Sankcioniranje dela na črno je doseglo moralno dno

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ampak upoštevajmo, da si bodo birokrati zakone razlagali na najbolj škodljiv način seveda. Torej prodaš škatlico vžigalic, kupil si jo za 0,10€, prodal za 0,11€.. AHA.. 1000€ kazni.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.285
950
113
Celje
Obišči stran
Zanimivo.... V članku piše: V praksi to pomeni, da posameznik proda svoj rabljeni izdelek, ki ga ne potrebuje več, po ceni, ki je nižja od tiste, po kateri je izdelek kupil.

Kaj pa v primeru, ko se je mojemu oldtajmerju cena zaradi starosti dvignila?
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.993
-1.289
113
V naši zakonodaji namenoma niso definirani določeni pojmi, tako se lahko organi pregona izživljajo nad navadno rajo.
hysterical-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.267
2.371
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Zanimivo.... V članku piše: V praksi to pomeni, da posameznik proda svoj rabljeni izdelek, ki ga ne potrebuje več, po ceni, ki je nižja od tiste, po kateri je izdelek kupil.

Kaj pa v primeru, ko se je mojemu oldtajmerju cena zaradi starosti dvignila?

Ga prodaš pač po nižji ceni - ne boš menda ja delal prekrška.
rolleyes-1.gif


Pa tudi, če kot zbiratelj kupiš nedelujočo uro za 150,- EUR - jo spoliraš, popraviš (materijal za popravilo 20,- EUR) in jo potem po 5 letih prodaš za 200,- EUR je treba prej firmo registrirati in to uro vnesti kot osnvni kapital, ter jo potem šele prodati. No - mogoče bi se dalo tudi s kakimi espejem (popoldanskim?!) rešiti.
 

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Zanimivo.... V članku piše: V praksi to pomeni, da posameznik proda svoj rabljeni izdelek, ki ga ne potrebuje več, po ceni, ki je nižja od tiste, po kateri je izdelek kupil.

Kaj pa v primeru, ko se je mojemu oldtajmerju cena zaradi starosti dvignila?

Potem pa moraš plačati še davek na dobiček
evil.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:

Ga prodaš pač po nižji ceni - ne boš menda ja delal prekrška.
rolleyes-1.gif


Pa tudi, če kot zbiratelj kupiš nedelujočo uro za 150,- EUR - jo spoliraš, popraviš (materijal za popravilo 20,- EUR) in jo potem po 5 letih prodaš za 200,- EUR je treba prej firmo registrirati in to uro vnesti kot osnvni kapital, ter jo potem šele prodati. No - mogoče bi se dalo tudi s kakimi espejem (popoldanskim?!) rešiti.
S tem si šele naredil prekrškov:
delo na črno v trgovini (nakup in prodaja)
delo na črno v storitvah (poliranje)
delo na črno v storitvah (skladiščenje)
utaja davka za storitev(DDV- povečanje vrednosti zaradi poliranja)
utaja davka za storitev(DDV za skladiščenje)
utaja davka na dobiček
utaja prispevkov za poslovni prostor (ker si delal v zasebnih)
evil.gif


PS- pa verjetno sem še kaj pozabil (zdravniški pregled, neustrezni prostori za delo...)
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.878
808
113
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Pa tudi, če kot zbiratelj kupiš nedelujočo uro za 150,- EUR - jo spoliraš, popraviš (materijal za popravilo 20,- EUR) in jo potem po 5 letih prodaš za 200,- EUR je treba prej firmo registrirati in to uro vnesti kot osnvni kapital, ter jo potem šele prodati. No - mogoče bi se dalo tudi s kakimi espejem (popoldanskim?!) rešiti.
Kolikor se spomniš, si kupil uro za 250€.
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Komplicirati za vsak evro pa tudi ni treba

Nadzor prodaje preko spletnih portalov

Na Tržni inšpektorat RS se je v zadnjem času obrnilo več posameznikov v zvezi z nadzorom prodaje blaga, tudi rabljenega, preko spletnih portalov. Prav tako smo opazili, da številni mediji o tem napačno poročajo, saj navajajo, da nadzor še vedno opravljajo tržni inšpektorji.

