wink-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Kar se mene tiče, si še enkrat prav lepo demonstrirala, kako si nagnjena k senzacionalizmu in posploševanju. Najdeš eno tabelco WHO-ja, ki kot prvo kaže samo ocene (pa še to so 10 let stare), in jo z velikim pompom prilepiš sem kot kronski dokaz, kako zanič so slovenske porodnišnice.


Morda si opazila, da so številke podane na 100.000 rojstev. Prevedeno v absolutno to pomeni, da smo v letu 2000 imeli 3 (tri) smrti porodnic. Če bi se potrudila, bi lahko razčlenila vsako od teh. Delati statistiko pri 20.000 rojstvih letno in parih smrtnih primerih in jih nato izražati na 100.000 rojstev ni ravno neka absolutna zadeva. Sploh pa se ob primerjavah z ostalimi državami (manj razvitimi) moraš vprašati, kako oni sploh prijavljajo te smrtne primere.

Druga stvar pa je vrsta maternalne umrljivosti. Imamo neposredno (o čemer ti nonstop govoriš in ki dejansko pomeni smrti ob porodu) in posredno (torej smrti med nosečnostjo, ki so odraz osveščenosti bolnikov, dostopnosti zdravstvenih služb in splošnega socialnega stanja populacije). V Sloveniji gre večina maternalne umrljivosti ravno na račun posrednih, ki s porodnišnicami nimajo NOBENE zveze. Ne boš verjela, ampak Slovenija se ne konča na mejah ljubljanske regije in marsikje nosečnice ne hodijo vsak mesec na zdravniške preglede in utrazvok. Še en primer je neosveščenost žensk. Marsikateri nosečnici se svetuje indukcija zgodnjega poroda ravno zaradi nevarnosti zanjo (npr. preenklampsija). Dosti se jih ne odloči za to, ker se bojijo za otroka in čakajo, dokler ni že prepozno.


Tako da ja - imaš "slakast" odnos stvari, o katerih ne veš dovolj in senzacionalističen odnos do stvari, za katere si (narobe) prepričana, da imaš absolutno prav.

Nihče ni trdil, da je slovensko porodništvo naj, naj v Evropi in svetu. Daleč od tega. Ampak neke primerjave z državami tretjega sveta, ki se jih tebi podobni tako radi poslužujete - pa niti pod razno ne zdržijo trezne presoje.
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Dobro jutro.
tongue-1.gif


Ja, tisto je vse res, je pa akreditacija zagotovo in vseeno malce bolj ključnega pomena v primeru (popolnoma) zasebnih institucij.

@ Jernej: Aha, nekaj v tej smeri bolj preciznega razčlenjevanja vzrokov smrti sem že jaz sinoči imel v mislih začeti, pa mi je potem izpadlo.
 
Nazadnje urejeno:

roza

Pripravnik
27. jan 2009
63
0
6
Ja, vem. Da je preračunano na 100k porodov. Logično.
Sicer bi bila Slovenija, kot žepno miniaturna populacijska državica, vedno ena izmed najboljših.

Seveda. Vedno lahko trdiš, da Hrvati ne znajo prijavljati primerov. Če ti je to tolažba.
Ampak to isto lahko kadar koli trdi nek Avstrijski zdravnik za nas - najbrž veš, kaj bi to pomenilo za naš, že zdaj ne pretirano bleščeč rejting. Palica ima namreč dva konca, ne samo enega.

Kaj je maternalna umrljivost - hvala za natančno pojasnilo, kaj vse zajema. Žal te drug kazalec, ki ga Gerogie ni kopiral, v štartu demantira - SLO je v Balkanski regiji najbolj temeljita pri obiskovanju zdravnikov v času nosečnosti. Potegni si dol cel file in si preberi. Torej razlage "ni vse Lj", "marsikje ne hodijo k zdravniku", "ženske uporabljajo lastno pamet in nočejo upoštevati navodil zdravnika" (samo mimogrede - ženske veliko pogosteje uporabljajo lastno pamet in sprejemajo odločitve v Ita in Aus, ker se jim to veliko pogosteje tudi omogoča, pa "negativnih posledic lastne pameti" ni moč prebrati v njihovih statističnih podatkih),.... odpadejo.

