1 milijarda lačnih-malce v razmislek vsem nam

MG3

babi
20. jul 2007
533
0
16
Bakovci pri MS
www.opelforum.si


 
Milijarda lačnih – sramota sramot


četrtek, 19. november 2009

Teaser
Anton Komat
Te dni bo svet dočakal sramoto sramot, milijardo lačnih. Nedvomno bomo s tem dosegli vrh tistega, čemur rečemo človeška civilizacija in kultura. Poglejmo si le izjave slavnih govorcev: »Imamo sredstva, imamo sposobnosti, da izbrišemo lakoto in revščino z obličja sveta še v naši generaciji. Potrebujemo le voljo!« – John F. Kennedy, predsednik ZDA, na 1. svetovnem kongresu o prehrani v Washingtonu leta 1963.

»Čez deset let ne bo več noben otrok legel v posteljo lačen, nobena družina se ne bo bala, ali bo imela naslednji dan dovolj kruha, slaba prehrana pa ne bo več ogrožala prihodnosti nobenega človeka,« je izjavil dr. Henry Kissinger, državni sekretar ZDA, na svetovni konferenci o prehrani v Rimu leta 1974. No, veliki dr. K je mimogrede tudi avtor srhljive globalne doktrine: »Kdor bo imel nadzor nad nafto, bo imel nadzor nad državami. Kdor bo imel nadzor nad hrano, bo imel nadzor nad ljudmi. Kdor bo imel nadzor nad denarjem, bo imel nadzor nad vsem svetom.«

Prenažrti »dobrodelniki«
Ne vem, za katero izjavo je dr. K dobil Nobelovo nagrado. Baje jo je dobil za mir!? Fidel Castro sicer ni dobil Nobelove nagrade, na svetovnem vrhu o prehrani v Rimu leta 1996 pa je ogorčen kriknil: »To je sramoten dokument!« Prenažrti udeleženci gala predstave so nedostojno vedenje ostarelega komunista, že sicer eksotičnega Castra, seveda takoj označili za škandalozno. Toda Fidelova ogorčenost je izbruhnila, ko je komentiral sprejeti dokument, ki je v naslednjih dvajsetih letih »načrtoval« znižanje števila lačnih z 800 na »samo« 400 milijonov. Danes, trinajst let po Castrovem »škandaloznem« kričanju na svetovnem vrhu o prehrani na svetu, ni »samo« 400 milijonov lačnih, ampak 1000 milijonov, torej ena milijarda. Si predstavljate milijardo lačnih in sebe med njimi? Jasno, z zakoncem in vsemi otroki vred.
Svet se vrti v čudno smer. Če kdo pomaga lačnim in revnim, je dobrodelnik; če pa vpraša, od kod lakota in revščina, ga ožigosajo za komunista. Dobrodelnih prireditev je tudi pri nas čedalje več in na njih paradirajo bogati in siti, nemočni pa so še vedno revni in lačni. Pravzaprav je zadnjih tudi pri nas vedno več in čedalje bolj so revni in čedalje bolj so lačni. Z njimi pa narašča tudi inflacija praznih obljub ponižanim in razžaljenim. Vrstijo se parade lažnega blišča, festivali debelih riti in razkazovanja dragih toalet na teh sodobnih semnjih ničevosti, lačni pa nemo kriče.