Javnost obveščamo, da od 18. 8. 2014, ko se je pričel uporabljati novi Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS, št. 32/14)(ZPDZC-1), Tržni inšpektorat RS ni več pristojen za nadzor nad posamezniki, ki opravljajo delo na črno ali posamezniki, ki takšno delo oglašujejo, pač pa je za nadzor na tem področju pristojna Finančna uprava RS.

Ne glede na to pa pojasnjujemo, da so pred 18. 8. 2014 tržni inšpektorji nadzorovali tudi spletno prodajo na črno. Vsak oglas, ki v prodajo ponuja rabljeno ali celo če gre za skoraj novo blago, še ne predstavlja dela na črno in oglaševanja takšnega dela. Po izkušnjah tržnih inšpektorjev se sum dela na črno pojavlja v primeru, ko je ponudnik oziroma oglaševalec imel na spletu objavljenih večje število oglasov za istovrstno blago ali če je ponujali isti artikel v več barvah in različnih velikostih, pa tudi, če se je oglaševalo za prodajo več kosov (rabljenega) blaga s strani istega oglaševalca (npr. 5 pralnih strojev in podobno). Prav tako se je za posamezne oglaševalce, pri katerih je obstajal sum oglaševanja dela na črno, ugotavljalo koliko in katere oglase so objavljali skozi daljše časovno obdobje.

Več o ugotovitvah našega inšpektorata na področju dela na črno in oglaševanja takšnega dela si lahko preberete v Poslovnih poročilih Tržnega inšpektorata RS, ki so objavljena na naši spletni strani (www.ti.gov.si) pod zavihkom Zakonodaja in dokumenti.

Vir: http://www.ti.gov.si/si/splosno/cns/novica/article/2537/5651/33f4c35ddcda61a70b06daf29cdc7300/
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.856
113
Potrebno bo samo še ugotoviti način, kako ponuditi rabljeno storitev.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.878
808
113
Citat:
Uporabnik VanZ pravi:
Potrebno bo samo še ugotoviti način, kako ponuditi rabljeno storitev.

"Poceni in brez računa montiram klimo.
Nisem mojster tega, sem pa enkrat gledal Igija, kako to počne.
In zdaj to znanje (malo rabljeno in malo pozabljeno) posredujem naprej."
 

ClAy

Fizikalc
3. sep 2007
1.683
14
38
Al pa naslednji primer: Na Bolhi imaš recimo oglas za en strežnik, ki ga kot fizična oseba lahko prodam kot rabljenega. Ker je recimo strežnik kupljen včeraj, se to smatra kot rabljen strežnik. Al pa še lažje, ko nekdo kupi kakšen strežnik ali pa katerokoli stvar, grem jaz kupit tisto stvar, ko si jo nekdo želi in nekomu prodam kot rabljeno. Pač ima en dan manj garancije. Kaj je tu kaj kaznivega ? Meni nihče ne preprečuje, da danes kupim v trgovini določeno stvar in jo čez eno uro že prodam, kot rabljeno :D :D :D. Pač nismo vsi iz tistega kluba, ko se na uliici pozdravljamo z BEEEEE.
 

