Mladi ne vidimo prihodnosti v SLO

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Dacho pravi:
Avtor omenja mednarodne odnose, torej je dejstvo da je ekonomist po primarni izobrazbi.
smile-1.gif


Nisem omenjal naravoslovcev.
V osnovi sem (bil) student mednarodnih odnosov na FDV..
Citat:
Uporabnik jab1 pravi:
Iz tujine bi prišel v Slovenijo študirati?
Zakaj pa? Saj si napisal, da je drugje študij ugodnejši.
Domotožje?
V Sloveniji je studij zastonj. V Veliki Britaniji stane cca. 9.000£ na letnik.. Poleg tega studij v Sloveniji ni slab, zato razmisljam o tej opciji. Problem je kot prej omenjena ekonomska situacija in precejsnja nezavidljiva situacija za mlade.

Citat:
Uporabnik Killerius pravi:
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:

V Sloveniji sem pred odhodom v tujino delal za 4€ na uro, kar sicer ni slaba postavka, problem pa je, ker sem tako na mesec delal le kakih 50-60 ur. Z 200€ pa si pač ni mogoče plačat sobe in hkrati privoščiti vsaj spodobno življenje. Tukaj se vidi prednost tujine, kjer marsikje študentom ponudijo štipendijo za življenske stroške. Luksemburg recimo ponudi študentom 7000€ nepovratnih sredstev za stroške študija.

Tudi pri nas prideš do lepega zneska v primeru štipendije:

državna + dodatek za bivanje +dodatek za dobro povprečje znese mesečno tja čez 210€, v roku 5 let(4 +absolvent) je to skoraj 13000€ nepovratnih sredstev, skoraj 1x več kot v Luksemburgu. Lahko še bone prišeješ sem notri pa je to dodatnih 3500€ v roku 5 let.

Zoisova+ dodatek bivanja + dodatek na uspeh je pa še mal več € nepovratnih.

Za kadrovske je pa čist odvisno, sam to pa niso več nepovratna sredstva.

Študirati samo da boš študiral je malce brezveze. Če te pa kakšna zadeva veseli in si se poleg žurk pripravljen dokazovati v raznih društvih(seveda brzeplačno), lahko razviješ široko mrežo poznanstev, ki je dandanes zlata vredna, je pa že za razmisliti. Ja smo precej v dreku, ampak če te nekaj zanima in si pripravljen veliko vložiti(ne samo minimalno obvezno delo), da boš dober v tem, lahko pa tudi s FDVjem uspeš. Če greš na FDV, da boš fuku vsak dan, pol je pa mal brezveze (vsaj kar se kariere tiče).

Ti sedaj primerjas razlicne stvari. V dolocenih drzavah ti dobis stipendijo ne glede na povprecje in ne glede na materialni status starsev. Problem studentov v Sloveniji je, ker je nemogoce furat eno part-time sluzbo s katero si pokrijes stroske in hkrati studirat. V tujini je to obicajna praksa..

Seveda se zavedam, da sluzba ni vse. Vseeno pa je treba zgodaj zacet razmisljat o tem kako se bos prezivljal cez pet, deset let..

Hvala za komentarje!
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.570
2.420
113
Torej sem seštel te tvoje stroške na blogu.... ti ostane na mesec 300 funtov. (samo vseeno 2x več kot si tukaj zaslužil.... )

Ne vidi se mi kaka dolgoročna zadeva tole, dokler ti ne bo ostalo vsaj 1000. (če praviš, da je faks 9k letnik).

Luknja v kateri živiš... no dobr. Jst sem tudi pri 25+ z diplomo in nadpovprečno plačo živel v treh na 15 kvadratih. (res, pa do so bli cimri že od prej). Tisto se boš začel sekirat pri 30+.
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Dacho pravi:
Ne boš verjel, še noben, ki sem ga volil, ni vodil države. Ne boš verjel, ko sem volil, sem se vedno zelo težkega srca odločil koga voliti... in ne zaradi prevelike izbire kakovostnih voditeljev naše preljube države.

Spet prodajaš neke populistične bučke, ki so sicer iz letala vsem popolnoma jasne, a rešitev boš iz tvojega letala malo težje našel.
aplauz.gif

če bila pa ona pa še
srce-1.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.734
6.345
113
Moje skromno mnenje: Bistveno je, da se v zivljenju ukvarjas s stvarmi, ki te veselijo.

In ce ti je zivljenjska zelja ukvarjat se z mednarodnimi odnosi potem je verjetno res pomembno, da dokoncas studij, ki si ga zacel. Ce pa bi rad imel neko sluzbo kjer bos placan na podlagi tega kolikor naredis pa je to mozno tudi brez koncanega faksa. Ne vzami kot zaljivko ampak - kaj koristnega bos pa znal po studiju mednarodnih odnosov? Ok imel bos neko napiflano znanje o zgodovini teh odnosov in o tem kako naj bi stvar spilala. V realnosti pa se z mednarodnimi odnosi na koncu ukvarjajo razlicni profili ljudi, ki nikoli niso studirali na FDV.

V osnovi bos moral sprejet odlocitev kaj bi rad pocel v zivljenju. Sej tisti, ki me poznajo se sedaj ob tem mojem zapisu verjetno po tleh valjajo od smeha. Ampak v osnovi je zal tako. In ce se sedaj ne mores odlocit kako bi zastavil svoje zivljenje pa si naredi plan za naslednjih 5 let recimo. Ce se odlocis, da bi se rad osamosvojil potem pozabi faks ampak se na polno vrzi v delo. Se vedno se da tudi uzivat zraven. Ce pa bi rad uzival kot student in skrbi prelozil na jutri pa se odloci za opcijo studija in pojdi zivet k starsem.

V osnovi pa poskrbi, da bos vedno znal vec stvari pocet. Ce v svojem poklicu izgubis sluzbo da lahko na vec podrocjih isces zamenjavo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.734
6.345
113
Ne vem kaj sem nerazumljivega napisal. On ne ve kaj bi pocel. Tu ni bistveno a naj gre nazaj v slovenijo ali ne. Dejstvo je, da tudi ce bo v tujini, bo za denar se vedno moral delat oz. na faksu studirat da ga bo naredil. Sicer se mi zdi tujina cisto fajn opcija ampak nekako moras imet idejo kaj bi tam pocel.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

In kaj si boš z mednarodnimi odnosi?

Fake študij brez koristi.

Za take res ni službe pri nas v njihovi stroki, le kaj naj počnejo.
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:

Zadnje čase pa veliko razmišljam o moji prihodnosti. Imam redno delo, z redno in stalno plačo, podjetje stoji ok, šefi in sodelavci so super. Za razliko od večine slovenskih podjetij se tukaj da lepo napredovati s pridnostjo in zagnanostjo. Tako je direktor našega hotela prišel do te pozicije od nočnega receptorja, njegov asistent od dnevnega receptorja in računovodkinja prav tako.

Moj nasvet ostani v tujini. Za zgled si vzemi kar svoje šefe ali pa Tino Maze , ki šla svojo pot in so ji tujci pomagali izbrusiti njen talent medtem ko bi v našem močvirju po vsej verjetnosti njen talent prej ali slej zatolkli.
V Slovenijo se boš vrnil ko bo in če bo nekoč svobodna te roparske nomenklature, ki jo brezsramno cuza in krade.

Takrat bomo potrebovali pogumne ljudi, ki so šli svojo pot se dokazali tudi v tujini in vedo kako premagati sebe in sprejemati težke odločitve ki vodijo k uspehu.

Vso srečo.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kdo je država? Narod ali vladajoči? Ne prelagaj na druge odgovornosti in išči v njih izgovore.

Narod. Lahko pa poveš koliko glasov je dobila kobila na volitvah...
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Še moj glas k temu komentarju.
Čimdlje od te po.fukane s.mrdljive države.
Kar se dogaja v zadnjem času je podn od podna in sramota, da je večje ni.
Uničene so določene panoge v gospodarstvu in to v celoti, npr gradbeništvo in marsikdo je prisiljen iskati službo v tujini, ker je tu enostavno ni. In to pri 50+ letih. SRAMOTA!
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Res je. In kaj delajo mladi? Drkajo se zaradi kosti in arhivov. Ker so jih stari prdci nagnali da to počno. Da ne bi slučajno se kdo njih lotil...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Tega ne počno mladi, to počne srednji sloj. Mlade boli k za to, bolj jim je za žurke, kurvarijo, itd...da izkoristjo "lajf", ker ko bodo enkrat "odrasli" se jim ne piše nič dobrega.
 

Dante

Pripravnik
3. sep 2007
544
0
16
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Res je. In kaj delajo mladi? Drkajo se zaradi kosti in arhivov. Ker so jih stari prdci nagnali da to počno. Da ne bi slučajno se kdo njih lotil...

mi lahko pojasniš kater kosti imaš v mislih? od jamskega človeka? od pojedenih kotletov?...
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:

Kaj menite vi? Se danes sploh še splača vlagati v študij v Sloveniji ali je bolje biti priden in se dokazovati v realnem svetu, v realnem podjetju? Kaj bi vi svetovali mladim, ki se sprašujejo podobno kot jaz v tem trenutku? Bring it on
grin1.gif
lp

naredi faks. kjerkoli. leta tečejo, vedno več mladih ima faks in te prej ali slej izrinejo, tudi če si se uspel dokopati do nekega solidnega položaja.
delodajalci skoraj vsepovsod želijo da ima kandidat faks + izkušnje. Če se prijaviš nadelo brez faksa nekdo pa faks + izkušnje odpadeš.

vso srečo ti želim
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Je kdo gledal včerajšnje odmeve ? Tisti ukrainec je lepo povedal ! Da bi razumeli sedanje dogajanje v Ukraini je treba it študirat ukrainsko zgodovino od leta 1600 in še nekaj !
Tu pa nas eni prepričujejo da je treba polpreteklo zgodovino preprosto zakopat in se iz nje nič ne naučit ! No ne vem ali je to pravi pristop po moje ne !
To kar se nam sedaj dogaja je posledica nekega preteklega dogodka ali stanja, današnje stanje ni kar od nekje !
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Ja...stanje razdvojenosti, ki sega v pamtivek

kako nam je uspelo dobiti skupno državo mi res ni jasno, podobno kot mi ni jasno kako jo lahko imajo ukrajinci, če so tako razdeljeni.

Ampak je zanimivo, toliko držav je, kjer je narod razdvojen...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik dsf pravi:
Je kdo gledal včerajšnje odmeve ? Tisti ukrainec je lepo povedal ! Da bi razumeli sedanje dogajanje v Ukraini je treba it študirat ukrainsko zgodovino od leta 1600 in še nekaj !
Tu pa nas eni prepričujejo da je treba polpreteklo zgodovino preprosto zakopat in se iz nje nič ne naučit ! No ne vem ali je to pravi pristop po moje ne !

Ti sveta preproščina...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik dsf pravi:
Je kdo gledal včerajšnje odmeve ? Tisti ukrainec je lepo povedal ! Da bi razumeli sedanje dogajanje v Ukraini je treba it študirat ukrainsko zgodovino od leta 1600 in še nekaj !
Tu pa nas eni prepričujejo da je treba polpreteklo zgodovino preprosto zakopat in se iz nje nič ne naučit ! No ne vem ali je to pravi pristop po moje ne !
To kar se nam sedaj dogaja je posledica nekega preteklega dogodka ali stanja, današnje stanje ni kar od nekje !

Pri tej zgodovini jih zanima še kaj drugega, ne samo dogajanje med 1941-46, kot pri nas
evil.gif
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Naša zgodovina do 41 je jasna, mar ne ?
Od 41 do 91 je napisana na pol, od tam naprej do danes pa jo "zgodovinarji" poizkušajo pisat na pol(ne)resnicah iz 41-91