In še tretjič (če tudi medicinske učbenike študiraš tako "natančno" kot bereš tale poljuden tekst, potem pa
crazy1.gif


Za konec pa - vidim, da se spet iščejo razlogi in opravičila za te podatke (Si mogoče pomislil, da se enaka opravičila lahko najdejo tudi za vse ostale države?). Ni čudno, da ženske odhajajo rojevati (pa tudi opravljati druge postopke) drugam. Pri taki zaverovanosti v lastno superiornost, kombinirani z neobveščanjem pacienta o postopkih, ki se mu jih opravlja, in pospremljeni z arogantnimi žalitvami ("kaj spet komplicirate", "hočete zadrogirati otroka" in podoben hlevski besednjak) tu itak nimaš kaj početi in se s kom pogovarjati.

Enako kot Nikka pa tudi sama komaj čakam, da se odpre trg medicinskih storitev v EU. Da končno vidimo, kateri pacienti bodo tu ostali, kateri tujci bodo začeli hoditi sem in h katerem izmed v tem trenutku vseh po vrsti odličnih zdravnikov.
smirk-1.gif


@georgi - sorry, ampak škoda časa.
wink-1.gif
Človek pač mora imeti denar, s katerim si plača človeški odnos osebja (ki pri nas zelo pogosto pada s številom nazivov, ki jih ima kakšen osebek), pravico do informiranja, kaj se mu dela (sicer naj bi to bilo samo po sebi umevno, ampak očitno ne v Sloveniji), in svobodo odločanja o lastnem telesu (pač pri postopkih, kjer se seveda da odločati - na primer o tem, ali rojeva leže ali čepe). Tudi tako, da se gladko odpelje čez mejo... Ker strokovnost, na katero se vsi obešajo, češ kako neskončno bolj pomembna je od odnosa do pacienta (pa tudi tu bi se dalo debatirati - ali je to še strokovno ravnanje, če se pacient ob tebi počuti, kot da se ga dobesedno posiljuje), je kar precej enaka.
 
Nazadnje urejeno:

netko

Guru
25. jul 2007
6.736
2.097
113
še enkrat... napisanih je bilo če sem prav spremljal manj kot pet komentarjev ki so bazirali na izkušnjah... vse ki pljuvate in govorite na suho boste očitno na suhem tudi ostale ker noben dec ne mara tako zajebani.h bab... in komentar na tvoj denar - za nobenega od porodov nisem nobeni babici ni sestri ali komu drugemu v porodnišnici nič dal v žep da bi bila prijazna, lepo sem se z njimi pogovarjal bil obre voljein to dobil tudi nazaj. ravno tako velja za vse predporodne preglede in ostale pripadajoče stvari pri katerih sem bil vedno zreaven. V najslabšem primeru če se mi je kaj zdelo neprimerno sem o stvari vprašal in dobil na njo pojasnilo ampak ne tako kot to znate početi zafrustrirane babe tukaj gor.

btw zajebanost je moje druge ime vendar pa moraš vedeti kaj so primerne okoliščine za to in v katerih okoliščinah definitivno to ne bo obrodilo sadov... če ti je to jasno potem ne bo problemov, ampak nimajo vsi zadosti možganov in potem dobijo kar dobijo
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
sicer mi je sama tema že čisto preveč razvlečena, no nekateri so vsaj tok dobri da s svojimi besedami pišejo in razlagajo (Jernej dober si, da se ti da znova in znova razlagat kako in kaj) eni pač malo C/P, pa ok, dolge sestavke spuščam...

me pa samo zanima, če žensko prerežejo, ali prav predvidevam, da jo dol/nazaj proti zadnjičnji odprtini?
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.736
2.097
113
nebi ti vedel povedati ker v vseh primerih kjer sem bil zraven niso rezali
Jernej bo verjetno točno razložil
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Absolutno nazaj. Naprej so nekako bolj vitalni organi (klitoris). Naprej režejo musliji
stupid-1.gif
.

