Preselitev v Slovenijo iz tujine?

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Čisto tako, pa brez zamere. Vidim, da mentaliteto že imaš pravo. Namesto, da bi gledal, kaj bi lahko delal IN PRI TEM UŽIVAL, ne pa da bo to obremenitev in da bi še nekaj malega zaslužil in zraven pobasal še subvencijo, če je že na voljo, ti gledaš kaj bi delal, KJER BOŠ DOBIL SUBVENCIJO. Čestitke, dobrodošel v Sloveniji, bomo mi zaslužili še za tvojo subvencijo, penzijo pa upam, da boš nemško imel, tako da nam ne bo treba še tega plačevati.
Hvala, tvoj odgovor mi je dal misliti. Po svoje imaš prav. Izhajal sem iz Nemške logike, da ne odpreš podjetja, če ne boš imel dohodkov vsaj 4000 na mesec.

Moj razmislek je naslednji: če nimam druge službe v Sloveniji - ne mored odpreti popoldanskega samostojnega podjetnika.

Želim organizirati umetnostno zgodovinske avtobusne izlete. Vsak mesec en izlet (Dunaj, Milano....) za 3 dni. Računaj še 3 dni priprave in to bo dovolj dela za mene na mesec. Govorl sem z računovodskim servisom, kjer so mi povedali, da so minimalni prospevki 460 eur, raćunovodstvo 100 eur in podjetniško zavarovanje 150 eur. To pa znese že zelo veliko, če imam en izlet s 20-25 ljudmi na mesec.

Ni pa variante, da se izognem plačilu tega, tudi če ne bi koristil slovenskega zdravstvenega zavarovanja.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Želim organizirati umetnostno zgodovinske avtobusne izlete. Vsak mesec en izlet (Dunaj, Milano....) za 3 dni.
Se bojim, da iz te moke ne bo kruha, razen če si kak svetovno znan umetnostni zgodovinar,...
Namreč nisi niti prvi, niti verjetno nimaš nobenega imidža.

Za primerjavo: Mojca Mavec "svetovna RTV popotnica" z oddajo "Čez planke" na RTV SLO je "vodička" malo bolj ekskluzivnih izletov (Islandija, Namibija,...) pa glede na to, da so majhne grupe in oglašujejo po pol leta, dvomim, da ji bi bilo dovolj "za kruh in mleko".
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Se bojim, da iz te moke ne bo kruha, razen če si kak svetovno znan umetnostni zgodovinar,...

Za primerjavo: Mojca Mavec "svetovna RTV popotnica"...
Hvala za komentar. Tudi sam se zavedam, da s tako dejavnostjo ne morem "služiti".

Ne računam pa na eksotična draga potovanja, ampak na avtobusne izlete, z 1-2 nočitvama. Pri majhni skupini okoli 20 ljudi potrebujem dobrih 100 eur po osebi za bližnje izlete za direktne stroške (najem avtobusa in gorivo in dvoposteljno sobo v hotelčku). Če imam samo en tak izlet na mesec, so prispevki in stroški za mojo firmo še enkrat toliko.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Hvala, tvoj odgovor mi je dal misliti. Po svoje imaš prav. Izhajal sem iz Nemške logike, da ne odpreš podjetja, če ne boš imel dohodkov vsaj 4000 na mesec.

Moj razmislek je naslednji: če nimam druge službe v Sloveniji - ne mored odpreti popoldanskega samostojnega podjetnika.

Želim organizirati umetnostno zgodovinske avtobusne izlete. Vsak mesec en izlet (Dunaj, Milano....) za 3 dni. Računaj še 3 dni priprave in to bo dovolj dela za mene na mesec. Govorl sem z računovodskim servisom, kjer so mi povedali, da so minimalni prospevki 460 eur, raćunovodstvo 100 eur in podjetniško zavarovanje 150 eur. To pa znese že zelo veliko, če imam en izlet s 20-25 ljudmi na mesec.

Ni pa variante, da se izognem plačilu tega, tudi če ne bi koristil slovenskega zdravstvenega zavarovanja.
Kaj pa, da se povezes s kakšno turistično agencijo in potem delas za njih kot vodic ali podobno. Verjetno se bi dalo dogovoriti tudi za nove aranzmaje/destinacije itd.

Glede penzij (tvoje in od zene) pa poglej kako se le te obdavcene v Sloveniji.
 

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
ales85 , boc

Hvala. To je zelo pomembno vprašanje, in težko je napovedovati kako bo čez 5-10 let. Trenutno je dohodnina na penzije v Nemčiji ugodnejša kot v Sloveniji, dohodki iz kapitalskih dobičkov ali oddajanja v najem so manj obdavčeni v Sloveniji.