Pohlepni, zavistni in sebični
Ljudje smo še vedno to, kar smo bili že stoletja: pohlepni, zavistni in sebični, obenem pa zaskrbljeni, žalostni in obupani, z redkimi prebliski veselja in sreče. Sodobni človek je postal čudna mešanica strahu in agresivnosti ter občasne nežnosti. V sebi nosimo nasilje in mir hkrati. Tehnološki razvoj je volovsko vprego zamenjal z vesoljsko raketo, kopje z medcelinskim nuklearnim izstrelkom, psihološko pa se posameznik zadnjih petdeset tisoč let ni spremenil prav nič. Z možgani ledenodobnega lovca in nabiralke zdaj vodimo airbuse in krmilimo rakete z atomskimi bombami. Toda z nadzvočnim letalom lahko potujemo na izlet v eksotične kraje ali pa bombardiramo naselje s tisoči živih človeških tarč. Orodje se hitro spremeni v orožje in današnji brezskrbni turist lahko že jutri postane tarča, ki ji je namenjena smrt. Kot da se v dolgih tisočletjih nismo naučili, da obstaja boljši način življenja, kot so medsebojno sovraštvo, izkoriščanje, ropanje in ubijanje.
Lahko imamo lažno upanje, da bodo politiki že rešili nakopičene probleme, češ, saj smo jih izvolili, saj so plačani, da delajo v javno dobro. Toda ne moremo se zanesti na politike, ki po vsem svetu iščejo le položaj, moč in oblast. Politike ne zanima reševanje problemov, zanimajo se le zase in se kot utapljajoči oklepajo svojih položajev. Zanesti se ne moremo niti na znanstvenike. Akademska znanost izumira, ekspertokracija pa prodaja svoja doktorsko signirana mnenja najboljšemu ponudniku. Znanost je tudi nenehno izumljanje novih možnosti čim popolnejšega nadzora ljudi in njihovega zanesljivega uničenja. Ne moremo se zanesti niti na religiozne ustanove, ki le ponavljajo nekoč v neki čas zapisane besede. In četudi so njihova sporočila jasna in uporabna tudi za sedanjost, zaradi svoje dogmatičnosti in toge hierarhije ne premorejo več prave volje niti moči, da bi rešile ta človeški kaos.

Kaj naj stori človeško bitje
Človeška bitja smo med seboj povezana, pa naj živimo kjer koli na tem planetu. Človeška bitja po vsem svetu trpijo že tisočletja. Pretrpela so deset tisoče vojn; in predstavljajte si žene in može, ki so bili mučeni, pohabljeni, ubiti, solze, ki so bile pretečene, obup mater, žena in vseh, ki so izgubili svoje sinove, može, prijatelje v teh vojnah v vseh teh tisočletjih; in mi jih še vedno nadaljujemo, povečujemo oborožitev v neskončnost. Obstaja grozljiva in moreča žalost človeške vrste. Revež ob cesti nikoli ne bo spoznal, kaj pomeni topla kopel ali vožnja z letalom; vsi užitki, ki si jih nekateri privoščijo, bodo zanj ostali nedosegljivi. Obstaja žalost človeka, ki je učen, in žalost človeka, ki je neuk.
Sprejeti moramo dejstva, kakršna so, si jih ogledati zelo od blizu. Kajti le pogled od blizu nas pretrese in z njim spoznamo nujnost takojšnjega ukrepanja. Ne smemo se prepustiti znanstvenikom, menedžerjem in politikom, kajti vodita jih pohlep in sebičnost. Če ste jim predani, lahko že v naslednjem trenutku postanete prodani, saj jim sledite iz strahu in ne iz srca. Postanete brezsrčne prodane duše. Delovati moramo resno in trenutno z vsem našim srcem in razumom. To je res zelo zelo pomembno, kajti spopadamo se z nepredstavljivo planetarno krizo. Da bi jo resnično prepoznali, pa potrebujemo v pozornost umerjeno inteligenco. Biti »pozorno« inteligenten pomeni prepoznavati izmišljeno/lažno; vse, kar ni resnično/živo; in to opustiti. Ne le ugotoviti lažnost in nadaljevati po starem, temveč lažno popolnoma opustiti in izvreči iz svojega življenja. Ko bova ti in jaz skupaj spoznala, da sva oba odgovorna za ves obstoječi kaos, za vso bedo na tem svetu, ker sva k temu pripomogla s svojim vsakdanjim življenjem in sva del te grozljive družbe z vso njeno umazanostjo, brutalnostjo in pohlepom – šele ko se tega popolnoma zavedava, se bova odzvala. Če se lahko odzoveva, pomeni, da naju ni več strah. In kaj je vzrok nasilja? Strah. Nasilje se rodi, kadar ubogamo zaradi strahu. Strah je vzrok vsega zla.
Če požar zajame vaš dom, nimate veliko časa. Ne razmišljate, katera zavarovalnica izplačuje najvišje zneske, in ne pogledate, ali je med gasilci morda kdo, ki ga sovražite. Tudi vi takoj poprimete vedro vode in pomagate gasiti. In verjemite mi, ta svet je v plamenih. Politiki rešujejo zavoženi finančni kazino in propadle prevarante, mi vse to plačujemo in smo tiho, milijarda lačnih pa nemo kriči.


