Sesutje računalnika po vklopu dodatnega diska???

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Popolnoma na novo sem na SSD disk(sata priklop) naložil originalno sedmico in vse programe, ki jih rabim.

Vse dela normalno dokler dodatno na drug sata priklop, ne priklopim navadnega starega diska, ko ga priklopim se mi računalnik začne sesuvati, stalni modri zasloni...


Oba stara diska sta v starem računalniku z XPji delala brezhibno, v tem pa noben(so pa na njih samo moji podatki, brez kakšnega operacijskega sistema), takoj ko priklopim kateregakoli od njih mi vse začne crkavati(modri zaslon, po ponovnem zagonu mi ne dela več raziskovalec, včasih celo ne več obnovitev sistema...)
Že dvakrat sem vse na novo naložil in zdaj res ne vem več kaj naj naredim, rabim pa dodatna diska za shranitev vseh mojih podatkov.

Kaj naj še naredim da bo delalo?
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
"navaden stari disk" pomeni še ata ali že sata priklop? jaz bi gledal v smeri gonilnikov. četudi ti sedmica prepozna vse naprave, bi jaz namestil originalne gonilnike od proizvajalca. kakšen ahci driver, chipset driver, usb3 driver ipd fore. mi je napačen (ahci) driver že sesul sistem...
v varnem načinu se zažene?
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Imam tri diske vse s sata priklopom.
Na SSD sem naložil sistem in vse programe in vse dela brezhibno.

Takoj, ko priklopim drugi ali tretji disk(oba samo s podatki, brez kakšnega naloženega sistema) pa se mi začne sesuvati sistem z modrim ekranom in stalnim ponovnim zaganjanjem sistema.

Zdaj sem z obnovitvijo sistema spet vse naložil na novo in res ne vem kaj naj naredim, da ne bo po priklopu že sata(ne ssd) diskov spet prišlo do sesutja sitema?

Še nikoli nisem nalagal driverja za disk(pa sem jih zamenjal že precej), še vedno doslej mi jih je sistem sam zaznal in naložil-res pa, da v odličnih starih XPjih.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
hmm. drug kabel? drug port? imaš morda intelov in dodaten marvelov sata port in za tega nimaš driverjev (pravih)? izklopi dvd in priklopi disk na ta kabel?
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Računalnik je nov s šestimi sata vhodi, namesto dvdja sem priklopil prvič, ko mi je manjkal en sata kabel in se je vse sesulo in sem mislil, da ravno zato, ker sem ga priklopil s kablom, ki je med nalaganjem sistema bil priklopljen na dvd.

Pri računalniku piše ACPI x64-based PC.

Je mogoče treba kaj v biosu spremeniti ali pa morda diske iz XPjev prej sformatirati?
 
Nazadnje urejeno:

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
862
63
28
če imaš priklopljeno dodatno grafično, poskusi brez nje, mogoče imaš slab napajalnik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Imam vgrajeno grafično Intel(R) HD Graphics 530

Napajalnik sem pa celo dodatno naročil boljšega in tišjega HKC 580W, ki bi moral krepko zadoščati saj so mi trije diski nekoč delali tudi z 250w napajalnikom.

Računalnik je popolnoma nov ampak nalagam ga pa že več kot en mesec, ker me vseskozi zajebava pa sem naložil vse od sedmice do desetke, ki je sploh popolna katastrofa in sem se takoj vrnil na sedmico, še raje bi se pa na XPje pa žal ne podpirajo 8GB rama in cel kup programov...

Stestiral sem rame, vse diske, cel sistem in povsod je vse brezhibno brez napak, ko pa priklopim drugi disk pa vse crkne in napiše, da je nekaj narobe s fizičnim spominom.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Matična plošča je MSI b250m pro, procesor pa i5 6500 3,2GHz skylake, ki sem ga vzel ravno zato, da imam lahko še naloženo sedmico, ker osmice in desetke res ne prenašam s tistimi ogabnimi kvadratki.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
ok...torej diagnostika: ssd z sedmico, osmico in desetko "crkne" ob priklopu dodatnega diska?
imaš slučajno še kak disk in namestiš sistem na drugi disk (ali pa na enega izmed obstoječih-pač particioniraš nekaj placa za sistem) BREZ ssdja?
bios si verjetno že posodobil?
sicer je lahko kaka finta tudi v biosu, a diske bi moral sistem prepoznati četudi so v fat32.
aja, kako si testiral diske in rame? memdisk in crystal disk ali kaj drugega?
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Dokler imam samo ssd dela vse brezhibno, takoj, ko priklopim navadni disk pa začne vse crkavati.
Testiral sem z memdisk ter s tem originalnim pregledovalnikom pri winsih pa s pregledovalnikom wd pregledovalnikom data lifeguard diagnostic in povsod je bilo vse ok.