Je pa več tehnik... bodisi direktno nazaj ali pa malo prečno. Vsaka ima svoje prednosti in svoje slabosti in se individualno odloči, katera se bo uporabila. Bistveno je, da se naredi raven in gladek rez, dovolj dolg, da bo zadoščal za varen prehod ramen (najširši del) brez zatrganja.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.320
943
113
Titograd
Moja je delala 9 mesecev v zdr. domu na ginekologiji, je rekla da so tečne babe najhujše sorte pacientov, ne izbirajo besed ko jim kaj ne paše. Se je tudi parkrat zgodilo da ni ostalo le pri besedah
bonk.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Citat:
Le čevlje sodi naj Kopitar
V Oni je bil objavljen intervju z neverjetnim naslovom
Polovica žensk, ki hodi po Ljubljani, ima pohabljene
genitalije. Najprej kaj pomeni pohabiti: »povzročiti
trajno telesno okvaro« (SSKJ). Drugič, slovensko
rečemo genitalijam spolovila. Ne želim se
opravičevati dr. Wagnerju, ampak vam želim povedati
»facta bruta«. Najprej v Ljubljani in Sloveniji ne
»pohabljamo« žensk in porodnic. Kaj Wagnerju pohaba
pomeni in ali je bila napravljena napaka pri razumevanju
in prevajanju njegovih izjav, ne vem.
Vem le, da je pohaba neprimeren izraz za tisto, o čemer
govori.
V Sloveniji sledimo priporočilom SZO, ki jih je sprejela
na Mednarodni konferenci o prebivalstvu in razvoju
v Kairu leta 1994. Tedaj so definirali princip reproduktivnega
in spolnega zdravja. Priporočam vam
knjigo European Perinatal Health Report better statistics
for better health for pregnant women and their
babies (podatki za leto 2004). Ti podatki so lahko
osnova za resen pogovor in komentar.
Sam pa moram ugotoviti nekaj dejstev: 80 odstotkov
porodov v Ljubljani in v vsej Sloveniji vodijo babice
v soglasju z zdravnikom porodničarjem. V porodnišnici
Ljubljana 30 odstotkom porodnic napravimo
prerez presredka. Zakaj je tako in ali je to dobro ali
slabo, ne morem razlagati. Zdravniki ne odločamo o
potrebi po epiziotomiji pri normalnih porodih. O njej
odloča babica kompetentno in profesionalno skupaj s
porodnico. Glede britja spolovila vam lahko povem,
da Slovenke že dolgo časa brijejo in depilirajo spolovilo.
Klistir ni obvezen pred porodom. Nekatere se klistirajo
same, druge ga želijo, le redke se ne odločijo
zanj. Po lastnih izkušnjah imajo težave s klistirjem tisti,
ki nimajo razčiščenih stališč do odprtin v zadnjem
delu telesa. Praktično vse nosečnice hodijo v materinske
šole oziroma v šole za starše, kjer s sestrami, ki
predavajo, in nosečnicami izmenjujejo mnenja. V času
tečaja jim predavajo tudi zdravniki. Nosečnice lahko
napravijo tudi načrt poroda in ga uveljavljajo v dogovoru
z babicami. Poroda v vodi jim ne moremo ponuditi,
ker te investicije ne zmoremo. Povpraševanja
po takem porodu je prav malo.
Ko sem vodjo porodnega bloka s 4000 porodi na leto
v St. George's hospital na jugu Londona, ki je bil
opremljen z vsemi alternativnimi in normalnimi pripomočki
za porod, vprašal, kaj se dogaja med porodi,
je odgovoril, da večina porodnic pride v porodni
blok, leže v porodno posteljo in rodi. Le malo se jih
posluži alternativnih metod, najraje pa uporabljajo
bean chair. Kolikor ljudi, toliko čudi. Vsi se zavedamo,
da mogoče uporabljamo preveč infuzij in pospeševalcev
poroda, vendar jih znajo babice vešče in varno
uporabljati.
Očetom računamo prisotnost pri porodu, ker imamo
stroške z njimi, niso pa vračunani v ceno poroda. Zavarovalnica
nam vsako leto ne plača 300 porodov.
Stroške nosi klinika sama in iz leta v leto prenašamo
neplačano realizacijo.
V Nemčiji imajo privatno porodništvo in babištvo in
vse stroške v zvezi s porodi zavarovalnica tudi dobro
plača. Seveda je privatna babica prijazna, ker z enim
porodom dobro zasluži. Kot sem obveščen, pa tudi
tam usihajo denarna sredstva zdravstvenih blagajn.
Ker smo ravno po slovenskem kulturnem prazniku:
France Prešern bi vam, kot je Kastelicu, napisal: »Zakaj
pač muhe moj lovi Kastelic? Prodajat misli jih namèst
čebelic!« Gospodu Wagnerju bi zabrusil: »in tebe
z njim, kdor napčen si očitar, rekoč: Le čevlje sodi
naj Kopitar«. Čeprav je bil Kopitar spoštovanja vreden
mož, kar dr. Marsden Wagner ni!
Prim. dr. Vasilij Cerar, Porodnišnica Ljubljana