Tekst: Anton Komat
VIR: revija Jana
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Ne da se mi brat. Ampak sigurno gre spet za trkanje na vest nam, ki smo za bedo teh še najmanj krivi. Afrika je najbogatejša celina z največ lačnimi ljudmi. Mar sem jaz kriv, da so črnuhi rojeni leni in nesposobni in jim tak način že od vedno odgovarja? Pač je velika rodnost, lakota, bolezeni, in potem velika umrljivost. Naše vmešavanje povzroča samo, da jih več preživi in ergo še več umira od lakote.

Pomoč v denarju, hrani in zdravilih NE pomaga, kvečjemu obratno. Pomoč v znanju bi pomagala a tega niso pripravljeni sprejemat. Zame je vseskupaj samo trkanje na mojo vest in nič drugega. Nihče se mi ne smili.
 

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
morda kruto razmisljanje, ampak to ni moj (nas) problem in ga tudi ne mislim resevat.
lahko se samo zahvalim temu kar imam in to je to.
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.357
113
Se strinjam s predhodnikoma. Dokler bodo podpirali svoja plemena ki ves denar skurijo za vojskovanje itd bo pac kot bo. Ce bi mi enkrat nehali posiljat pomoc pa bi slej ali prej narodu prekipelo, diktatorcki in vodje plemen pa ne bi imeli s cim podkupovati in placevati vojske. In bi se stvar zrihtala.

Morda se pa ne bi in bi se prebivalstvo zredcilo. Mocnejsi prezivi - tako pac je.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.629
232
113
jap... tako bi moralo biti. narava bi za vse poskrbela. uni se pa poganjajo k zajci, kljub temu, da ima zraven že dva živa okostnjaka... butli so, kaj nej rečem... kar se tiče teh lačnih otrok. Pač če ni hrane, nimaš otrok. Čista logika. V naravi bi taka sorta že zdavnaj izumrla.



Žalostna je pa tudi druga resnica...
Res je, da zahod na veliko izkorišča afriko. Njim/nam odgovarja, da so skoz vojne. Ker, če bi se tam vzpostavila ena orng država, bi bila vsa njihova bogastva dražja za nas... Ubistvu jih mi - razviti svet - držimo v takem položaju, zato, da mi pridemo bolje skozi...

kruto, ampak resnično...
 

korodani

Pripravnik
12. apr 2009
147
0
16
Če sem iskren, tudi sam sem lačen. Ampak zdaj sem matero napiz*o da mi 3 štikle zrezkov naredi
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.710
113
Jaz mislim, da je Afrika tako kot je zaradi nekdanjih kolonialnih odnosov. Beli gospodarji so jo razparcelirali v neke dražave, ki nimajo veze z nacionalnostmi, prinesli so jim tehnologijo, ki je tam neuporabna... Sedaj pa najbrž izdatno podpihujejo vojne, ki so največji vzrok lakote in bede.
Načeloma je nekaj na tem, da so lačni sami tudi včasih krivi, da so lačni. Ampak lačni so tudi otroci, ki niso nič krivi.
Jaz še od vse humanitarne pomoči najbolj verjamem tistim varijantam, pri katerih prostovoljci živijo med siromaki in jim pomagajo, da se postavijo na lastne noge. Seveda so potrebna sredstva zato, ampak ta sredstva pridejo najbolj do izraza, ljudi pa tudi ne postavijo v suženjski odnos do "dobrotnikov". Najbolj enostavno in poceni je sicer trpat v tiste kraje hrano, ki bi jo mi sicer zavrgli in ta način v kali ubiti vso lokalno proizvodnjo hrane.
To o zajcih pa tudi ni najbolj fer. Že če bi pri nas ukinili vso brezplačno kontracepcijo, bi se "poganjali" kot zajci. Farmacija bi to sicer rade volje prodala tudi tja, ampak PRODALA, ne pa dala.
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Pa kaj sanjate da so otroci lačni in nič krivi in da če nimaš hrane nimaš otrok. Povsem normalno je, da je tam otrok VELIKO ker jih MALO dočaka odraslost (zaradi lakote/bolezni/levov). Torej, povsem normalen način za ohranjanje ravnovesja in evolucije. Ljudje nismo čisto nič drugačni od živali. Pač v številu je nadaljevanje vrste.