Evo tole mi napiše po vnovičnem zagonu(pa chkdisk mi je iskal napake in je nekaj pisalo, da je narobe z indexiranjem):
Podpis težave:
Ime težave: BlueScreen
Različica operacijskega sistema: 6.1.7601.2.1.0.256.48
Področne nastavitve: 1060

Dodatne informacije o težavi:
BCCode: 19
BCP1: 0000000000000003
BCP2: FFFFFA800756F530
BCP3: FFFFFA800756F530
BCP4: FF7FFA800756F530
OS Version: 6_1_7601
Service Pack: 1_0
Product: 256_1

Datoteke, v katerih je opisana težava:
C:\Windows\Minidump\052218-6739-01.dmp
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
kaj naredi, če greš v varni način z priklopljenim diskom?
lahko pa probaš z enim live cdjem in narediš checkdisk (ali pa kakšen acronis disk manager) na tem težavnem disku in potem vidiš, kaj bo. a upaš ta diska komu posodit za test :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
V čem misliš, da je problem? Je disk v okvari ali kaj?

Safeboot dela normalno.

Bom naredil varnostno kopijo vsega na disku, potem pa disk sformatiral.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
nekaj je definitivno z diskom(a). in če v varnem načinu deluje...potem je kakšen gonilnik ali nekaj, kar trzne na "poškodovani" disk. probaj format in ntfs.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Bom poskusil še in upam, da bo ok.

Je bilo pa v XPjih s tema diskoma vse brezhibno(v desetih letih ne vem, če sem v XPjih videl en moder zaslon), zdaj, ko sem pa jih samo prestavil v nov računalnik s sedmico pa že vsaj sto modrih zaslonov.:bonk:

Cel mesec sem rabil, da sem ugotovil, da je očitno z diskom nekaj narobe in ne z winsi, sem jih naložil vsaj desetkrat od sedmice pa do desetke pa povsod vse narobe:bonk::bonk::bonk:
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.197
5.584
113
Preveri vse stare hdd z orodjem proizvajalca v dosu (wd , seagate)
https://slo-tech.com/forum/t229395#crta

wd
https://support.wdc.com/downloads.aspx?p=2

seagate
https://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/seatools/seatools-legacy-support-master/


Ali najdi nekje "Hiren's Boot DVD 15.2 Restored Edition", kjer so taka orodja že vključena.
Oz staro vezijo 9.9 "Hirens.BootCD.9.9.zip"
http://www.filewatcher.com/m/Hirens.BootCD.9.9.zip.186002950-0.html
notri je iso, ki ga zapečeš za cd/usb ključek.


Kater ssd imaš ? Prilepi sliko iz CrystalDiskInfo.
Bios na plati je zadnji ?
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Najlepša hvala za res obsežen odgovor.
Bom naredil še vse to kar si napisal.

Danes sem skušal delati varnostno kopijo dokumentov iz starega diska na zunanji usb disk in takoj, ko se je disk malo obremenil je vse crknilo.
Vedno bolj mi vse crkuje;), še malo pa bom na nov računalnik naložil XPje s katerimi desetletje nisem imel nobenega problema, zdaj pa se cel mesec je bem že s samo naložitvijo sedmice, ki jo nujno rabim, ker na xpjih žal cel kup stvari ni več podprtih. ;(

Tudi obnovitev sistema s posnetkom sistema v winsih, ne dela več in bom moral še desetič očitno nalagati winse.

Pri modrem zaslonu mi običajno napiše dump physical memory ali pa manage memory???
Tole je pa slika ssd diska.
Brez naslova1.png
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
to pa je zanimivo :) no, se oproščam, tebi ne ravno...bi najraje rekel, da bi prišel pogledat, kaj je na stvari...ker to, da obremeniš sistem in crkne...hm, disk, plošča, napajalnik...
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Vsekakor ni prepisal vseh podatkov v BSOD. BSOD zmeraj pove tudi kateri gonilnik je povzročil sesutje in vzrok (IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL ali podobno...)
Potem se lažje diagnosticira. bi pa sumil da je napajalnik premalo zmogljiv, posebej če je kakšen brand iz nižje cenovne klase... Sem imel iste težave ko sem nabutal v našino 3 diske, 2 DVD pekača, grafo z zunanjim napajanjem... Se je vse skupaj sesedlo in kreširalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: fikus