Ampak razumem razliko v mentaliteti, ker je podobno med Vzhodno in Zahodno Nemčijo. Vzhodnjaki računajo na državno pokojnino in so potem nesrečni ker živijo v revščini, Zahodnjaki pa imajo državno penzijo samo kot osnovo, poskrbijo pa za kapital za starost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: boc

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Kaj pa, da se povezes s kakšno turistično agencijo in potem delas za njih kot vodic ali podobno. Verjetno se bi dalo dogovoriti tudi za nove aranzmaje/destinacije itd.
Morda, ampak si teško predstavljam agencijo, ki bi me zaposlila za minimalno plačo in še plačevala prispevke, če želim delati samo 1 teden na mesec.
Če pa dobivam samo minimalen honorar, pa nisem prepričan, da želim nekoga v agenciji, ki bi me komandiral. Jaz se bom odrekel dobro plačani službi, zato da postanem sam svoj gospodar in pred starostjo za upokojitev še uživam.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Morda, ampak si teško predstavljam agencijo, ki bi me zaposlila za minimalno plačo in še plačevala prispevke, če želim delati samo 1 teden na mesec.
Če pa dobivam samo minimalen honorar, pa nisem prepričan, da želim nekoga v agenciji, ki bi me komandiral. Jaz se bom odrekel dobro plačani službi, zato da postanem sam svoj gospodar in pred starostjo za upokojitev še uživam.
Saj lahko sodelujes kot s.p. in zraven pocnes se kaj drugega.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Foreigner pred vsem se prvo ZELO DOBRO pozanimaj o obdavcitvi tvoje pokojnine v Sloveniji. Priblizen izracun pokojnine in naredite izracun. Ce bos imel tu stalno prebivalisce in bos davcni rezident, bo pokojnina (in vse ostalo, razen kar je po zakonu izvzeto) obdavcena. In to pokojnina obeh. Pa kaki drugi stebri pa to. Da ne bo kakih presenecenj. Ali pa mi na zs vrzi okvirno pokojnino, pa naredim izracun. Delam v Avstriji in sem ze skoraj doktoriral iz teh neumnosti.
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Če sem prav razumel, je to točno to, kar si jaz želim. Pregorel v poklicu in bi delal nekaj za svojo dušo nekaj dni na teden. Ali me lahko usmeriš v kake take subvencije? Si kar predstavljam, da bi imel tako firmo. Ampak pri par dnevih na teden, bi naredil samo par 100 eurov na mesec prihodkov, kar pa ni dovolj za prispevke. Sem pa prebral, da brez prispevkov (kot popoldanski samostojni podjetnik) ne gre, če nisem drugje zaposlen.

Ali sem lahko popoldanski podjetnik, če sem prijavljen kot iskalec zaposlitve?
Huh, svoj odgovor napisal iz videnja. Vec kot tolko spet ne poznam administracijskih vir oz predpisov pri obdavcenju penzijskega incoma v drzavi v kateri si omislis cas po aktivni delovni dobi. Vsekakor dandanes moras biti praticen karkoli to pomeni...Rezidentski statusi zna biti zanimive kombinacije. Za tistih 181 dni se opredelis tam kjer imas najvec benefitov. Steje predvsem davscine, zdravstvena oskrba in logistika.
Glede posla, cetudi samo obsano obstajajo razlicna izplacila. Honoraji , delo po pogodbi etc. Verjetno kdo pozna to temo bolj podrobno. V glavnem osnovna pokojnina ti ostane , ostalo je priboljsek ki si ga zasluzis. Drzavi pa namenis prispevke in ostale davscine kot izhajajo iz predpisov po kateri dobis izplacilo za tvoje delo. Pa imas mir. Nikakor ne vpliva na tvojo penzijo. iz tujine. Upam da se ne motim v temu. Verjetno kaksen racunovodja ali davcni svetovalec bi znal bolj pojasnit.
Vsekakor zanimiva tema.
Cist en predlog. Poglej expat forume po drzavah. Res da jih v glavnem pisejo anglezi , se pa najdejo tudi uporabniki drugih nacionalnosti. Priznam da Slo " trzisce" nisem iskal. Ce najdem ga pripopam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bero1

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
pozanimaj o obdavcitvi tvoje pokojnine v Sloveniji. Priblizen izracun pokojnine in naredite izracun....Delam v Avstriji in sem ze skoraj doktoriral iz teh neumnosti.

irwin , PHOBiA zgoraj ima prav, honorarji v Sloveniji gredo v dohodnino....mislim, da se motiš

PHOBiA , izpostavil se zelo dobro vpračanje. moja draga je že vprašala. če ni bi raje živela v Kärnten ali Steiermark... za zs ponudbo se zahvaljujem. Katere podatke rabiš?

Najboljša prijateljica moje tašče je bila računovodkinja, ampaj je že nekaj let v penziji in se je po pandemiji povsem umaknila, tako da čez nekaj let ne bo relevantna. Njen predlog je bil: ne goljufati ampak optimizirati. Svetovala je čimmanjšo pokojnino in čim več privarčevanega, ker so dohodki iz kapitala malo obdavčeni v Sloveniji. Ona je predlagala, da si izplačava dodatne sklada ko bo to brez davka mogoče in kupiti 1-2 stanovanji v Nemčiji ter jih oddajati v najem. Njena ideja je bila, da se lahko vsake 2-3 mesece peljeva v Nemčijo pobrat najemnino, preveriti stanje stanovanj, in kilometrino ter podobno uveljavljava kot stroške.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Ti rabiš kakšnega davčno pravnega strokovnjaka/svetovalca, ki ti bo znal svetovati kaj je najbolje za tvoj kapital. Takole na forumu je kot bi drva nosil v gozd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: vincent