Mimogrede, v 15. stoletju v Evropi je polnoletnost dočakal samo vsak 5. otrok. Grozno, kaj? Skozi celotno človeško zgodovino je bila smrt nekaj normalnega, samo zahodnjaki smo jo morali v zadnjih par stoletjih pogruntat kot nekaj blazno groznega in nenaravnega. Zdaj bi pa to še Afričanom naprtili in se sekirali za njihov perfektno delujoč sistem.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.590
2.431
113
Kitajci in indijci se množijo kot hrčki. (no imajo en gospodarski boom)

Zamorci se množijo kot.... (čakajo na nas, da jim pošljemo kaj)

mah.. zemlja je tolk velika in tolk ljudi prenese.

world-population-growth.jpg
 
Nazadnje urejeno:

qqqqqqq

Fizikalc
23. apr 2008
1.405
0
36
Ta pa je smešna slikca, kako lahko napovejo koliko bo ljudi, še pred 15 leti so delal take kikse, ker se nas je namnožilo veliko več.

S slikce, kot sem uspel razbrat, da ne bomo prišli do 10 milijard niti do 2050, ja pajade. Zdaj nas je skor 7.
 

capl

sranjeslojaš
2. feb 2009
8.604
53
48
na podnu
Vemo kdo je kriv za lakoto....KAPITALISTI in njihovi podrepniki ,ki jih podpirajo v zameno za malo boljšo plačo od okolice.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
občasno kak pameten afriški vodja reče, da jim naj ne pošilja svet hrane ampak da jim naj raje pomaga z znanjem
že star pregovor pravi, če hočeš nekoga nasitit za en da mu da ribo, če pa želiš da bo vedno sti ga nauči ribe lovit. nekaj v tem stilu z milijonom variant
če pa se neke nacije množijo kot podgane pa za to nimsmo mi krivi. tudi zahodni kapitalisti niso krivi, če se med samo že 40 let pobijajo z avtomatskim orožjem
prej pa so se s krepelci
suženjstvo so belci samo izkoristili in sužnje kupovali od arabcev - trgovcev, ki so črnce kupovali od črncev. če pa je kdo tako butast da naseda tistim , ki pravijo pomgajte, pomagajte pa naj gre tja pa kar pomaga. kojo bodo posilili in zarkosali ali pa ga samo na kol nataknili bo pa morebiti spremenil(a) svoje mnenje
dokler pa se boto tam pobijali, zavračali tradicionalen način življenja in rinili v mesta ter imeli po 10 frocev jim ni pomoči.
RKC pa to podpira . čim več frocev , čim večja revščina tem bolj vplivni so
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Citat:
Uporabnik capl pravi:
Vemo kdo je kriv za lakoto....KAPITALISTI in njihovi podrepniki ,ki jih podpirajo v zameno za malo boljšo plačo od okolice.

Ja, seveda so krivi kapitalisti.Črnuhi sami od sebe niso prišli dlje od lovsko-nabiralniške družbe. Kaj jim njihova zemlja nudi je vseeno, ker tega itak ne razumejo. Še kolesa niso izumili sami od sebe. V Zimbabveju so belim farmerjem zaplenili farme in potem umirali od lakote. Juhej.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.710
113
Citat:
Uporabnik brgo pravi:V Zimbabveju so belim farmerjem zaplenili farme in potem umirali od lakote. Juhej.
Ravnotežje je bilo porušeno, ko so se beli farmerji tam pojavili. Kaj za hudiča so iskali tam???
Sicer pa mislim, da tudi naše znanje tam ni veliko vredno. Vrednost ima samo sinteza starodavnih lokalnih spoznanj s sodobno znanostjo. Včeraj sem slišal po radiu, da bi podsaharska Afrika imela več hrane, če bi jo pridelovala na bio način. Kaj za vraga pa tam ni bio? Gotovo jim kaka multinacionalka prodaja pesticide, ki jih ima na zalogi in so drugje po svetu prepovedani...
Menim, da so se načeloma povsod ljudje bili sposobni prilagoditi lokalnim razmeram in preživeti. Če črncem ni vrednota garanje od jutra do večera, potem to pač tam nima smisla. Šele mešanje križem kražem je naredilo resne probleme. Zgodovinsko gledano so največ gorja na dolgi rok povzročili veliki kolonialisti: angleži, portugalci, španci, nizozemci... Hitler in Stalin sta bila amaterja v primerjavi z njimi, res pa je da so oni napisali zgodovino in nam kaj zamolčali...