ClAy

Fizikalc
3. sep 2007
1.683
14
38
Delam že to 5 let, pa še bom delal naprej. Jaz lahko kot fizična oseba kupim npr. 10 računalnikov in z tem, ko jaz kupim oz. plačam računalnik, le ta postane moja last in z njim lahko delam karkoli. In se lahko sam odločim, da bom računalnik prodal, 5 sekund po tem, ko bom ga plačal in dobil račun.
Isti primer so npr delnice. Jaz jih danes kupim za 5€, čez 10 dni bodo pa delnice vredne 7 €. jaz bom delnice nekomu prodal in plačal še kar je pač treba, a to je tudi prekupčevanje.
Kaj se dogaja pri mobilnih operaterjih. Nekdo ima bon za 200 € podpiše aneks, kupi aparat, zraven tega je pa že bodoči lastnik mobitela, ki si mobitel ogleda in ti da denar.
To govorim, če si kot fizična oseba.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.663
4.158
113
Mešaš hruške in jabolka, oz. zato je v SLO tako kot je
bonk.gif



Citat:
Uporabnik ClAy pravi:
Delam že to 5 let, pa še bom delal naprej. Jaz lahko kot fizična oseba kupim npr. 10 računalnikov in z tem, ko jaz kupim oz. plačam računalnik, le ta postane moja last in z njim lahko delam karkoli. In se lahko sam odločim, da bom računalnik prodal, 5 sekund po tem, ko bom ga plačal in dobil račun.

Če boš kupil 10 računalnikov jih potem preprodal, to nakazuje na pridobitno dejavnost, tudi če boš imel 10 različnih... je pa veliko
odvisno od tega kako ti nastopiš pri prodaji... če boš rekel, da si kupil 10kom, ker si gradil super računalnik a ga potem nisi rabil
in sedaj razprodajaš... je drugače kot če napišeš, prodajam 10 računalnikov tipa tega in tega, če želite dobavim še takega in takega
oz. po naročilu...

Citat:

Isti primer so npr delnice. Jaz jih danes kupim za 5€, čez 10 dni bodo pa delnice vredne 7 €. jaz bom delnice nekomu prodal in plačal še kar je pač treba, a to je tudi prekupčevanje.

Delnice so specifične, saj za njih veljajo posebna pravila in ne moreš jih kupiti na bolhi na cash, ampak gredo transakcije preko
računov in posrednikov, kateri vse poročajo naprej, zavedeno je kdaj si kupil, za koliko kupil, koliko si naredil dobička, če si ga
in država z instrumenti dobi davek na dobiček (seveda če si ga ustvaril) in za to ne rabiš podjejta... je vse transparentno in država
dobil svoj kos pogače...

Citat:
Kaj se dogaja pri mobilnih operaterjih. Nekdo ima bon za 200 € podpiše aneks, kupi aparat, zraven tega je pa že bodoči lastnik mobitela, ki si mobitel ogleda in ti da denar. To govorim, če si kot fizična oseba.

Hja, praviloma bi moral ta "dobiček" prijaviti v dohodnino
smile-1.gif

... je pa to enkraten posel, saj ena oseba ne more dobiti od telekoma 10 bonov in jih tako preprodati naprej...

Včasih ko je bil še prometni davek, je veljalo, da je obdavčena vsaka stvar s 5%, ki jo preprodaš naprej... seveda nihče ni prijavljal na
upravni enoti da je prodal kolo za 20.000din in potem plačal PD, bilo je pa to neizogibno pri preprodaji avta, saj če si hotel urediti lastništvo, ga je bilo potrebno prepisati na UE, in potem plačati še 5% prometni davek... no ko je Janša to ukinil, so preprodajalcem
ki so prodajali kot fizične osebe naredil ogromno uslugo
smile-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.446
9.136
113
Ti lahko preprodaš tudi 100 računalnikov vsak dan, če ti uspe. Dokler to prijaviš in lepo plačaš vse kar je potrebno državi. Oz. registriraš podjetje, ker to že nakazuje na pridobitno dejavnost in torej delo na črno. V kolikor tega ne narediš imaš potencialni problem.
To, da greš na -1 kg na veliko potrebo pa države ne zanima, ker nimaš dohodka s tem. Ko boš svoj drek začel na veliko prodajat, se pa zna tudi v to vtaknit.
grin1.gif