Če koga slučajno zanima, kaj slovenska stroka (oz. bolje povedano, eden izmed najbolj priznanih porodničarjev pri nas) meni o vsej zadevi. Čeprav je itak očitno, da so v očeh javnosti najbolj kompetentni za strokovna vprašanja pri nas - pravniki, ekonomisti in TV zvezdniki.
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Hoj, ja, sem prebral reakcijo od Cerarja že v Oni. V bistvu (izven okvirov dlakocepenja) nimam kakšne posebne pripombe, razen te, da bi mirne duše lahko izpustil vsaj zadnji stavek (ne bom razlagal zakaj). Moje osebno mnenje. In morda še ena malenkost. Ker se populizem že toliko izkorišča, tudi Cerar se očitno ni mogel zadržati, mislim, prepričan sem, da recimo nemška babica v okviru zasebne dejavnosti porodničarstva ni prijazna le (ali sploh) zaradi dobrega zaslužka (na porod). Prijazna je zato, ker se že z enim slabo vodenim in slabo izpeljanim (če izvzamemo bolj črne scenarije) porodom njene možnosti za nadaljnje opravljanje dejavnosti gotovo bistveno zmanjšajo ... Za razliko od raznih znanih in neznanih domačih primerov (ne le v porodništvu).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Se strinjam, da bi zadnji stavek mirno izpustil... nekako ne paše zraven.


Kar pa se babic v Nemčiji tiče. Zakaj vsi mislijo, da se zdravniške napake dogajajo samo pri nas? Črn scenarij ne pomeni nujno napake osebja... lahko je zgolj nesreča, ali pa krivda na strani pacienta.
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Ok, tudi to je res, jasno. Problem je v tem, da se tisti primeri z vplivnim človeškim faktorjem s strani uradnega osebja skušajo preočitno zatajiti, če uporabim to zelo ozko besedo. Tudi z napakami se da "dobro živeti". Seveda, če teh ni preveč (oziroma niso prehude), in če je odnos do njih in do reševanja problemov drugačen, kot je (bil) v raznih medijsko najbolj izstopajočih primerih.
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Vem, da si mislil Mariborčane (kjer sem mimogrede tudi sam brez pametnih idej, čemu takšno odlašanje...). Samo primerjal si z Nemčijo in me zanime, kako dobro dejansko poznaš razmere tam?
 

Nikka

Pripravnik
8. avg 2007
531
11
18
MB
kid.kibla.org
Glej, vsem je jasno, da so zdravniki ljudje in vsak človek se lahko zmoti. Ampak, problem je v tem, da se zdravniki obnašajo, kot da oni napak ne delajo.

Primer UKC

Je pa dejstvo, da je na žalost danes v večini javnega sektorja podobna slika (ne misli, da imam kaj proti zdravnikom, imam pa proti nesposobnim šefom v državni/javni upravi, ki nimajo pojma o organizaciji dela in zaposlenih, ampak še vedno veselo šefujejo naprej). V povprečju se v vsaki bolnici/občini/ministrstvu itd. 20% ljudi šlepa. In to je tisto kar me moti. Ne razumem namreč zakaj je nekdo še vedno zaposlen, če pa mu delodajalec ne zaupa in mu posledično daje samo lažja dela. To se je dogajalo tudi v moji službi, ko sem še delala v javni upravi in zato to toliko težje prenašam.

Na žalost nesposobni šefi zaposlujejo nesposobne ljudi, da so lahko šefi še naprej. In dokler bo tako, lahko gredo stvari samo navzdol.
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Napisal sem le svoje mnenje (razmer v Nemčiji ne poznam posebej), ker je tudi dr. Cerar prepavšalno (kar sem ravno in edino hotel izpostaviti s svojim "prepričanjem" zgoraj) namigoval oziroma trdil, da je glavni cilj delovanja nemških (zasebnih) babic dober zaslužek, denar. Ne vem, če ni s tem pravzaprav dodatno nevtraliziral tista celotna Prešernova priporočila na koncu svojega pisma ... Bi bilo najbolje dobiti še kakšno mnenje nemških babic.

P.S.: Nisem pa imel v mislih le aktualne zdravniške prigode pri nas (kot rečeno, gre za ongoing proces).
 
Nazadnje urejeno: